Papirologija pri kupovini polovnjaka

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od H4wkeye » 02 Jun 2013, 01:41

Ako se vozilo prodaje na ime kupca, placeni PDV i carina, jel onda ne treba da se placa onih 2.5% od vrednosti automobila po katalogu AMSS?

Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2344
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Woodoo » 02 Jun 2013, 02:07

Ne. To je porez na prenos.

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od H4wkeye » 02 Jun 2013, 13:51

Hvala. :doubleup:

forest
Postovi: 14
Pridružio se: 26 Sep 2013, 23:09

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od forest » 26 Sep 2013, 23:29

Ajde molim vas neka mi neko razjasni dilemu....da znam da li ja ovo dobro kapiram.

Ja sam iz Nisa, a kupujem auto koji je u Beogradu znaci na BG table, od vlasnika koji je iz Beograda.

Ako je auto registrovan, nakon zakljucenja ugovora placamo prenos i auto se prenosi na moje ime. Ja onda sedam u auto i vozim ga za Nis. Iz Nisa prodavcu saljem u BG tablice, on odjavljuje auto i salje mi odjavu i ja kod mene u Nisu uzimam tablice NI, a registrovan je generalno dokle je i bio samo sam sada ja vlasnik i nemam vise BG tablice nego NI. Onda auto normalno vozim do isteka registracije i onda ga ponovo registrujem itd itd. Da li sam u pravu? Ako necu tako tj da placam prenos, onda mogu na ovlascenje da ga vozim do isteka registracije sto nije preporucljivo . Da li sam u pravu?


Druga opcija. Auto nije registrovan. Kupujem auto u Beogradu, tj zakljucujemo ugovor, placam prenos i uzimam u SUP-u probne tablice. Vozim auto u Nis i tamo ga regostrujem na NI tablice. Da li je tako?

Korisnikov avatar
djiuliju
Postovi: 1468
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:56
Garaža: Clio II ph2 1.2 16v
Lokacija: Jagodina

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od djiuliju » 26 Sep 2013, 23:36

Ili treca opcija, ako je sa autoplaca, pa nije ni imao vlasnika ovde, onda ne placas prenos, vec samo registraciju, a odvezes ga na probne table do svog grada

forest
Postovi: 14
Pridružio se: 26 Sep 2013, 23:09

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od forest » 26 Sep 2013, 23:42

Znaci sve ovo sto sam napisao je tacno.... tj ok sam skapirao? :D

E da ovo kada je auto registrovan i kada ga prenesem na moje ime. Da li mi treba neko ovlascenje od prodavca za voznju do Nisa i dobijanja NI tablica ili ne?

Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2344
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Woodoo » 27 Sep 2013, 00:56

forest je napisao:Ako necu tako tj da placam prenos, onda mogu na ovlascenje da ga vozim do isteka registracije sto nije preporucljivo . Da li sam u pravu?
Zatim moras u BG da ga registrujes opet. Ne mozes se osloboditi poreza na prenos osim ako stalno ne vozis na ovlascenje. Zahtev za placanje poreza se podnosi u poreskoj upravi opstine u kojoj zivi prodavac. Pre podnosenja zahteva kupoprodajni ugovor mora da se overi u opstini ili sudu (u opstini je dosta jeftinije). Kada podnesete zahtev i platite ne mora da znaci da ces odmah dobiti resenje, uglavnom se ceka nekoliko dana.

U prvom slucaju, kada se odjavljuje auto ne dobijas odjavu vec probusenu saobracajnu. Onog trenutka kada se auto odjavi u sistemu MUP-a stoji da je odjavljen.

U vezi poslednjeg pitanja, ne treba ti ovlascenje, odvezes auto do Nisa sa BG tablicama i kupoprodajnim ugovorom, posaljes tablice brzom postom, a bivsi vlasnik ti samo posalje nazad probusenu saobracajnu i resenje da je porez na prenos placen (resenje stoji na poledjini ugovora).

nenad.fil
Postovi: 1378
Pridružio se: 21 Maj 2012, 19:16
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od nenad.fil » 27 Sep 2013, 17:41

forest je napisao:Ajde molim vas neka mi neko razjasni dilemu....da znam da li ja ovo dobro kapiram.

Ja sam iz Nisa, a kupujem auto koji je u Beogradu znaci na BG table, od vlasnika koji je iz Beograda.

Ako je auto registrovan, nakon zakljucenja ugovora placamo prenos i auto se prenosi na moje ime. Ja onda sedam u auto i vozim ga za Nis. Iz Nisa prodavcu saljem u BG tablice, on odjavljuje auto i salje mi odjavu i ja kod mene u Nisu uzimam tablice NI, a registrovan je generalno dokle je i bio samo sam sada ja vlasnik i nemam vise BG tablice nego NI. Onda auto normalno vozim do isteka registracije i onda ga ponovo registrujem itd itd. Da li sam u pravu? Ako necu tako tj da placam prenos, onda mogu na ovlascenje da ga vozim do isteka registracije sto nije preporucljivo . Da li sam u pravu?


Druga opcija. Auto nije registrovan. Kupujem auto u Beogradu, tj zakljucujemo ugovor, placam prenos i uzimam u SUP-u probne tablice. Vozim auto u Nis i tamo ga regostrujem na NI tablice. Da li je tako?


Ti si iz Nisa, kupujes auto u Beogradu. Ako je auto u registraciji, izbrojis pare, uradite kupoprodajni ugovor, overite ga u SUDU (WOODO) jer je u SUDU jeftinije zbog opstinarskih taksi; odete u poresku upravu opstine gde zivi prodavac. Podneses PORESKU PRIJAVU i ako ne odmah, bude ti gotovo sutra (za svaki slucaj, kupi veliku Milku, sa njom, najcesce resavaju odmah.) Zatim ides u Ljermontovu (SUP) ODJAVIS TABLICE i uzmes PROBNE koje kostaju (ako je auto u registraciji) 800 din. Sipas gorivo, picis za Nis, i tamo u SUP-u samo uzimas nove tablice i novu saobracajnu, auto ostaje u registraciji i cao zdravo.

Napomena, ako kupujes na Vozdovcu, pusti pp zena mi radi u PU Vozdovac.

Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2344
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Woodoo » 27 Sep 2013, 18:51

Opstina je sigurno jeftinija od suda, cak 6-7 puta. U opstini imaju jednu tarifu, u sudu se placa overa srazmerno iznosu koji stoji na ugovoru.

nenad.fil
Postovi: 1378
Pridružio se: 21 Maj 2012, 19:16
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od nenad.fil » 27 Sep 2013, 18:55

Woodo, nisi u pravu.

Ti u kupoprodajnom mozes da napises i 5 eura cenu i oni ce ti overiti jer ih to ne interesuje. Ono sto je zajeb sto poreska uprava NE PRIZNAJE cenu na ugovoru vec rade kataloski, tu nema vrdanja. Sto se overe tice JEFTINIJA je u SUDU-opet. Opstine ZARADJUJU od tih overa i taksi, znaci pored budzetskih imaju i prihode od gradjevinskog zemljista, porezi na imovinu su prebaceni na opstine, razne takse, overe itd. Bio, radio, proverio i jedno i drugo vise puta i OPET je jeftinije u I osnovnom sudu preko puta "specijale" nego u opstini Vozdovac.

Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2344
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Woodoo » 27 Sep 2013, 19:32

U cetvrtom opstinskom su mi za overu trazili 6.000, u opstini Novi Beograd uzeli 700 din, ne pricam napamet.

I ne pricam o porezu na prenos vec o overi ugovora.

nenad.fil
Postovi: 1378
Pridružio se: 21 Maj 2012, 19:16
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od nenad.fil » 28 Sep 2013, 14:49

E vidis a meni u Sudu preko puta specijale 400 din, a u opstini par hiljada. Ne pricam ni ja napamet.

ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od ljubitelj » 28 Sep 2013, 15:53

Moje iskustvo je da je za auto uvek bilo visestruko skuplje u Sudu koji overava potpis na procenat nego u opstini gde je fiksna taksa.
Ako je tako, treba zaobici opstinu Vozdovac pa u nekoj drugoj opstini sa normalnijim apetitima overiti potpis stranaka na Ugovoru.

Korisnikov avatar
half man
Postovi: 1641
Pridružio se: 22 Jan 2012, 14:17
Garaža: Passat b8 ,Infiniti Fx30d S
Lokacija: Novi Sad

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od half man » 10 Okt 2013, 10:06

Pozdrav ljudi ,treba da uvezem automobil iz Nemacke pa imam dilemu. Automobil je proizveden u Japanu pa me interesuje da li cu placati onu vecu carinu s obzirom da automobil nije u EU ili se gleda odakle uvozim automobil ?
Hvala :pivo:

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23308
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Day Walker » 10 Okt 2013, 17:44

Gleda se gde je proizveden. Moraces da platis carinu
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Odgovori