Vožnja bez vozačke dozvole

Primena propisa, crna hronika

Da li ste vozili automobil pre dobijanja vozačke dozvole?

1. Nisam
14
22%
2. Jesam, par puta, van saobraćaja
22
35%
3. Jesam, povremeno u saobraćaju
22
35%
4. Jesam, vozio sam svuda i stalno
5
8%
 
Ukupno glasova: 63

Korisnikov avatar
Jumbo
Postovi: 647
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:34
Garaža: Kia ceed 1,4; Renault Clio 1,2 TCe; Dacia Logan 1,4
Lokacija: Novi Beograd

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od Jumbo » 15 Jan 2014, 13:06

Automobil nisam nikad vozio bez dozvole, osim u auto-školi. Na raspustu sam u Maradiku vozio dedin traktor (Vladimirac) od svoje 11. godine i to tako što deda vozi do kraj sela, a ja kad se siđe sa asfalta i deda ostane da sedi pored mene. I tako je bilo jedno dve godine, a posle deda nije više sedeo pored mene već pozadi na špediteru.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8809
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od Gaginh0 » 15 Jan 2014, 13:58

Cale me naucio jos u Krajini sa 8-9 godina da vozim. I opusteno sam vozio po celoj tadasnjoj teritoriji Zapadne Slavonije (i to su bila za to verme jaka i nova auta), ali je on uvek sedeo pored mene. Ja mislim da je to ludost zbog toga sto kad vidim dete od 8-9godina nebih mu dao ni noz u ruke, a kamoli volan...

Uhvacen sam sa 15 ili 16 godina bez dozvole, platio 500 din. Skuter od 100ccm sam vozio godinama bez dozvole, uhvacen 3-4 puta, svaki put kazna 5000din.

Pred polaganje godinu-dve dok je cale radio uvece ja sam redovno "krao" mamin auto i vozio se po kraju.

Eto, posle Paje za sad najgori od sve dece, ali nikad nisam nista izazvao... jos... :nemampojma:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od Paja » 15 Jan 2014, 14:27

E Gagi dobro me podseti na motor. Ja i dalje nemam A kategoriju, mada motor ne vozim poslednjih par godina. Kako stvari stoje neću ni polagati jer sam dobio kućnu zabranu posle pada pre godinu ipo.

Korisnikov avatar
Piros
Postovi: 1000
Pridružio se: 13 Mar 2012, 18:00
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od Piros » 15 Jan 2014, 14:38

Vozio sam godinama bez dozvole, doduse ne bas svaki dan . Danas svom sinu, koji ima 16 godina ,nisam dao ni da upali auto i nikad mu ne bih dozvolio da vozi u saobracaju bez dozvole, a eto ja sam vec uveliko vozio u njegovim godinama

methane.master je napisao:Ovde fali opcija "Jesam povremeno u saobraćaju" :djavo:
Tema se odnosi na vreme pre dobijanja vozacke dozvole, a ne na sadasnje vreme :mrgreen:

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8809
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od Gaginh0 » 15 Jan 2014, 15:24

Da Methane, ti nisi morao ni da polazes, koliko si do sad dao za automobile i gorivo, taxi bi te manje kostao kad sve preracunas :mrgreen:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15136
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od Kuzmanovic » 15 Jan 2014, 15:55

Da se i ja zapljunem. :D

Naucio sam da vozim automobil sa 13 godina, u Deliblatskoj pescari i tamo sam vozio od magistrale do vikendice svaki put kada smo isli, a to je preko leta bilo svaki vikend. Posle neke dve godine, vozio sam po NS selima, kad god smo isli na slavu. U pocetku sam vozio sa ocem ili bratom, a kasnije sam se vozio solo. I na kraju, sa 16 i 17 godina su neki drugari krali kljuceve od svojih roditelja(posto ja nikako nisam mogao), pa smo se tako vozili po NBG-u, Zemunu i Bezaniji.

Za toliko godina voznje, nisam imao susreta sa policijom, niti nezgoda hvala Bogu. Kroz taj period voznje bez dozvole sam sticajem nekih okolnosti vozio solidan broj automobila, ali uglavnom su bile kratke relacije koje su meni u to vreme bile kao da sam vozio 24h Le Mana, ali bez trkanja naravno. :mrgreen:

Da li cu uciti svoje dete da vozi pre dozvole? Pa najverovatnije da hocu jer po meni to ima vise pozitivnih nego negativnih stvari. Sa druge strane, bolje da ga ja naucim da vozi, nego neki tamo njegov drugar koji je "naucio" da vozi.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29979
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od trojanac » 15 Jan 2014, 16:10

Zajebano je to kad mu pustiš. Burazer od strica ima klinca koji im pravi haos. Samo li dohvati volan pun gas, ne vodi računa ni o čemu i svi se bojimo da će jednom da nastrada ili da neko nastrada zbog njega. A počeo je kao mali, kod dede u krilu, prvo traktor pa Jugo, a bicikl i motor ga niko nije ni učio. Sve je to bilo simpatično dok nije porastao dovoljno da može sam da vozi. Problem je što, iako znaju kakav je i da ne vodi računa i da nema još ni 15 godina, oni mu ipak daju da vozi. I stalno neki problemi i briga. Sreća pa žive na selu, manje saobraćaja i manje mogućnosti da se nešto desi.
Shvatam je da je on takve naravi i da bi verovatno vozio i bez znanja roditelja, ali prosto treba decu edukovati da to vožnja nije samo upravljanje. To se lako nauči, a ima tu još milion stvari. Juče sam baš video na FB snimak jednog našeg drugara kako sestrinom klincu pokazuje snimak NCAP testova. Mali još ni ne priča, ali će još od malih nogu shvatiti da auto može da se sudari, da neko može da nastrada. Pa mu možda to ostane u glavi kasnije, kad malo poraste i poželi da sedne za volan bez obuke.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8809
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od Gaginh0 » 15 Jan 2014, 16:14

E pa Trojke pogodio si metu. Upravo vecina mojih voznji sa tatom (kad sam bio mali) je bila hvatanje i obrada informacija na novou quad core-a! Znaci tone i tone informacija sta smem, a sta ne smem, gde da gledam, kako da pazim. To je svrha ucenja...

Jednom sam dao drugarici da vozi (inace ima polozeno vec 2+ godine) i ona je na njoj nepoznatom putu krenula da sece krivinu (verovatno zato sto nije bilo linije na sredini, a ona ne razmislja), da ja nisam bio pored nje polomili bi plasticnog Francuza :mrgreen: ona u sustini ok vozi, ali ima svoju rutu sve zajendno 50km i to zna napamet, cim krene negde dalje pogubi se...
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15136
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od Kuzmanovic » 15 Jan 2014, 16:25

Trojke, sve si tacno rekao. Naravno da se prvo krece od vaspitanja i edukovanja deteta. Kao sto je i Gaginho sedeo pored oca i gledao sta i kako, isto sam i ja radio, jer su me uveliko vec zanimali automobili i saobracaj.
Gaginh0 je napisao: ima svoju rutu sve zajendno 50km i to zna napamet, cim krene negde dalje pogubi se...
U znam i ja gomilu takvih primera. To je jedna od onih prednosti ucenja voznje pre auto skole, koje sam spomenuo. Kada od malih nogu naucis gde ti se nalazi menjac bez gledanja, kako da obuzdas automobil i ostalo, onda mozes u auto skoli da ucis ponasanje okoline u odnosu na svoj automobil i ostale bitne stvari koje su izvan automobila.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od Grujic » 15 Jan 2014, 17:21

Ja sam prvo naučio sa ćaletom krajem osnovne, vozio stalno sa njim prvo po parkinzima i slično, a onda i po saobraćaju, ali to nije bio baš pravi saobraćaj već tada neizgrađeni delovi Nbg-a, oko blokova... Znači ne ono ulice sa semaforima i slično :)

Inače, ja se ne slažem sa onom pričom da ne valja učiti pre auto škole. Pod uslovom da te neko uči, a ne samouko. To mi je i instruktor rekao, kaže da su mu najbolji bili oni koji su vozili pre, samo ih malo izdribla za neke školske stvari oko držanja ruku i slično...

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od Xepoj87 » 15 Jan 2014, 18:31

Ja sam jedan od 3 izgleda...
Vozio skoro 2 godine pre polozene dozvole, a na polaganje dosao kolima.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Scuderia
Postovi: 13495
Pridružio se: 22 Jan 2012, 20:20

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od Scuderia » 15 Jan 2014, 18:43

Ja sam prvi put sam probao s jedno 12 godina (ne racunam one 'u krilu' varijante sa 8-9 godina), a sa 15 sam vec odlicno vozio. Par puta po gradu, ali sam izbegavao jer sam se bojao neke zabrane polaganja. Tomosa automatika sam vozio redovno sa 12, ali su me uhvatili panduri i rekli da sledeci put ode motor, pa sam se uprpao i cekao 14 da polozim :kezo:

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3263
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od Puzo81 » 15 Jan 2014, 19:21

Pokojni otac je bio profesionalni vozac kamiona te sam sa oko 10ak godina prvi put sedao u krilo i vintao volancinu 18ice i 1921.Sto se tice automobila prvi put sam seo u ocevu (sada nasledjenu) bubu 1200J i ucio, uglavnom uz brdo do vikendice i po selima oko Prijepolja.Secam se da mi je isturena hauba bube malo zakljanjala vidik pa sam stavljao jastuk pod pedu :kezo: .
Posle logicnih gasenja posle pustanja kvacila, navikavanja na bubinu pedalu gasa itd itd savladao sam odlicno voznju pravina-krivine-brdo 8-10%..sve redno.Instruktor je bio odlicani nije ni imao puno posla sa mnom sem objasnjenja nekih finesa oko linija da ne padnem na poligonu.Prvi put kad sam seo rekao je pokazi sta znas, ja pokazao, kaze vozi i uzivaj.Bas u to vreme bila je nestasica benzina pa se voznja PP-Pljevlja podrazumevala i retko kad mi je branio da ne opalim po gasu (yugo 65) sem kad su bili radari na Ranchama.

Znakove i pravila saobracaja sam drzao u malom prstu jer me je otac non stop kljukao gde god smo isli da asfaltiramo po Srb i Cg (secam se da mi je za svakih 10 pogodjenih znakova davao 1 pakovanje nalepnica panini, bese f.prvenstvo Italija 90).Polozio sam iz prve cim sam napunio 18.Ocu sam iz zezanja rekao da sam pao pa zamalo nisam dobio par cuski jerbo jelte kako sin profi vozaca mzoe da padne :kezo: .3dana posto sam dobio vozacku dao mi je bubu da idem u grad sa drugarima.To isto vece me je zaustavila 2x murija, jednom rutinska kontrola (posle provere vozacke pajkan je rekao oppa frisak vozac, da castis) a pri povratku kuci sam duvao balon :zbunjen: .

Pre nego sto sam uzeo vozacku bubu nisam smeo voziti ni po prigradskim putevima a kamoli po gradu.Znao sam gde stoje kljucevi, mogao sam je izvesti iz garaze (s obzirom sto je otac bio po 10-12h na poslu) ali nisam..zasto?..pa to bi znacilo ukidanje svih "privilegija" s oceve strane, u prevodu ugasio bih zesce.

Ako Bog da buduceg sina/cerku cu nauciti da voze al dok ne procenim da je to to nema davanja auta.

Dzoni_m
Postovi: 1713
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od Dzoni_m » 15 Jan 2014, 19:43

Ja sam vozio malo sa ocem, ali koliko god sam bio zaludjen automobilima nisam imao neku želju da vozim bez dozvole.... Prvi put kada sam seo sa ocem, vozio ko mator. Kretanje da se ne ugasi, kočenje motorom, vaga na uzbrdici, nikakav problem. Možda je moja ravnodušnost bila zbog toga što sam znao da kada dobijem dozvolu niko mi nece braniti ni na put oko sveta da idem, i da će mi mi biti i previše.... I bilo je tako. Sad mi se već smučilo da vozim po gradu ili po rutama koje sam već vozio.....

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Korisnikov avatar
Med
Postovi: 591
Pridružio se: 14 Jan 2012, 21:23

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od Med » 15 Jan 2014, 19:44

@Gaginh0
Lako je tebi kad ti Zdravko od Dragana Torbice rodjak kazne sredjuje :kezo:

Prodje malopre auto skola na Naselju i to ispred Doma zdravlja nalagano preko pesackog, zamalo babi jednoj
bese zadnja poseta lekaru...hebo i vozacku dozvolu kad se 'instruktori' jos nisu uozbiljili. Ubijte vi mene ako
polja ljudi uopste zna znakove. O propisima da ne pricamo. Kruzni tokovi u Novom Sadu - misterija. Migavac se ne
daje jer se trose lampice. Mogli bi do sutra....pogledajte bilo koji americki film. Kakve dozvole i licne karte. Imas jednu kartu
i na njoj sve pise. I kad si srao i kad si krao.

Odgovori