Papirologija pri kupovini polovnjaka

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od dragvorl » 23 Maj 2012, 13:38

Kupovina polovnog automobila: Kako da brzo i uspešno završite papirologiju


Kada odluče da kupe polovni automobil, a prethodno su ustanovili da su šasija i motor u zadovoljavajućem stanju, kupcima sledi prikupljanje papirologije, važan proces pri kupovini automobila.
- Obavezno sačiniti kupoprodajni ugovor i overiti ga u opštini ili sudu prvi je korak - savetuje Milan Petrović, stručnjak za pravna pitanja na portalu Mojauto.rs, specijalizovanom za kupoprodaju polovnih vozila.

Prilikom prenosa vlasništva obavezno je najmanje 8 koraka:

1. Potpisati i overiti kupoprodajni ugovor u opštini ili sudu. Na overi mora da bude vlasnik upisan u saobraćajnu dozvolu.
2. Dati novac prodavcu i otići s njim u menjačnicu da novac proveri.
3. Prodavac daje saobraćajnu dozvolu, polisu osiguranja i ključeve (obavezno i rezervni).
4. Odlazak u poresku upravu u mestu gde prodavac živi, gde će odrediti iznos koji treba da platite.
5. Odlazak u policijsku stanicu u mestu prodavca. Plaćanje takse za odjavu, vraćanje tablica.
6. Odlazak u AMSS ili agenciju po probne tablice.
7. Odlazak u AMSS ili agenciju sa papirima da bi bio predat zahtev MUP-u za novu saobraćajnu i tablice.
8. U osiguravajućoj kući preuzeti dodatak na polisu gde će pisati promena vlasnika.

Kupovina na autoplacu

- Kupoprodajni ugovor trebal potpisati sa čovekom na kog je auto carinjen, ili će vam firma koja je uvoznik izdati račun. Uz sve podatke o bivšim vlasnicima, obavezna je i potvrda od špeditera. Nemojte potpisivati ugovor ukoliko prodavac nema tu potvrdu, jer će biti poteškoća kada budete želeli da registrujete auto - savetuje Milan Petrović sa portala Mojauto.rs.

Petrović savetuje da je, kada potpiše ugovor ili dobije račun na njegovo ime, kupcu najlakše da ode do neke od agencija za registraciju vozila. Ona šalje vozilo na tehnički pregled i sređuje sve potrebne papire. Posle toga se odlazi u policijsku stanicu i podnosi zahtev za registraciju vozila. Ukoliko nema redova, posao će biti završen za nekoliko sati.

Novac dati vlasniku
Pravnici preporučuju da se kupoprodajni ugovor obavezno potpisuje sa onim ko je vlasnik automobila. Poznato je da u Srbiji postoji sijaset vozila koja se vode na nekog drugog, a koje trenutni vlasnici voze preko ovlašćenja.

- Najbolja varijanta je da pri kupovini automobila potpišete ugovor i novac predate onome ko je vlasnik vozila. Ukoliko to nije moguće, onda prodavac treba da ponudi punomoćje overeno u sudu ili opštini, koje je garant da on može da proda vozilo - savetuje Petrović sa portala Mojauto.rs.

http://vesti.mojauto.rs/Polovnjaci/3249 ... pirologiju



1. Uzmeš kaparu kad se dogovorite.
2. Dogovorite kad ćete da odete kod notara
3. Ugovor imaš
4. Kod notara overavaš 3 primerka. Jedan za tebe, jedan za kupca, jedan za poresko. Četvrti ostaje kod notara.
5. Tvoja očitana lična karta, spremi par komada da imaš
6. Očitana saobraćajna dozvola.
7. Tu kad overavate kod notara, uzmi mu pare. I daj mu saobraćajnu i polisu.
8. Idete u poresko sa overenim ugovorom. Popuniš PP4 obrazac, predaš primerak ugovora, ličnu kartu, saobraćajnu dozvolu.
9. Dobiješ sumu koju treba da plati za prenos. Uzmeš mu uplatnicu kada plati i sa tim odeš u poresko da uzmeš ugovor na kojem je udarena klauzula o plaćenom porezu. Taj primerak kopiraj za sebe.
10. Ti kad dobiješ tu klauzulu, bole te patka. Auto više nije tvoj, tako da je na kupcu samo da ode da prebaci saboraćajnu na svoje ime.
11. Overenu klauzulu mu daješ, da ode i MUP i da sa tim papirma izvrši prenos vozila na sebe, tj. da zameni samo saobraćajnu u ovom slučaju, jer su ti kola još registrovana.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5575
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od dunx81 » 31 Maj 2012, 12:37

Interesuje me jedna stvar.
Ako ja prodam auto,a kupac ga vozi na moje ime do isteka registracije, da li postoji neki dokumenat kojim cu sebe ograditi od nekih kazni za parking,prekrsaja i sl? Imam neko obrazac ovlascenja koji bi overili u sudu pa me interesuje da li to pije vodu ako dodje do nekog sdskog spore.

Ovo forme obrasca

Slika

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10346
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od sebekkg » 31 Maj 2012, 13:05

isreno ja se time ne bih bavio. najbolja ti je varijanta da odradite prevod vlasnista odmah,a njemu ce registracija trajati dokle je i naznaceno. a sta treba da odradite, da on ga odveze do svoje kuce (ako niste u istom gradu), a zatim ti posalje tablice i saobracajnu da odjavis tablice, posle mu ti posaljes saobracajnu i on samo dobije nove tablice, a reg. je auto dokle je generalno i bio, samo sto je on sada vlasnik.

tako sam i ja uradio kada sam kupova auto, sve je zavrseno za 3 dana, zbog kurirskih sluzbi jer je auto bio iz bg-a, a ja iz kg-a.
Slika

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5575
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od dunx81 » 31 Maj 2012, 13:23

Pa to i ja kontam da je najbolje. 7200 din je porez za prevod vlasnistva,sad se raspitao. Malo mi je frka...primera radi ako ga snime kamere,meni ce stici kazna. Da ne kazem da izazove neki udes i pobegne. Jes da imam u sudu overeno ovlascenje gde je potpisao da prihvata svu odgovornost na sebe i oslobadja me al dzabe kad ce mene uvek prvo da cimaju. Kazne za parking su najbanalnija stvar..

Korisnikov avatar
Aleksandar194
Postovi: 555
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: Koji bus prvi naiđe...

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Aleksandar194 » 31 Maj 2012, 14:27

Ja kad sam prodao auto sam kopirao kupoprodajni ugovor. Na svu sreću mi ništa nije stizalo, a i da stigne, imam dokaz da nisam ja vozio automobil. Na njemu je kad će uraditi prenos (tako smo se dogovorili, da to kupac plaća), samo što mora biti do sledeće registracije.
Slika

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5575
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od dunx81 » 31 Maj 2012, 14:59

Kanda sutra odlazi Logan ( :sreckovic: :uplakan: :sreckovic: :uplakan: )
Posto ima par meseci do isteka registracije dogovorili smo da sada uradimo i overimo u sudu kupoprodajni ugovor a kad istekne registracija on ce platiti porez na prenos vlasnistva.
U principu taj porez bi trebao da se plati u roku od 15 dana ali tolerisu do isteka registracije,raspitao sam se u poreskoj.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od trojanac » 31 Maj 2012, 15:03

Sve je to lepo, piše na ovlašćenju da novi vlasnik vozila snosi odgovornost i ti si miran, ali ako nešto bude, moraš da se cimaš, da nosiš to kako bi opravdao sebe. Kum je prodao Alfu drugaru, ovaj prošao kroz crveno pa išao da se pravda. Posle auto završio kod drugarovog drugara, ovaj vozio žutom trakom, opet idi pravdaj se. Tako da je najbolje rešenje uraditi prenos odmah, što bi po zakonu i trebalo, osim ako želiš da učiniš nekom drugaru ili rođaku.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Bax » 31 Maj 2012, 15:26

dunx81 je napisao:Kanda sutra odlazi Logan ( :sreckovic: :uplakan: :sreckovic: :uplakan: )
Posto ima par meseci do isteka registracije dogovorili smo da sada uradimo i overimo u sudu kupoprodajni ugovor a kad istekne registracija on ce platiti porez na prenos vlasnistva.
U principu taj porez bi trebao da se plati u roku od 15 dana ali tolerisu do isteka registracije,raspitao sam se u poreskoj.

Ne tolerisu, tolerise se 15 dana od potpisivanja kupoprodajnog ugovora i overe, tako i pise, ugovor se smatra nevazecim ako se porez ne uplati u roku od 15 dana, tako su meni rekli, a i pise...

A i bez toga ja svoja kola vise ne prodajem bez placenog poreza, odma to ukalkulisem u cenu, i sam platim, vise volim svoje zivce, neogo da prozivljavam najneverovatnije scenarije na svojoj kozi....

12.000 sam platio za punta 2006 godiste porez....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5575
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od dunx81 » 31 Maj 2012, 15:34

Meni obracunase 7200dim

Sent using Tapatalk

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Bax » 31 Maj 2012, 15:47

Pa to je velika razlika, zato sam ti i to napisao, i meni au rekli 9 pa je izaslo 12.000.
Treba da znas da je zakonski tvoja obaveza da platis porez, pa tako ako das tom coveku ovlascenje da registruje auto, on moze da te zavlaci do veka,a ti si u prekrsaju jer nisi platio porez....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od nikaragva » 31 Maj 2012, 15:49

Kakve je scenarije moguce videti, ako se ne plati porez?

Ti odjavis auto, uzmes pare, potpises ugovor da si prodao auto i sta te briga posle sta se desava sa autom i porezima?

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Bax » 31 Maj 2012, 16:00

Ako ne platis porez u roku od 15 ugovor nije validan, tj pada u vodu.
A onda mozes da se natezes sa covekom doveka, plus ti stizu kazne koje je on napravio, ili jos gore on nekome uvali auto, pa ko zna kakva je to budala, i opet ce kod tebe da dodju...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Bax » 31 Maj 2012, 16:03

Kupio sam auto, napravio kupoprodajni ugovor i nisam platio porez u roku od 15 dana. Kada sam otišao u opštinu kažu ugovor ne važi mora novi..e sad prodavac auta je u Francuskoj. Imam ugovor iz agencije koji kažu da ne važi. Kako da rešim problem? Pošto je za novi ugovor potrebno da dovedem prodavca, auto je kod mene a čovek tamo.
Pokušajte da povedete upravni spor u kome priznajete svoju grešku ali kako je ona nastakla u vreme kada je ugovor bio važeći zahtevajte da se ugovor prizna po osnovi da zakoni i pravilnici nemogu biti primenjeni retroaktivno.


http://www.registracija-vozila.rs/index ... mitstart=2

Informisi se ti lepo oko svega, nema tu rekla kazala, zna se kako i kad se sta radi...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od nikaragva » 31 Maj 2012, 16:11

Ali kako ti dolaze kazne, ako si odjavio auto sa svog imena?

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Bax » 31 Maj 2012, 16:21

Kako si ga odjavio dok se ne plati porez?
On je i dalje registrovan na tebe, sve dok trenutka dok ga kupac neprevede na sebe, a za to mu treba kupoprodajni ugovor, sa sve pecatom da je porez placen.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Odgovori