Firma u Srbiji

Razne teme, pitanja, iskustva
Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Firma u Srbiji

Post od snork » 22 Avg 2013, 17:10

Od februara prošle godine nije više 500 evra. Sada samo 100 din. :)

EDIT: Čuvajte advokata (tj. novac :D ) za ozbiljnije stvari, a za osnivanje doo ima na sajtu APR-a sve što treba (uključujući i primer akta o osnivanju). Samo izmenite šta treba i to je to. :)

http://www.apr.gov.rs

Sva dokumentacija može da se sredi za sat vremena, a predlažem da proces započnete potpisivanjem 5 primeraka OP (overa potpisa) obrazaca (trebaće vam kasnije za banku, poresku službu, itd, zato kažem 5 primeraka). Zajedno sa osnivačkim aktima ćete ih overiti u sudu, odštampajte i popunite još nešto sa sajta APR-a ako treba, zatim uplatite dve-tri takse, odnesite sve zajedno u APR, i za max. 5 dana (u praksi 2-3) je sve gotovo. Zatim idete kod pečatoresca, on za 15 min napraviti pečat, pa u banku da otvorite račun. Nekada je bilo potrebno da se pre posete APR-u otvori u banci privremeni račun i na njega uplati osnivački kapital, ali sada valjda ne treba.

Još jednom, svi obrasci, primeri osnivačkih akata, brojevi računa i iznosi taksi, kao i sve ostalo što treba, stoji na sajtu APR-a.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Firma u Srbiji

Post od superboss » 22 Avg 2013, 17:39

Stranac može da otvori firmu, nema nikakvih problema. Za to mu ne treba prijava na teritoriji RS.

Posle na osnovu toga može da traži radnu vizu.

Početni kapital je sada neka smešna cifra(A jednako je staroj dobroj narodnoj: dala baba dinar da uđe u kolo, a dva da izađe, jer su troskovi za gašenje firme višestruko veći-nisu nenormalne cifre, ali su vece) što državi odgovara: što se više firmi otvori-statistika je bolja.

Troškovi, ako nećeš da se rveš sam sa administracijom nisu veći od 150-200eura, sa svim taksama i ostalim glupostima.

Ne znam čime planiraš da trguješ, ali DOO je bolje otvoriti, naročito pošto si stranac.

P.S: pečat je oko 'iljadarke po NS(ako se ne ide preko neke firme koja radi sve u kompletu pa je onda "djaba")

Ako bi to radio u NS, dobrog knjigovođu koji već radi sa strancima ti mogu preporučiti.
Poslednja izmena od superboss u 22 Avg 2013, 18:03, izmenjeno 1 put ukupno.
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Firma u Srbiji

Post od pedja » 22 Avg 2013, 17:55

Kako napisase, DOO je bolji jer odgovaras imovinom firme, a ne sopstvenom imovinom.
Puknes (daleko bilo), odes u stecaj, a sto je najbolje, imas i gde da odes. Uvek mozes promeniti koje slovo u imenu firme i poceti opet, kao nov privredni subjekt...

Kada puknes kao preduzetnik, u zavisnosti od ulozenog/izgubljenog, mozda neces imati ni gde da odes, ako je kuca bila na tvoje ime :D

maniaxxx
Postovi: 6343
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Firma u Srbiji

Post od maniaxxx » 22 Avg 2013, 19:12

pedja je napisao:Kako napisase, DOO je bolji jer odgovaras imovinom firme, a ne sopstvenom imovinom.
Puknes (daleko bilo), odes u stecaj, a sto je najbolje, imas i gde da odes. Uvek mozes promeniti koje slovo u imenu firme i poceti opet, kao nov privredni subjekt...

Kada puknes kao preduzetnik, u zavisnosti od ulozenog/izgubljenog, mozda neces imati ni gde da odes, ako je kuca bila na tvoje ime :D

Tu neče biti barem u početku nekih velikih para i pre svega neče biti nekih večih kredita, tako da nemam mnogo da izgubim, ali svejedno zbog uvoza i izvoza trebat če mi d.o.o.


Ima li neko pojma kako je sa carinom, ako uvoziš kao d.o.o?

maniaxxx
Postovi: 6343
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Firma u Srbiji

Post od maniaxxx » 23 Avg 2013, 14:56

Imam i jedno pitanje. U koliko bi imali mogučnost kupovine guma ,feltni, ulja i sličnog po približno slovenskim cenama ( znači dosta nižim nego kod vas ), i sa praktično naograničenim izborom marki i dimenzija i sa originalnom kvalitetom, da li bi vas zanimalo ? Naravno naručbine bi bile preko neta i telefona, plačanje kod prijema, ne unapred .

Ajde da vas čujem?

ADrei
Postovi: 2699
Pridružio se: 21 Sep 2012, 18:34

Re: Firma u Srbiji

Post od ADrei » 23 Avg 2013, 14:58

felne :srce: naravno! :mrgreen:

maniaxxx
Postovi: 6343
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Firma u Srbiji

Post od maniaxxx » 23 Avg 2013, 15:00

Imam u planu da se počnem baviti sa time, za sada je sve još u povojima ali nadam se da če mi sve nekako poklopiti sve...mislim da bi svi imali nešto od toga.

Korisnikov avatar
Neskica
Postovi: 424
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:55
Garaža: Ford Focus 1.6 TDCi
Lokacija: New Woodgood

Re: Firma u Srbiji

Post od Neskica » 23 Avg 2013, 16:14

maniaxxx je napisao:Imam i jedno pitanje. U koliko bi imali mogučnost kupovine guma ,feltni, ulja i sličnog po približno slovenskim cenama ( znači dosta nižim nego kod vas ), i sa praktično naograničenim izborom marki i dimenzija i sa originalnom kvalitetom, da li bi vas zanimalo ? Naravno naručbine bi bile preko neta i telefona, plačanje kod prijema, ne unapred .

Ajde da vas čujem?
Već NAS zanima :)

maniaxxx
Postovi: 6343
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Firma u Srbiji

Post od maniaxxx » 23 Avg 2013, 16:27

Evo, pripreme su u teku, ako se sve poklopi biče prvih rezultata uskoro. Više sledi

Wolfy
Postovi: 1145
Pridružio se: 30 Dec 2012, 15:15
Garaža: BMW 535d
Lokacija: Beograd

Re: Firma u Srbiji

Post od Wolfy » 25 Avg 2013, 17:56

maniaxxx,zavrsavaj sto pre :D Imas vec prvu musteriju :D

maniaxxx
Postovi: 6343
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Firma u Srbiji

Post od maniaxxx » 25 Avg 2013, 18:03

wolfy, nedelja je bre :rofl: . Radim na tome ( ti dobijaš odgovor sutra ), ali sve izgleda da če biti još komplikacija i smaranja po raznoraznim carinama i slično... ali ne dam se tek tako, tvrdoglav sam :djavo:

Wolfy
Postovi: 1145
Pridružio se: 30 Dec 2012, 15:15
Garaža: BMW 535d
Lokacija: Beograd

Re: Firma u Srbiji

Post od Wolfy » 25 Avg 2013, 18:05

Izdrzi,uz tebe smo :rofl: :rofl:
Vazi :)

maniaxxx
Postovi: 6343
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Firma u Srbiji

Post od maniaxxx » 25 Avg 2013, 18:08

ne znam da li si video ali imaš 535 ti post, slučajnost ili ne, presudi sam :djavo:

Wolfy
Postovi: 1145
Pridružio se: 30 Dec 2012, 15:15
Garaža: BMW 535d
Lokacija: Beograd

Re: Firma u Srbiji

Post od Wolfy » 25 Avg 2013, 18:25

Hahaahahahahah,sudbina :D Sada,kada sam ga presao moram na 635 :kezo:

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Firma u Srbiji

Post od Risto » 25 Avg 2013, 18:31

srecno sa poslom maniaxxx, zelim ti mnogo srece i uspijeha u buducem radu...

izvjestavaj nas povremeno o tome kako prica napreduje, ja bi mogao da uzmem neke povoljne 16 zoll felne za drugi set :think:

Odgovori