Ugradnja fabričkog woofera u Punta

Uputstva, ilustracije, pitanja i odgovori
Korisnikov avatar
kvcali
Postovi: 3008
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:02
Garaža: Omega B2 2.0
Lokacija: Kraljevo
Kontakt:

Re: Ugradnja fabričkog woofera u Punta

Post od kvcali » 25 Mar 2014, 12:32

moze, ja sam nedavno to uradio, pasat b5 ima lepe uticnice, montazne u gepeku, pozovi ove sto ih rasturaju , idealne su, probusi se rupa u tapaciru fi30mm i i zasrafi se holenderom, prosto, al i za to treba osigurac :kezo:
Slika

GS, GS/E, GSE, GTE, GSI, OPC # Irmscher, Mantzel, Steinmetz, Zender, Lexmaul, Mattig, Rieger, Kissling

http://www.opelteamserbia.com/forum

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Ugradnja fabričkog woofera u Punta

Post od Saša » 25 Mar 2014, 13:01

Kupiću ga i postaviti, najmanji problem. :D

Korisnikov avatar
Sh@rance
Postovi: 1600
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:48
Garaža: Fiat Punto Classic 1.3 MultiJet & Cannondale Trail 7 er29
Lokacija: Obrenovac

Re: Ugradnja fabričkog woofera u Punta

Post od Sh@rance » 25 Mar 2014, 20:50

Svaka cast :bravo: video sam taj vufer kod komsije u gepeku puntic 2003. godiste lepo cuci u gepeku :doubleup:
I ja se razmisljam za uticnicu da je montiram stvarno je potrebna.

Korisnikov avatar
MILOŠ 92
Postovi: 60
Pridružio se: 30 Jan 2014, 13:46
Garaža: Fiat Punto Classic 1.2 8V Dynamic
Lokacija: Kostolac

Re: Ugradnja fabričkog woofera u Punta

Post od MILOŠ 92 » 25 Mar 2014, 21:48

Svaka čast Sale sve pohvale,majstorski uradjeno :bravo: :doubleup:

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Ugradnja fabričkog woofera u Punta

Post od ljubitelj » 25 Mar 2014, 23:16

KDman je napisao:Sve je uredu, osim što ti napojni kabal nema osigurač, nije provučen kroz buržir, tako da je potencijalno viđen da se zapali. Nisi trebao da vučeš i - sa akumulatora, jer imaš veći pad napona.
Ugradi osigurač na kablu odmah posle buksne na klemi akumulatora, i biće OK.
:plusone:
Osigurac je obavezan i po zakonu ali pre svega pravilo struke je da se obavezno postavlja osigurac na bilo koje baterijsko napajanje. I treba da bude lako dostupan za kontrolu.

Minus sa akumulatora treba skinuti, pogresno je povezana masa i moze izazvati pregorevanje audio uredjaja i pojacala/woofera. Masa akumulatora se spaja u jednu tacku na karoseriji, cime se izbegava tzv ground loop i protok struje napajanja preko (kucista) samih uredjaja.

Uz to za 100W (ako je uopste toliko s obzirom na izgled zvucnika) i adekvatnu struju minimalan presek kabla je 4mm2 a pozeljno 6mm2 na tim duzinama.

Pozeljno je na napojnom kablu postaviti i prigusnicu za smetnje odnosno LC clan.

Na samom radio aparatu predvidjeno je koriscenje C1 konektora za povezivanje pojacala preko izlaza visoke impedanse i pozicije C6 za ukljucenje pojacala.

Moze da se koristi i ova varijanta da se pojacalo ukljucuje preko antenskog napajanja ali to treba izbegavati jer neki uredjaji tu daju napon samo kada je aktivan radio dok za CD rezim tu je napon=0.

Sto je i logicno jer se automatska antena uvlaci kada se slusa CD.

Kako si pedantno obavio ugradnju jos ovi neki detalji i bice kao profi. :bravo:

EDIT: vidim da je osigurac pojacala samo 10A tako da je ok presek od 2,5kvadrata koji si stavio. naravno vufer nema stvarnih 100W snage ali nije bitno za ovu instalaciju.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Ugradnja fabričkog woofera u Punta

Post od Saša » 25 Mar 2014, 23:26

Žice za napajanje koje originalno izlaze iz konektora woofera su otprilike 1.5 mm2 (ili čak malo tanje), ja sam koristio 2.5 mm - dakle mislim da deblje ipak nije neophodno. Woofer u ovoj varijanti povezivanja na antenski izlaz radi i kada se sluša radio i CD, provereno, a štaviše - sve to zvuči odlično, i bolje i jače nego što sam se nadao. Osigurač ću dodati, ubedili ste me, a minus vod (kad je već tu) ću iskoristiti i prepraviti u još jedan plus za utičnicu u gepeku koju ću takođe ugraditi. :)

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Ugradnja fabričkog woofera u Punta

Post od ljubitelj » 26 Mar 2014, 00:13

Fino, i tu stavi zaseban osigurac. I kabl od uticnice do mase istog preseka 2,5 kvadrata. Ni tanji, ni deblji a sto kraci po mogucstvu.
Presek kabla se odredjuje, proracunava, i prema duzini pa sa porastom rastojanja raste potreban presek za istu jacinu struje . Svakako taj vufer nema 100W sto i pokazuje tanusna zica za napajanje, sto je i za ocekivati prema dimenzijama. (verovatno oko 14W ili u mostnom spoju oko 25W sto je tipicno za automobilska IC pojacala)
Sve to oko osiguraca sam napisao, a verujem i drugi, jer ce se jos citati ovo uputstvo pa ne treba da ostane pogresno i potencijalno opasno resenje.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Ugradnja fabričkog woofera u Punta

Post od Saša » 26 Mar 2014, 00:32

Na kućištu mu velikim brojevima piše "100W", pa ako proizvođač laže (A.S.K, Italy) - lažem i ja vas... :D

Slika

No za svoju veličinu je iznenađujuće jak, pozadi bukvalno ne može da se sedi ako se iole pojača, pa moram smanjivati u opcijama plejera ("fader") snagu zvučnika pozadi, pa čak i malo smanjiti bassove. Lupa dum-dum bogami za sve pare. :D

Inače, silom prilika sam ga i otvarao (pošto mi je klinja kroz onu rupu natrpao unutra šaku klikera :kezo: ) i iznutra je kao nov, zvučnik je u odličnom stanju, a ima i neki rebrasti hladnjak (ili šta mu je to već). Kada radi na onu rupu na kućištu izbacuje vazduh napolje, oseti se baš kada primakneš dlan... :D

Evo nađoh na Net-u i jednu fotku unutrašnjosti, nije baš neka, ali dobro:

Slika

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Ugradnja fabričkog woofera u Punta

Post od Sloba » 26 Mar 2014, 06:54

Kada se koristi vufer, tonske kontrole idu na nulu, loudness, ako ga ima, se iskljucuje. Predefinisani ekvilajzer modovi, takodje.

Taj vufer je jak koliko jeste, a tih 100W moze biti svasta. Fabrika ne laze, samo je pitanje po kom stadnardu su deklarisali snagu. 100W RMS, sudeci po stampanoj ploci, hladnjaku i zvucniku - tesko, ali nebitno ako je rezultat zadovoljavajuci.

Sent from my HTC One V

KDman
Banned
Postovi: 335
Pridružio se: 29 Jan 2014, 22:14

Re: Ugradnja fabričkog woofera u Punta

Post od KDman » 26 Mar 2014, 14:46

Data je muzička snaga na vuferu (tih 100W), što može da odgovara približno 40W sinusa. No to nije bitno. Otpor u kablu zavisi od dužine i površine preseka, pa zato nije problem što je u instalaciji u uređaju na kratkim kablićima korišćen 1,5mm presek, ali zato na dužini od 5m veći otpor daje 2,5mm2.
U radu pojačalo ima velike impuse snage i pad napona u tim momentima. U milisekundi to pojačalo povuče možda i 20A, i samim tim imaš pad napona i gubitak kvaliteta. Sam osigurač od 10A ima sviju tromost, a to znači da za neko vreme mže da pusti i više od 30A. Ovaj problem pada napona se rešava i elektrolitom odrđenog kapaciteta (bar 4-5 000 mikroF). Sam uređaj u sebi ima nekakav elektrolit (zavisi od kvaliteta, ali mislki da nije manji od 250, što je možda taman da ne prekida - "krklja")
Ti lepo montiraj na vezi kod + kleme osigurač (dovoljan 10A a možeš i 16A ako hoćeš pozadi utičnicu DC), ali uveži zajedno oba kabla (znači skineš onaj sa - i njega isto vežeš na +). Naravno, pojačalo vežeš - na masu, a skinuti - isto udvojiš i rešio si sve probleme i pojačalo i utičnicu. I cela preprava za 10 minuta posla.

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Ugradnja fabričkog woofera u Punta

Post od ljubitelj » 26 Mar 2014, 20:18

Saša je napisao:Na kućištu mu velikim brojevima piše "100W", pa ako proizvođač laže (A.S.K, Italy) - lažem i ja vas... :D
Ma ne lazes, pise oznaka modela 100W ili sta vec.
Snaga se vidi po hladnjaku,verovatno 12W RMS 20-20.000Hz sa <1%THD sto je tipicno za jedan od cestih hibridnih IC pojacala kakvi su popularni za auto primenu
To i treba jako da gruva, malecni je prostor.

Inace, danas je popularno od strane proizvodjaca navoditi 8x veci broj od stvarne snage u W.
Ima veze sa tzv holivud standardom, preporukom da se pise vrsna impulsna snaga napojnog sklopa.

No to nije bitno kada neki uredjaj lepo radi ono sto treba da radi a ti zadovoljan.
Off topic
(kada ne pise da li pravi vati po standardu merenja generalno nece biti velika greska da se broj podeli sa 10 ili u boljem slucaju kvalitretnih uredjaja sa 8 i tu je priblizno stvarna snaga. ovo narocito vazi za tzv uredajej kucni bioskop i AV visekanalne risivere.ima na netu opis tog kvazi standarda koji gura holivd.lepse zvuci visestrko uvecana brojka u reklamama)

KDman
Banned
Postovi: 335
Pridružio se: 29 Jan 2014, 22:14

Re: Ugradnja fabričkog woofera u Punta

Post od KDman » 26 Mar 2014, 21:04

@ljubitelj
Nema veze tvoja konstatcija. Na ovom uređaju je naznačena realna muzička snaga, a snaga po potrošnji energije koja je možda max do 40W. Drugo je to što pokušavaš da objasniš iskorišćenje uređaja, to jeste klasu i rezervu koju ima samo pojačalo. Muzička snaga može da varira na zvučnoj kutiji preko 50% samo u zavisnosti od geometrije kutije i tunela, za istu realnu sinusnu snagu.

Korisnikov avatar
kvcali
Postovi: 3008
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:02
Garaža: Omega B2 2.0
Lokacija: Kraljevo
Kontakt:

Re: Ugradnja fabričkog woofera u Punta

Post od kvcali » 26 Mar 2014, 21:27

oznaka kola (cipa) bi resila sve dileme oko snage

tipujem na TDA 7375A a to je za ovo kolo max 37W u mostnom spoju, na akumulatorskom naponu !
Slika

GS, GS/E, GSE, GTE, GSI, OPC # Irmscher, Mantzel, Steinmetz, Zender, Lexmaul, Mattig, Rieger, Kissling

http://www.opelteamserbia.com/forum

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Одг: Ugradnja fabričkog woofera u Punta

Post od Saša » 29 Mar 2014, 12:24

Upravo radim pomenute sitne prepravke na instalaciji woofera pa dok malo odmaram da usput odgovorim Kvcaliju koji je čip unutra: Philips TDA 8563Q. :)

TT

Korisnikov avatar
kvcali
Postovi: 3008
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:02
Garaža: Omega B2 2.0
Lokacija: Kraljevo
Kontakt:

Re: Ugradnja fabričkog woofera u Punta

Post od kvcali » 29 Mar 2014, 13:25

25W na 4 oma, THD 10%
40W na 2 oma , THD 10%

:P
Slika

GS, GS/E, GSE, GTE, GSI, OPC # Irmscher, Mantzel, Steinmetz, Zender, Lexmaul, Mattig, Rieger, Kissling

http://www.opelteamserbia.com/forum

Odgovori