Akvaplaning

Primena propisa, crna hronika
Korisnikov avatar
samo polako
Postovi: 3361
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:15

Akvaplaning

Post od samo polako » 25 Mar 2014, 10:54

Na slikama se vidi da je podloga vlažna.

Ako je pre incidenta padala neka jaka kiša, letnji pljusak i sl. evo šta je moglo da se desi i izazove okretanje.

http://www.youtube.com/watch?v=mERAaeCrj0E
Mene zanima da mi vi mene kazete gde ima jevtina kavurma, čvarci... Mene to brine jutros...

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28020
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od Xepoj87 » 25 Mar 2014, 13:59

Ovo na snimku je led ispod vode,100 posto.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
samo polako
Postovi: 3361
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:15

Akvaplaning

Post od samo polako » 25 Mar 2014, 14:15

Možda, ne znam ali je youtube pun snimaka akvaplaninga gde nije bilo leda ispod vode pa se vidi da se ljudi okreću ko na ringišpilu.

http://www.youtube.com/watch?v=Jqs4kDZ1bmo

http://www.youtube.com/watch?v=lCQYm0MDpxo#t=24


Možda je ovo najbolji primer akvaplaninga + brzina + glupiranje.
Jasno se vidi da su u šorcevima.

http://www.youtube.com/watch?v=6DPQhiSH218
Mene zanima da mi vi mene kazete gde ima jevtina kavurma, čvarci... Mene to brine jutros...

Korisnikov avatar
kapor
Postovi: 1613
Pridružio se: 24 Jan 2013, 20:15
Garaža: renault clio rs 172
Lokacija: beograd

Re: Ne brže od života!

Post od kapor » 25 Mar 2014, 16:22

Akvaplaning je vrlo zajeban,meni se desilo da se ukljucujem na auto put u sred letnjeg pljuska, i u ubrzavanju u trecoj sa oko 100km\h auto je ostao u mestu,obrtaji usli u crveno i cajger pokazao 150km\h sreca sto sam isao pravo,da sam kojim slucajem bio u krivini ko zna gde bi zavrsio.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28020
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od Xepoj87 » 25 Mar 2014, 16:37

Ne,rekao sam samo za onaj snimak,jer se vidi da je sneg i slicno,a i rekao bih da nisu svi isli velikom brzinom,kamioni pogotovo,pa se svejedno izokretali...
Veoma je tesko da aquaplaning uhvati kamione,zbog tezine,pa zato kazem. A voda je sigurno imala uticaja na okretanje.

Naravno da je aquaplaning zajebana stvar :)
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21079
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Ne brže od života!

Post od nidza » 25 Mar 2014, 20:27

Može i kamione da uhvati. Površina koju gaze je proporcionalna težini.

Tapatalk Pro

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28020
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od Xepoj87 » 25 Mar 2014, 22:51

Verujem da moze,ali cenim da je to dosta teze,pogotovo sa poprilicno manjom brzinom kretanja istih...
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
samo polako
Postovi: 3361
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:15

Re: Ne brže od života!

Post od samo polako » 26 Mar 2014, 08:38

Mene zanima da mi vi mene kazete gde ima jevtina kavurma, čvarci... Mene to brine jutros...

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Ne brže od života!

Post od dragan » 26 Mar 2014, 09:33

nidza je napisao:Može i kamione da uhvati. Površina koju gaze je proporcionalna težini.

Tapatalk Pro
Nisam siguran u ovo. Pored toga mislim su sare na putnickim vozilima u principu plice...

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21079
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Ne brže od života!

Post od nidza » 26 Mar 2014, 09:49

Zašto imaju duboke šare ako ne postoji strah od akvaplaninga? :)

Verovatno kamioni imaju veći pritisak po kv.cm od automobila, ali ta razlika ne bi trebala da bude drastična, jer bi urnisali asfalt u kratkom vremenu, plus ne bi mogli da se zaustave, nego bi imali trag kočenja kao voz, koji se meri kilometrima. Možda grešim, jer realno nemam pojma kolika je tačno gazna površina kamiona, ali iz previše zdravorazumskih (inžinjerskih) razloga, ta površina mora da prati i težinu vozila.

Njihovi točkovi su velikog prečnika i velike širine, a često imaju po osovini 4 točka da raspodele pritisak, tako da je dodirna površina sa afaltom mnogo veća nego kod automobila. Što je veći kamion, ima veće dimenzija točka i više osovina.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od Grujic » 26 Mar 2014, 10:05

Ali imaju veće i dublje šare, brzina je ipak manja, a sama bara je ista i površinski i dubinski, i logično je da teže padne manjem i bržem točku.
Ne da ne postoji kod njih, al su verovatno pošteđeniji.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21079
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Ne brže od života!

Post od nidza » 26 Mar 2014, 10:10

Ne potcenjuj vodu, čamac izglisira već sa 40tak kilometara na čas. Ako ima skijaša na vodi, znaju koliko je voda tvrda i pri malim brzinama.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28020
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od Xepoj87 » 26 Mar 2014, 11:57

Nije ti bas neko poredjenje :) Em je pritisak u moru/jezeru drugaciji nego u bari,em je camac stvoren za to da pluta po vodi,dok je uloga kamiona totalno suprotna.

Sent from my HTC One using Tapatalk
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Ne brže od života!

Post od dragan » 26 Mar 2014, 14:33

kakav pritisak je razlicit u moru nego u bari?
nidza je napisao:Zašto imaju duboke šare ako ne postoji strah od akvaplaninga? :)

Verovatno kamioni imaju veći pritisak po kv.cm od automobila, ali ta razlika ne bi trebala da bude drastična, jer bi urnisali asfalt u kratkom vremenu, plus ne bi mogli da se zaustave, nego bi imali trag kočenja kao voz, koji se meri kilometrima. Možda grešim, jer realno nemam pojma kolika je tačno gazna površina kamiona, ali iz previše zdravorazumskih (inžinjerskih) razloga, ta površina mora da prati i težinu vozila.

Njihovi točkovi su velikog prečnika i velike širine, a često imaju po osovini 4 točka da raspodele pritisak, tako da je dodirna površina sa afaltom mnogo veća nego kod automobila. Što je veći kamion, ima veće dimenzija točka i više osovina.
bas steta sto nisam slikao pre neko jutro, vozio sam se po onoj kisi autobusom na autoputu, i i pored toga sto sam ocekivao da se bus drugacije ponasa bio sam iznenadjen kolicinom vode ispod tockova koju je izbacivao bukvalno u mlazevima... nisam neki strucnjak za kamionske/autobuske gume, ali sam siguran da je odnos kontaktne povrsine i tezine kod tih teskih vozila mnogo manji nego kod automobila, kao i sto im je pritisak u gumama znatno veci, i to utice na smanjenje mogucnosti akvaplaninga. kako zbog vode, tako i zbog bljuzgavice, secam se prosle zime kako sam lepo vozio iza busa po snegu pri temperaturi oko nule gde se sneg gotovo momentalno topio, bus je isao i bukvalno istavljao iza sebe dve trake gotovo cistog puta po kom se mnogo lakse vozilo nego u traci pored...
grujic je lepo rekao, pored kontaktne povrsine, veoma bitan cinilac je i brzina kojom se vozilo krece, sto je veca, veca je i kolicina vode koju guma treba da izbaci pod sobom. mislim da sam za neke gume/patentirane sare cak nalazio i taj podatak, koliko vode koja moze da izbaci u sekundi...

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21079
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Ne brže od života!

Post od nidza » 26 Mar 2014, 14:47

Xepoj87 je napisao:Nije ti bas neko poredjenje :) Em je pritisak u moru/jezeru drugaciji nego u bari,em je camac stvoren za to da pluta po vodi,dok je uloga kamiona totalno suprotna.

Sent from my HTC One using Tapatalk
:D Podsetio si me ovim postom na kefalicu. :pivo: Je'l moguće da se ja 20 godina stariji bolje sećam fizike iz osnovne škole?

Odgovori