Koliko troši?

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
markoue
Postovi: 907
Pridružio se: 21 Nov 2016, 15:56
Garaža: Passat B7 2.0 TDI, PUG 307 1.6 16V

Re: Koliko troši?

Post od markoue » 24 Nov 2022, 09:39

Vrhunska potrosnja, stvarno.
Ja bi trebalo u narednom periodu da kupim auto. Bukvalno se lomim izmedju dizela i benzinca.
Ovi noviji benzinci su tako dobro upeglani, ostvaruju maltene potrosnje dizela.
Vidim pogotovo ovaj 1.5 TSI da je bas mali potrosac.
Сад му није ништа...

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21089
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Koliko troši?

Post od nidza » 24 Nov 2022, 09:51

Da, ali mora da ga vozi neko ko konta kola, računaj sa tim. Dizel je koliko-toliko štedljiv i kad ga voze ljudi bez trunke osećaja za vožnju.

Odgovor na tvoju dilemu je ceo paket, da li kupuješ nov ili polovan, koliko plaćaš, koja je ušteda, plus gorivo za dizel motor je sad značajno skuplje, a to se verovatno nikad više neće vratiti na staro. Ranije bih te pitao da li imaš veći udeo kratkih relacija, ili otvorena vožnja dominira, ali ovaj auto tek tu briljira. Ja ne očekujem da ću ikad ponovo voziti dizel putnički automobil.

markoue
Postovi: 907
Pridružio se: 21 Nov 2016, 15:56
Garaža: Passat B7 2.0 TDI, PUG 307 1.6 16V

Re: Koliko troši?

Post od markoue » 24 Nov 2022, 10:06

Sve znam, zato sam vec poceo da gledam, a planiram da pazarim u martu-aprilu.
Pa pre ce biti polovan, ne mogu da se isprsim jos uvek za nov. Budzet mi je negde oko 15k.
Vecinski gradska voznja(i to u udarnim terminima), uz povremene izlete do Uzica ( dvaput mesecno recimo).
Mora biti automatik, to mi je must have.

Novi megane 1.5 dci mi deluje kao dobra kupovina, ali i ovi novi benzinci mi deluju prilicno primamljivo.
Da ne spamujem temu doduse, pisacu u adekvatnoj temi za kupovinu.
Сад му није ништа...

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od Saša » 24 Nov 2022, 10:18

Za mene tu dileme nikad nije ni bilo, isključivo benzinac. Ovi moderni turbaci manjih kubikaža i više nego dovoljne snage za svakodnevnu upotrebu su veoma štedljivi u poređenju sa starim atmosfercima i potrošnjom su prišli vrlo blizu (turbo)dizelašima, a kada tu uračunamo i razliku u ceni goriva, dođeš praktično na isto a voziš tiši i uglađeniji auto, ima i više nego dovoljno obrtnog momenta, lakši je u nosu, grejanje zimi je bolje, manje zagađuješ... Sve super. Još da može i plin (a može, samo je jako skupo) - bilo bi savršeno - što se mene tiče. :)

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od Ivan » 24 Nov 2022, 10:26

Pda zato ja vozim 520 dizel umesto m5 benzin, laksi je u nosu, duplo manje zagadjujem, vozim tisi auto, a ima i vise nego dovoljno obrtnog momenta.

Još da može i plin (a može, samo je jako skupo) - bilo bi savršeno. :)
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od Saša » 24 Nov 2022, 11:02

I šta si ovim hteo da kažeš? Babe i žabe... Uporedi benzinca i dizela koliko toliko slične snage i kubikaže... :)

Eto recimo taj Megane 1.5 DCi i 1.3 TCe...

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Koliko troši?

Post od BigMazzy » 24 Nov 2022, 12:17

Saša je napisao:Za mene tu dileme nikad nije ni bilo, isključivo benzinac. Ovi moderni turbaci manjih kubikaža i više nego dovoljne snage za svakodnevnu upotrebu su veoma štedljivi u poređenju sa starim atmosfercima i potrošnjom su prišli vrlo blizu (turbo)dizelašima, a kada tu uračunamo i razliku u ceni goriva, dođeš praktično na isto a voziš tiši i uglađeniji auto, ima i više nego dovoljno obrtnog momenta, lakši je u nosu, grejanje zimi je bolje, manje zagađuješ... Sve super. Još da može i plin (a može, samo je jako skupo) - bilo bi savršeno - što se mene tiče. :)
Slažem se sa Saletom.
Vozio sam atmo benzince sa i bez plina, pa dizelaša i sad turbo benzinca . Savetujem svakom ko nije probao TB da proba ,ako može, da ih provoza.
Ponaša se kao dizelaš, vozi se na niskom obrtajima al može da se stisne i u crveno, mada apsolutno nema potrebe za tim, maksimalni obrtni moment se ostvaruje pri 1500-1700 obrtaja, dakle vuče kao dizel. Vibracije osetim samo ujutro prvih minut kad je hladan (podignuti obrtaji jer je hladan i tri cilindra pa se oseti malo vibracija) , i to samo dakle kad su niske temperature.
Sad ću napisati jedno poređenje pa admini mogu prebaciti ako ovde nije adekvatna tema.
Dva auta koja sam vozio pa mogu da uporedim, prilično isti način eksploatacije i slične svakodnevne rute i vrlo su sličnih specifikacija.

1.0Tb, 100ks, 190Nm pri 1500 obrtaja, tri cilindra, težina 1300kg, C segment, SROOS/ SUV, 5 brzina
VS
1.5 Dci, 86ks, 190Nm pri 2000 obrtaja, četiri cilindra, težina 1190 kg, B segment, MPV, 5 brzina

Potrošnja ova dva auta na uzorku od oko 20000km se razlikuje za 1 litar u korist dizelaša, barem u mojim uslovima eksploatacije i načinu vožnje i svakodnevnom rutama.

Magistrala
dizel je opušteno išao pri 90 na 3.5-4l, TB 4.5-5l

Auto put pri 130
Dizel 6
TB 6
Kako brzina raste preko 130, razlika u potrošnji se povećava u korist dizela( manje troši)

Gradska vožnja, BG
Dizel 5-6
TB 6-7
Al kad se zaglave u kolonama BG špiceva, benzinac opušteno može 2 + litre da troši više.

Ovaj TB je brži u odnosu na ovaj Dci, i ako je teži, agilniji je, startnji. Identično se ponašaju sa upaljenim klimom, s tim da onda TB malo više troši, ništa drastično, van gradske vožnje se razlika skoro ni ne primećuje.
Kad se opterete sa više putnika i teretom, isto se ponašaju s tim da benzinac poveća potrošnju, al ništa drastično tipa 2 litra.
Ne znam kako se ponaša turbo benzinac sa 4 cilindra, al ovo je moje lično iskustvo i sad da treba da biram između ova dva navedena ponovo, izabrao bi turbo benzin.

Što se grejanja zimi tiče, Dci je i a dodatni grejač za kabinu pa je relativno brzo počinjao sa toplim duvanjem u kabini ali kad gledam merač temperature rashladne tečnosti, ovaj TB na minusima dok izađem iz naselja (2km) na radnoj je temperaturi, Dci dođe do pola i onda izađem na otvoren put i retko kad dok dođem do posla (10ak kilometara) uspe da dostigne radnu temperaturu, uvek mu zafali nekoliko stepeni do radne, jer otvoren put, niska temperatura (minus), nizak prenos (peta brzina) i ta energetska efikasnost dizela.......
U mestu zimi dizel može da radi večnost dok se zagreje, benzinac nema taj problem.
Izvinjavam se ako sam udavio.



Послато са 2203129G помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od Ivan » 24 Nov 2022, 13:06

Pa babe i žabe su ti specijalitet, zašto si sad gadljiv naprasno?

Kao i još neki na temi.

Porede se drastično različite generacije, karoserijski oblici, težine, klase automobila, kubikaže, snage i obrtnog momenta i ništa nije bilo čudno šta je ko hteo reći, šta si ti hteo da kažeš...

Ali sa druge strane ti je izuzetno čudno što sam ja po tvojim kriterijumima uporedio 2 različita motora u istom modelu, istog godišta...

Mogu reci da je kod 520i vs 520d u mom autu razlika u korist dizela, troši oko 2l manje, pri kickdownu je dizel neznatno brži jer su slične snage, 184ks naspram 190ks, težina u nosu je praktično ista (15kg razlike), a razlika u obrtnom drastična 270nm naspram 400nm itd da ne nabrajam sad sve :)
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4175
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Koliko troši?

Post od carov2 » 24 Nov 2022, 13:38

Uglavnom je tako, ja samo da napomenem, atmo benzinci trenutno nisu popularni i nema ih mnogo, ali su i oni sa potrošnjom druga priča u odnosu na ranije.
Uporedivi su sa turbo motorima.

Sent from my SM-F936B using Tapatalk


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21089
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Koliko troši?

Post od nidza » 24 Nov 2022, 13:43

Dosta se ulagalo u benzince poslednjih godina, pod pritiskom ekologije i ekonomije. 520i iz primera je kad krenuo, 2010.? Davno je to bilo, stvari su se promenile, sad su bliži nego ikad, a uzgred, cena dizela od +20% i viša novonabavna vrednost stavljaju ih u nerentabilan položaj.

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Koliko troši?

Post od BigMazzy » 24 Nov 2022, 13:51

Što se zagađenja tiče, tu su benzinci sustigli dizelaše već u EURO 5 su se poprilično izjednačili a u EURO6 (final) su bolji od dizelaša.
Koga zanimaju detalji, ima lepih istraživanja i poređenja dizela i benzinaca po pitanju Co2 i NOx ispuštenih u atmosferu.


Sad i benzinci imaju PPF kao dizel DPF, s tim što se PPF ne zapušava, plus katalizatori.......


U nemačkim gradovima gde su zabranjena vozila koja zagađuju se odnosi na dizel motore od EURO 1 do EURO 4 norme, negde i EURO5 čak, a za benzince se odnosi na EURO 1 I 2 norme.

Послато са 2203129G помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od Ivan » 24 Nov 2022, 14:36

nidza je napisao:
24 Nov 2022, 13:43
Dosta se ulagalo u benzince poslednjih godina, pod pritiskom ekologije i ekonomije. 520i iz primera je kad krenuo, 2010.? Davno je to bilo, stvari su se promenile, sad su bliži nego ikad, a uzgred, cena dizela od +20% i viša novonabavna vrednost stavljaju ih u nerentabilan položaj.
Pricam o najnovijim motorima euro6, auto je 2016, motori su mislim krenuli od 2015 B4x generacije dizela i benzina.
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Koliko troši?

Post od dragvorl » 24 Nov 2022, 15:20

Ako je nov auto bas i ne zagadjuje manje, i to cak i na CO2 mislim, sad sam poredio adekvatne Octavie. Pricao sam sa jednim kolegom vozi Octaviu 2.0 Tdi 150ks i trosi mu otprilike 5.5 brzinama 140 150 AP. Meni tad benzinac trosi oko 6.5 do najvise 7. Ako je tacno sto je rekao za potrosnju tu je vrlo upitna isplativost sa ovim cenama dizela. Nudili su mi za par desetina eura dizela, ali jako sam skeptican da li da menjam, jedino sto bih dobio je veca autonomija.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21089
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Koliko troši?

Post od nidza » 24 Nov 2022, 15:24

6.5 - 6.8 na 150, setih se da sam kačio:
viewtopic.php?p=1028657#p1024364

Sa današnjim cenama ED, 5.2 treba da troši TDI da bi bili = $$$, pod uslovom da dizel nije skuplji znatno novonabavno, kao što jeste, a nisam siguran da troši 5.2 na 150.

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7068
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Koliko troši?

Post od DukeNS » 24 Nov 2022, 17:55

Ljubin Merc troši i manje... :)

Odgovori