Vožnja danju - vožnja noću?

Primena propisa, crna hronika
Korisnikov avatar
schonenk
Postovi: 1868
Pridružio se: 17 Jan 2014, 15:56
Garaža: honda civic ep3, honda civic ek3
Lokacija: beograd

Re: Grčka

Post od schonenk » 21 Jul 2014, 09:40

Mislim da se necete naci na pola puta :) Znam ljude koji rade i zive nocu i nije im problem. Ja nocu ne funkcionisem uopste, spavao ne spavao pre puta.

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Grčka

Post od Paja » 21 Jul 2014, 09:54

Definitivno različiti ljudi različito reaguju na noćnu vožnja, a da je za organizam stres, jeste sigurno iako ne osećaoi ili imamo utisak da nam odgovara.

Meni je noću lakše da vozim. Skoncentrisaniji sam. Noću smo samo put i ja jedan protiv drugog, a preko dana ima sijaset stvari koje mi odvlače pažnju.

Nego, evo link ka makedonskim kamerama. http://www.roads.org.mk/315/video-kameri

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Grčka

Post od nidza » 21 Jul 2014, 10:11

Noću na putu može da se nađe prepreka koja nije osvetljena i koju bi danju video bez problema, ali noću ne: odron, životinja, pešak, kamionski točak, slupan automobil i slično.

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23288
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Grčka

Post od Day Walker » 21 Jul 2014, 10:17

E jbga sad... moze ako nisu ukljuceni farovi :)
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8779
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Grčka

Post od Gaginh0 » 21 Jul 2014, 10:23

Ma ajde molim te, kako zivotinja da udje na nase ogradjene auto puteve? :kezo:

Izvinjavam se na offu ali moram da napomenem da mi je juce krava izasla na put izmedju Kaca i NS, ja taman krenuo da obilazim neki auto i ona izlazi, skontao sam je jos ranije, zakocio bih bez problema da je dosla skroz do desne trake, ali u nekoj drugoj situaciji bi moglo biti problema...


Meni isto nije problem da vozim nocu, ja ne volim da vozim u periodima od svitanja pa do 10-11 i tamo posle podne kad sunce ubija u oci. A bas ce se ove godine potrefiti da cemo u MKD biti u ranim jutarnjim casovima, kad smo se dogovorili da ja prelazim za volan do kraja puta...

EDIT: Gde je taj restoran Mrzenci?
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Grčka

Post od nidza » 21 Jul 2014, 12:15

Day Walker je napisao:E jbga sad... moze ako nisu ukljuceni farovi :)
Malo matematike:
Ako voziš autoputem recimo 130 i stvori se ispred tebe preprečen automobil, može lako da se desi da ne stigneš da se zaustaviš. 130 na sat je 36 metara u sekundi, trag kočenja oko 50 metara kod najboljih automobila (ispod 40m sa 100km/h, na suvom idealnom putu sa novim gumama), ukupno oko 86m ako ti treba jedna sekunda da pritisneš kočnicu.
Oborena svetla su 40-80 metara, što znači da će i u idealnim okolnostima doći do čukanja, verovatno bez težih posledica - fali 6m ukoliko je far podešen na maksimalnih 80m. Da ne opisujem šta će da se desi ako su svetla na 40m podešena, ili vozač skrene na samo pola sekunde pogled sa šoferšajbne da pogleda potrošnju, navigaciju, itd, ostaje 20 metara da zaustaviš auto ili ga izbegneš, a samo 130 na sat je u pitanju.

Ne kažem da ne treba voziti noću više nikad, nego samo treba biti svestan i loših strana vožnje tad.

Korisnikov avatar
samo polako
Postovi: 3361
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:15

Re: Grčka

Post od samo polako » 21 Jul 2014, 12:50

Nidžo hoćeš da kažeš da je po suncu lakše uočiti stop svetlo ili žmigavce nego noću?
Hoćeš ta kažeš da ćeš baš svaku prepreku, rupu ili ulegnuće na putu uočiti pri brzini od 130 km/h.


Ja se neću baviti matematikom i sličnim analizama ja ću po ko zna koji put pomenuti pridržavanju propisa i poštovanju znakova ograničenja i upozorenja.

Na našem autoputu je ograničenje 120km/h iz milion razloga! Kraj!

Meni lično mnogo smeta sunce i leti ne funkcionišem bez sunčanih naočara.
Ti si verovatno drugačiji.
Neko treći noću funkcioniše bolje nego danju.
itd itd.

Sve je to individualna stvar.
Mene zanima da mi vi mene kazete gde ima jevtina kavurma, čvarci... Mene to brine jutros...

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6877
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Grčka

Post od blaugrana » 21 Jul 2014, 12:55

Meni je eventualno cekicanje na granici nocu, prvi plus u odnosu na dan....i sunce....i vrucinu...i nervozu...

Tapatalk

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Vožnja danju - vožnja noću?

Post od H4wkeye » 21 Jul 2014, 14:12

Uvek vise volim danju da vozim nego nocu. Preglednije je.

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2857
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Grčka

Post od Martin » 21 Jul 2014, 17:18

nidza je napisao:Noću na putu može da se nađe prepreka koja nije osvetljena i koju bi danju video bez problema, ali noću ne: odron, životinja, pešak, kamionski točak, slupan automobil i slično.
Vaistinu. :plusone:

Jako zjbno, naročito noću!!!!!

Naročito predmeti do 50 cm visine.

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Vožnja danju - vožnja noću?

Post od Paja » 21 Jul 2014, 20:22

Može da se nađe štošta na putu (mada se ne nalazi ili bar ja nisam), ali ako se malo bolje analizira situacija videće se da se teške saobraćajke mnogo češće dešavaju danju. Ne računam pijane budale koje noću prave gluposti po naseljenim mestima.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Vožnja danju - vožnja noću?

Post od Sloba » 21 Jul 2014, 20:25

To je vec statisticka zavrzlama. Ono sto je cinjenica je da je nocu daleko slabiji saobracaj pa time i manja verovatnoca za nesrecu.

Sent from my HTC One V

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23288
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja danju - vožnja noću?

Post od Day Walker » 21 Jul 2014, 20:28

@Nidzo
A sta ako ti sunce bije direkt u oci, klima te roka ne prestano jer je napolju 35-6-7 stepeni, ti spustis pogled da promenis temperaturu, vozac iz trake pored tebe zaspe, naglo krene u stranu, ti ne mozes da odreagujes i ode sve u pm.
Dakle sbbkbb primeri i tvoj i moj.
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Vožnja danju - vožnja noću?

Post od Paja » 21 Jul 2014, 20:28

I to, ali i da su vozači mnogo manje nervozni.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Vožnja danju - vožnja noću?

Post od nidza » 21 Jul 2014, 20:55

Day Walker je napisao:@Nidzo
A sta ako ti sunce bije direkt u oci, klima te roka ne prestano jer je napolju 35-6-7 stepeni, ti spustis pogled da promenis temperaturu, vozac iz trake pored tebe zaspe, naglo krene u stranu, ti ne mozes da odreagujes i ode sve u pm.
Dakle sbbkbb primeri i tvoj i moj.
Ja ti napisah svoje mišljenje nakon 50 x više pređenih kilometara, a tvoje je da se junačiš i dalje ili ne.

Pre svega ne sklanjam pogled sa šoferke kada za to nije trenutak niti me klima roka. U mojim automobilima je uvek veoma prijatno bez obzira na spoljnu temperaturu. Nema potrebe da se igram sa dugmićima, još manje da ih gledam jer znam gde su.

Tapatalk Pro
Poslednja izmena od nidza u 21 Jul 2014, 20:57, izmenjeno 1 put ukupno.

Odgovori