Kupovina kajaka

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina kajaka

Post od grujicd » 28 Apr 2022, 16:19

Kupio SUP u Decathlonu, srednji model od 10'. Kako sam odlučio za 10' a ne za veći od 11"? Pre svega razlika nije samo u dužini već i u drugim dimenzijama. Ovaj veći SUP je i deblji, 6 inča naspram 5 inča. To je i presudilo jer sam negde pročitao da deblji SUP, logično, više pluta iznad vode, da se zbog toga više ljulja, imaš čudniji osećaj, i da je teže popeti se na njega iz vode. Tako da ispada da veća daska nema samo prednosti već i mane, i da treba da se dimenzionira prema osobi koja će to najviše da koristi.

E sad, da je SUP za mene, ne bi ni bilo dileme, jer ovaj od 10' preporučuju za početnike od 60-80kg, a ja sam dosta preko toga. Nije tih 60-80kg nosivost, nosivost je dosta veća (240kg), nego pretpostavljam da je to preporuka što si nestabilan na početku. Kod mene će to da koriste deca i žena, pa mi deluje da će ovaj nešto manji SUP da im više odgovara.

Slika

Inače razlika između 10' i 11' i nije tolika ni u ceni ni u dimenzijama da bi to bilo presudno. Kad je spakovan dosta je tanak, 20cm, pa može da se stavi u onaj zadnji deo gepeka - kod mene su leđa sedišta pod uglom, nije skoz vertikalno, pa zbog kosine u taj donji deo ionako ne idu koferi i tu je zgodno za ovako nešto. Ili preko stvari. Tako da planiram da na more nosim i kajak i dasku. Kupio sam i veslo, ali i novu pumpu koja može do 20psi. Jedino je dobro što pumpa ima nastavke i za kajak, pa bar to ne nosim duplo. To je ovo:

https://www.decathlon.rs/vesla-i-pumpe/ ... ID=2705745

Inače ove pumpe koje mogu do 20psi imaju nešto da prebaciš da ti bude lakše kad pumpaš taj zadnji deo gde se nabija veći pritisak.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19190
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Kupovina kajaka

Post od Heinz » 28 Apr 2022, 17:08

Ponesi i nešto za krpljenje, lepljenje.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina kajaka

Post od grujicd » 29 Apr 2022, 20:00

U pravu si, to bi trebao da kupim, malo košta a može da spasi letovanje.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19190
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Kupovina kajaka

Post od Heinz » 30 Apr 2022, 00:27

Prijateljima se prošle godine u GR nešto odlepilo na jednom, nije moglo da se zalepi tim setom, jedva su našli nekog da im tamo sredi.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Uninuni
Postovi: 892
Pridružio se: 21 Jan 2013, 19:30
Garaža: Fiat Bravo 1.9 2007, Mazda Cx 5 2,2 2017
Lokacija: Novi Sad, Serbia

Re: Kupovina kajaka

Post od Uninuni » 30 Apr 2022, 08:11

Mi smo se ponovili ove godine sa ovim sa slike. Veca je varijanta 320 cm, moze mnogo vise kila da ponese, tako da ocekujemo porodicnu zabavu :). Uz njega se dobije u torba i veslo i adekvatna pumpa :)Slika

Sent from my SM-A307FN using Tapatalk


Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina kajaka

Post od grujicd » 04 Maj 2022, 16:14

Onaj najveći SUP 11' u Decathlonu je na akciji zbog kraja kolekcije - sa 42k na 33k, sad je jeftiniji od onog manjeg kog sam kupio:

https://www.decathlon.rs/sup-daske/3030 ... ID=2455365

Uzeo sam da naduvam ovaj moj da bi proverio da li je sve ok. Dolazi sa dve zakrpe, samo ne znam da li su samolepljive ili treba lepak. Naduvava se relativno brzo (ispod 10min) ali nije lako, pogotovo pri kraju.

Edit: rekao bi da mi i dalje treba kit za popravku jer je tamo lepak, brusni papir, špatula, samo što dođe sa nekoliko crnih pečeva a ovo što je došlo uz sup je u boji same daske ali je bez lepka i ostalog.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Kupovina kajaka

Post od Geza » 04 Maj 2022, 23:00

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Kondo
Banned
Postovi: 137
Pridružio se: 02 Mar 2022, 17:29

Re: Kupovina kajaka

Post od Kondo » 23 Jun 2022, 00:55

Šta mislite o ovom SUP-u po ovoj ceni

https://www.lidl.de/p/mistral-sup-yoga- ... p100346536

Mistral Yoga 11, oko 380E full komplet sve sem sedišta za kajak.

Ima ga u LIDL-u kod mene, videh ga danas. logistički ne bi bilo cimanje da se uzme a možda na neku foru odradim i povraćaj 24% za PDV, mada sumnjam.

početnik sam, žena i nije baš, zajedno bi koristili

Kondo
Banned
Postovi: 137
Pridružio se: 02 Mar 2022, 17:29

Re: Kupovina kajaka

Post od Kondo » 24 Jun 2022, 09:03

Na kraju sam otišao u LIDL da kupim kajak, kad se ono pojavio "normalan" koji pritom košta jedno 50e manje - 329e za full komplet, sa sedištem za improvizovanje kajaka. Možda probam da skinem grčki PDV mada će me verovatno mrzeti.

Eto, mi srećni, danas u vodu

Slika

Kondo
Banned
Postovi: 137
Pridružio se: 02 Mar 2022, 17:29

Re: Kupovina kajaka

Post od Kondo » 28 Jun 2022, 13:45

OK prvi utisci u vodi na SUP solidni, uglavnom veslam sedeći tačnije klečeći da bi stekao osećaj za ravnotežu i položaj na dasci. Par puta sam ustao i po pravilu završavao u vodi.
Rekao bi da je ovaj LIDL SUP neki kineski no name na koji su stavili Mistral logo. Sa donje strane se vidi dosta falševa tokom lepljenja, šta znam, možda je svaki u tom rangu cene takav, nemam iskustva. Tek, to nam ne smeta sve dok je funkcionalan a za sada jeste i to vrlo. Ako me nešto nervira onda je to veslo, sa time se ne snalazim sa prebacivanjem s jedne na drugu stranu ali navići ću se. Za sada puna preporuka za novu plažnu aktivnost, naročito kada nema vetra.

:presrecan:

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina kajaka

Post od grujicd » 28 Jun 2022, 17:27

Ja sam se samo klečeći malo provozao i to mi se dosta ljuljalo pa nisam ni pokušavao da ustanem. Zbog klinaca sam uzeo srednji SUP (10') iz Decathlona a ne veći, jer je taj veći i deblji, a čitao sam da nije dobro kad lakša osoba (dete) stane na deblji, jer bude malo više iznad vode pa bude manje stabilno.
Međutim, sad je skoro stalno bar još jedno dete na dasci, komotno sam mogao da uzmem i tu veću, ne bi im ništa smetalo.

Evo i jedne (loše) slike, kao reklama za Decathlon :)Slika

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19190
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Kupovina kajaka

Post od Heinz » 28 Jun 2022, 20:19

Prošle godine su prijatelji nosili SUP pa je klinac probao, i mislim da je relativno lako ustao. Ja naravno nisam ni pokušao.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina kajaka

Post od grujicd » 30 Jun 2022, 20:36

Probao sam danas malo više SUP. Uzeo za početak dvostrano veslo od kajaka i dosta je upotrebljivo i sa njim. Možeš da klečiš, sediš, turski sed ili sa ispruženim nogama. Zbog velikog peraja i malog ugibanja dobro drži pravac i ide i brže od kajaka. Nema tu stabilnost ali je zato neposredniji kontakt sa morem, bolje vidiš sa strane dno mora nego iz kajaka, lako se penje iz vode. Sve u svemu dosta je dobra platforma za zezanje na moru, a kajak mi je bolji ako ćeš da voziš par kilometara, da odeš i malo gde nije skroz mirno more i ipak je udobnije sedenje jer imaš stolicu i nisu noge baš pod 90 stepeni kad sediš.

A onda sam uzeo jednostrano veslo za SUP i probao da ustanem. Bambi na ledu je najbolji opis. Drhte noge, sve se ljulja... Međutim ne možeš tako lako ni da padneš, jer kako potone jedna strana tako zbog plovnosti teži da se vrati. Verovatno ni ne može tek tako da se prevrne sem od velikog talasa. I tako u tom teoretisanju kako je to suštinski stabilno plovilo, zaljuljah se malo više i pljus na glavu! Te iz prve ruke potvrđujem i da se lako vraća na dasku :)

Kajak ili SUP? Ako imaš u izgledu da dohvatiš neku plažu u krugu od par km, da poneseš nešto od stvari, povezeš još nekog ili da veslaš sat vremena zbog rekreacije, kajak je bolji. Međutim, za zezanje sa klincima, ili da se preveze par ljudi u nekom manjem krugu, i SUP je dobar. A zauzima duplo manje mesta u gepeku, što može biti presudno.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina kajaka

Post od Ji 4Tze » 04 Jul 2022, 17:50

baš gledam za klince da imaju da se zezaju na moru, koji bi mi radio posao od ovih iz Decathlona?

i koju od ove dve pumpe (ili neku treću)? SUP daska, neki kajak sutra, onaj dečiji INTEX čamac i tako to?

https://www.nautica.rs/nauticka-oprema/ ... le-action/
https://www.nautica.rs/nauticka-oprema/ ... -pump-12v/
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1600
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina kajaka

Post od zdushan » 04 Jul 2022, 17:57

Da se nadovezem pitanjem za SUP. Koliko je zgodno za prenos sa mesta na mesto, tj obilazak plaza.. Koliko mu treba da se naduva i izduva par puta dnevno. Koliko se mora izduvati da može u gepeku da se presavije i stane?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Odgovori