Papirologija pri kupovini polovnjaka

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3263
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Puzo81 » 17 Jan 2021, 20:07

Evo baš gledam šta raditi jer me zovu za fabiu od supruge koju prodajem.
Kupoprodajni ću kupcu 99% uz obavezan prevod sem ako je bude kupio jedan forumaš, onda ću mu ugovor o poklonu da bi sam sredio porez u mestu prebivališta.

Drugar pravnik mi reče da kada se odradi KP kod notara i odneseš primerak u MUP da si sve završio (iako ti nije stiglo poresko rešenje za aps. prava) u smislu eventualnih sankcija ako kupac napravi neke kazne autom.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od OMP » 17 Jan 2021, 20:52

Grujic je napisao:
17 Jan 2021, 19:48
, ugovor o poklonu ima prednost što kad ga napraviš završio si, prenos obavlja kupac, što je lakše ako je iz drugog grada i odmah tera kola, on završi sve i to je to.

bas tako, ja tako i radim, sto da se cimam i ja da idem u poresku pa posle da odjavljujem kad to moze on sve u svom mestu a ugovor je validan isto kao i KP ne znam sto bi se radio KP tj koje su prednosti njega?

kami
Postovi: 932
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od kami » 17 Jan 2021, 21:24

Oke, razumem da sa ugovorom o poklonu on sve zavrsava, samo me interesuje da li cu nekada sutra mozda imati problem sa poreskom zbog xx automobila "poklonjenih? U zadnjih 6 meseci imam 3 ugovora o poklonu, gde sam prodao auto kupcima.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od OMP » 17 Jan 2021, 21:36

pa sto bi bilo problema, ugovor o poklonu i postoji da neko nekom nesto pokloni :) nisam cuo da je broj poklona ogranicen, tvoje je koliko ces cega pokloniti a i poreska je dobila novac od tih automobila od prenosa sto bi se oni pitali nesto, niko nikog tu nije zeznuo, placena overa papira, drzava uzela pare od prenosa, jedino si ti uzeo pare od kupca ali koga briga, kupac nema prava da se buni pise u ugovoru da je to proizvod slobodne volje i da nema prava na zalbe i raskid ugovora.
problem bi bio da si u slucaju ugovora o poklonu oslobodjen placanja poreza, al nisu ni oni ludi da tako nesto stave sem kad je u pitanju prvo koleno ili supruznici ali tu tesko da ima mesta za malverzaciju.
Poslednja izmena od OMP u 17 Jan 2021, 21:40, izmenjeno 1 put ukupno.

kami
Postovi: 932
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od kami » 17 Jan 2021, 21:39

Dobro, zalazim ja malo dublje u tematiku. Poklanjas nesto, ne placas porez na dobit. U ugovoru se ne nalazi cifra za koju si prodao jer je jelte poklon, dalje, poreklo novca, itd...

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od OMP » 17 Jan 2021, 21:43

pa ni u KP nisi duzan da stavis pravu cifru vozila, obicno se stavi 100e da bi poreska obracunala po svom katalogu jer se moze desiti , kao meni jednom, da je moja stvarna prodajna cifra bila veca od poreske kataloske a u tom slucaju poreska obracunava naravno po vecoj cifri pa umesto da je porez placen lupam 4000din placen je 6000.
Takodje ne placas porez na dobit ni kad pravis KP a poreklo novca tj vozila pa jbg ko ce oko toga da se cima, ima toliko vecih problema u ovoj drzavi za dokazivanje porekla da bi se cimali oko toga, cimali bi se vrv kad bi oni bili osteceni u smislu da im nisi platio porez, alo ovako svi namireni i teraj dalje.
Pazi vrv kao i za mnoge u zivotu postoji neka teorijska osnova za problem ali u praksi je vrv ravna nuli

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Grujic » 17 Jan 2021, 21:45

Upravo, ne plaćaš porez kad prodaš kola, plaća se porez na prenos koji se svakako plati u istom iznosu.

Ne plaća se samo u par slučajeva, npr roditelj na dete, i tad se prilažu krštenice itd pa se dobije rešenje o oslobađanju od poreza.

Nema tu nikakve utaje, a i u ugovoru o poklonu, barem ovom mom stoji vrednost poklonjene stvari.

kami
Postovi: 932
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od kami » 17 Jan 2021, 22:24

Nisam nikada do sad stavljao cenu, al ako je to sve ok, onda tim bolje.. hvala na odgovorima.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od OMP » 17 Jan 2021, 22:51

Ne pise se cena, ne znam ni sto su ostavili prostor za to, bas mi je notar napomenuo da ne pisem cenu, bem li ga

digital
Postovi: 124
Pridružio se: 11 Nov 2020, 13:16

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od digital » 22 Jan 2021, 17:52

Jednom sam kupovao auto i tom prilikom je teca sve obavio pa nemam blage veze kako to funkcionise.

Da li se informacije iz prvog posta razlikuju kad kupijem auto u ovlacenoj kuci/servisu iz akcije "staro za novo"? Auto je registrovan pa ne znam kako to ide.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od OMP » 23 Jan 2021, 13:43

sve ce ti oni iz auto kuce objasniti kad odes i dogovoris sa njima ali procedura ako nije ista onda je vrlo slicna

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3263
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Puzo81 » 29 Jan 2021, 17:42

U poreskoj NS za prenos aps. prava treba:
- original ugovor od notara + jedna kopija neoverena,
-isčitana saobračajna,
-isčitana LK prodavca,
-PPI4 obrazac popunjen na podake prodavca (skinuti pdf sa sajta poreske).

Rešenje se dobija za 15dana i kada uplatite i vide priliv onda dobijate potvrdu i pravac MUP za promenu saobraćajne.

Mene rebnuli tačno 10860RSD (alfa 159 1.9Jtdm SW 2008) što je soma više od max procene na sajtu reg.vozila (možda kucaju br.šasije negde i videli jaču opremu :think: )

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3263
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Puzo81 » 31 Jan 2021, 18:40

Orijentaciono koliko RSD je trošak promene vlasnika u saobraćajnoj?

(alfaja je regana do kraja godine, čekam još potvrdu da sam platio porez na prenos aps. prava)

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Grujic » 31 Jan 2021, 18:40

Čini mi se oko 1500din, ide trošak za saobraćajnu i neka sitna ili dve takse.

Ide naravno dva odlaska, jedan kada predaš sve i dobiješ potvrdu, i 7 dana kasnije kada odeš po saobraćajnu.

digital
Postovi: 124
Pridružio se: 11 Nov 2020, 13:16

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od digital » 31 Jan 2021, 19:01


Puzo81 je napisao:U poreskoj NS za prenos aps. prava treba:
- original ugovor od notara + jedna kopija neoverena,
-isčitana saobračajna,
-isčitana LK prodavca,
-PPI4 obrazac popunjen na podake prodavca (skinuti pdf sa sajta poreske).

Rešenje se dobija za 15dana i kada uplatite i vide priliv onda dobijate potvrdu i pravac MUP za promenu saobraćajne.

Mene rebnuli tačno 10860RSD (alfa 159 1.9Jtdm SW 2008) što je soma više od max procene na sajtu reg.vozila (možda kucaju br.šasije negde i videli jaču opremu :think: )
Hvala!

Ovo je pretpostavljam opcija kao "poklon"?

Odgovori