Zloupotreba kartica

Elektro i mehanička zaštita
Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11045
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Zloupotreba kartica

Post od Bax » 01 Nov 2014, 00:03

Nije sprdnja, nego niko ti ne kaze(a trebao bi), da ne smes da dajes karticu nikome, da mora da bude uvek u tvojoj ruci, da sakrijes PIN kad ga ukucavas...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zloupotreba kartica

Post od dragvorl » 01 Nov 2014, 00:04

Pa sta ako ti ispadne, jbg, oce da se desi.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9215
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Zloupotreba kartica

Post od dragan » 01 Nov 2014, 00:28

Meni se pre par dana desilo da sam zaboravio master na mol pumpi na autoputu kod jagodine, sipao plin, uzeo one markuce a zaboravio karticu, sa prilicno velikim limitom. Inace na placanju sam ukucam pin, uvek. Sutra sam tek primetio, zvao pumpu, oni mi poslali postexpresom i dobih je sutradan, sve uredno... Dobro sam prosao...
Inace me je malo zacudio postupak banke, u smislu da oni mogu bukvalno sta hoce, ili sam bar takav utisak stekao - prosle godine na letovanju u jordanu su mi rezervisali sredstva sa iste kartice, a platio sam kesom tamo. Po recima osoblja hotela, trebali su mi za par dana osloboditi pare ali se to nije desilo par nedelja. Ja lepo nazoven intesu i objasnim i oslobodili su mi na rec sve pare... Bas sam se zacudio, da sam hteo mogao sam to itekako da zloupotrebim, bar sam takav utisak stekao... Mozda ce me kolege koje rade po bankama demantovati...

Korisnikov avatar
schonenk
Postovi: 1868
Pridružio se: 17 Jan 2014, 15:56
Garaža: honda civic ep3, honda civic ek3
Lokacija: beograd

Re: Zloupotreba kartica

Post od schonenk » 01 Nov 2014, 07:53

ukoliko trx ne dodje na knjizenje u odredjenom roku, obicno oko 15tak dana, rezervacije se automatski oslobadjaju. kod tebe je verpvatno doslo do greske u aplikaciji zbog koje ti je operater rutinski oslobodio rezervaciju

Korisnikov avatar
schonenk
Postovi: 1868
Pridružio se: 17 Jan 2014, 15:56
Garaža: honda civic ep3, honda civic ek3
Lokacija: beograd

Re: Zloupotreba kartica

Post od schonenk » 01 Nov 2014, 08:29

Bax je napisao:Nije sprdnja, nego niko ti ne kaze(a trebao bi), da ne smes da dajes karticu nikome, da mora da bude uvek u tvojoj ruci, da sakrijes PIN kad ga ukucavas...

upravo tako. pre 2 godine u Norveskoj sam na svim prodajnim mestima provlacio/ubacivao karticu sam. kod nas ne postoji kultura koriscenja. recimo na paypass terminalu ti u maksiju uzimaju karticu iz ruke. verovatno su prodavacice smrtno preplasene od paypass kartica, ali to je vec dublja prica.

Korisnikov avatar
jocas
Postovi: 2284
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:09
Garaža: Mazda 3 G120 Challenge 2015
Lokacija: Niš

Re: Zloupotreba kartica

Post od jocas » 01 Nov 2014, 10:01

Prva reakcija banke - blokirali karticu i naplatili "Blocked Card Fee Naknada za Blokiranje Kartice" 800 din za blokadu.
Kroz MObi aplikaciju se kartica više uopšte ne prikazuje, preko on-line aplikacije pokazuje da je kartica blokirana.
Rezervacija i dalje stoji, čekam odgovor na reklamaciju.

Dzoni_m
Postovi: 1701
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Zloupotreba kartica

Post od Dzoni_m » 01 Nov 2014, 10:09

@jocas, meni jedan detalj nije jasan: na ovom dokumentu vidi se moneybookers da je uradio upload founds u iznosu od 150eur na svoj nalog. E sada, posto jel te koristim Skrill (ex moneybookers), nije mi jasno kako je uspeo da doda tvoju karticu na svoj nalog i uradi upload founds, pre nego sto je verifikovao istu? Da objasnim, kada na Skrill-u dodajes novu karticu, vrsi se provera tako sto ti oni skinu cefru izmedju 1-5 eur (tipa 3,56) i ti moras da odes na Skrill i potvrdis tacno (dve desimale) koliko su ti naplatili kao i broj transakcije. Na taj nacin potvrdjuju da si ti zasta dodao karticu pa tek onda mozes da raduis upload founds sa tom karticom. Jel si video ti to neko skidanje izmedju 1-5 eur pre ovoga?
Sta hocu da ti kazem: da ja sam ja neko u banci ko proverava ovo bi mi bilo odmah sumljivo. Naravno, druga opcija je da ti je neko uspesno pokupio i e-mail i jos neki nalog, posto verifikacija moze i preko e-mail-a. Jesi li imao sumljive aktivnosti na mail nalogu?

EDIT: sad opet pogledah dokument na Neteller-u je uradio isto ali vidis tu cifru od 3,82 i broj transakcije? E to je potvrda i tako je verifikovao nalog na Neteller, posto on ne dozvoljava preko e-maila.
Prijatelju, tebi je neko pokupio vise od podataka sa kartice. Menjaj sve sifre i pogotovu na e-bankingu, odmah i nadaj se da niko iz banke ne zna proces verifikacije na ovim online bankama jer si u problemu, podaci su pokupljeni od tebe!

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Zloupotreba kartica

Post od Rakhil » 01 Nov 2014, 10:24

Da li verifikacija na Netelleru i Skrillu moze preko SMS-a?

Dzoni_m
Postovi: 1701
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Zloupotreba kartica

Post od Dzoni_m » 01 Nov 2014, 10:26

Na Skrill ne moze. Na Neteller nije moglo. Ne znam ako nisu skoro promenili.

Korisnikov avatar
jocas
Postovi: 2284
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:09
Garaža: Mazda 3 G120 Challenge 2015
Lokacija: Niš

Re: Zloupotreba kartica

Post od jocas » 01 Nov 2014, 10:30

Nije bilo aktivnosti na toj kartici od jula meseca kad sam se vratio sa putovanja, samo mesečno održavanje kartice.
Nije bilo sumnjivih mailova.
Neke hotele sam plaćao preko booking-a. Neke autobuske karte preko net-a gde se obavezno ostavlja i mail adresa, na mail šalju pdf sa kartom (Luk express i Simple).
Vidi se u ovih 5 transakcija jedna na 122,8 GBP i neka na 3 GBP (ali sam pretpostavio da je to provizija). Sve transakcije su obavljenje od 02:58 do 3:03 , probudile su me poruke i blokirao sam karticu.
Da mi je upao na online imao bi veći problem, imam još neke kartice. Jedina razlika je što Master karticu nisam koristio za to, nešto sitno za neke kupovine u Poljskoj.
Samo su negde pokupili podatke sa te kartice, verovatno slično onome što si opisao da si gledao kako okreću kartice i sigurnosna kamera.

Korisnikov avatar
schonenk
Postovi: 1868
Pridružio se: 17 Jan 2014, 15:56
Garaža: honda civic ep3, honda civic ek3
Lokacija: beograd

Re: Zloupotreba kartica

Post od schonenk » 01 Nov 2014, 10:42

dzoni ti kaze da nisu u pitanju samo podaci sa kartice. da bi potvrdio nalog moras znati koji ti je iznos skinut sa racuna u dve decimale. moguce je da ti je neko upao u komp.

Dzoni_m
Postovi: 1701
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Zloupotreba kartica

Post od Dzoni_m » 01 Nov 2014, 10:57

Upravo tako schonenk. Ili u samu e-banking aplikaciju jer mora videti izvod sa racuna. Jocas, Ne znam da li si razumeo kako ide proces verifikacije kartice na skirll-u, kada dodajes karticu na nalog, kucas podatke sa nje: broj, CVV code, expiry date i ime na koga se kartica vodi. Ok dodao si je. Ako hoces da povuces sredstva sa nje, moras da uradis verifikaciju da je zaista posedujes. Odni urade naplatu od 1-5 eur. Neka cifra sa dve decimale. Kazu ti da su povukli sredstva i da odes u banku da uzmes izvod ili u e-banking da pogledas izvod ili sms, sta vec imas TI SA BANKOM kao nacin uvida u racun. Na taj nacin samo onaj koji je legitimni vlasnik moze potvrditi iznos i broj transakcije. Iznos i broj potom ukkucas u polje za verifikaciju i ako se podaci slazu, mozes da koristis karticu.

Jel vidis problem? Ako je neko to uradio BEZ TEBE znaci da neko ima uvid ili u tvoj mail (ako izvode dobijas mailom) ili u tvoj e-banking. Nema drugog nacina. Zato ti kazem, menjaj sve sifre.

Korisnikov avatar
jocas
Postovi: 2284
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:09
Garaža: Mazda 3 G120 Challenge 2015
Lokacija: Niš

Re: Zloupotreba kartica

Post od jocas » 01 Nov 2014, 11:22

Razumeo priču, zato i napisao da nije bilo promena na računu koje bi poslužile da potvrdi registraciju.
Bila je za taj netteler uplata od 3 GBP u toj seriji od 5 transakcija, ali ne i za skrill. Jedino ako su dozvolili da se na neki drugi način verifikuje kartica.
Nisam imao sumnjive mailove ni sms-ove, sve regularno do ovih transakcija.
Promenio sam password za obline ebank, mobi ebank aplikaciju, mail, kasnije ću i za forum:-D
Skeniraću sve pc-koje koristim...

Korisnikov avatar
Nebrzo
Postovi: 68
Pridružio se: 28 Apr 2014, 13:28
Lokacija: Beograd

Re: Zloupotreba kartica

Post od Nebrzo » 07 Nov 2014, 18:52

Zivim u Beogradu i cesto se vozim Maksis taksijem koji u opcijama placanja imaju uveden sistem naplate preko kartice.
Svaki put pri naplati im dajem da je provuku kroz terminal a oni meni potom daju odgovarajuci slip.

Cuo sam da ima par slucajeva, mada zvanicno nepotvrdjenih, da su "nekako" uspeli da prilikom naplate ubeleze prednje i zadnje brojeve sa kartice. A onda putem internet kupovine narucivali robu preko Alija, Alibabe, eBay.... neku sitnuriju tipa do 10-15$.
Svima je vec opste poznato da se prilikom porucivanja sa ovih sajtova upisuje samo broj kartice, validnost i onaj trocifreni broj na poledjini pored potpisa. Napises adresu na koju da stigne i cekas paketic da dodje.

Sta se radi u slucaju da ti u noci stigne poruka na telefon da je izvrsena transakcija od recimo 15-10$ koju ti nisi uradio. Pretpostavljam da se odmah obavesti banka. Ali me vise interesuje kako da pronadjem onoga ko je to uradio?
I vredi li odmah alarmirati banku jer su njihovi troskovi obrade daleko skuplji od gubitka sa kartice.
Poslednja izmena od Nebrzo u 07 Nov 2014, 18:54, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11045
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Zloupotreba kartica

Post od Bax » 07 Nov 2014, 18:54

Prelepi kontrolni broj sa kartice, nalepnicom.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Odgovori