Handsfree uredjaji-prednost ili ne

Primena propisa, crna hronika
Korisnikov avatar
marija5577777
Postovi: 27
Pridružio se: 23 Jul 2013, 23:35
Lokacija: Srbija

Re: Kršenje saobraćajnih propisa - FOTO i VIDEO

Post od marija5577777 » 27 Dec 2013, 20:44

"Prema istraživanjima, razgovor telefonom tokom vožnje povećava rizik od nastanka nezgode četiri, a pisanje i čitanje SMS poruka čak osam puta, jer je pažnja vozača preusmerena sa događanja u saobraćaju, a vreme potrebno da vozač reaguje na određene situacije znatno produženo.
Neki istrаživаči u ovoj oblаsti porede korišćenje mobilnog telefonа sа vožnjom pod dejstvom аlkoholа. Osim što reaguju sporije, vozači koji koriste telefon tokom vožnje ne zapažaju veliki broj detalja i situacija iz okruženja, što za posledicu može da dovede do saobraćajne nezgode."

Mobilni telefon ometa pažnju vozačima.Hoće li neko da ga koristi dok vozi ili ne to je stvar njegovog ličnog izbora,ali niko ne može da me ubedi da ga to ne ometa. :aneces:

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13405
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Kršenje saobraćajnih propisa - FOTO i VIDEO

Post od McGruja » 27 Dec 2013, 20:56

Handsfree jedini plus pravi u tome sto imas obe ruke.
Cim pricas preko njega, nisi skocentrisan na voznju, neki manje, neki vise

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Kršenje saobraćajnih propisa - FOTO i VIDEO

Post od Paja » 27 Dec 2013, 21:15

Ovo bi moglo da ide u posebnu temu pa da raspravljamo ko ljudi.

Ne tvrdim da ne odvlači pažnju. Odvlači sigurno, pitanje je samo koliko.
Međutim tvrdim da mnogi, uključujući i mene, voze mehanički, da im je vožnja postala svakodnevna rutina, da im je prepoznavanje potencijalno rizičnih situacija postalo podsvesna radnja.

13 punih godina vozim i telefoniram i nikada nisam imao incident uzrokovan telefonom. Ne zato što sam ja super vozač ili super čovek sa nadprirodnim moćima da radim dve stvari istovremeno, nego zato što to može svako sa dovoljno vozačkog iskustva i rutine. Da vidim da mi telefon odvlači pažnju i dovodi me u opasnost batalio bih ga odmah.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21042
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Handsfree uredjaji-prednost ili ne

Post od nidza » 28 Dec 2013, 01:25

Bas tako, situacija u vožnji automatski postaje prioriret ako je potrebno dodatno angažovanje pažnje. Izvinem se sagovorniku i tražim da mi ponovi šta je rekao u međuvremenu.

Najviše volim blutut slušalicu, malo manje spikerfon, a najmanje volim da držim u ruci telefon.

Tapatalk 4

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Handsfree uredjaji-prednost ili ne

Post od Grujic » 28 Dec 2013, 01:28

Ne zaboravite da je i bitno sa kim se i šta priča. Ako ti saopšte neku šokantnu vest lako može slon da ti promakne a ne nešto drugo.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Handsfree uredjaji-prednost ili ne

Post od Vladapetr » 28 Dec 2013, 02:25

Ima li ko preporuku za dobar handsfree koji može da se veže na 2 telefona u isto vreme?
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Handsfree uredjaji-prednost ili ne

Post od nuk » 28 Dec 2013, 09:06

Bilo koji multipoint Plantronics

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21042
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Handsfree uredjaji-prednost ili ne

Post od nidza » 28 Dec 2013, 09:54

Gledaj da je udobna. Skuplje su obično udobnije i bolje TE čuju. Imam neki Voyager 520, deluje smešno, ali je veoma udobna i dobro te čuju sagovornici. Nekad se baguje sa 2 telefona i sporo preuzima vezu kad se javljaš.

Baterija je nepotrošiva.

Tapatalk 4

Korisnikov avatar
bane valjevo
Postovi: 3224
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:57
Garaža: Hyundai Getz 1.3b
Lokacija: Beograd-Valjevo

Re: Handsfree uredjaji-prednost ili ne

Post od bane valjevo » 28 Dec 2013, 09:57

Plus 1

Mozes da pogledas i Jabru.

Sent from my ZTE Blade III using Tapatalk 2
http://www.felicity.edu.rs" onclick="window.open(this.href);return false;

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13405
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Handsfree uredjaji-prednost ili ne

Post od McGruja » 28 Dec 2013, 10:06

Jabra je odlican izbor

Dzoni_m
Postovi: 1701
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Handsfree uredjaji-prednost ili ne

Post od Dzoni_m » 28 Dec 2013, 10:29

Mene prosto izludjuju i bluetooth slusalice a posebno connected sistemi u vozilima. Jednostavno, BT slusalice su neudobne za nosenje non-stop ako ides negde dalje (ma koliko bila udobna u prvom trenutku) a da je skines pa stavljas kada te neko zove isti je rizik i komplikovano posto cesto imaju onu "snalu" koja ide oko uha i ne vidim poentu da je to lakse. JEdino sto valja je sto kod onih boljih nema problema sa kvalitetom razgovora.
Sto se tice sistema u vozilima koji se povezuju sa telefonom probao sam: BMW-ov iDrive povezan preko BT kao i preko cradle (ubacis telefon u leziste i idrive preuzima sve funkcije), Mercedesom command sistem (preko BT), Porsche-ov PCM (BT), VW isto preko BT......i svi imaju isti problem. Uzasan kvalitet zvuka, prvenstveno mog glasa prema sagovorniku. Kao iz bureta da pricam. Opsta katastrofa. Jedino sto nisam probao jer ne znam da li moze iDrive da redirektuje mic input, je sledeca kombinacija: BMW iDrive + cradle za telefon (dakle sve preko zice) pa povezem BT slusku na iDrive......E tada bi mozda to radilo kako treba....Jednostavno mikrofoni su jako daleko i moras da vices ko ludak da bi te onaj sa druge strane cuo. Ako promenis intonaciju, npr konsultujes saputnika pa kazes glasnije sagovornuku tu se mikrofon pogubi jer pokusava sum da izfiltrira i tvoja promena jacine glasa dovede do takog izoblicenja i ovaj tamo cuje pola recenice. Isto tako mi je potpuno debilno da pricam sa sagovornikom i da mi zvuk ide preko zvucnika u kolima jer ponekad smetas saputnicima ili imas nesto sto oni ne treba da cuju.
Kada vozim svoj auto koristim obicne slusalice sa mikrofonom koje sam dobio uz telefon. Kada zazvoni onda tek stavljam u uho i na dugme se javljam.
Inace slazem se sa Pajom, uopste ne vidim da je voznja toliko komplikovana radnja da si bezbedniji ako ne drzis telefon u ruci. Voznja NIJE KOMPLIKOVANA. Nazalost dusebriznici su od toga napravili bauk, jer bi po njima trebao da vozis ne dalje od 50 km pri tome da odmoris na svaka 2 min i ni slucajno da ne pomislis na nesto van voznje a kamoli uradis nesto drugo dok obavljas tako "komplikovanu" radnju.

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Handsfree uredjaji-prednost ili ne

Post od Paja » 28 Dec 2013, 10:43

Kad je krenula obavezna upotreba handsfree sistema kupio sam neku BT slušalicu. Koristio sam je 10 dana i batalio. Nervirala me je.
Kad sam uzelo L-a s njim je stigao i BT sistem preko HU i to mi si sviđa. Verovatno da i za njega važe zamerke koje je izneo Džoni, ali ja nisam primetio. Dominantno sam sam u kolima i jedino što smeta razgovoru je otvoren prozor. Zatvorim prozor i sve bude ok. Sagovornici se ne bune da me loše čuju, ja pojačam zvuk ako treba i sve funkcioniše ok. Za mene dovoljno dobro.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21042
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Handsfree uredjaji-prednost ili ne

Post od nidza » 28 Dec 2013, 12:59

Dzoni, dao sam primer slušalice koju posle 10m zaboraviš da imaš u uvetu. Može da stoji puno radno vreme bez da smeta nešto naročito.

Pre toga sam imao P1000 (valjda) koja je manja i laganija, ali ni blizu nije bila tako udobna i žalili su mi se na kvalitet razgovora.

Tapatalk 4

Dzoni_m
Postovi: 1701
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Handsfree uredjaji-prednost ili ne

Post od Dzoni_m » 28 Dec 2013, 13:09

Verovatno stvar navike. Ja sam probao Plantronics M(neka brojka), maznuo sam je prijatelju iz radnje jer je bila negde oko 60-70 eur rekoh da ne bacam pare ako ne valja, valjala je zvuk je bio da se smrznes ali dzaba......posle inicijalnog odusevljenja kako je lagana i ne "osecam" je, malo kasnije shvatam ko da imam crva u uhu.....smeta i to ti je....Ali verujem da ima ljudi kojima je to OK, moj kum samo sto ne spava, ispravka spava sa hebenom sluskom u uvetu ne smeta mu.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Одг: Handsfree uredjaji-prednost ili ne

Post od Saša » 28 Dec 2013, 13:28

Ni ja ne volim da imam nešto stalno u uvu, brzo počne da me žulja i nervira. Varijanta u autu preko HU i ozvučenja je i za mene najbolje. Ako već baš mora to da se koristi... :)

Tapatalk

Odgovori