Papirologija pri kupovini polovnjaka

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
handys
Postovi: 187
Pridružio se: 30 Apr 2018, 15:09

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od handys » 10 Apr 2022, 18:34

Možda je onda najlakše da kupac i prodavac odu u agenciju i to sve odrade. Na onom SAT videu je baš bilo o tome.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2110
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Gazu » 10 Apr 2022, 19:42

Grujic je napisao:
10 Apr 2022, 17:34
Pa upravo zato je ova izmena dobra, prodajom kola si ti zavrsio "prenos" i to vise nije tvoja obaveza. Ako ne bude opet neki zez, videcemo vec
Da, al sačinjavanje i overa kupoprodajnog ugovora nije završetak prenosa automobila čak ni sa ovom obavezom nametnom kupcu. Osim ako bi notar automatski sve potrebne podatke prosleđivao poreskoj, pa da kupac mora u nekom roku da plati i porez. Ovako, koliko sam razumeo, kupac ima obavezu da plati porez, ali u poresku može i dalje da ode bilo kad pre isteka registracije. A ako kupac napravi bilo kakav kiks u saobraćaju, pa da prethodnom vlasniku stigne kazna, prethodni vlasnik može (kao i ranije što je mogao, al' je to svakako nepotrebno stresiranje) da dokaže da je automobil prodat pomoću kupoprodajnog ugovora. U tom smislu je ipak ostalo sve nepromenjeno, zar ne?

Stoji da neko može to da obavi preko agencije, ali mi je ipak ovo suviše glupa radnja da bi je preko agencije obavljao, a i najčešće uzima jako malo vremena.

Korisnikov avatar
Joker
Postovi: 495
Pridružio se: 23 Jan 2016, 15:43
Garaža: Kamiq Ambition 1.0 TSI DSG
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Joker » 10 Apr 2022, 20:23

Svakako kupac plaća porez, poreski dužnik je prodavac. Isto kad bilo šta kupite, na fiskalnom imate cenu +PDV. znači kupac je platio porez a poreski dužnik po toj prodatoj robi je prodavac.
E sad kod automobila koji su stariji i gde je porez za prenos 50-100 evra najjednostavnije je da prodavac uračuna to u cenu, plati porez, samim tim će i kupac hteti da se odmah uradi prenos vlasništva.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Grujic » 10 Apr 2022, 20:33

Koliko vidim po SATu, sve je isto samo je olakšano, i dalje porez plaća prodavac

Korisnikov avatar
zeljkokg76
Postovi: 364
Pridružio se: 19 Okt 2015, 18:49
Garaža: Honda Civic 1.8 Executive, Mazda 2 1.3, Renault Clio IV 1.5 dci
Lokacija: Крагујевац

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od zeljkokg76 » 10 Apr 2022, 20:37

Јесте све је исто, ја данас по оној формули израчунао колико треба да платим порез и после тога генерисао уплатницу и слаже се у пару. Формула лака за израчунавање

DrAgun
Postovi: 23
Pridružio se: 02 Sep 2020, 18:03

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od DrAgun » 30 Apr 2022, 16:58

Pozdrav svima,

Krajem prosle godine sam kupio Golfa 5, sa navodno 150ak hiljada kilometara. Mozda je stvarno vozen dosta ali je interijer ocuvan bas, i tacno se vidi da je vlasnik prodao auto bas u trenutku kada krece zamena svih onih manje vaznih delova na autu. (Zeza me gepek brava, zamenio tkz. "pletenicu", na izduvu, izgleda da imam i problem sa kocionim klipom (ili nesto drugo oko kocnica), ali to nije ni vazno toliko, zadovoljan sam motorom i menjacem, sto mi je i bio cilj, ovo okolo sve su sitnice dok motor radi kako treba)
Od papirologije uvoza imam kopiju saobracajne dozvole iz nemacke i papir kupovine auta davne 2008 godine.
Ime osobe (Ime, adresa) sa papira kupovine auta i saobracajne je isto. Na saobracajnoj pise: Nächste: NU (Monat und Jahr) : 05.2017
Da li ovo znaci da je auto poslednji put bio registrovan 2017 godine.
Koliko vazi registracija auta u Nemackoj? Jer u servisnoj knjizici pise da je poslednji servis radjen s kraja 2019 (maltene par dana pred novu godinu).
Drugo, da li je taj papir tu zato sto je ta osoba poslednji vlasnik u Nemackoj pre uvoza, ili je moguce da je bilo vise vlasnika (barem jos jedan) od 2017 do 2021 (je sam ja kupio s kraja 2021)
Nije mi logicno to da poslednji servis odradjen na kraju 2019 a registracija iz 2017.


Inace, nemam pojma o procesu uvoza auta iz Nemacke, samo istrazujem i pitam. :doubleup:

Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3235
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od elMaestro » 30 Apr 2022, 19:31

To što piše mesec narednog TÜV-a u malom brifu je samo prilikom prijave auta. HU, TÜV iliti tehnički pregled ili kako ga ko zove važi dve godine, ali ako ga je isti vlasnik uradio, dobio je samo pečat sa novim datumom (nove dve godine) na zadnjoj strani male saobraćajne. Broj vlasnika se nalazi na velikom brifu (zeleni papir A4 formata).
Имам једно потпитање...

Lazic
Postovi: 1
Pridružio se: 11 Avg 2022, 23:21

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Lazic » 11 Avg 2022, 23:32

Pozdrav,
Imam pitanje,auto je iz uvoza (Austrija),svi papiri su uredni,sem saobraćajne odnosno imaju dve zute velika (1) I mala (2),na maloj je udaren pecat da je odjavljen a na velikoj nije. Vratili me iz Supa,kazu mora 2 pecata da ima. E sad čula sam od dosta ljudi da je sasvim uredu da ima I taj jedan.
Pa me interesuje sta je ciniti?

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od OMP » 12 Avg 2022, 09:25

Ne znam za te A saobracajne ali mislim da obe moraju biti odjavljene tj pecatirane.
Inace imao sam jedan problem sa CH aobracajnom, posto je bio vadjen duplikat tamo, nije bilo upisano ime vlasnika u duplikatu, sto je i nebitno za nas ovde ali su coveka u malom mesu u MUP-u zezali zbog toga i vratili ga, on se zalio sledecem nadleznom MUP-u u vecem mestu tj gradu koma taj manji SUP i pripata, oni poslali dopis ovima da moraju da prihvate i da njih uopste ne zanima ko je bio vlasnik vozila u inostranstvu. Inace ta odjava druge saobracajne cuo sam da moze da se zavrsi na granici, posaljes saobracajnu u Suboticu recimo i oni odrade, placa se nesto dodatno, ne znam detalje ali tako sam cuo, raspitaj se da li je i tacno, u suprotnom mora da se posalje za Austriju pa da oni to odrade.

m_vlajko
Postovi: 11
Pridružio se: 19 Okt 2020, 20:57

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od m_vlajko » 24 Avg 2022, 00:33

Koliko sme da prodje dana od potpisivanja kupoprodajnog ugovora do prebacivanja auta na kupca?


Sent from my iPhone using Tapatalk

kami
Postovi: 932
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od kami » 24 Avg 2022, 00:39

15 dana, mislim

Sent from my SM-N9860 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2110
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Gazu » 24 Avg 2022, 10:56

Tako je, 15 dana.

Nego, meni je ostala jedna nedoumica. Kad se plati porez, da li je time završen prevod, ili se dodatno treba javljati u MUP da bi se zavelo da je vozilo tvoje? Pošto, koliko znam, svi skoro vadimo novu saobraćajnu tek kad dođe na red registracija?

ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od ljubitelj » 24 Avg 2022, 14:04

DrAgun je napisao:
30 Apr 2022, 16:58

Ime osobe (Ime, adresa) sa papira kupovine auta i saobracajne je isto. Na saobracajnoj pise: Nächste: NU (Monat und Jahr) : 05.2017
Da li ovo znaci da je auto poslednji put bio registrovan 2017 godine.
Poslednji put je bio registrovan auto u aprilu 2015. godine, s obzirom da je taj pregled vazio do maja 2017. a sto i pise da je tada za maj 2017. zakazan novi pregled/ registracija.

kojot
Postovi: 535
Pridružio se: 05 Okt 2018, 22:33

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od kojot » 05 Feb 2023, 16:20

m_vlajko je napisao:
24 Avg 2022, 00:33
Koliko sme da prodje dana od potpisivanja kupoprodajnog ugovora do prebacivanja auta na kupca?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ja sam već nekoliko auta kupova i nijedan nisam prevodio do registracije. To znači da sam i po 7-8 meseci vozio samo sa ugovorom. Evo pre 7 dana sam preveo jedan na sebe posle 2 meseca voženja sa ugovorom.

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9721
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Markoni » 05 Feb 2023, 17:27

Zato je najbolje kada se auto prodaje da se odjave tablice odmah.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk


Odgovori