Servis - Razno

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
N_L
Postovi: 479
Pridružio se: 16 Mar 2016, 06:59

Re: Servis - Razno

Post od N_L » 03 Dec 2022, 16:29

1.0 benz vw lupo, check engine, sve radi normalno, kazu mi 99% sonda, jel to to, povescu ga da spoje i vide ako moze a koliko mi je hitno napravit to?

Sent from my SM-S908B using Tapatalk


Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1964
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Servis - Razno

Post od 123456 » 03 Dec 2022, 17:09

Meni je to bilo nekada davno na polu. Malo više trošio i bučniji rad na leru.
S obzirom koliko ćeš koristiti auto, ne trebaš se upustati u popravke.
Ali check engine može biti puno stvari, ne mora biti sonda.

Morse
Postovi: 178
Pridružio se: 28 Jul 2020, 10:06
Garaža: Lancer 2009. 1.5

Re: Servis - Razno

Post od Morse » 03 Dec 2022, 21:08

N_L je napisao:
03 Dec 2022, 16:29
1.0 benz vw lupo, check engine, sve radi normalno, kazu mi 99% sonda, jel to to, povescu ga da spoje i vide ako moze a koliko mi je hitno napravit to?

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
Ako ne trepće, nije hitno, pod uslovom da je sonda naravno.

Morse
Postovi: 178
Pridružio se: 28 Jul 2020, 10:06
Garaža: Lancer 2009. 1.5

Re: Servis - Razno

Post od Morse » 03 Dec 2022, 23:42

Pozdrav svima, jedno pitanje u vezi sa šlepom auta iz inostranstva i eventualnoj popravci u Srbiji; ako nije dobra tema, zamolio bih moderatore da prebace u odgovarajuću temu.

Ženini prijatelji iz Grčke su imali nesreću negde oko Luksemburga i auto trenutno stoji na parkingu (blizu auto-puta). U pitanju je Škoda Superb, ne znam trenutno ni godište ni kilometražu (mislim da je manje od 200k), TDI, manuelac ako se dobro sećam, trebalo bi uskoro da dobijem ostatak info.

Pitanje je da li vredi da se eventualno uloži u transport do Srbije i da se popravlja ovde - oni su relativno često u BG, tako da im to odgovara više nego eventualni transport do Grčke i popravka tamo. Lik iz lokalne Škode je pogledao i rekao im da se ne isplati popravka kod njih, i da bi im dali oko 2.5K EUR za otkup u delove. Auto su dobili na poklon i cimali bi se oko popravke, sa trenutnim cenama bi voleli da izbegnu kupovinu auta ako je ikako moguće.

Ne znam da li auto može da se dovoljno kotrlja u ovom stanju pa da se ugura na kamion iz Belgije za SRB ili tako nešto. Hvala unapred ako neko ima iskustva sa dovoženjem oštećenih vozila iz inostranstva u SRB i ako neko ima procenu da li bi uopšte vredelo sređivati auto nezavisno od transporta.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Servis - Razno

Post od BigMazzy » 04 Dec 2022, 05:24

Ne mora da se kotrlja da bi se digao na šlep, penju se na šlep i automobili sa mnogo težim havarijama.
Što se tiče popravke, pa gledajući neke skorije radove koje su imale neke moje kolege, usled raznoraznih čekanja, a tiču se samo limarije, na daleko jeftinijim automobilia, vrlo je moguće da sređivanje Škode ne bi izašlo ispod 2000€ minimum, delovi limarije i svetlosne grupe, farbanje, ruke....plus je pitanje kakva je mehanika, trap posebno i šta tu treba ulagati.
Naravno da se sve može srediti, ali kao što kažeš, pitanje je isplativosti.

Послато са 2203129G помоћу Тапатока


ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Servis - Razno

Post od ljubitelj » 04 Dec 2022, 07:42

Sa slika auto nije mnogo udaren, blago havarisan što se tiče osnovnog (šasija, trap) a ovo spolja tipa hauba krilo svetla je laganica...zameni se.
Bitno je pogledati šta je ispod auta, kako tamo izgleda.
Ovako kakav je lagano ide na šlep a cena je teško da se pogodi.

Predložio bih da tamo u Lux nadju neku osiguravajuću kuću, da plate procenitelja da izadje na teren i snimi štetu, popiše troškovnik tamo (zbog saznavanja obima delova i radova) bez obzira što se ne bi tamo radilo.
Ti ljudi imaju jako dobar osećaj za procenu pogotovu uživo u odnosu na bilo koje gledanje bilo kog servisa sa slika na daljinu.

Ali, glavno pitanje je pravno- čijeg državljanina je auto, koje su registarske tablice.
Jer, ako je auto stranac onda podleže kao i svaki drugi carinskim propisima i procedurama...treba se dobro raspitati da li treba privremeni uvoz, koliki su rokovi za popravke, šta je sa cenom delova (da li se plaća carina i PDV pri uvozu odnosno odbitak PDVa ovde ).
I onda i procenu troškova prevoza.

To najbolje kontaktirati nekog špeditera oni bi trebalo da su upućeni i u logističke i u pravne okolnosti.

I da, da li su vlasnici sami sposobni da išta urade na vozilu za popravku, u smislu da sami nabavljaju delove, da sami organizuju transport, da sami zamene delove (koji su na šraf, dakle jednostavno), i slično ili po sistemu "ključ u ruke" angažuju neku firmu za sve predvidjeno i nepredvidjeno.

Inače, te procene servisa koji se lako frljaju sa cenama mogu da budu debelo naduvane.
Jedan auto koji je imao odpozadi naletanje drugog auta, i sabijanje šasije je servis procenio na 2,000evra plus nedefinisano (kao ne vidi se) a na kraju je ispalo 440 evra jer 90% stvari nije bilo potrebno raditi koje su ovi naveli (skidanje i zamenu stakala da kao ne popucaju, a nije trebalo).

Dakle, redosled:
- procena štete tamo
-kontakt šlepa/ špeditera za transport
-kontakt prodavaca delova / hauba, krilo, svetlosne grupe, lajsne, delovi trapa, itd.../

Presabrati trošak popravke i uporediti sa dobijenom cenom otkupa.

Ja bih ovako na prvu tu išao na popravku zamenom zgužvanih delova, deluje mi da više loše izgleda nego što stvarno jeste oštećeno ono bitno.

Grčka i Lux su unutar jedne zemlje, EU carinske zone pa bi popravka u Grčkoj bila najbezbolnija papirološki ali možda i kod nas nije više komplikovano da havarisano vozilo stranih tablica udje na šlepu u zemlju.
Ranije je to bilo nemoguća misija, mnogo zezancija je trebalo sa carinom. Kako je sada ne znam.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis - Razno

Post od OMP » 04 Dec 2022, 09:05

Decko koji meni dovozi automobile, vrlo cesto doteruje razna kola u SRB na popravku (slupana ili mehanicki ostecena) pa ih vraca u CH i tamo prodaje, mislim da to nije problem da auto udje na slepu u SRB pogotovo ako ima tablice, jedino ako se auto prijavi na carini onda imas rok 48h da ga i carinis ali ovako samo ulaz privremeni ne bi trebalo da bude nikakav problem, posebno sto su vlasnici auta, auto ima tablice, itd.
Sto se same stete tice tesko da eko moze okvirno da proceni dok se ne vidi detaljnije sta je sve osteceno, ajde limarija je najmanji problem sve se to izmenja, ovo pozadi je sitna steta ali oko trapa i motora da li je nesto osteceno ne verujem da se moze znati dok auto ne pocne da se rastura.

lami
Postovi: 3274
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Servis - Razno

Post od lami » 04 Dec 2022, 11:33

Carina je to, cenim da ako znas kome treba da platis, sve moze, ali strano, havarisano vozilo ne bi zvanicno moglo da se uveze.
13. Да ли могу да увезем оштећено возило?
Можете увести оштећено возило, али само под условом да се не ради о аутомобилу који је до те мере оштећен да није у возном стању и да као такав не испуњава услове за регистрацију без веће интервенције, односно оправке оштећених делова.
Међутим, оштећеним возилима се не сматрају она возила која нису у возном стању због мотора, односно тренутне неисправности неког дела (нпр. ако је неисправан акумулатор, или је блокирао мењач), јер то значи да је минималном поправком могуће оспособити возило за кретање на сопствени погон. У таквим случајевима, увоз ће бити могућ.


Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Servis - Razno

Post od Grujic » 04 Dec 2022, 11:38

A ko prica o uvozu, ja sam shvatio da samo zele popravku ovde.

Ako je auto na grcke table, registrovan, sa svim papirima i vlasnicima, najnormalnije na slepu ulazi u zemlju ko da ide u tranzit, nikakva carinska procedura

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10402
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Servis - Razno

Post od sebekkg » 04 Dec 2022, 12:07

To rade kao medicinski turizam. Bas sam. Pre neki dan video šlep ovde u kg sa autima sve registrovani i neizudarani. Lepo doteraju odrade skupe popravke za koje bi tamo auto bio otpisan i za 500-600e više za prevoz im se opet isplati.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4177
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Servis - Razno

Post od carov2 » 04 Dec 2022, 12:38

Morse je napisao:Pozdrav svima, jedno pitanje u vezi sa šlepom auta iz inostranstva i eventualnoj popravci u Srbiji; ako nije dobra tema, zamolio bih moderatore da prebace u odgovarajuću temu.

Ženini prijatelji iz Grčke su imali nesreću negde oko Luksemburga i auto trenutno stoji na parkingu (blizu auto-puta). U pitanju je Škoda Superb, ne znam trenutno ni godište ni kilometražu (mislim da je manje od 200k), TDI, manuelac ako se dobro sećam, trebalo bi uskoro da dobijem ostatak info.

Pitanje je da li vredi da se eventualno uloži u transport do Srbije i da se popravlja ovde - oni su relativno često u BG, tako da im to odgovara više nego eventualni transport do Grčke i popravka tamo. Lik iz lokalne Škode je pogledao i rekao im da se ne isplati popravka kod njih, i da bi im dali oko 2.5K EUR za otkup u delove. Auto su dobili na poklon i cimali bi se oko popravke, sa trenutnim cenama bi voleli da izbegnu kupovinu auta ako je ikako moguće.

Ne znam da li auto može da se dovoljno kotrlja u ovom stanju pa da se ugura na kamion iz Belgije za SRB ili tako nešto. Hvala unapred ako neko ima iskustva sa dovoženjem oštećenih vozila iz inostranstva u SRB i ako neko ima procenu da li bi uopšte vredelo sređivati auto nezavisno od transporta.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Poučen nekim iskustvom, popravio bih auto u Srbiji, ne bih ga ostavio njima za 2500e ni u ludilu.
Rođak je tako pre par godina u Francuskoj ostavio e60 520d za istu sumu, još uvek ne mogu da prebolim što mi nije javio.


Sent from my SM-F936B using Tapatalk


lami
Postovi: 3274
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Servis - Razno

Post od lami » 04 Dec 2022, 13:07

Grujic je napisao:A ko prica o uvozu, ja sam shvatio da samo zele popravku ovde.

Ako je auto na grcke table, registrovan, sa svim papirima i vlasnicima, najnormalnije na slepu ulazi u zemlju ko da ide u tranzit, nikakva carinska procedura
Kamion mora da prijavi carini sta ima u tovarnom prostoru i da napravi propratnicu do sledece carinske ispostave. Od tog trenutka ima 3 dana ako se dobro secam da se prijavi na odredistu, u suprotnom si u carinskom prekrsaju. Spediter sigurno zna neku caku, da li da se uradi mozda privremeni uvoz, ali po meni nije tako jednostavno da se havarisano vozilo pojavi na slepu i samo kazes da je vozilo u tranzitu.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis - Razno

Post od OMP » 04 Dec 2022, 13:19

To sto ti kazes vazi za odjavljena vozila bez tablica, ako je auto uredno registrovan i ima tablice nebitno koje zemlje mislim da nema problema da udje u zemlju isto kao i sto bi usao na tockovima, niko te ne pita gde ides i koliko ces da se zadrzis i otkud oni znaju dal si u tranzitu ili nisi? Ne mogu da ti traze da prijavis vozilo na carini kad nisi SRB drzavljanin imas prava da prodjes kroz Srbiju dal na tockovima ili na slepu a tvoje je dal ces ostati u Srb da popravis auto ili ides za GR. Drugar je pre neku godinu isao svojom prikolicom da dotera jedan pokvaren auto iz GR, uz povratku je naravno isao kroz MKD, zasto ga MKD nisu pitali nista i trazili ikakve papire? Jeste to mozda specificnija situacija jer je MKD tranzitna zemlja uglavnom i kontaju da se ljudima povario auto na letovanju ali opet...?? Mislaim da kad auto ima tablice i vlasnika pa jos ako je vlasnik prisutan da tu nema tih problema kao da uoazis sa odjavljenim autom bez tablica.
Btw ako se danas budem cuo sa ovim mojim sto mi dovlaci kola bas cu da ga pitam za proceduru kako on to resava legalnim putem posto znam da tako radi, a on svakako ima svoje tablice na kojima doteruje kola jer on i zivi u CH vec 20 godina....ilegalno moze da se uveze auto i koji nije euro 3 ili bilo koji drugi da niko nema pojma da je usao ali pricamo o legalnim ulascima.

lami
Postovi: 3274
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Servis - Razno

Post od lami » 04 Dec 2022, 13:37

Vozio je pokvareno ili havarisano vozilo? Tu mislim da je glavna razlika. U svakom slucaju bi mu bilo korisno da dobije savet od nekoga ko je radio sa havarisanim vozilima, kao tvoj drug npr.
Ja znam da kolega kad je imao udes u Makedoniji, morao je da pokaze papire od suda da bi mogao da izadje iz zemlje, da li carini ili policiji, ne secam se, jer npr ti skrivis nesto u zemlji, slupas auto i posle samo stavis auto na slep i izadjes iz zemlje bez ikakve kontrole, ne verujem da je bas tako jednostvno, sto bi znacilo da i na ulazu moraju neku evidenciju da odrade.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока




Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Servis - Razno

Post od Grujic » 04 Dec 2022, 14:01

To je tacno, al to se tice Belgije ili gde je vec udes bio

Odgovori