Kontakt brava - teže paljenje na vrućini

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Kontakt brava - teže paljenje na vrućini

Post od Gazu » 21 Jun 2022, 20:35

Sad kako je leto krenulo, na astri mi se dešava već nekoliko dana da auto teže pali kad bude duže na suncu. Da se da kontakt, tu nema nikakvih problema, ali kad još malo idem ključem da ga kresnem, neće, ništa se ne dešava. I onda da bi ga upalio, izvadim ključ, pa ga prilikom paljenja jače pritisnem - da uđe nešto dublje, i tako ga zavrtim skroz, i tad upali. Auto kad je u hladovini, nema nikakvih problema, pali ko zmaj, ovo bude kad se auto baš ugreje na suncu. Nije mi to bilo prošle godine.

Valja reći da je i ranije bilo da treba malo da se gurne jače ključ na unutra prilikom paljenja, ali tek tek. Ovo je sad ipak više.

Jel to relativno uobičajeno da se dešava na vrućinama? Možda bi to bilo dobro i kod majstora da vidim, pa da me ne zezne to tako auto ko zna gde i kad se najmanje nadam?

Sećam se inače da je i moj ćale imao na astri F sličan problem, mada mislim da nije bio povezan s vrućinom, i to je rešio tako što mu je majstor dodao i neko dugme, pa je na njoj davao kontakt, pa na dugme to kres. Prvo mu je valjda palila fora s dubljim guranjem ključa, ali je onda i ta fora prestala valjda da mu funkcioniše. Mada ja za sebe ne bi voleo da rešim problem na takav način, radije bi da mi auto bude što više po PS-u...

PS. Nekako stičem utisak da za ovo pitanje baš i treba zasebnu temu otvoriti, tj. da je bolje ovako nego u temi Servis - Razno.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kontakt brava - teže paljenje na vrućini

Post od dragvorl » 21 Jun 2022, 20:53

Naravno da nije normalno. Odes kod elektricara da ti zameni to. Tako ce te jednom ostaviti na putu pa ces em platiti papreno em ces biti u neprijatnoj situaciji.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Kontakt brava - teže paljenje na vrućini

Post od Gazu » 21 Jun 2022, 22:13

A jel znaš samo da li bi to trebala možda cela brava, ili je neki deo u njoj dovoljno srediti, da li cilindar ili nešto drugo?

Ako bi se menjala brava, onda mi to zvuči kao da bi trebali i ključevi novi, al se nadam da ne bi moralo toliko daleko?

U svakom slučaju ću od nedelje srediti to, ali da se ipak malo bolje naoružam znanjem pre nego što vidim i s majstorom. Hvala na odgovoru!

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kontakt brava - teže paljenje na vrućini

Post od dragvorl » 21 Jun 2022, 22:31

Mozda i moze da se popravi, samo pitanje ko to radi.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Kontakt brava - teže paljenje na vrućini

Post od Gazu » 21 Jun 2022, 22:38

Razumeo, hvala.🙂

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kontakt brava - teže paljenje na vrućini

Post od ljubitelj » 22 Jun 2022, 10:26

NI brava ni cilindar ni ključevi, ništa se ne menja već samo plastični ulođak brave sa elektro kontaktima.
Jednostavno se pohabalo, sasvim uobičajena pojava kada je auto sa velikom kilometražom iza sebe ili jako puno paljenja/gašenja.

Proces je na većini vozila jednostavan i treba oko pola sata uz pauzu za kafu da se odradi uz jedan uslov, da brava još funkcioniše kao celina, da se nije iznutra rasula.

Trebao da rešim sličan problem na Reno Trafiku sa 650,000km, doneo vlasnik polovnu bravu sa otpada (beše sa 300-350,000km) kompletnu i onda sam prepakovao obe brave tako da je dobijena jedna ispravna uz korišćenje straiog ključa.
Ta neispravna je imala potpuno pohabanu plastiku i nakon vadjenja se u ruci raspala u parčiće.

identična brava ide i u neke Opele (Vivaro znam) pa je možda isto lako za rešiti i kod Astre.

E da, novi uložak brave, ili celu bravu nije bilo moguće kupiti ili naručiti nigde, ni u Renou ni u Opelu ni kao aftermarket.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Kontakt brava - teže paljenje na vrućini

Post od Gazu » 22 Jun 2022, 11:24

Super, to dobro zvuči! Sem dela da nema gde da se kupi uložak niti brava, ali to već moram sam da vidim.

U principu, čak i da imam ganc novu neku bravu, teoretski, zvuči mi da bi majstor mogao da uzme iz nove šta mu treba, pa da popravi staru, i da to bude skoro nikakva komplikacija.

Idem i do majstora danas, pa mi baš znači ovo što si mi rekao!

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12278
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Kontakt brava - teže paljenje na vrućini

Post od shandu90 » 22 Jun 2022, 19:40

Za opele, juri otpade kad su u pitanju neki nesvakidasnji delovi Mene je isto brava nekad zezala, al mene to nije nesto tangiralo. Imao sam bitnije stvari da resavam.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Kontakt brava - teže paljenje na vrućini

Post od Gazu » 22 Jun 2022, 21:24

Da, imam i ja bitnih stvari za rešavanje, al srećom, da kucnem u drvo, na astri samo ovako poneka sitnica, pa onda barem to da mi je u životu skockano.😆 S tim da je ovde u pitanju neki problemčić koji nažalost i napreduje. Bilo je i ranije da treba nekad jače da se gurne ključ kod kresanja, ali sad od ovog juna to mora i jače, a i na malo drugačiji foru.

Za sad sam bio kod majstora u prolazu da se raspitam, kaže ili je električni ili mehanički deo, pa šta god da je, rešio bi mi. Kaže, kad je rastavi, ako vidi da je mehanički deo, odneo bi ga do ključara, ako je električni, onda bi sredili oni. Al je ostao dogovor da mu se javim sledeće nedelje.

Malo je škakljivo to što brava uzme da zeza samo kad se auto baš baš zagreje na suncu - ne manifestuje se problem u bilo koje doba. Al se nadam da je problem ipak takav da se uočava nevezano od toga da li je u datom momentu sve ugrejano ili ne.


OFF-TOPIC: Malo se bavio i lepljenjem kedera na šoferku danas.

Počeo bio na oba kraja da mi se odvaja... I to sam kopao malo po netu, pa sam na drugom forumu naleteo na kolegu @Heinz-a.😁 Na nekom drugom forumu je i on pisao, time se bavio, al pre nekih 15 godina.

U svakom slučaju, naučih odatle da je izgleda potrebno izbegavati da se silikonom lepi bilo šta na kolima za metal - da li je on abrazivan, ili šta već. Pa sam uzeo lepak za šoferku, ono neko crno čudo, nikad do sad nisam video, umazao ruke s tim ko lud, jedva oprao ruke.🙄 Piše lepo "koristiti rukavice", a ja kad sam se zaradio, sve manje pazio, morao razređivačem i pastom...

Ali šoferka sređena! Nisam zadovoljan sasvim, na jednom delu je ostao keder malko odignut ipak. Da li ga nisam dobro uglavio na krajevima, pa da se zato na sredini odigao malkice, ili sam trebao duže da ga držim dok ne uhvati, a ja za to vreme čistio ruke.

E sad, videću posle još hoće li mi to smetati, to što je malkice odvojen. Taj lepak me smorio kako sam se s njim umrljao, pa sam ga bacio, mada i nisam imao čime da ga zatvorim. Možda posle rešim tu da dodam malkice samo providnog silikona ipak - čisto da ne može voda tu da se provlači.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12278
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Kontakt brava - teže paljenje na vrućini

Post od shandu90 » 22 Jun 2022, 22:19

Jesi imao problema s kederima na zadnjim staklima? Posto sam se vozio uglavnom sam, znao je da sklizne kad otvorim prozor (posle duzeg vremena) i nakrivi se :D Ja to jedno vreme navlacio, podmazivao wd-om da se lakse prozor spusta, medjutim to je sve bilo kratkog daha. Onda sam prso, uzeo super lepak i namazao te kedere. Od tad nije bilo problema.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Kontakt brava - teže paljenje na vrućini

Post od Gazu » 23 Jun 2022, 01:42

Da ne ureknem, ostali su mi dobri, s tim da je moja astra s troja vrata, dva prozora samo imam da otvaram, i otvaram ih često. Ako i negde nije skroz pričvršćeno - ipak ne spada.

Dobro je znati da i super lepak radi posao! (Izdržava to onda tako i sunce, i pranje auta!) Škripe prozori pri otvaranju kad se auto ugreje na suncu, a o tome još nisam razmišljao šta bi, to pretpostavljam da je prosto trenje koje staklo pravi pri izvlačenju i uvlačenju.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12278
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Kontakt brava - teže paljenje na vrućini

Post od shandu90 » 23 Jun 2022, 07:12

Ja mislio i tvoja ima 5 vrata. Da probas malo wd-om te ‘kanale’ unutra da prsnes, one gde klize stakla. Ako se cesto koriste prozori, onda ce se pre i razraditi.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Kontakt brava - teže paljenje na vrućini

Post od Sloba » 23 Jun 2022, 07:15

Silikon sprej za lezista prozora.

Sent from my MI 9 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Kontakt brava - teže paljenje na vrućini

Post od Gazu » 23 Jun 2022, 07:42

Sad idem na kraći put, pa mogu i to probati kad se vratim od nedelje. Hvala i za to, obojici!

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Kontakt brava - teže paljenje na vrućini

Post od Gazu » 06 Jul 2022, 14:37

Evo update na ovu temu. Ukratko, rešeno danas, mada još treba da dođu opet topliji dani, pa da se uverim da je to to sad, i da će paliti bez problema. Ovo sad mi je uradio ključar Beg u Jevrejskoj u Novom Sadu, svi ga majstori preporučuju.

Pre toga sam bio kod još jednog, on mi kaže tad da mu donesem iz radnje uložak brave i taj električni deo, pa da se sredi, al ispade da su ti ulošci brave koji imaju novi da se kupe loši. Tako je taj majstor rekao, pa sam te delove vratio u radnju, a nigde nisam uspeo sam da pronađem drugačiji uložak brave - niti sam kod bilo koga drugog našao ikakav uložak brave. I tako tokom te potrage, nekoliko mehaničara mi je Bega pomenulo, otišao tamo, i rešen problem.

Generalno, on bi mi mogao remontovati (ako je to ovde pravi izraz) bravu, ali reče mi kad su krenuli da rade da je ona već bila remontovana, pa su mi ugradili drugu. Sve ukupno me zadovoljstvo izašlo 6000 dinara, a da je bio remont, to bi bilo 4000. Važno da me auto ne ispali ko zna gde. Hvala na pomoći.😊 A nadam se i da je ova brava solidno kvalitetna - jasno, ne kao original, ali opet.

Odgovori