Papirologija pri kupovini polovnjaka

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od dispy » 08 Apr 2021, 17:15

Nisam siguran da će hteti tako, ali predložiću mu. Ako bude radio kupoprodajni, da li odjavljuje tablice pre plaćanja poreza? To znači da ne može da uzme nove tablice dok ne dobije rešenje iz poreske iz Bg?

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od OMP » 08 Apr 2021, 20:15

ne vidim razlog zasto nece hteti, isto mu dodje ugovor kao ugovor jednako su zasticene obe strane bez obzira dal je kp ili poklon.

odjava tablica nema veze sa porezom, ja sam recimo na jednom autu pre 5 godina koji sam prodao, istog dana obavio overu ugovora i placanje poreza (tad je moglo istog dana nije se cekalo kao danas iz poreske) i ljudi oterali auto a tablice mi vratili posle par dana da odjavim, isti slucaj je bio kad sam ja kupio jedan auto pre 3 godine, uradili kp ugovor, platio porez odmah, oterao auto kuci i sutradan poslao tablice na odjavu.

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od dispy » 08 Apr 2021, 21:26

Ok, to mi znači, da on može da koristi auto dok ne stigne potvrda o plaćenom porezu, pa da nakon toga tek odjavi tablice. Hvala

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od gazza » 14 Avg 2021, 13:04

Merkam vozilo u Loznici koje se još vodi na prethodnu vlasnicu, ima table Ruma. Ja bi to odmah prenosio na sebe ako kupim. Kakva je procedura?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od OMP » 14 Avg 2021, 17:00

Taj prodavac iz LO mora da ima ovlascenje od vlasnice iz Rume da moze da prenese vozilo umesto nje, ako nema onda moraš juriti vlasnicu da sa njom napravis ugovor i izvršiš prenos

Korisnikov avatar
Joker
Postovi: 495
Pridružio se: 23 Jan 2016, 15:43
Garaža: Kamiq Ambition 1.0 TSI DSG
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Joker » 14 Avg 2021, 17:17

U takvim situacijama uven insistiram da mi da broj telefona vlasnika, da ga nazovem i proverim da li je dao punomoć, da li je auto isplaćen a možda usput i saznam nešto o stanju auta.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od OMP » 14 Avg 2021, 17:26

svakako ako prodavac nema ovl. od vlasnika odmah na licu mesta zvati vlasnika auta i raspitati se, to sam zaboravio da napomenem

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od gazza » 14 Avg 2021, 17:29

a ugovor o kupoprodaji prethodnih vlasnika nije dovoljan?

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od OMP » 14 Avg 2021, 22:46

Ako su radili kp ugovor, onda je taj iz LO koji koji prodaje auto morao i da ga prevede na sebe, jer kad napravis kp dužan si u roku od 15 dana da prevedeš auto inače ugovor više ne važi.
Zato je bitno raspitati se oko detalja pre svakog dogovaranja. Pitanje pod kakvim uslovima taj lik sad vozi auto, mozda ima usmeni dogovor sa tom ženom da ne vrši prenos na sebe nego da kad naidje kupac on poveže kupca direktno sa njom, zato sve treba ispitati jer svakakve se malverzacije rade danas, malo malo pa neko na feju piše kako je prejeban i sl.

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od gazza » 14 Avg 2021, 23:32

jasno jedino ne razumem kako taj dokazuje vlasnistvo ako nema ni kp ugovor ni ovlascenje?

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od OMP » 14 Avg 2021, 23:47

Pa ima valjda nesto a sa druge strane sta ima da dokazuje on vlasništvo, imas prava da voziš bilo čiji auto kao da si ga pozajmio, samo u prodaji može biti problem.

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od ljubitelj » 14 Avg 2021, 23:50

Nije uopšte on vlasnik, niti može legalno da tebi proda.
Samo onaj koji je upisan u saobraćajnu dozvollu je legalni vlasnik auta pred zakonom.
I jedino sa njim se pravi bilo kakav KP ugovor.

Sve ostale posrednike koji nisu vlasnici ja ne bih ni uzimao u obzir, tj aute kojima ne mogu da vidim uživo vlasnika iz saobraćajne.

Biti vlasnik nečega i biti u posedu nečega (svoga ili tudjega) nije isto...

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od OMP » 15 Avg 2021, 13:03

Pa nije problem ako ima overeno ovlašćenje od vlasnika da moze da otudji i prenese vozilo, vazda se tako radilo, mada ja sam uvek insistirao da prenos vršimo odmah pri kupovini auta bilo da kupujem ili prodajem.... na kraju krajeva ne plaćaš mu nista unapred niti po fazonu rešićemo za par dana i sl. nego odmah sve da završi prenos i odjavu ili ništa u slučaju da ne mozeš da stupis u kontakt sa stvarnim vlasnikom vozila.
Takodje preko APR sajta može da se proveri založno pravo za slučaj da ima neki problem sa autom i da je upisan u registar.

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od gazza » 15 Avg 2021, 15:11

ma nema ovaj nikakvo ovlašćenje, videćemo. ne kapiram na osnovu čega dokazuje vlasništvo sem ako to nije kupoprodajni kome je istekao rok važenja pošto auto nije prenet. sviđa mi se auto i dugo ga čekam, ne bi voleo da mi promakne ali isto ne bi da bacim pare kroz prozor na nešto neizvesno. mada imam advokate koji bi ga rastavili od života i imovine na sudu ali nemam ni energije ni živaca ni da priđem na kilometar sudu, kamoli da se cimam. samo opuštencija :loool:

trenutno imam još neke dubioze da ne kažem pitanja, da li ovi razni VIN sajtovi i slično mogu da pomognu kod starijih kola (cirka 20 godina) da se utvrdi legalnost? to me više zanima od toga da li je lupan i slično, da nije kraden i slično pa me to dočeka na nekoj granici. kako se to radi danas? izvinite što smaram ali nisam u tematici.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od OMP » 15 Avg 2021, 16:40

pa ako je auto na našim tablama kolike su šanse da je kraden a da do sad nije nadjen i proveren? ako je uvezen prošao je interpolovu proveru tako da tu nema neke brige.
Da li je lupan to samo neki iskusan majstor da pregleda.
Ako prodavac nema nikakav papir sa vlasnicom onda nema druge nego da lično nadješ/nadjete nju i onda rešavaš sa njom sve dalje. Meni je čudno da je kupio auto od tamo neke žene a da nema nikakav papir, malo sumnjiva priča sem ako su u nekom srodstvu ili sl. vezi.

Odgovori