Papirologija pri kupovini polovnjaka

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
handys
Postovi: 187
Pridružio se: 30 Apr 2018, 15:09

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od handys » 10 Apr 2022, 11:46

Hvala, ali zar nije po novom da kupac to placa? Sad gledam od pre par dana ovo sto ima onlajn varijanta da se odradi pa je po vestima bilo da je to na kupcu.

lami
Postovi: 3257
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od lami » 10 Apr 2022, 11:52

Moze neko ko je to skoro radio da kaze, ali uvek je bilo prodavac placa, jedino kad je poklon u pitanju placa kupac.
Imaj u vidu da ti mozes tehnicki da uradis i sad i on ce ti vaziti mesec dana. U sustini, najbolje da odradis tehnicki pre nego sto mu vratis tablice, tako izbegavas slepanje. Takodje, u nekim gradovima je bilo omoguceno da vratis tablice u tvom supu, da ne moraju da se salju tom ko ih je izdao.
Sto se tice ovlascenja, mislim da ti je kupoprodajni ugovor dovoljan, da ti ne treba u tom periodu dok ne zavrsis prenos.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока




Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Gazu » 10 Apr 2022, 11:59

A zar nije i do sad bilo među ljudima podrazumevano da svakako plaća kupac porez? Ja mislim da sam plaćao ja porez za svaki auto koji sam kupovao.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
zeljkokg76
Postovi: 364
Pridružio se: 19 Okt 2015, 18:49
Garaža: Honda Civic 1.8 Executive, Mazda 2 1.3, Renault Clio IV 1.5 dci
Lokacija: Крагујевац

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od zeljkokg76 » 10 Apr 2022, 12:02

Јесте тако било у већини случајева, а мислим да је по новом и званично да купац плаћа.

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1595
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od zdushan » 10 Apr 2022, 12:23

Mnogo se lupeta.. Trebalo bi se suzdrzati od davanja pogrešnih informacija, posebno ako pokušavate da pomognete nekom. Ako niste sigurni, bez komentara..

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7969
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od OMP » 10 Apr 2022, 12:42

Uvek je kupac placao porez, sem ako prodavac ne zeli da ucini kupcu i on sam plati, ali se porez placao u mestu prodavca i prodavac je morao da podnese papire a ne kupac, kupac je trebalo samo da mu da novac za taj porez sem ako se nisu drugacije dogovorili, bilo je prodavaca koji su placali porez ali to je njihova dobra volja, vrv na konto manjeg spustanja cene.
Bilo da sam kupac ili prodavac, insistirao sam istog dana da pri kupovini/prodaji auta odem sa prodavcem/kupcem u poresku i sve zavrsimo i razidjemo se, tablice i saobracajnu posle resavamo postom za odjavu, mada to je sve bilo pre, davno nisam imao te varijante, zadnja dva-tri auta sam radio na ugovor o poklonu, mnogo lakse i brze a sad po novom ne znam kako ide ali svakako ako je auto registrovan oteraj ga kuci sa tim tablicama koje ima, pa skines table i posaljes vlasniku (bus ili posta) da ih odjavi i posle sve resavas sam u svom gradu.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Grujic » 10 Apr 2022, 13:07

Bila je najavljena izmena oko toga, al jos nisam cuo da se ista konkretno dogodilo po tom pitanju...

Korisnikov avatar
zeljkokg76
Postovi: 364
Pridružio se: 19 Okt 2015, 18:49
Garaža: Honda Civic 1.8 Executive, Mazda 2 1.3, Renault Clio IV 1.5 dci
Lokacija: Крагујевац

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od zeljkokg76 » 10 Apr 2022, 13:15

Заванично од 31. марта. Сад може да се генерише уплатница за плаћање пореза он-лајн и не мора да се штампа, они у Муп-у одмах виде у систему.
https://euprava.gov.rs/usluge/7288?
Може и овако без регистрације на Е-управи.
https://plati.euprava.gov.rs/#/
zdushan je napisao:Mnogo se lupeta.. Trebalo bi se suzdrzati od davanja pogrešnih informacija, posebno ako pokušavate da pomognete nekom. Ako niste sigurni, bez komentara..
Ја сам конкретно рекао како је у пракси, у већини случајева је било да купац „даје паре за порез“ иако је продавац био дужан по закону да плати. Сад се то мења и купац по закону плаћа порез на пренос апсолутних права.



Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1595
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od zdushan » 10 Apr 2022, 13:20

Ma ne mislim na tebe naravno

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Korisnikov avatar
zeljkokg76
Postovi: 364
Pridružio se: 19 Okt 2015, 18:49
Garaža: Honda Civic 1.8 Executive, Mazda 2 1.3, Renault Clio IV 1.5 dci
Lokacija: Крагујевац

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od zeljkokg76 » 10 Apr 2022, 13:27

Ја сам тренутно у припреми преноса за један ауто па сам се мало информисао, чекам само да истекне 60 дана забране отуђења јер је ауто тек регистрован (2. 3. 2022.) па да га пребацим. Иначе код мене је олакшавајућа околност јер је исто регистарционо подручје, треба само замена саобраћајне, наравно пре тога да се направи купопродајни уговор код нотара и да се плати порез.

handys
Postovi: 187
Pridružio se: 30 Apr 2018, 15:09

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od handys » 10 Apr 2022, 14:01

OMP je napisao:
10 Apr 2022, 12:42
Uvek je kupac placao porez, sem ako prodavac ne zeli da ucini kupcu i on sam plati, ali se porez placao u mestu prodavca i prodavac je morao da podnese papire a ne kupac, kupac je trebalo samo da mu da novac za taj porez sem ako se nisu drugacije dogovorili, bilo je prodavaca koji su placali porez ali to je njihova dobra volja, vrv na konto manjeg spustanja cene.
Bilo da sam kupac ili prodavac, insistirao sam istog dana da pri kupovini/prodaji auta odem sa prodavcem/kupcem u poresku i sve zavrsimo i razidjemo se, tablice i saobracajnu posle resavamo postom za odjavu, mada to je sve bilo pre, davno nisam imao te varijante, zadnja dva-tri auta sam radio na ugovor o poklonu, mnogo lakse i brze a sad po novom ne znam kako ide ali svakako ako je auto registrovan oteraj ga kuci sa tim tablicama koje ima, pa skines table i posaljes vlasniku (bus ili posta) da ih odjavi i posle sve resavas sam u svom gradu.
Hvala puno na info. Ja kao kupac (mada uskoro treba i da prodam tekuci) se slazem sa tim sentimentom. Bas mi olaksava ta elektronska varijanta, to bih doslovno u roku od desetak minuta odradio. Samo me zanima da li ja smem da odvezem taj auto tako na bum, sa starom saobracajnom i tablicama? Mislim, svakako deluje kao mnogo zgodnija varijanta to sto pominjes, samo ako se sme :D

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Gazu » 10 Apr 2022, 14:10

@zdushan, učestvujemo u diskusiji. Ako smo normalni, može biti da neko lupi, ali ćemo doći do prave informacije.

Osim toga, jedno je šta je po zakonu, i ko je pred zakonom dužan da plati, ali je vredno pažnje i to kako te stvari funkcionišu među ljudima u praksi, pa i to treba reći - kakva je situacija. Eto, ja kažem da sam ja platio porez za moj auto u avgustu 2020. godine. Ako po zakonu nisam trebao taj porez da platim, to je jedno, ali nije ni dezinformacija da sam ja platio porez.

No, sad je već sve razjašnjeno, pa je moj konkretno slučaj i nebitan.

Korisnikov avatar
zeljkokg76
Postovi: 364
Pridružio se: 19 Okt 2015, 18:49
Garaža: Honda Civic 1.8 Executive, Mazda 2 1.3, Renault Clio IV 1.5 dci
Lokacija: Крагујевац

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od zeljkokg76 » 10 Apr 2022, 14:16

Ево баш Сат избацио на јућубу Slika нисам још одгледао.

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1595
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od zdushan » 10 Apr 2022, 14:22

Gazu je napisao:[mention]zdushan[/mention], učestvujemo u diskusiji. Ako smo normalni, može biti da neko lupi, ali ćemo doći do prave informacije.

Osim toga, jedno je šta je po zakonu, i ko je pred zakonom dužan da plati, ali je vredno pažnje i to kako te stvari funkcionišu među ljudima u praksi, pa i to treba reći - kakva je situacija. Eto, ja kažem da sam ja platio porez za moj auto u avgustu 2020. godine. Ako po zakonu nisam trebao taj porez da platim, to je jedno, ali nije ni dezinformacija da sam ja platio porez.

No, sad je već sve razjašnjeno, pa je moj konkretno slučaj i nebitan.
To sto si ti pisao je tačno.
Otkad sam 1994 kupio svoj prvi auto, kupac je plaćao porez. Nezavisno sta zakon kaže. Tako je i dan danas, + što će ta praksa i da se ozakoni koliko vidim...
Otkud ljudima da pišu drugačije, stvarno ne znam... al sutra ce ovo neko da cita pa ispadamo neozbiljni (da ne kažem drugacije)

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9712
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Markoni » 10 Apr 2022, 14:24

Oduvek je prodavac bio obveznik poreza, a u praksi se dešavalo i ovako i onako, zavisi kakav se dogovor napravi. Tako da ne vidim zašto neko lupeta ako je tako napisao.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk


Odgovori