Vožnja bez vozačke dozvole

Primena propisa, crna hronika

Da li ste vozili automobil pre dobijanja vozačke dozvole?

1. Nisam
14
22%
2. Jesam, par puta, van saobraćaja
22
35%
3. Jesam, povremeno u saobraćaju
22
35%
4. Jesam, vozio sam svuda i stalno
5
8%
 
Ukupno glasova: 63

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13024
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od Saša » 15 Jan 2014, 19:58

Evo i moje pričice... :D

Vozio sam bez dozvole pune 2 godine Fiću (prvi i drugi razred srednje škole, tamo negde krajem 80-tih i počekom 90-tih). Vozio bih ga i duže, ali se nažalost zaratilo pa ostadoh silom prilika bez omiljenog vozila (i ne samo njega)... :-|

Naime, da bih stigao na autobus do srednje škole - neko je morao da ustaje i da me vozi svako jutro u susedno selo da tamo budemo u 6.00 h na vreme za gradski bus koji se tu okreće i vraća se za "grad", a zatim popodne i da dođe po mene. Matori me vozio jedno dve nedelje dok nije popizdeo, a onda se jednog dana samo pojavio sa sveže ofarbanim i sređenim narandžastim Fićkom, bacio mi ključeve na sto i rekao "Evo, **** se, vozi se sam" (umesto zvezdica ide reč koju nije kulturno napisati)... :kezo:

Kao da je bilo juče sećam se trenutka kada sam Fićka isterao u rikverc gore na glavni put a mlađeg brata izbacio kao "navigatora" da pazi da li neko ide. :rofl: Ćale me pre toga pitao znam li da vozim, na šta sam mu samouvereno rekao "Znam!" (a nikad pre toga nisam seo za volan i vozio, ali gde ćeš ćaletu koji ti je upravo kupio i dovezao auto reći od sramote da ne znaš :rofl: )... No mic po mic i sve se nauči... :D

Sledeće dve godine sam svaki dan redovno Fićkom prelazio tu relaciju (cca 6-7 km, toliko i nazad), a sa mnom su se malo kasnije vozile i moja majka i prva komšinica (išle su na posao u to susedno selo). Odvezem njih do firme, ostavim Fiću u centru sela, sednem na bus i odem u školu, a posle podne sve obrnutim redosledom. Ogrebao nisam Fićka za to vreme, a vozio sam ga po svim mogućim uslovima (sneg je znao da "krkne" tamo i preko metra :) ). Ćale bi mi jednom nedeljno doneo onaj narandžasti kanister sa 10 litara benzina (nismo imali benz. pumpu u blizini) i to mi je bilo dovoljno za moje vozikanje. Leti smo njime "prašili" na kupanje, išli u polje, lov, na pecanje... svuda.
Moram napomenuti da su to valjda jednostavno bila takva vremena i seoska sredina u kojoj je tako nešto moguće, deca na selu voze traktore već sa 7-8-10 godina (šta voze - rade bre sa njima u polju, oru, izvlače drva i slično :D ) i to nikom nije nešto preterano čudno... :D Sa policijom nisam imao problema, svi su poznavali ćaleta, znali su čiji sam, pa me niko nije dirao. :)

Iskopao sam i jednu fotkicu iz tog vremena, odnosno pošto nemam sada skener pri ruci - slikao sam je telefonom, no valjda se nešto vidi... :D

Slika

Dakle, kada se zaratilo ćale je mene, brata i majku doveo ovde u Srbiju, on se vratio tamo i ostao po dužnosti sve do "Oluje". Pošto je imao svoj auto - Fićko je bio višak pa ga je prodao za sitne pare jednom poznaniku, a ovaj ga je na prvoj poledici zabio u neko drvo i totales uništio, tako da je moj Fićko nažalost žalosno završio... :(

maniaxxx
Postovi: 6356
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od maniaxxx » 15 Jan 2014, 20:22

Jesam par puta na poligonu ili na kakvom parkingu uz oca. NIkad sam ili u prometu dok nisam dobio dozvolu. I kad sam je dobio prevozio sam boga i po uz pratnju roditelja i sam, da steknem iskustvo i praksu, koja je po meni najvaznije .

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2862
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od Martin » 15 Jan 2014, 21:55

Prvi put sam se uvatio za volan sa 7-8 godina i to za volan IMT-a 539!!! :kezo:
Naravno uz nadzor svog dede.... :thumbup:
Malo kasnije, sa oko 12 godina, seo sam za volan Poljaka (Fiat 125p) - video ćale da sam se nešto zagrejao za kola, pa reko čovek bolje da mi on pokaže gde, šta i kako nego ja sam da "provaljujem" stvari. Nakon toga, povremeno sam vozio do 2001. godine. Tek 2004. sam seo za volan kad sam polagao za vozačku (koju sam dobio 5 dana nakon navršenih 18 godina, a da odem po istu, pobegao sam sa jednog časa u školi!!!! :kezo: ).

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10383
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od sebekkg » 15 Jan 2014, 22:09

Ja sam prvi put seo za kola sa 10ak godina, caletu u krilu u osmici, i to po putu u selu. Nakon toga i u za volan imt 539 sa dedom.

sam za volan sam seo sa 14 15 godina, uz nadzor caleta, i to na "parkingu" nizeg prioriteta. I zahvalan sam caletu sto me je naucio odlicno, sto je i insturktor primetio, te sam odmah isao na gradske voznje. A vozacki polozio iz prvog. :opustanje:
Slika

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od methane.master » 15 Jan 2014, 22:28

Piros je napisao: Tema se odnosi na vreme pre dobijanja vozacke dozvole, a ne na sadasnje vreme :mrgreen:
Spameru, sad imam dozvolu, tada nisam imao. :kezo:


Što se vožnje bez dozvole tiče, mažnjavao sam povremeno ćaletu kola, ali bio dovoljno pametan da:
a) ne budem viđen od komšija
b) ne idem predaleko i rizikujem da me zaustave
c) ne činim to previše često jer se time povećava verovatnoća za a) i b) ;)

Par mojih ortaka se malo više mangupiralo sa vožnjom i imali su problema
Poslednja izmena od methane.master u 15 Jan 2014, 22:34, izmenjeno 3 puta ukupno.
Širim haos!

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od snork » 15 Jan 2014, 22:32

Grujic je napisao:Ja sam prvo naučio sa ćaletom krajem osnovne, vozio stalno sa njim prvo po parkinzima i slično, a onda i po saobraćaju, ali to nije bio baš pravi saobraćaj već tada neizgrađeni delovi Nbg-a, oko blokova... Znači ne ono ulice sa semaforima i slično :)
Isti slučaj. :) Ali nikada me za to vreme nije pustio samog, zapravo sam i posle dobijanja dozvole morao još nekoliko meseci da vozim sa njim.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od H4wkeye » 25 Jan 2014, 02:26

Sad se setih, jedna sto isla u auto skolu gde sam ja polagao, iz nekog sela je i vozila je po selu auto bez dozvole naravno i uvhati je policija. Em sto je dobila novcanu kaznu, nego i dobila godinu dana zabranu polaganja, trebala je da polaze isti dan kao i ja, ali djoka. :kokice:

Korisnikov avatar
Neo
Postovi: 1725
Pridružio se: 16 Mar 2013, 22:11
Garaža: Toyota Rav4
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od Neo » 25 Jan 2014, 11:23

Vozio neretko u saobraćaju, uglavnom sa ocem, nikad problema sa policijom. (nisam baš po centru BG išao, već malo zabačenija mesta)

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29978
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od trojanac » 26 Jan 2014, 23:35

Sve u svemu, kako sadašnja statistika pokazuje, samo 19% nije nikad vozilo pre dobijanja vozačke dozvole. Bogami, po meni velik procenat onih koji su vozili bez dozvole, pa makar samo povremeno. Znam da su bila i ratna vremena i da je to u selima skoro pa normalno, ali ipak ogroman broj ljudi je učestvovao u saobraćaju.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23798
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od dragvorl » 26 Jan 2014, 23:43

Prvi put u saobracaju sam vozio pre dobijanja dozvole, da li sam imao 17 godina, tako nesto. Crveni Merc 300D automatik. To se ne zaboravlja. :mrgreen: Kao prvi put sa zemskom. :rofl:
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od methane.master » 26 Jan 2014, 23:45

trojanac je napisao:Sve u svemu, kako sadašnja statistika pokazuje, samo 19% nije nikad vozilo pre dobijanja vozačke dozvole. Bogami, po meni velik procenat onih koji su vozili bez dozvole, pa makar samo povremeno. Znam da su bila i ratna vremena i da je to u selima skoro pa normalno, ali ipak ogroman broj ljudi je učestvovao u saobraćaju.
To ti je otprilike kao da si pitao ko nije pio alkohol pre 18 rođendana. ;)
Širim haos!

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od Stjepa » 26 Jan 2014, 23:53

Sad videh Sašinu priču pa se setih priče za babinog brata. Čovek ima oko 90 godina i tek je nedavno, mada se i to može izmeriti u godinama, ali ne bi trebalo da ima više od 10 recimo, imao susret sa policijom što se tiče vožnje Caka je u tome što nije imao vozačku dozvolu. A nikad je nije ni imao. :kezo:
Živi u jednom višegradskom selu koje je 15-20km od grada. Policija ne ordinira ni blizu tog sela, od Višegrada ka tom selu je samo prvih ~8km asfalta, ostalo makadam.
Retko kad ide autom do grada, a i kad ode to je ona standardan priča, mala verovatnoća da te zaustave preko dana ako se ponašaš normalno. I to tako kod njega trajalo decenijama. :kezo: U principu i ne sećam se kako se tačno završilo, ali se sećam da se dogodilo.
Deda još kao mlad čovek kupio sebi novu Fiću, registrovao, vozikao do Višegrada i okolnim selima, ali nije polagao vožnju.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od Grujic » 26 Jan 2014, 23:57

Bio je prilog o nekom dekici koji se naputovao i do Grčke, Makedonije... :) Počeli su redovnije da ga love kada se provalilo i saznalo, a kao uvek se zbuni na testovima i zato nije mogao da položi vožnju... Na kraju je prestao da vozi jer je kako reče već u godinama.

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od Stjepa » 27 Jan 2014, 00:04

I ovaj dekica, po priči njegove ćerke od prošle godine, je gotovo prestao sa vožnjom jer mu je vid oslabio a i stigle godine. Ali ljubičasta Fića i dalje stoji ispred kuće.
On je bar bio svestan da to što radi i nije po zakonu pa autom nije išao dalje od Višegrada, ali me stvarno interesuje zašto nije polagao vožnju. A nije da ga nešto često viđam pa da se setim to da pitam.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10569
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Vožnja bez vozačke dozvole

Post od Sloba » 27 Jan 2014, 15:02

Fića je musko.:p

Sent from my HTC One V

Odgovori