Kamera za kola

ICE, GPS, handsfree, chip, parking senzori, auto-grafika, zatamnjena stakla, tuning/styling i ostalo
Odgovori
Korisnikov avatar
jaksa
Postovi: 3567
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:15
Garaža: Jugo 45

Re: Kamera za kola

Post od jaksa » 04 Feb 2022, 16:10

Koju kameru da turim na Tucsona (i prednju i zadnju), neki xiaomi-range :)

Korisnikov avatar
AleksandarAca
Postovi: 767
Pridružio se: 21 Jul 2021, 14:54
Garaža: VW Tiguan 2.0TDI Elegance 4Motion
Lokacija: Beograd

Re: Kamera za kola

Post od AleksandarAca » 04 Feb 2022, 16:30

Totalno ok resenje 70mai A800S u paru sa zadnjom RC09 + hardwire kit.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Kamera za kola

Post od Grujic » 04 Feb 2022, 17:35

Kakva su sakustva sa tim hardwire kitom?

Mene fino cuknuli na parkingu pa se lozim da to stavim, iako citam iskustva po netu, upotrebna realna vrednost je malo tanka...

Korisnikov avatar
AleksandarAca
Postovi: 767
Pridružio se: 21 Jul 2021, 14:54
Garaža: VW Tiguan 2.0TDI Elegance 4Motion
Lokacija: Beograd

Re: Kamera za kola

Post od AleksandarAca » 04 Feb 2022, 18:12

Ja sam ga stavio obzirom da punjac koji dolazi uz kameru pretvara 12V na 5V na koliko radi kamera, da ne vucem kablove iz uticnice za 12V, ali mi nije aktivan parking mod, mislim da sam pisao o tome vec da mi nije bilo od neke koristi, sa Mio setom koji sam imao na prethodnom autu.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3153
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Kamera za kola

Post od Dare4x4 » 04 Feb 2022, 19:26

Grujic je napisao:
04 Feb 2022, 17:35
Kakva su sakustva sa tim hardwire kitom?
Ja sam ga dobio uz doplatu oko $10 na cenu kamere ali nisam imao hrabrosti da ga upotrebim. Nisam ga čak ni isprobao. Nekako me strah da ostavim kinesku elektroniku pod naponom od 12V bez nadzora, tim pre što se kamera mnogo zagreva kada je toplo vreme. Povezao sam na powerbank i to radi savršeno, a mislim i da je jednostavnije za povezivanje.

Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: Kamera za kola

Post od noodles » 04 Feb 2022, 21:43

Vladapetr je napisao:
04 Feb 2022, 14:08
Čime da zalepim kameru za šoferku? Fabrički je imala lepljivi deo na držaču koji je dve godine stajao bez greške. Sad su mi menjali šoferku i kad su skinuli kameru zalepili nekom trakom koja se evo pre 2 dana odlepila.
I pre toga sam primetio da kamera u vožnji ima sitne vibracije, jer traka koju su stavili ne dži dobro kao stara plus je deblja, pa ima lufta da se trese.
Dakle, treba mi nešto što tanje a da drži najbolje moguće. Ima li neko ideju?
Neko je već pomenuo u odgovorima, na aliju ima da se uzmu već isečene dimenzije, po recimo 20kom u pakovanju. U pitanju su 3M VHB (Very High Bonding Tapes) i po meni su opasno dobre.
Kada sam prebacivao kameru iz prethodnog auta u novi, iskoristio sam rezervnu koju sam dobio u pakovanju, baš ovakve 3M VHB.
Međutim, ove sa alija sam iskoristio da zalepim one male plastične klipsove, za "cable management" i kao nešto gde kačim jelkicu na vratima. ;)
Prvo sam probao neke iz lidla, lav auta... malo jače sunce i sve se odlepi i padne, ko da i nije bilo lepka.
Ove sa alija se nisu mrdnule ni milimetar.
Jedino ako te ne mrzi da čekaš. Ima raznih dimenzija na aliju. I samo treba paziti da se uzmu sa crnom lepljivom trakom, jer ima i svetlih (belo-sivih).
Ja sam uzeo ove:

https://www.aliexpress.com/item/3288031 ... 4c4dvQKxZC

Slika
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kamera za kola

Post od dragvorl » 04 Feb 2022, 23:31

Ima u NS Grafopromu raznih traka obostranih, bas sam skoro kupio.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10569
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Kamera za kola

Post od Sloba » 05 Feb 2022, 00:21

Te fejk 3M sa Alija sam uzeo i nista gore nisam koristio. Kada se jedna strana zalepi, crvenu foliju je nemoguce skinuti. Ne da ne ide prstima, nego ni pincetom ne ide. Umesto folije, podize se cela traka, tek zalepljena. I kada bih uspeo na kraju, lose je drzala sve sto sam lepio. Moze proci za nesto drugo, ali za kameru koja, koliko god laka bila, "visi" sa soferke, plus ekstremne temperature - difinitivno ne. Ne moze da se nadje originalni 70mai nosac ili traka, sve je "original design, for 70mai" itd. Bojim se da to sve nije ni blizu originalu.

Slika

Plus - sama traka je tanja u odnosu na fabricku na nosacu 70mai kamere. Mora biti deblja i "sundjerastija" da bi radila posao. Povrsina nosaca na koju se traka lepi jeste ravna, ali po celom obodu nosac ima izdignut rub i zahteva deblju traku kako traka ne bi bila upustena i da bi se ostvario dobar kontakt sa sofekom. Drugim recima, kada se zalepi i pritisne, prva kontakna tacka sa soferkom bude plasticni rub nosaca, a ne lepljiva povrsina. Zato mora biti deblja, bar x2 u odnosu na ovu kinesku.

Slika

Kameru sada cuvam za nova kola i kupicu neku originalnu 3M, Bison ili Tesa traku u rolni i iskrojiti po meri.
Druga opcija je da kupim nosac sa gps modulom koji na sebi ima fabricku traku.


I jos jedan dodatak prici. Primetili ste da se, kako god da se zalepi, sa spoljne strane soferke vide mehurici na mestu gde je nalepljen nosac. Uvek se vazduh pojavi oko sredine lepljive povrsine, dok su obodi dobri. Soferka je zakrivljena, nocac ravan i neminovno je. Vise puta sam lepio sebi i drugima i nikad nisam bio zadovoljan. I boja trake koja je neka tamno siva kvari izgled i odudara. Ovo je jedan primer sa YT, istina moze biti bolje od ovog, ali cisto kao ilustracija onog sto meni licno smeta.

Slika


Onda sam se setio da napravim crnu vinil foliju koja se prva zalepi na staklo, a nosac preko nje. Onda se spolja vidi idealna crna povrsina, kao fabrika. Drugar mi je u stampariji napravio po meri storinak komada, tako da imam viska i ako nekom treba, neka trazi. Iskrojeno je za 70mai Pro/Lite kamere, ali je princip isti i za sve druge.



Slika

















Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kamera za kola

Post od dragvorl » 05 Feb 2022, 10:34

dragvorl je napisao:
04 Feb 2022, 23:31
Ima u NS Grafopromu raznih traka obostranih, bas sam skoro kupio.
Ako nekome treba mala kolicina tipa za nosac taga, kameru, mogu poslati.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
AleksandarAca
Postovi: 767
Pridružio se: 21 Jul 2021, 14:54
Garaža: VW Tiguan 2.0TDI Elegance 4Motion
Lokacija: Beograd

Re: Kamera za kola

Post od AleksandarAca » 05 Feb 2022, 17:30

Dare4x4 je napisao:
Grujic je napisao:
04 Feb 2022, 17:35
Kakva su sakustva sa tim hardwire kitom?
Ja sam ga dobio uz doplatu oko $10 na cenu kamere ali nisam imao hrabrosti da ga upotrebim. Nisam ga čak ni isprobao. Nekako me strah da ostavim kinesku elektroniku pod naponom od 12V bez nadzora, tim pre što se kamera mnogo zagreva kada je toplo vreme. Povezao sam na powerbank i to radi savršeno, a mislim i da je jednostavnije za povezivanje.
Dare moze li kratka ekspertiza tvog resenja sa powerbankom? I kako si zadovoljan?

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3153
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Kamera za kola

Post od Dare4x4 » 05 Feb 2022, 18:00

Može :)
Punjač koji je stigao sa kamerom je ubačen u 12V priključak koji dobija struju kad se da kontakt. Od njega ide kabal na micro usb ulaz powerbanka, a iz usb izlaza powerbanka ide na kameru. Kad se da kontakt, powerbank počinje da se puni i istovremeno se pali, pa se pali i kamera. Kad se ugasi auto, powerbank se više ne puni ali i dalje radi i napaja kameru. Powerbank je Varta (ne sećam se kapaciteta, morao bih da pogledam) i piše da ima zaštitu od kratkog spoja i preopterećenja, ne zagreva se ni malo i to mi daje neku sigurnost da to tako stoji uključeno. Radi bez greške od 2017. Kada je skroz pun, a brzo se napuni, može da radi jedno 12 sati, što je meni i više nego dovoljno.
U drugom autu imam isti sistem ali kamera je 70mai onaj prvi model i powerbank neki Celly iz Telenora (dobijen za 300din :D ). To isto radi odlično samo nakon gašenja auta izdrži oko sat vremena. To mi završava posao za neka kraća ulična parkiranja, a sama kamera ima manu da nema ni parking mod ni detekciju pokreta, pa snima dok se ne ugasi.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Kamera za kola

Post od Grujic » 05 Feb 2022, 19:42

To je dobra alternativa moram priznati, bolje i tih 12h nego da ne registruje senzor udarca situaciju...

Mada, tu je onda limit i kapacitet kartice

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3153
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Kamera za kola

Post od Dare4x4 » 05 Feb 2022, 21:13

Jeste na neki način ako bi kamera snimala non stop. To se desi npr ako pada kiša pa staalno klize kapljice po staklu. U normalnim uslovima ume da uštedi dosta vremena zahvaljujući detekciji pokreta. Zavisi šta se nađe u vidnom polju. Ja imam karticu od 128GB, stane na nju dosta materijala. Ne moraš baš ni da snimaš u najjačem kvalitetu jer, primetio sam, drastično više zauzimaju fajlovi, a ne izgleda mnogo bolje.
Inače ova Viofo a119 je idealna za sakrivanje. Ja sam je zalepio ispred retrovizora, u zasenčenom delu šoferšajbne. Nema šanse da je uočiš spolja, a i iznutra je zaklonjena retrovizorom.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Kamera za kola

Post od nikaragva » 05 Feb 2022, 21:36

Jel mogu te kamere da se nekako pričvrste na retrovizor, bez lepljenja?

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14181
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Kamera za kola

Post od pedja » 05 Feb 2022, 21:46

Postoje kamere u retrovizoru. Doduše, morao da se skine originalni. Najčešće su širi od originala.

Dolaze i sa zadnjom kamerom, koja se prikazuje u retrovizoru, prilikom vožnje unazad, što je zgodno za one koji je nemaju.


TapaT



Odgovori