Obrazovanje i školstvo

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Obrazovanje i školstvo

Post od dragvorl » 18 Apr 2012, 22:49

:naughty:

Ovo za mesta u domu je i ranije bilo nepravedno jer je dosta ovih sa laksih fakseva se ufuralo u domove zbog proseka, a mnogo je bilo lakse nabiti prosek na nekim boza faksevima nego na tezim tipa fizika, masinstvo, elektro, gradjevina i slicni.


Nova strategija obrazovanja favorizuje studente privatnih fakulteta

Beogradski i Novosadski univerzitet pokušaće na sve moguće načine da zaustave usvajanje strategije obrazovanja jer deo koji se odnosi na finansiranje visokog obrazovanja favorizuje studente privatnih u odnosu na državne fakultete, saznaje „Blic“.

Strategijom je predviđeno da studenti privatnih fakulteta mogu da konkurišu za smeštaj u domu i ishranu u menzi. Ovo rešenje bilo je uzrok sukoba između ministra prosvete Žarka Obradovića i njegovog pomoćnika prof. Slobodana Jaukovića, koji je završio smenom Jaukovića.

- To rešenje favorizuje studente privatnih fakulteta. Znamo da je na privatnim fakultetima veća prolaznost i da dobijaju visoke ocene. Svugde u svetu privatni fakulteti imaju svoje domove i nigde se državni novac ne preliva kod njih. Dozvoliće studentima na privatnom fakultetu da konkurišu za dom, a nisu predvideli da samofinansirajući studenti na državnom fakultetu imaju ista prava - kaže izvor “Blica”.

Prof. Ivan Ivić, koordinator na izradi strategije, priznaje da su u ovom segmentu oštećeni studenti na državnim fakultetima.

- Intervenisao sam da se ovaj deo ispravi i da ista prava imaju i samofinansirajući studenti državnih fakulteta - kaže prof. Ivić.

Kako će se praviti selekcija za mesta u domu, autori strategije nisu mogli da nam preciziraju. Strategija obrazovanja biće tema i na današnjoj sednici Saveta Beogradskog univerziteta.

- Po Zakonu o visokom obrazovanju, Nacionalni savet za visoko obrazovanje jedini je nadležan da pravi strategiju visokog obrazovanja. Ministarstvo prosvete kao političko telo neovlašćeno je preuzelo na sebe da to uradi. To je samo jedan od razloga zbog koga strategija u ovakvom obliku ne sme doći na Vladu - kaže za “Blic” prof. Sima Avramović, predsednik Saveta BU.

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/317787 ... -fakulteta
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
krstin
Postovi: 176
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:10
Lokacija: NS

Re: Obrazovanje i skolstvo

Post od krstin » 18 Apr 2012, 22:55

Zaista sramota. Sta ocekivati kad ministar predaje na segi-megi...
Slika

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Obrazovanje i skolstvo

Post od Floyd » 18 Apr 2012, 22:58

Ne znam kakva je sad situacija na privatnim fakultetima u Srbiji ali kad sam se ja skolovao pre 10ak godina, isti su sluzili za podsmeh a znam neke likove koji su ih zavrsavali iz kafane.

Korisnikov avatar
krstin
Postovi: 176
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:10
Lokacija: NS

Re: Obrazovanje i skolstvo

Post od krstin » 18 Apr 2012, 22:59

Ja studiram drzavnu ekonomiju, a znam dosta njih sa privatnih. Situacija je procitaj skriptu od 20 strana, pa sutra ujutro polozi...
Slika

Korisnikov avatar
jaksa
Postovi: 3566
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:15
Garaža: Jugo 45

Re: Obrazovanje i skolstvo

Post od jaksa » 18 Apr 2012, 23:00

Polako, sve će to doći na svoje. Bar ja tako verujem.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Obrazovanje i skolstvo

Post od dragvorl » 18 Apr 2012, 23:13

Spustice i drzavne na taj nivo (neke vec jesu) i onda ce moci sve to komplet da zatvore. :rofl: :thumbdown:
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
krstin
Postovi: 176
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:10
Lokacija: NS

Re: Obrazovanje i skolstvo

Post od krstin » 18 Apr 2012, 23:18

Pa generalno ima i toga. Na nekim drzavnim imas smerove tipa industrijski menadzment i sl. To je napravljeno da bi ti fakulteti zgrtali pare. Slicno je kao na privatnim. Mislim sta si posle toga, diplomirani menadzer, koja glupost :uf:

Daleko od toga da je dobra situacija i na drzavnim. Uce se svakakve gluposti. Imam predmeta gde generalno ucis silna nabrajanja, bukvalno napamet, sto naravno zaboravis za nedelju dana :x
Slika

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Obrazovanje i skolstvo

Post od Floyd » 18 Apr 2012, 23:25

Da se pitam, ja bi sve fakultete i smerove koji u sebi sadrze rec menadzment ukino i zakonom zabranio.
Lepo zavrsi fakultet za neku oblast (po izboru) pa ako hoces da "menadzeris" u toj oblasti, odradis jos neki kurs (max godinu dana) i resen problem.
Uostalom, niko ne moze postati menadzer bez debelog iskustva.

p.s. Cuo sam da ima fora kod nekih privatnih fakulteta da se preko njih "izmuva" i diploma nekog trecerazrednog EU fakulteta (cesto UK), sto kao, studentu daje mogucnost da radi napolju.
Naravno, te diplome se debelo naplacuju.
Poslednja izmena od Floyd u 18 Apr 2012, 23:29, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Obrazovanje i skolstvo

Post od dragvorl » 18 Apr 2012, 23:28

krstin je napisao:Pa generalno ima i toga. Na nekim drzavnim imas smerove tipa industrijski menadzment i sl. To je napravljeno da bi ti fakulteti zgrtali pare. Slicno je kao na privatnim. Mislim sta si posle toga, diplomirani menadzer, koja glupost :uf:

Upravo tako, za zgrtanje para, a kadar posle toga nema posao ni pod razno. Mnoge bi tu smerove trebalo pogasiti, ali dobro. I koliko sam ja cuo tesko se postaje ozbiljniji menadzer sa ravno menadzerskom diplomom (kao osnovom), prvo treba ispeci zanat na nekoj oblasti pa se posle postaje menjadzer, a ne obrnuto.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od Floyd » 18 Apr 2012, 23:32

Pa upravo tako, menadzer je krajnja tacka u karijeri a ne pocetna.

Ne racunam to sto je danas moderno (i u EU) da obicne prodavce nazivaju menadzerima.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od dragvorl » 18 Apr 2012, 23:37

I u USA su i shefovi radnji menadzeri (verovatno se to odatle i prenelo u Evropu), ali zna se sta su top level menadzeri, i menadzeri u McDonaldsu, 7 eleven i slicno.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Obrazovanje i skolstvo

Post od methane.master » 18 Apr 2012, 23:39

Floyd je napisao:Ne znam kakva je sad situacija na privatnim fakultetima u Srbiji ali kad sam se ja skolovao pre 10ak godina, isti su sluzili za podsmeh a znam neke likove koji su ih zavrsavali iz kafane.
:plusone:
Floyd je napisao:p.s. Cuo sam da ima fora kod nekih privatnih fakulteta da se preko njih "izmuva" i diploma nekog trecerazrednog EU fakulteta (cesto UK), sto kao, studentu daje mogucnost da radi napolju.
Naravno, te diplome se debelo naplacuju.
Dobra je to fora, najćešće jesu sporedni univerziteti, mada ne uvek i košta dosta.
Širim haos!

Cherokee
Postovi: 1536
Pridružio se: 17 Jan 2012, 21:35
Garaža: Audi A4 B9 Avant 2.0TDI
Lokacija: München

Re: Obrazovanje i skolstvo

Post od Cherokee » 18 Apr 2012, 23:53

Floyd je napisao:Da se pitam, ja bi sve fakultete i smerove koji u sebi sadrze rec menadzment ukino i zakonom zabranio.
Lepo zavrsi fakultet za neku oblast (po izboru) pa ako hoces da "menadzeris" u toj oblasti, odradis jos neki kurs (max godinu dana) i resen problem.
Uostalom, niko ne moze postati menadzer bez debelog iskustva.
Moj covek :plusone:

Ne moze niko da bude menadzer i da vodi posao u kome apsolutno nema veze sta se radi! O ovome sam se uverio u prethodnih godinu dana, koliko radim.

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od blaugrana » 19 Apr 2012, 00:11

Uzas koliko se naziv "menadzer" odomacio kod nas. :kuku:
Svi neki menadzeri :uf:

Recimo, menadzer prodaje u trafici :pssst:

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od dragvorl » 19 Apr 2012, 00:25

Ili mnogo cesci oblik menadzerisanja, najcesce se javlja u javnim preduzecima: menadzer ispijanja kafice. ;)
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori