Koliko troši?

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5029
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od cozmo » 06 Sep 2022, 23:12

dzonic87 je napisao:
06 Sep 2022, 14:06
PSA nije napustio tu tehnologiju sa ovim specifičnim aditivom. Pokazalo se vrlo dobro u praksi - jeste da košta dodatno, ali rešava vlasnike glavobolja oko gradske vožnje i regeneracije DPF-a.
Nema vise vozila iz PSA sa eolys aditivom. Svi su Adblue sada. Do pre recimo 6 godina su koristili Eolys+Adblue, ali to su bile zadnje serije. Sve posle toga je samo Adblue tj. BlueHDI motori.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od Saša » 07 Sep 2022, 00:04

Nema više ni ELF ulja, sada preporučuju Castrol. Ne znam više jel vozim Renoa, Japanca ili Nemca


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od blaugrana » 07 Sep 2022, 05:31

Vrati reno korenima, sipaj elf

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk


Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5029
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od cozmo » 07 Sep 2022, 09:41

Ja i dalje ne kapiram zasto se gleda "marka" ulja, kad je sad toliki izbor odlicnih ulja - samo je bitna specifikacija za odredjeni auto i motor.

Kao za PSA, ljudi vide nalepnicu Total i uputstvu pise "preporuceno" ali ne i da je obavezno, ali marketing i poslovna saradnja su cudo.

A recimo Mobil 1 koji ja sipam sije Totala uzduz i popreko po kvalitetu...
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od Saša » 07 Sep 2022, 09:58

Vidim preporuku proizvođača, sipam i ne lomim mozak dalje. :)

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Koliko troši?

Post od carov2 » 07 Sep 2022, 09:59


cozmo je napisao: A recimo Mobil 1 koji ja sipam sije Totala uzduz i popreko po kvalitetu...
Ja i dalje ne kapiram zasto se gleda "marka" ulja, kad je sad toliki izbor odlicnih ulja - samo je bitna specifikacija za odredjeni auto i motor.



Sent from my LE2120 using Tapatalk


Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5029
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od cozmo » 07 Sep 2022, 10:04

Mislio sam na "marku" koja je "preporucena" od strane proizvodjaca u uputstvu. I dalje velika vecina majstora samo tako radi, umesto da ljudima preporuce i neko kvalitetnije ulje.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od Saša » 07 Sep 2022, 10:07

A što bih gledao nešto drugo, "studirao" ulja i tražio još bolje i gubio vreme, za neki/koji uopšte procenat boljitka? Ako ga uopšte i ima. Mislite da ovo koje proizvođač preporučuje ne valja? Tim pre što će prvih 4-5-6-7 godina i ovlašćeni servis da sipa verovatno to preporučeno ulje...

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23797
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Koliko troši?

Post od dragvorl » 07 Sep 2022, 10:22

Mobil 1 stize direktno iz spejs satla.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5029
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od cozmo » 07 Sep 2022, 11:20

Saša je napisao:
07 Sep 2022, 10:07
A što bih gledao nešto drugo, "studirao" ulja i tražio još bolje i gubio vreme, za neki/koji uopšte procenat boljitka? Ako ga uopšte i ima. Mislite da ovo koje proizvođač preporučuje ne valja? Tim pre što će prvih 4-5-6-7 godina i ovlašćeni servis da sipa verovatno to preporučeno ulje...
Neka ulja su se bolje pokazala kao dugorocno kvalitetnija za turbinu, DPF i slicno (kod dizel motora).

Nema to veze sa tim sto ja sad sipam Mobil 1, ako se vidi da neko drugo ulje ima jos veci benefit sipacu to ulje. Cena je nebitna, to je par stotina dinara razlike na godisnjem nivou.

Recimo Mobil (ali ne samo ono da se ne drzimo striktno Mobila) se pokazalo bolje od Totala u smislu da interval bez problema mozes da pomeris sa 10.000 na 15.000km (i 20.000 bez problema) na specificnom motoru kakav je kod mene. Total se nije bas dobro pokazao u smislu tog intervala. Ako se, lupam, Ravenol pokaze boljim od Mobila sipacu njega, nebitna je marka svakako. Cak se i Castrol bolje pokazao od Totala za PSA. Takodje, primetan je i uticaj smanjenje potrosnje goriva sa kvalitetnijim uljem, bar kod mene. Prvih 20.000 km je sipno Lukoil low saps ulje 5W30 (posto je radjen Motrio program u Savinu), prosecna potrosnja je bila recimo u tom periodu 5,2. Sa Mobilom se stabilizovala u proseku na 4,9-5,0 za sledecih oko 50.000 km i tri sipanja ulja. Sto se tice rada motora, ne primecujem nikakve razlike (i nemoguce je). Potrosnje ulja nije bilo ni sa jednim uljem. Takodje, redje mi je radio regeneracije sa Mobilovim uljem. Da li je sve to slucajnost, ne verujem, jer je oko 50.000km solidan uzorak.

Za neke motore ima benefita, za neke mozda nema.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23797
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Koliko troši?

Post od dragvorl » 07 Sep 2022, 12:35

Kako si siguran da je potrosnja manja zbog ulja?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5029
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od cozmo » 07 Sep 2022, 13:00

Pa u pitanju su identicne ili slicne rute voznje sa istim gumama i opterecenjem auta (uglavnom). Ne verujem da vetar moze da utice toliko na vise od dve godine voznje sa Mobil uljem. Isto gorivo sipam GDRIVE-MOL EVO. Mislim moze biti i do goriva ali to bas sumnjam. Nisam menjao stil voznje, cak je bilo vise dodatnih zahtevnih voznji sa Mobilom (u odnosu na standardne rute kuda vozim) a potrosnja je niza.

Drugo, opusteno mozes voziti sa tim uljem 15.000 u gradu ovaj motor, dok Total nije bas sjajan u tom pogledu.

Naravno ovaj motor je specifican s tim karterom i sitom, pa ne mogu sad da ubedjujem nekog sa drugim motorima da menja ulje. Treba probati po savetu iskusnijih i videti benefite na duze staze.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Koliko troši?

Post od Uroš S. » 07 Sep 2022, 14:20

Slušao sam nekog Elfovog ili Totalovog stručnjaka na njihovom kanalu na yt, povodom ovih 0w20 i 0w16 ulja, da mogu da ostvare uštedu do 0.4% u trenju, u odnosu na 5w30. Verujem da je to još mnogo manje u gorivu. Al dobro Pežo 307 hadeji se još izučava u NASA sektoru za razvoj novih generacija propulzije. Nije ni njima jasno ništa. Ne uspevaju ni da ga backengineeruju.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Koliko troši?

Post od Vladapetr » 07 Sep 2022, 14:55

HDI je specifičan motor. Pa nema dalje


Sent from my iPhone using Tapatalk
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21083
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Koliko troši?

Post od nidza » 07 Sep 2022, 14:58

do 4% navodno po standardu

https://www.ato24.de/en/blog/comparison ... gine-oils/

Nama kao korisnicima beznačajno, više to proizvođači na čitavu flotu uštede CO2 da ne bi prebacili dozvoljene ukupne emisione limite.

Teško je tako male razlike primetiti bez neke sofisticirane merne opreme i strogo kontrolisanih uslova. Veću razliku će da čini druga dimenzija točka, sa većim ili manjim otporom kotrljanja i vazduha.

Odgovori