Motorna ulja

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Motorna ulja

Post od Bax » 25 Sep 2021, 19:28

kami je napisao:
25 Sep 2021, 10:22
Koje ulje preporucujete za Hondu Civic mk7 1.6 2004?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Odes na Eneos konfigurator, pa vidis sta su preporuke.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

kami
Postovi: 932
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Motorna ulja

Post od kami » 25 Sep 2021, 19:47

Pitam za drugara, uzeo je skoro, treba da joj radi servis. 5w40 je sipao prethodni vlasnik. Na Mobile conf pise 0w20, eneos 5w30, castrol 0w20

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 25 Sep 2021, 22:05

kami je napisao:
25 Sep 2021, 10:22
Koje ulje preporucujete za Hondu Civic mk7 1.6 2004?
Hondino korisničko uputstvo za Civic sedan iz 2004. http://techinfo.honda.com/rjanisis/pubs ... 0404OM.PDF
na strani 144. kaže 5W-20 Honda ulje.

Sad šta bih ja koristio da je to moj auto je posebna priča, al` recimo da bih koristio isto ulje,koje ću navesti u donjem odgovoru, odnosno ono čiju sam sliku dao pre par odgovora na prethodnoj stranici, sa leve strane.

***
krle96 je napisao:
25 Sep 2021, 13:58
Kod majstora sad na malom servisu sam uzeo ulje Mobil Super 3000 F 0w30. Rekoše mi da je sjajno za Pezoa 308. Računao ga je 1100din po litri. Jel to ok cena?
Za Mobil jeste ok cena, pogotovo ako ga računa servis.

Inače, pogodnost tog ulja za pežoa je malo duža priča ukoliko bi se ulazilo u detalje, jer striktno tumačeno ono nema PSA homologaciju, međutim sa obzirom da zadovoljava ACEA C2 normu, moglo bi i da se kaže da jeste vrlo pogodno, doduše osim u slučaju da se u tom pežou nalazi motor koji zahteva isključivo ulje po normi PSA B71 2312, a ne i ulje po normi PSA B71 2290 a čiji je ovaj navedeni mobil analog.

https://www.mobil.co.uk/en-gb/product/m ... la-f-0w30/

Ako bi se biralo mobilovo ulje koje ima zvaničnu homologaciju za pežoa. to bi bilo Mobil1 5W-30 koje ima Approvall po normi PSA B71 2290,
https://www.mobil.com/en/lubricants/for ... esp-5w-30/

s tim što bi ga servis bitno skuplje računao, a vrlo verovatno ga nabavlja od autorizovanog uvoznika tj. Plattner-a
https://plattner.rs/mobil-1-esp-5w-30-u ... nju-od-5l/

Za onog koga ne zanimaju detalji, uglavnom se može reći da je izabrano dobro/odlično ulje za taj motor.


Btw, ja već desetak godina u svoj HDI sipam identično koncipirano ulje, dakle po ACEA C2, famov famov Fenix Energy PSA 5W-30, sa gornje slike.

Korisnikov avatar
krle96
Postovi: 150
Pridružio se: 11 Feb 2021, 08:44
Garaža: Peugeot 308

Re: Motorna ulja

Post od krle96 » 25 Sep 2021, 23:13

DS9 je napisao:
25 Sep 2021, 22:05
kami je napisao:
25 Sep 2021, 10:22
Koje ulje preporucujete za Hondu Civic mk7 1.6 2004?
Hondino korisničko uputstvo za Civic sedan iz 2004. http://techinfo.honda.com/rjanisis/pubs ... 0404OM.PDF
na strani 144. kaže 5W-20 Honda ulje.

Sad šta bih ja koristio da je to moj auto je posebna priča, al` recimo da bih koristio isto ulje,koje ću navesti u donjem odgovoru, odnosno ono čiju sam sliku dao pre par odgovora na prethodnoj stranici, sa leve strane.

***
krle96 je napisao:
25 Sep 2021, 13:58
Kod majstora sad na malom servisu sam uzeo ulje Mobil Super 3000 F 0w30. Rekoše mi da je sjajno za Pezoa 308. Računao ga je 1100din po litri. Jel to ok cena?
Za Mobil jeste ok cena, pogotovo ako ga računa servis.

Inače, pogodnost tog ulja za pežoa je malo duža priča ukoliko bi se ulazilo u detalje, jer striktno tumačeno ono nema PSA homologaciju, međutim sa obzirom da zadovoljava ACEA C2 normu, moglo bi i da se kaže da jeste vrlo pogodno, doduše osim u slučaju da se u tom pežou nalazi motor koji zahteva isključivo ulje po normi PSA B71 2312, a ne i ulje po normi PSA B71 2290 a čiji je ovaj navedeni mobil analog.

https://www.mobil.co.uk/en-gb/product/m ... la-f-0w30/

Ako bi se biralo mobilovo ulje koje ima zvaničnu homologaciju za pežoa. to bi bilo Mobil1 5W-30 koje ima Approvall po normi PSA B71 2290,
https://www.mobil.com/en/lubricants/for ... esp-5w-30/

s tim što bi ga servis bitno skuplje računao, a vrlo verovatno ga nabavlja od autorizovanog uvoznika tj. Plattner-a
https://plattner.rs/mobil-1-esp-5w-30-u ... nju-od-5l/

Za onog koga ne zanimaju detalji, uglavnom se može reći da je izabrano dobro/odlično ulje za taj motor.


Btw, ja već desetak godina u svoj HDI sipam identično koncipirano ulje, dakle po ACEA C2, famov famov Fenix Energy PSA 5W-30, sa gornje slike.
I kažeš da si zadovoljan Fenixom? Kada bih ubuduće koristio njega, koju bi razliku napravio u odnosu na duplo skuplji Mobil 1?
Zašto bi uopšte neko davao više novca ako su razlike neprimetne?

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 26 Sep 2021, 01:03

Nisam rekao/napisao da sam zadovoljan, nego da ga koristim odnosno u svoj hdi sipam desetak godina. Kada bih napisao da sam zadovoljan, to i ne bi nužno značilo nešto bitno. Gladan čovek može biti zadovoljan i splačinama.

Taj Fenix Energy PSA sam opisivao toliko puta na nekoliko auto foruma (CFS, RFS, CBC i ovde) da mi i ne pada na pamet da kažem da sam zadovoljan. Osim eksploatacionih laboratorijskih analiza tog ulja iz mog motora koja su pokazala da je to ulje adekvatno prilikom eksploatacije mog HDI (što se može videti ako se potraže moji postovi na CBC forumu), navešću samo ono što sam već više puta naveo - da mi drugo ulje ne treba, i da ću samo njega koristiti za motor kome je potrebno ulje po ACEA C2, dokle god se proizvodi.

Inače, taj fenix trenutno nije duplo jeftiniji od mobilove Super 3000 varijante, a svojevremeno je koštao optprilike koliko i ona (tj. preko hiljadu dinara po litru). Trenutna cena mu je oko 720 dinara po litru.

Da li su razlike neprimetne ili primetne, ukoliko se porede ta dva pomenuta ulja - ne znam, a i ne raspolažem opremom da bih to činio.

ExxonMobil je jedan od najvećih i najrenomiranijih svetskih proizvođača mašinskih lubrikanata, i u tom smislu onaj koji bira njihova maziva može da smatra da je učinio jedan od najboljih izbora.

Moja usputna napomena se odnosila prvenstveno na činjenicu da iako ulje nema zvaničnu homologaciju po nekoj od PSA normi, sa obzirom da zadovoljava ACEA C2 - ono može biti (tj. jeste) odgovarajuće za neke (određene) PSA motore, a to je slučaj i sa mobilovom 3000 varijantom, kao i sa pomenutom famovom. To ne mora nužno da znači da će ta dva ulja davati identične efekte pri eksploataciji nekog motora.

Što se personalnog izbora ulja tiče, različiti ljudi imaju različite prioritete i zbog toga čine različite izbore, obaška što je nekakvo/odgovarajuće ulje za neki motor kompromis suprotstavljenih zahteva.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Motorna ulja

Post od carov2 » 30 Sep 2021, 20:53

Danas mi stiglo ovo...


Sent from my SM-G980F using Tapatalk


SlikaSlika

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 30 Sep 2021, 22:57

Odlično :plusone:

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10387
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Motorna ulja

Post od sebekkg » 01 Okt 2021, 05:06

Full synthetic bajo moj. Sipao sam i kod sebe u 2.0tdi, motor radi ko sat. Još na poledjini imas kodove za proveru originalnosti ulja. Samo skini deklaraciju uboznika.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9721
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Motorna ulja

Post od Markoni » 01 Okt 2021, 07:19

Ja uzeh VST 5W40.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Motorna ulja

Post od OMP » 01 Okt 2021, 11:48

koja je cena ovog ravenola? mislim se sta da sipam kod mene, koliko vidim po zadnjem servisu u CH, pre 12k km, sipano 5w30 (uredno menjano uvek oko 15k km) a po specifikaciji za taj motor ide 5w40, sad se mislim da li da nastavim sa 30 ili da predjem na 40

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 01 Okt 2021, 21:00

Grande Punto 1,4 t-jet.

Po korisničkoj knjižici http://aftersales.fiat.com/eLumData/EN/ ... 7_L_EL.pdf
za taj motor su specifikovana ulja po normi FIAT 9.55535-S2 (SELENIA K P.E), a u slučaju da zadovoljava Euro5 ili Euro6, onda po normi
FIAT 9.55535-T2 (SELENIA MULTIPOWER GAS 5W-40).


Obe varijante su u 5W-40 gradaciji, i obe su koncipirane po ACEA C3 (između ostalog) tako da nema prevelike razlike među njima (a funkcionalno, moglo bi da se kaže i da su razlike u nijansama).

Suština priče je da za taj motor treba ulje po 5W-40 gradaciji, a to što su u CH sipali 5W-30 - može da ima više razloga/uzroka (smislenih, a i bezveznih), s tim što je to sada i nije bitno. Za ovo naše područje za benzinski motor je verovatno zgodnije 5W-40, a ako mu je to i specifikovano onda i nema baš dileme (koju gradaciju treba upotrebiti).

Od ravenola se preporučuje VMO 5W-40 sa obzirom da ima preporuku za navedenu S2 fiatovu normu. Naravno, ako se izbegava Selenia (jer Fiat svoja zvanično odobrenja odnosno Approval-e daje isključivo petronasovoj seleniji, i nikom drugom) ulja koncipirana po ACEA C3 u 5W-40 gradaciji ima dosta, i može se dosta toga izabrati (Total, Lukoil, Liqui Moly, Addinol, Motul. Mol, Shell, Galax, Optima, INA...)

Da je taj GPunto moj, a pogotovo da sam iz Kruševca, otišao bih do (sada valvolajnovog) FAM-a, i video da li mogu od njih direktno da nabavim Fenix Premium 5W-40.

Sad, pošto nisam iz Kruševca. da bih došao do tog ulja, pre dva meseca sam išao u Umku i nabavio nekoliko litara toga za prijatelja koji mi održava auto, a Fenix Energy PSA 5W-30 za svoj 1,4 hdi.

Slika

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Motorna ulja

Post od carov2 » 01 Okt 2021, 22:51

Ovaj Ravenol je poskupeo, bio je oko 1350 rsd ukoliko se ne varam.
Prošli servis sam radio u ovlašćenom, sipano 0w-30, a ne znam tačno kom ulju je to ulje slično, nešto mi u glavi da je u pitanju Shell. (Tako sam negde pročitao)


U prošlom Audiju sam uglavnom koristio Motul, ali ga jeste trošio nakon nekih 6000 km, a skoro čitam da se dosta ljudi žali na Motul sa našeg tržišta, da se možda kopira, da se "razbije" pa auto počne ubrzano da ga troši i slično.

Slika

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 02 Okt 2021, 00:12

Sasvim su diskutabilna objašnjenja da se neko ulje prikazuje u negativnom kontekstu jer se razbije (tj. "razbiju" se polimeri koji imaju funkciju modifikatora viskoziteta) i ubrzano troši posle neke kilometraže. To potonje važi za svako ulje, i dinamika toga zavisi od uslova eksploatacije, a može zavisiti i od dinamike dolivanja ulja. Potrošnja ulja je sasvim varijabilna stvar, a tek su sasvim varijabilni metodologija i rezultati šacometrije merača nivoa ulja.

Kriminalni falsifikati su sasvim druga priča.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Motorna ulja

Post od carov2 » 02 Okt 2021, 09:48




Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Motorna ulja

Post od OMP » 02 Okt 2021, 10:44

DS9 je napisao:
01 Okt 2021, 21:00
Grande Punto 1,4 t-jet.

Po korisničkoj knjižici http://aftersales.fiat.com/eLumData/EN/ ... 7_L_EL.pdf
za taj motor su specifikovana ulja po normi FIAT 9.55535-S2 (SELENIA K P.E), a u slučaju da zadovoljava Euro5 ili Euro6, onda po normi
FIAT 9.55535-T2 (SELENIA MULTIPOWER GAS 5W-40).


Obe varijante su u 5W-40 gradaciji, i obe su koncipirane po ACEA C3 (između ostalog) tako da nema prevelike razlike među njima (a funkcionalno, moglo bi da se kaže i da su razlike u nijansama).

Suština priče je da za taj motor treba ulje po 5W-40 gradaciji, a to što su u CH sipali 5W-30 - može da ima više razloga/uzroka (smislenih, a i bezveznih), s tim što je to sada i nije bitno. Za ovo naše područje za benzinski motor je verovatno zgodnije 5W-40, a ako mu je to i specifikovano onda i nema baš dileme (koju gradaciju treba upotrebiti).

Od ravenola se preporučuje VMO 5W-40 sa obzirom da ima preporuku za navedenu S2 fiatovu normu. Naravno, ako se izbegava Selenia (jer Fiat svoja zvanično odobrenja odnosno Approval-e daje isključivo petronasovoj seleniji, i nikom drugom) ulja koncipirana po ACEA C3 u 5W-40 gradaciji ima dosta, i može se dosta toga izabrati (Total, Lukoil, Liqui Moly, Addinol, Motul. Mol, Shell, Galax, Optima, INA...)

Da je taj GPunto moj, a pogotovo da sam iz Kruševca, otišao bih do (sada valvolajnovog) FAM-a, i video da li mogu od njih direktno da nabavim Fenix Premium 5W-40.

Sad, pošto nisam iz Kruševca. da bih došao do tog ulja, pre dva meseca sam išao u Umku i nabavio nekoliko litara toga za prijatelja koji mi održava auto, a Fenix Energy PSA 5W-30 za svoj 1,4 hdi.
hvala na odgovoru, sto se tice FAM-a nikad mi ne bi palo na pamet da sipam to ulje, kod nas je uvek vazilo da njihova ulja idu za traktore i poljo masine, event zastavina vozila i to :) bas nikog ne znam ko je sipao njihova ulja u iole bolje motore, naravno sve se svodi na rekla kazala ali bas nikad nisam razmisljao o njima.

Zasto si ti odabrao bas njih, koji su bitni razlozi u odnosu na druga ulja sem cene i sto se fam ne kopira?

Sad kad je dosao valvolin ne znam kakva je prica, zenin stric radi tamo popraicanju sa njim bas, a vrlo verovatno da je on skoro u svoj auto sipao bas njihovo ulje, pitacu.

Nego mi nije jasno zasto je selenia KPE toliko skuplja od konkurencije, sad pitah za cene 2x2l kantice izlaze 5400din (selenia ima samo 1l ili 2l pakovanja a meni treba nesto malo preko 3l) dok sam npr. skoro platio total 5w40 2700din 5l kanticu a mobil je bio malo preko 3000, zasto je selenia skoro duplo skuplja od totala recimo???

Odgovori