Vožnja na gas - vaša iskustva

Iskustva u vezi autogasa, preporuke za ugradnju
Odgovori
Korisnikov avatar
Aleksandar194
Postovi: 555
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: Koji bus prvi naiđe...

Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od Aleksandar194 » 16 Jan 2012, 19:14

Kakva su vaša iskustva vožnje na TNG?
Da li ste za ili protiv toga i zbog čega?
Svako ko ima/je imao pozitivna ili negativna iskustva vožnje na plin neka ovde napiše.

Čemu biste dali prednost? Vožnji na DIZEL ili TNG?
Slika

Korisnikov avatar
Aleksandar194
Postovi: 555
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: Koji bus prvi naiđe...

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od Aleksandar194 » 16 Jan 2012, 19:22

Aj kad sam već otvorio temu da napišem i ja nešto iz ličnog iskustva.

Do sada sam prešao preko 100.000km vozeći na plin. Nikakvih bitnih problema nisam imao, sem standardnih problema pri ugradnji plina u vezi sa štelovanjem onih parametara ili čega već. To su bili problemčići koji su posle dan-dva rešeni.
Plinski uređaj sam ugrađivao do sada u 4 automobila u proteklih 9-10 godina. Od ta 4, 3 su bila sekvent.
Na motorima zapremine od 1.2l i 1.4l nisam primećivao razliku pri vožnji na plin i na benzin. Potrošnja plina je bila do 1 litar više nego benzina.
Jedina mana je manjak prtljažnog prostora pri ugradnji ovog uređaja.
Sada sam ugradio plin i u Astru, ali ne mogu izneti prave utiske jer imam problem sa protokomerom koji će ubrzo biti zamenjen pa ću onda uvideti pravu razliku u performansama i potrošnji.
Slika

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od NexT » 16 Jan 2012, 19:24

Dizel :mrgreen:

Ne bih imao nista protiv da vozim nekog jaceg benzinca sa plinom, ali ako mogu da biram - dizel...

Pogotovo prostor u gepeku mi je bitan, znaci boca bi morala umesto rezervnog, pa da molim Boga da mi ne rikne guma usput...

Dizel lepo sipas pun rezervoar i narednih 1000 km samo gas :)

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od Saša » 16 Jan 2012, 19:26

Moje iskustvo je potpuno pozitivno sa gasom, u vožnji nema nikakve razlike u odnosu na benzin, a mnogo je jeftinije. Dizele ne volim, to više nisu jednostavni i izdržljivi motori kao nekada, vremenom se došlo do apsurda da su komplikovaniji, osetljiviji i skuplji za održavanje od benzinaca (što uopšte nije bio cilj njihovog konstruktora, gosn Rudolfa Dizela), skuplji su i u startu prilikom kupovine, a drugi apsurd je da je dizel postao skuplji od benzina, što ranije nije bio slučaj, tako su i tu računice pomršene ljubiteljima dizelaša. Voziti na gas danas je jeftinije nego na dizel. :)

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10461
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od TheWickerMan » 16 Jan 2012, 21:20

Uh... Preko 80000 km sa gasom u 3 licna i koznakoliko tudjih...

3 venturija i zadnji sekvent.

Nikad nisam imao problema sa plinom jer sam uvek pratio uputstva proizvodjaca za menjanje filtera,servis isparivaca itd... Prednosti su manja cena voznje iako mesecno UVEK sprzim bar 20ak litara goriva na voznju,a najveca mana je manja zapremina gepeka,sto ja ne osecam jer nisam porodican covek :D
Uvek cu radije voziti na TNG nego na dizel... :)
I jos mi je zanimanje usko vezano sa TNGom :lol:

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od Saša » 16 Jan 2012, 21:32

Apropo gubitka prtljažnog prostora ako se ugradi gas: dobar kit za brzu reparaciju gume (veličine je prve pomoći, čisto da se zna) i ne bi trebalo da bude problema, a prtljažni prostor ostaje maltene netaknut. Prethodni automobil sam vozio više od četiri godine na gas, imao sam rezervni točak, no nikad mi nije zatrebao verovali ili ne, a nema kuda sve nisam prolazio sa njim. Razlog je možda činjenica da sam uvek imao sve 4 nove gume, nikad nisam štedeo na tome, kupovao polovne i slično. Dakle, nije ni to neki veliki bauk… :)

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od NexT » 16 Jan 2012, 21:39

Znas kako, meni licno je vrlo bitna rezervna, jer ne bih voleo da se je*avam sa tim kitovima za reparaciju, a vrlo cesto putujem u pi*kovce... Drugo, ako se rasece guma, nijedan kit nece pomoci...

To je najveci problem koji me odbija od plina... (ja mislim i jedini)

Ovo ne pricam sta bi bilo kad bi bilo, nego je drugar/kolega sa 607 i plinom ostao na Zlatiboru, nije mogao da se vrati relativno skoro jer je sje*ao gumu, a bila je nedelja uvece. Onda sam ja zapalio kod njega kuci po rezervnu, pa na Zl da mu odnesem, montiramo i da on moze da se vrati. Sreca vozio je ljude do tamo, nije isao po nekoga, inace bi bilo veselo...

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10461
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od TheWickerMan » 16 Jan 2012, 21:49

Rezervna guma je must-have,jer kao sto rece NexT , iseces je i gotova stvar...ne verujem raznoraznim kitovima... ako je tocak boca,onda rez.tocak u gepeku...ako nije tocak boca,onda je rezervna u podu... i nema problema :)

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9215
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od dragan » 16 Jan 2012, 21:51

pre 30 i kusur hiljada km sam ugradio sekvent na 1.4 16v, i jako sam zadovoljan...
klasicna prica, snaga je nesto manja kao i max brzina ( bas sam veceras probao, na plin dohvata 180kmh dok na benzin ide 6-7kmh brze, po brzinomeru )...
potrosnja je 6,5-10l, zavisno od rezima, u principu racunam na 8l u normalnoj voznji...
jako je jeftina voznja, najveca mana je dodatna tezina ( nekih 50-90kg, zavisno od kolicine plina ) i smanjena autonomija voznje samo na gas - umesto rezervnog tocka 14ice stavljen rezervoar od 43l u koji redovno staje 36-38l plina i to je dovoljno za autonomiju od oko 400-450km... nije to neki veliki nedostatak, ali ajde da pomenem...
u svakom slucaju, ko hoce benzinca plin je odlicna nadogradnja... :D

Korisnikov avatar
Dušan
Postovi: 14
Pridružio se: 14 Jan 2012, 22:49
Lokacija: Novi Beograd

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od Dušan » 16 Jan 2012, 22:41

Obzirom kako se krece cena goriva na nasem pa mogu slobodno reci i na svetskom trzistu, ja kao zakleti ljubitelj dizel masina ipak sam silom prilika primoran da vozim benzinca kojem je pre nekoliko meseci meseci hirurskim putem usadjen gasni uredjaj.

U pitanju je uredjaj proizvodjaca Landi, sekvent sistem i toro boca od 43l.

Posle ugradnje imao sam samo jedno stelovanje jer se javljao jedan sitni problem samo na prvom prebacivanju na gas, dok je auto jos uvek hladan. Za sest meseci od ugradnje presao sam oko 10-ak hiljada kilometara i vec sam isplatio investiciju ulozenu u sam uredjaj.

O potrosnji nema sta da se prica, visa je od potrosnje benzina a to se moze lepo videti u sledecem primeru:

http://www.spritmonitor.de/en/detail/492081.html

Sto se rezervnog tocka tice, zadrzao sam originalni, nisam isao na varijantu copavog ili kita za krpljenje jer je prtljaznik veliki, zapremine 515 litara pa se nesto puno i ne zauzima sa mesta sa tockom koji je dobio navlaku i po potrebi ga pomeram kako mi odgovara.

Korisnikov avatar
profesorPROST
Postovi: 3282
Pridružio se: 13 Jan 2012, 14:50
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od profesorPROST » 16 Jan 2012, 22:44

Aleksandar194 je napisao:Kakva su vaša iskustva vožnje na TNG?
Skoro nikakva, vozio sam samo jednom nekih 200-300 km, nije bilo nikakvih problema.
Aleksandar194 je napisao: Da li ste za ili protiv toga i zbog čega?
Nisam protiv, ali jednostavno imam neku averziju.
Aleksandar194 je napisao: Čemu biste dali prednost? Vožnji na DIZEL ili TNG?
Dizel :doubleup:
Reče čovek koji ceo život vozi na benzin :mrgreen:
Never Say Never Again

Korisnikov avatar
cika Kure
Postovi: 40
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:43
Garaža: Фиат Мареа Викенд 1.9јтд
Lokacija: Ruma

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od cika Kure » 16 Jan 2012, 23:23

Возио сам Алека на плин неких 8 година и око 100.000км.
Био је неки Лонгас испаривач и боца од 80 литара у гепеку. Све у свему у датом тренутку одлично решење.
За тих 100.000км сам једном мењао мембране испаривача и пар пута чистио филтер у гасном вентилу.
Успут сам два пута морао да мењам и мембрану пумпе за бензин и једном мембрану у карбуратору.

Данас кад возим на дизел, не бих се враћао плину. Не остаје ми се ни без гепека, ни без резервног точка, а нисам сигуран ни колико би ми се исплатило са овим новим системима који вожњу почињу на бензин јер су 95% мојих вожњи дужине 1.5 до 2.5 км.

Korisnikov avatar
gibanitza
Postovi: 31
Pridružio se: 16 Jan 2012, 14:12
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od gibanitza » 17 Jan 2012, 10:06

Imao sam Audi 80 '83 1.6 na plinu. Karburatorski sistem, bojler boca od 55l. Auto je trošio oko 10l konstantno, grad ili otovoreno sve jedno, lepo je išao, ali iz nekog razloga nije hteo leti da pali na plin već je redovno moralo da se vozi oko 1-2km na benzin. Mrzelo me da ga teram na servis a onda sam ga slupao...

U Polu sam zadovoljan plinom iako sam imao muku sa ovl. servisom da ga podese kako treba i jedan defekt račve za rashladnu tečnost. Vožnja je jeftina, isto ide u većini slučajeva. Razliku sam primetio jedino pri penjanju na planinu sa natovarenim kolima. Gubitak mesta u gepeku (toroidna je boca pa mi je točak u gepeku) sam nadoknadio krovnim nosačem od 430l koji sam u svakom slučaju planirao da kupim...

Sve u svemu vozim se jeftinije nego sa dizelom, mirnije radi motor od dizela, jednostavniji je i jeftiniji za održavanje i popravku a i ekološkiji. Dakle odgovor na pitanje "gas, da ili ne?" je "da" ako prelaziš više od 15 000km godišnje.
Volkswagen Polo 1.4 TNG 2010
Volkswagen Buba 1200 1974

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od Saša » 17 Jan 2012, 10:27

Ma, gas je odlična stvar ako prelaziš i manje, pogotovo za one koji imaju starije automobile i klasične karburatorske motore. Takav uređaj košta cca 200-250 evra ili manje i vrlo brzo se isplati...

Moja vožnja je 90% na relacijama u gradu ili 40 kom od grada (plafon 80 km), tako da svesno idem na rizik da nemam rezervnu gumu već samo taj komplet za brzu reparaciju. Ako je i isečem - pomoć (besplatna :smesko: ) stiže za manje od pola sata, no dosadašnje iskustvo me naučilo da su vrlo male šanse za tako nešto. :mig:

Korisnikov avatar
gibanitza
Postovi: 31
Pridružio se: 16 Jan 2012, 14:12
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od gibanitza » 17 Jan 2012, 14:29

Jednom sam krenuo nešto na brzinu da završim Bubom koju sam tek kupio i u kojoj nisam imao ništa od alata a ni rezervnu gumu. Na sred auto puta kod Dušanovca sam naleteo na neki geler i pocepao gumu bočno tako da nije mogla posle ni da se zakrpi. Ostadoh tako u sred noći na autoputu sa bušnom gumom, bez alata i rezervne - prilično tupav osećaj koji mi se više neće ponoviti.
Volkswagen Polo 1.4 TNG 2010
Volkswagen Buba 1200 1974

Odgovori