Papirologija pri kupovini polovnjaka

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
kojot
Postovi: 535
Pridružio se: 05 Okt 2018, 22:33

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od kojot » 06 Feb 2023, 09:26

Baš me zanima dal je neko pored ispravnog registrovanog auta plaćao probne tablice. Ne znam jel me sprdate ili šta?

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9724
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Markoni » 06 Feb 2023, 10:21

Pa ja bih ti rado platio probne tablice, one su možda 50 EUR da ne bih razmišljao da li ćeš godinu dana da voziš auto na moje ime. Postoji drugi način koji sam ti rekao. Sa svim papirima odeš u SUP i uzmeš nove tablice i saobraćajnu i sa tim odeš po auto.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk




kami
Postovi: 932
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od kami » 06 Feb 2023, 10:48

Uroš S. je napisao:
nuk je napisao:
ftj je napisao:Ja o ugovoru i pricam. Dovoljno je da jednom moras da se cimas do policijske stanice da dajes izjavu ko je vozio i slicno pa da ti cela ta akcija bude idiotska.
Nije dovoljno, može to i gore.
Imao sam situaciju pre par godina i kako su mi objasnili u MUP-u, pored moje izjave kao bivšeg vlasnika automobila, bez obzira na ugovor pošto prenos nije odrađen, u slučaju da se novi vlasnik takođe izjasni da nije izvršilac prekršaja, moji podaci se šalju sudu pa se tamo "dokazujemo"

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
Pritom ta tvoja (tj nevlasnikova) izjava mora da se overi kod notara da bi bila punovažna. Samo izjava registrovanog vlasnika kojom priznaje da je u to vreme upravljao vozilom ne mora da se overava.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Meni se u novembru desilo da mi stigne poziv od osiguranja da se javim zbog udesa koji je pricinjen sa teškim telesnim povredama. Nit sam imao udes, niti piše sa kojim vozilom. Pretpostavih da je neki od prodatih auta, ali ne znam koji tačno jer nema nikakvih informacija. Na kraju pozovem osiguravajucu kucu i pitam ih koji je model auta ili bar tablice.
Dečko koji je uzeo auto od mene je imao udes, izasla policija, odradjen zapisnik, auto preveo na njegovo ime, sve po ps, ali, osiguranje i dalje na mene do kraja trajanja. Dakle saobraćajna na njega, osiguranje na mene. Onda išla procedura sa osiguranjem, pa overa kod notara....

Sent from my SM-N9860 using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8049
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od OMP » 06 Feb 2023, 12:33

Ako odmah napravis i overis KP ugovor, onda imas neko pokrice ako ovaj ne prenese auto, mada i sa ovlascenjem se pokrivas, bar je tako bilo, ne znam na osnovu cea mozes da budes kriv ako neko napravi prekirsaj ako imas dokaz da si prodao auto?

ftj
Postovi: 13039
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od ftj » 06 Feb 2023, 12:41

Poenta je da tebe kao prodavca savršeno treba da boli ona stvar da se i najmanje cimaš u slučaju bilo kakve nepredviđene situacije. Zamisli sad da treba da se cimaš po sudovima i dokazuješ da si prodao auto, sve i da ti poveruju ko će da nadoknadi tvoje vreme, cimanje i stres?

Naravno uvek možeš da ideš logikom ma neće valjda meni to da se desi al ako imaš malo više od 15 godina onda ćeš vrlo lako uvideti rizik takvog postupanja.

kojot
Postovi: 535
Pridružio se: 05 Okt 2018, 22:33

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od kojot » 06 Feb 2023, 16:09

ftj je napisao:
06 Feb 2023, 12:41
Poenta je da tebe kao prodavca savršeno treba da boli ona stvar da se i najmanje cimaš u slučaju bilo kakve nepredviđene situacije. Zamisli sad da treba da se cimaš po sudovima i dokazuješ da si prodao auto, sve i da ti poveruju ko će da nadoknadi tvoje vreme, cimanje i stres?

Naravno uvek možeš da ideš logikom ma neće valjda meni to da se desi al ako imaš malo više od 15 godina onda ćeš vrlo lako uvideti rizik takvog postupanja.
To sve stoji druže, ali u praksi baš ne funkcioniše da skineš tablice čoveku kad mu prodaš auto. Jesi li ti skidao tablice ljudima kad si prodavao auta?

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9724
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Markoni » 06 Feb 2023, 16:24

U najboljem slučaju dobiješ auto bez saobraćajne da se dovezeš do kuće, pošalješ tablice brzom poštom, i dobiješ nazad odjavljenu i probušenu saobraćajnu sa kojom u svom SUPu uzimaš novu.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk


kami
Postovi: 932
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od kami » 06 Feb 2023, 16:27

A ako ste iz istog grada? Jel i tad neko skida tablice? Nekadbsu se tablice cracale u PU gde su izdate, to se danas zavrsava u PU gde uzimas nove i vraćaš stare

Sent from my SM-N9860 using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8049
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od OMP » 06 Feb 2023, 19:36

Pa iz istog grada ne odjavljujes tablice, ostaju iste samo se saobracajna menja, tu je najlaksa kupoprodaja jer sve odmah zavrsis sa covekom, ja sam prodao jedan svoj auto u istom registracionom podrucju, odmah istog dana napravili kp ugovor i otisli da odjavimo saobracajnu i da covek plati porez i preda za novu.
A kad sam prodao u drugom gradu, napravili smo kp ugovor, covek je sutra dan u svom gradu odjavio tablice i preneo auto na sebe, nekad je moralo da se tablice vracaju vlasniku a sad kupac zavrsava u svom mestu sve.

markoue
Postovi: 907
Pridružio se: 21 Nov 2016, 15:56
Garaža: Passat B7 2.0 TDI, PUG 307 1.6 16V

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od markoue » 07 Feb 2023, 10:51

Identicna situacija kao @OMP kad sam ja kupovao auto pre neki dan.
S tim sto sam ja pitao vlasnika da li zeli da auto ostane kod njega, a ja da skinem tablice, odjavim i uzmem nove, pa tek onda da oteram auto (bas kao sto je @Markoni rekao), ali vlasniku je bilo ok da oteram auto do svog parkinga.

Iskreno, ja nisam hteo ni da vozim auto do Uzica sa tudjim tablama i na tudje ime (obicno se uvek desi nesto sto ne treba u takvim situacijama). Lepo tablice pod misku, odjava, prijava novih, montiranje i tek onda voznja. Mirna glava i njemu i meni.
Posto prodajem i 206, gledao ga neki momak sa KiM, sve bilo ok i oko cene i svega, ali hteo na ovlascenje. Ja mu ponudio da ja platim tablice i saobracajnu (oko 40-ak evra), nije hteo. Satro nezgodno mu dole da vadi itd. Uglavnom, ja sam odustao od prodaje, prica mi sumnjiva.
Сад му није ништа...

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8049
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od OMP » 07 Feb 2023, 11:41

Pa jeste nesto komplikovanije njima sa KiM oko tih tablica i sl. zavisno gde mu je prebivaliste ali bolje se ne upustati u pricu sa ovlascenjem ni generalno sa bilo kim ali mnogo ljudi tako vozi.

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od ljubitelj » 11 Feb 2023, 09:41

OMP je napisao:
06 Feb 2023, 12:33
Ako odmah napravis i overis KP ugovor, onda imas neko pokrice ako ovaj ne prenese auto, mada i sa ovlascenjem se pokrivas, bar je tako bilo, ne znam na osnovu cea mozes da budes kriv ako neko napravi prekirsaj ako imas dokaz da si prodao auto?
Auto je malo specifična roba, dokaz da si prodao auto je saobraćajna dozvola (i prateća evidencija u centralnom registru MUPa).
Ko je u saobraćajnoj upisan taj je vlasnik auta- odgovara za sve što se dešava sa autom.

KP ugovor nije dokaz da si prodao auto, u kontekstu o kome se piše, kao dovoljan uslov da nemaš dalje procedure dokazivanja.

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od ljubitelj » 11 Feb 2023, 09:55

kojot je napisao:
05 Feb 2023, 19:01
Markoni je napisao:
05 Feb 2023, 18:32
Ne znam da li se praviš blesav ili šta. Koja god kamera da te uhvati, ili kazna za parking da stigne, ili bilo šta drugo cimaće prvo vlasnika vozila, zbog toga što je tebi cimanje da odeš do SUP-a.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk
Šta god da se desi ne mogu mi ništa jer imam ugovor. Vozilo nije moje od tog i tog dana pa nek jure vlasnika.

Netačno, u registru si ti vlasnik i za sve odgovaraš ti u vezi upotrebe vozila. Ugovor je tek jedan od preduslova da se izvrši promet vozila- da neko postane novi vlasnik (uz druge preduslove poput regulisanja poreza).

Država je tako uredila, prosto mora se imati u vidu pri kupovini ili prodaji o mogućim posledicama ako auto ne promeni vlasnika i u registru (MUPu).

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10397
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od sebekkg » 14 Feb 2023, 10:16

Kada bi sam izbacili konstatno placanje 2.5% pei prenosu bilo bi carski al' c.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7262
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od dag81 » 14 Feb 2023, 20:27

Mislim da ovi ugovori od maja 2022, gde je kupac ovlascen da plati porez, vrati tablice ako je potrebno, vise vlasnika ne opterecuju. E sad neko rece treba otici do SUPa i prijaviti promenu, to ne znam.

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока


Odgovori