Motorna ulja

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
devit0
Postovi: 82
Pridružio se: 04 Apr 2021, 22:52

Re: Motorna ulja

Post od devit0 » 05 Okt 2021, 18:23

ljubitelj je napisao:Pa svi za ulja koriste iste komponente, istih dobavljača, istih osobina..razlike su u mešavinama koncentrata a i te razlike su nijanse u pitanju..
Pišem o ovim popularnim opštim uljima po klasifikaciji za naše motore, ne posebne high end ili sport orijentisane primene ulja.

Nije motiv kupovione domaćih ulja neka specijalna ušteda usled cene već stabilnost, pouzdanost, laka dostupnost i originalnost.
Mada vidim da FAM i nije baš lako dostupan nažalost.

Stoga je i cena uljima ista ili gotovo ista tokom "proizvodnje" tj mešanja od gotovih nabavljenih komponentri a bitna razlika prodajne cene se svodi na troškove ambalaže, transporta i logistike i naročito marketinga a donekle i imidža brenda.

Upravo zbog toga uvoznog porekla većine ulja time što su skuplja uopšte ne znači da su bolja od jeftinih uvoznih ili domaćih (koja su takodje uvozna jer se uvoze gore pomenute gotove komponente za mešanje od istih globalnih svetskih dobavljača).

Cena ulja varira oko 2-3 evra po litri za sintetiku klasičnu (proizvodna), ostatak cene su pomenuti tročkovi nadogradnje a pogotovu u lancu trgovine preko više ruku tj posrednika do krajnjeg kupca.

Uostalom pogledati cene ulja u SAD koliko su jeftinija po pravilu od istih prodavanih u EU.

Cena obične/klasik Nisotec sintetike (5w30, 5w40) je 700 dinara po litri pakovanje, sve što se plaća preko 900-1,000 po litri za bilo koje ulje iste klasifikacije je prenapumpana cena, po meni usled opisanih razloga koji nemaju veze sa kvalitetom ili osobinama ulja.

Ulja opsega 0w15 ili 0w20 su naravno drugačija puno i skuplja pri proizvodnji pa time i u prodaji, ali o njima je posebna priča i po pitanju primene.

Poenta, cena u maloprodaji ne odredjuje da li je neko ulje bolje ili lošije po bilo čemu.
Aha pa da u pravu si, onda da uzmem taj famov 5w40 505.01 i to bi trebalo da bude kao Castrol edge 5w40 ali bar znam da je original to sto pise ne neki buckuris.
Sad mi preostaje samo da vidim gde ga kupiti i top.
Dal to moze direkt preko fabrike zovnem i posalju mi preko kurira?

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 05 Okt 2021, 23:53

To je moglo u poslednjih godinu/dve pre nego je FAM prodat Valvoline-u, sada mislim da ne može - odnosno da će glas preko telefona koji se bude javio u Kruševcu uputiti na nekog distributera u zavisnosti od mesta gde mušterija traži ulje, ako takvog ima.

Naravno, ako famov premium ne može lako da se nabavi, ima toliko drugih ulja koja mogu. U takvom slučaju bih ja lično na isovoj pumpi potražio Nisotec 5W-40.

Recimo, odlično rešenje bi bio Ravenol VMO 5W-40 jer između ostalog ima zvaničano odobrenje po normi VW 505.01
Koliko sam čuo distributer šalje na odresu i sa tim ne bi trebalo da bude problema oko nabavke.
https://www.ravenol.rs/proizvodi/ravenol-vmo-sae-5w-40
https://www.ravenol.rs/kontaktterm%3Avocabulary

Slično bi moglo da se razmatra i za npr. LM-ovo Diesel High Tech 5W-40
https://products.liqui-moly.com/diesel- ... -40-1.html
https://www.liqui-moly.rs/contact/

i naravno za još gomilu varijanti po normi VW 505.01

devit0
Postovi: 82
Pridružio se: 04 Apr 2021, 22:52

Re: Motorna ulja

Post od devit0 » 06 Okt 2021, 06:47

Ravenol ako je original a trebao bi da jeste bi bio super izbor izgleda, ali to nije srpski proizvod tj ne pravi se u Srbiji, vise sam hteo da ostavim kes u Srbiji al ajde sad bitno da je 505.01 i da ima odobrenje od VW i da je original da znam da jeste a da ne verujem bas na rec onome kome je posao da proda ono sto hvali, ne kazem mozda je i original ovo moje Castrol ulje nikakvih problema 3 god nisam imao sa njim a god po bar 2 zamene, ali sad mi se uvukao neki crv sumnje i hebi ga.
Onda Ravenol da uzmem pa cu da vidim?!

Koshmar
Postovi: 359
Pridružio se: 13 Sep 2017, 10:03

Re: Motorna ulja

Post od Koshmar » 06 Okt 2021, 11:40

Vise puta sam u prethodnih godinu dana pokusao da narucim ulje ADECO ULTRA SYNTH PRO SAE 5W-30 4+1l i svaki put ga nemaju na stanuju a uredno na sajtu stoji "AKCIJA"...koliko dugo to stoji ne znam...znam da su me prvi put zvali i rekli da pozovem sledeci mesec trebalo bi da bude na stanju.
Zvao,nije ga bilo...posle toga opet par puta pokusao da porucim,nema...
Jel ima neko predstavu da li oni to prave i dalje ili treba neka "veza" da bi se nabavilo??? :zbunjen:

https://www.adeco.rs/proizvod/342/ULTRA ... SAE-5W-30/

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 06 Okt 2021, 14:57

Verovatno čekaju paket aditiva (tj. njegov uvoz), mislim to je pretpostavka inače nemam ikakve veze niti pouzdane informacije.

***
devit0 je napisao:
06 Okt 2021, 06:47
Ravenol ako je original a trebao bi da jeste bi bio super izbor izgleda, ali to nije srpski proizvod tj ne pravi se u Srbiji, vise sam hteo da ostavim kes u Srbiji al ajde sad bitno da je 505.01 i da ima odobrenje od VW i da je original da znam da jeste a da ne verujem bas na rec onome kome je posao da proda ono sto hvali, ne kazem mozda je i original ovo moje Castrol ulje nikakvih problema 3 god nisam imao sa njim a god po bar 2 zamene, ali sad mi se uvukao neki crv sumnje i hebi ga.
Onda Ravenol da uzmem pa cu da vidim?!
Pa, ravenol (ili bilo koji drugi brend/proizvođač) od zvaničnog zastupnika/uvoznika nema greške, pogotovo sa odobrenjem po VW 505.01.

Uslovno rečeno, najverovatnije je da bi sasvim ok završilo posao i svako ulje u 5W-40 gradaciji koncipirano po ACEA C3. Za najveću sigurnost, i najdužu mirnu dušu - ulje sa samo ulje odobrenjem po VW 505.01.

devit0
Postovi: 82
Pridružio se: 04 Apr 2021, 22:52

Re: Motorna ulja

Post od devit0 » 06 Okt 2021, 15:13

Ok puno ti hvala druze cenim tvoje misljenje.

Extender
Postovi: 160
Pridružio se: 19 Dec 2020, 01:41

Re: Motorna ulja

Post od Extender » 06 Okt 2021, 20:38

Blizi mi se mali servis (drugi ove godine) za nekih 1500km. Ovo ce biti treci mali servis od kako je auto kod mene. Prethodni majstor je sipao Castrol LL oba puta i sve ok za sada. Posto vise ne idem kod istog majstora porucio bih ulje i filtere sam i odneo da se zameni. E sad, gde uzeti Castrol a da budem siguran da nije kopija? Inace auto je cipovan i vozi se cesto agresivnije, ako je bitno.

Sent from my SM-A307FN using Tapatalk


devit0
Postovi: 82
Pridružio se: 04 Apr 2021, 22:52

Re: Motorna ulja

Post od devit0 » 06 Okt 2021, 20:47

Extender je napisao:Blizi mi se mali servis (drugi ove godine) za nekih 1500km. Ovo ce biti treci mali servis od kako je auto kod mene. Prethodni majstor je sipao Castrol LL oba puta i sve ok za sada. Posto vise ne idem kod istog majstora porucio bih ulje i filtere sam i odneo da se zameni. E sad, gde uzeti Castrol a da budem siguran da nije kopija? Inace auto je cipovan i vozi se cesto agresivnije, ako je bitno.

Sent from my SM-A307FN using Tapatalk
Brt, ja mislim da nigde u Srbiji ne mozes biti siguran da je to Castrol osim na rec prodavca kad ti kaze majke mi original je, jedino da mu trazis papire odakle je uvezeno ulje ma nema sanse to 100% da znas, u istom sam "problemu" pa sam zato i trazio misljenje za domaci brand kod kog znam da nema falsifikata itd. Vidi mozda sam ja i sipao original ali ja to ne znam osim tom prijatelju da verujem na rec kod kog sam kupovao, a danas ce brat brata zeznuti a ne neko dalji.
Tako da sam sad najblizi Ravenolu bas sam nesto trazio i zadovoljan sam jer to ulje koje je njihovo odobreno za moj motor je bas dobro a kontam da nema falsifikata a i da ima kupujem od uvoznika za Srbiju i to je garancija istinitosti proizvoda da potice iz fabrike.
Jeste skup ali mi je bitno da je original.

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Motorna ulja

Post od Uroš S. » 06 Okt 2021, 21:12

Može, Trigema uvozi original Castrol, a Auto Čačak za svoje servise od njih kupuje ~100 tona godišnje.

Ali nije svejedno da li je iz blendare u Francuskoj, Rumuniji, ili Turskoj.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk



Extender
Postovi: 160
Pridružio se: 19 Dec 2020, 01:41

Re: Motorna ulja

Post od Extender » 06 Okt 2021, 21:20

Cena je nebitna, nisu to ne znam kakve razlike. Glavno mi je da stavim najkvalitetnije sto je dostupno i da ne mislim.
Koje filtere da stavljam?

Sent from my SM-A307FN using Tapatalk


Korisnikov avatar
Rolla
Postovi: 835
Pridružio se: 06 Feb 2018, 15:00

Re: Motorna ulja

Post od Rolla » 06 Okt 2021, 21:30

Knecht, mann, mahle za filtere ako ces najkvalitetnije.

devit0
Postovi: 82
Pridružio se: 04 Apr 2021, 22:52

Re: Motorna ulja

Post od devit0 » 06 Okt 2021, 21:43

Extender je napisao:Cena je nebitna, nisu to ne znam kakve razlike. Glavno mi je da stavim najkvalitetnije sto je dostupno i da ne mislim.
Koje filtere da stavljam?

Sent from my SM-A307FN using Tapatalk
Slazem se i isto razmisljam.
Sto se tice filtera do zadnjeg puta sam Mahle, a zadnji put Mann-ov filter, ja ne stedim na tim stvarima to su srce i pluca motora(ulje, filter ulja) pa onda i filter vazduha i kabine to uvek menjam i to uvek te nemacke brendove koji drze do kvaliteta nebitna je cena.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 06 Okt 2021, 22:09

Uroš S. je napisao:
06 Okt 2021, 21:12
Može, Trigema uvozi original Castrol, a Auto Čačak za svoje servise od njih kupuje ~100 tona godišnje.

Ali nije svejedno da li je iz blendare u Francuskoj, Rumuniji, ili Turskoj.
Teoretski - ne bi trebalo da ima veze, jer je sve to pod upravom Castrol-a.

Moje mišljenje je da ukoliko neko ima dobro iskustvo sa LL varijantom, a ona jeste preporučena za mnoge VW motore - ne mora da se brine o tome gde je blendirano ulje. Mislim, naručiti se od Trigeme i to je to.

Sad, da li je Castrol (Professional LL 5W-30) po određenoj normi najkvalitetnije dostupno, ili je to neko drugo ulje - moglo bi puno da se raspravlja (kao i što se čini na specijalizovanim forumima za upotrebu automativnih maziva).

Bitno je da je odgovarajuće.
Poslednja izmena od DS9 u 06 Okt 2021, 22:24, izmenjeno 5 puta ukupno.

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Motorna ulja

Post od Uroš S. » 06 Okt 2021, 22:12

Tako mi kaže čovek da je feedback kupaca, i da su povezali sa poreklom. Taj feedback se odnosi prvenstvo na velike potrošače sa kamionima, gde se vide razlike u potrošnji goriva i ulja.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk


Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 850
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 06 Okt 2021, 22:16

Hvala ti za info :doubleup:

Ipak, tako nešto me ne bi sprečilo da upotrebim Castrol ako bih smatrao da mi je ono najodgovarajuće.

Doduše, čisto lično, ja sam verovatno poslednji na planeti koji bi izabrao neko castrolovo ulje pored tolike druge ponude, al to je samo moja lična priča i uglavnom nema veze sa kvalitetom ulja koji se blendira.

Odgovori