Polukružno okretanje

Primena propisa, crna hronika
Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3835
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: 1000 zašto - 1000 zato!

Post od swemir » 19 Apr 2014, 20:59

Ti si u prednosti na prvenstvu prolaza. Ako je dozvoljeno polukruzno naravno. Traka u koju ulazis nije bitna jer zavisi od tipa vozila

Послато са GT-I9105P уз помоћ Тапатока

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: 1000 zašto - 1000 zato!

Post od dragvorl » 19 Apr 2014, 21:29

Grujic je napisao:Ukucajte polukružno okretanje na gugletu, idite na slike i videćete da su sve crtane šeme nacrtane tako da auto završi polukružno u krajnjoj levoj :)
https://www.youtube.com/watch?v=0ghu9jYOBLM#t=121

Gde je uopste zvanicno definisano to oko tehnike voznje i slicno, kada se daje migavac, itd.? U zakonu je sve to samo najgrublje opisano.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: 1000 zašto - 1000 zato!

Post od Grujic » 19 Apr 2014, 21:36

dragvorl je napisao:
Grujic je napisao:Ukucajte polukružno okretanje na gugletu, idite na slike i videćete da su sve crtane šeme nacrtane tako da auto završi polukružno u krajnjoj levoj :)
https://www.youtube.com/watch?v=0ghu9jYOBLM#t=121

Gde je uopste zvanicno definisano to oko tehnike voznje i slicno, kada se daje migavac, itd.? U zakonu je sve to samo najgrublje opisano.
Mislim da nema poente citirati auto škole, jer izgleda da nisu jedinstveni po tom pitanju. Doduše, zavisi od situacije i raskrsnice, al ovi jasno pokazuju drugačije
Slika

Treba pogledati ZBOS, ja iskreno na brzinu nisam našao da je to sada uopšte regulisano, tj pod polukružno okretanje nije napisano ništa o ovome konkretno, a sem tu može da bude jedino u delu zakono koji se tiče raksrsnice

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: 1000 zašto - 1000 zato!

Post od dragvorl » 19 Apr 2014, 21:38

Mislim da ne pise nista po tom pitanju u zobs, kao i jos dosta pojedinosti koje su mi padale na pamet. Jel postoji dokument koji to podrobnije regulise od zakona?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Polukružno okretanje

Post od Saša » 19 Apr 2014, 21:52

U većini situacija pri polukružnom okretanju nema šanse da iz leve uđeš ponovo u krajnju levu zbog prostih fizičkih karakteristika većine automobila (radijusa zaokreta), ali i male širine saobraćajnice, odnosno ostrva između traka. To možda može samo Smart da izvede (ako i on). Veći automobili ne mogu odjednom da uđu (prođu) ni u krajnju desnu, a kamoli levu.... :D

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Polukružno okretanje

Post od nidza » 19 Apr 2014, 22:11

Kojim to kolima može u krajnju levu? Okrećeš se koliko automobil dozvoljava.

Ne sećam se da je instruktor forsirao krajnju levu ili je čak uopšte spominjao. Na manjim raskrsnicama čak uđeš u sporednu ulicu i postaviš se tako da propustiš sve koji dolaze iz suprotnog smera, pa se uključiš kad prođu.

Tapatalk Pro

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Polukružno okretanje

Post od Saša » 19 Apr 2014, 22:23

Ma nemoguće, kažem vam. Radijus zaokreta Punta je ako se ne varam 10.5 metara, a da bih skrenuo iz leve opet u krajnju levu to bi trebalo često da bude recimo 2 metra ili manje... Dakle neće da može... :D

To za skretanje u krajnju levu važi pri skretanju levo iz krajnje leve trake - moraš u najbližu traku odnosno opet krajnju levu traku, pa je to neko verovatno "povezao" da tako mora biti i pri polukružnom okretanju. Ne-mo-že. :)

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Polukružno okretanje

Post od Grujic » 19 Apr 2014, 22:33

nidza je napisao:Kojim to kolima može u krajnju levu? Okrećeš se koliko automobil dozvoljava.

Ne sećam se da je instruktor forsirao krajnju levu ili je čak uopšte spominjao. Na manjim raskrsnicama čak uđeš u sporednu ulicu i postaviš se tako da propustiš sve koji dolaze iz suprotnog smera, pa se uključiš kad prođu.

Tapatalk Pro
Mogu kola sa zadnjom vučom :mrgreen:
Nije bitno da li auto može ili ne može, pravila moraju da budu takva da nema sudara. Ja na raskrsnici Kneza Miloša i Bulevara često radim polukružno, i naravno da se desi da u tom trenutku imaju zeleno (puno zeleno) oni koji iz Bulevara skreću desno u K Miloša, da ja zajašem desnu traku jer auto samo tako može, sudarili bi se. I ko bi bio kriv, niko ili ipak neko?

edit:
Evo klip:
http://www.youtube.com/watch?v=2FyHbTiOLYE

Nisam kao saobraćajna kamera vešt sa oblačićima ali nadam se da je jasno na šta mislim :)
Ako bi se ovde ušlo u krajnju desnu, ne znam šta bi bilo u slučaju sudara, ja zato begam u levu uvek :)
Moram da priznam da je ovo jako zanimljiva tema, a ZOBS je koliko vidim štur po tom pitanju.

Čak me buni i ova situacija broj 157.
http://vozacisrbije.com/ucenje?qcId=0&d ... ingIndex=7

Po starom znam da je zabrana skretanja u levo zabranjivala i polukružno. Ali ako se dobro sećam, na više mesta sam video da po novom nije tako, već to zabranjuje znak konkretno, tako da bez obzira na zabranu skretanja može da se radi polukružno... Međutim, ovde kažu da ne može, bem li ga sad šta je tačno :think:

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8779
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Polukružno okretanje

Post od Gaginh0 » 19 Apr 2014, 23:31

Au al se ga zakomlikovali, mene samo interesovalo da li sam u pravu ako im *ebem mater sto mi ulecu u traku i da li mogu da se zapucam u kamion ako pozelim a da ne budem kriv :mrgreen:


Mnogo brzo uleces iz desne u levu, sta da su isli automobili iz suprotnog smera levom trakom? Samo ostanes u desnoj kad napravis polukrunzno, pa kad skontas da nema nikog onda se prestrojis u levu...
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Polukružno okretanje

Post od Grujic » 19 Apr 2014, 23:33

Ako sam shvatio šta pitaš to ovde ne može da se desi jer sam ja čekao da se njima upali crveno svetlo, ako pogledaš videćeš da su i dvojica ispred mene krenula tek kada su oni iz kontra smera svi stali na semafor

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8779
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Polukružno okretanje

Post od Gaginh0 » 19 Apr 2014, 23:39

A sad zamisli da nema semafora i da je za upola manja guzva (sto "dozvoljava" i vecu brzinu kretanja)... e takva je identicna situacija kod mene, samo sto se sa bulevarom ukrsta ulica sa samo dve trake... i sad mi se budala ukljuci iz sporedne u isto vreme kad ja radim polukruzno i onda ko jarci na brvnu, a dolaze mi sa boka.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Polukružno okretanje

Post od Grujic » 19 Apr 2014, 23:40

To je drugo, tad moraš da gledaš i na kontra smer, ali ja sam naveo ovaj primer zbog mogućeg problema ako ostaneš u desnoj traci. Šta bi bilo kada bi se na klipu dogodio sudar živo me zanima..

S obzirom da ovako ovlaš ja ipak ne nalazim pisano za tu obavezu krajnje leve trake prilikom polukružnog, oni koji dolaze sa strane moraju da puste one koji imaju prednost, to je radna verzija pravila za sada :D :D

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Polukružno okretanje

Post od nuk » 20 Apr 2014, 00:50

Pa noje ua sada, tu nema šta da se tumači. Ako se uključuješ na put sa pravom prvenstva morašvda propustiš sva vozila pa i ona što rade polukeružno, apsolutno nema o čemu da se diskutuje. Sa semaforima ume da bude nezgodno a u principu je još prostije a problem su uglavnom saobraćajno nepismeni vozači :)
Jedan od zahebanih semafora tog tipa je onaj kod Beogume- Ade gde kada se upali zeleno za skretanje levo oz pravca grada, pali se i uslovno desno na pravcu Čukarica- centar i tu često nastaju problemi jer svako tumači onakp kako mu odgovara pa često dolazi do situacije da kada poštuješ pravila i staneš da propustiš vozilo sa prvenstvom prolaza jer krećeš na uslovnu strelicu, velika je verovatnoća da će da te stigne onaj od pozadi. Najgore od svega je što tu postoje tri trake i kada bi svako držao svoju nikakvih problema ne bi bilo ali i to je komplikovana radnja za većinu.
Sada,sam došao do druge dileme :)
Ja stvarno ne znam koji bi traku trebao da držim kad uradim polukružno ali nekako po inerciji idem u desnu jer levu uvek smatram za bržu ali mislim da no to nije toliko bitno ako paziš da ni na koji način ne ugroziš vozila iz suprotnog smera što znači, umesto da izlećem k'o sumanut računajući kako će neko da sklanja u drugu traku zbog mene ili još gore, koči jer nema pojma u koju ću traku da se posadim, jednostavno sačekam momenat da mogu bezbedno da uđem ubti desnu traku i uhvatim zalet bez ugrožavanja ili usporavanja drugih :)

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Polukružno okretanje

Post od Grujic » 20 Apr 2014, 00:52

E i ta je ista raskrsnica.
To je taj fazon kada u Vojislava Ilića radiš polukružno na raskrsnici pred Plavi most, zatim kada kod Ušća posle Brankovog radiš polukružno da se vratiš na Dejton... Tu tek navale ovi sa uslova jer ih ima iz dve trake pa bude haos, dobiješ napušavanje gratis :) Ima sigurno još takvih raskrsnica...

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23288
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Polukružno okretanje

Post od Day Walker » 20 Apr 2014, 01:35

Ja ne bih ni dozvolio polukruzno na takvim raskrsnicama po vise traka.. Kao sto ni na autoputu nije dozvoljeno.


Послато са GT-I9300 уз помоћ Тапатока
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Odgovori