TV - Audio - Video - bela tehnika

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
steva_anya
Postovi: 5456
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:29
Garaža: Honda Civic 1.8 Sport 2011
Lokacija: Beograd

TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od steva_anya » 18 Jan 2012, 13:18

Tema o televirozima, audio i video uredjajima, kamerama. Prakticno o svemu osim mobilnih telefona i foto aparata za koje imamo posebne teme.
Pisite iskustva, trazite misljenje ...

Da pocnem[o] ...

Razmisljam se da pre leta uzmem neki dobar televizor.
Posto nemam u kuci ni jedan od novijih, vec velike sa crt ekranom, postavicu par pitanja...
- sta je bolje-pametnije uzeti, plazma ili lcd tv?
- kako se najbolje racuna velicina ekrana spram prostorije u kojoj ce tv biti?
- sta se podrazumeva nekim standardom, sta je to sto tv mora imati?
- postoje li razlike u klasi tv, varijanta za zapadno i istocno trziste?

Kakav je ovaj televizor - Samsung LCD LE-40D550. Cena mu je u Tehnomaniji 600-650e.
Isti ovaj model mogu dobiti za oko 200e manje, pa me zanima kakav je generalno.
Slika
stomatologija na drugaciji nacin: tomorrow tooth
https://www.facebook.com/LegeArtisDrKopanja

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Tehnika [TV, audio, video] - iskustva i saveti

Post od Saša » 18 Jan 2012, 13:33

I ja sam trenutno u fazi kupovine nekog solidnog televizora (pošto mi jedan lagano crkava), malo sam obilazio i prodavnice i... Najverovatnije ću uzeti neki full HD LCD od 32, 37 ili najviše 40 inča sa LED pozadinskim osvetljenjem (i 32 mi je sasvim dovoljno). Cene im se kreću od 50-70.000 i pa više, otprilike... Sklon sam Samsungu, Panasonicu i Sharpu, eventualno Philips ili LG... Tim redosledom...

Za sada su mi favoriti:

- Samsung UE32D5000PWXXH (57.110 din) ili veći UE40D5000 (ne zapisah cenu)
- Panasonic TX-L32E30E (58.670 din).
- Sharp LC32LE510EV (54.920 din)
- Philips 32PFL5605H (67.999 din).

Imao sam ranije jedan klasični Sharp-ov televizor i bio je fantastičan u svoje vreme, ne znam kakvi su ima sada televizori?

Ako neko ima neku preporuku/razume se u ovu materiju, rado ću je saslušati... :)

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Tehnika [TV, audio, video] - iskustva i saveti

Post od Saša » 18 Jan 2012, 13:48

steva_anya je napisao: - sta je bolje-pametnije uzeti, plazma ili lcd tv?
- kako se najbolje racuna velicina ekrana spram prostorije u kojoj ce tv biti?
- sta se podrazumeva nekim standardom, sta je to sto tv mora imati?
- postoje li razlike u klasi tv, varijanta za zapadno i istocno trziste?
Da ti probam odgovoriti, pošto sam u istoj "fazi kupovine" pa sam se malo informisao...

1. Dobro i jedno i drugo, s tim što plazme imaš tek od 40 inča i više. 32, 37, 40 inča - mahom su LCD televizori. Kažu da ja plazma bolja za prijem analognog signala, bolja je slika, no moj izbor je ipak LCD.
2. Nađoh na Netu neku "preporuku":

Slika

Evo i neki excel kalkulator za izračunavanje optimalne dijagonale.

3. Neki "standard" danas je najkraće rečeno full HD televizor (rezolucija 1920x1080 piksela), poželjno sa LED osvetljenjem. Ako ima to dvoje - ima sigurno i sve ostale moderne "džidža-bidže" (USB, wireless ili bar mogućnost istog, puštanje DivX filmova i slično)...
4. To već spada u domen rekla-kazala, moguće...
Poslednja izmena od Saša u 18 Jan 2012, 14:00, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Tehnika [TV, audio, video] - iskustva i saveti

Post od Grujic » 18 Jan 2012, 13:54

Jedna stvar, mozda nekome nebitna, nekome mozda bitna, al eto da se zna.

Vecina televizora (mozda i svi) imaju USB ulaz sa kojeg mogu da se pustaju filmovi. LG moze da pusta i titlove koji se samo ubace kao fajl pored filma (mora da bude isti naziv). Philips to ne moze. Jednostavno ne podrzava titlove... Moraju da se spoje sa filmom, hardcode ili kako se vec to zove.. Mozda bude neki sw update al sumnjam.
Sem toga sam prezadovoljan Philipsom, LCD 37", drugar skoro uzeo LG LED isto 37", takodje zadovoljan. Oba su +/- 60k sa popustom...

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Tehnika [TV, audio, video] - iskustva i saveti

Post od Saša » 18 Jan 2012, 13:55

To su vrlo korisne informacije... Ako neko još ima takva zapažanja/iskustva, bićemo vrlo zahvalni... :mig:

p.s. Philips otpisan sa liste... :smesko:

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Tehnika [TV, audio, video] - iskustva i saveti

Post od Grujic » 18 Jan 2012, 14:00

Sem toga je fenomenalan, ja konkretno taj problem kompenzujem tako sto ga povezem sa laptopom preko HDMI kabla i uzivam u kvalitetu 8-)
p.s. Pored LG-a bi trebalo da i ostali mogu da puste titl

Korisnikov avatar
Modesty
Postovi: 568
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:28
Garaža: 207 1.4 HDI
Lokacija: Bgd

Re: Tehnika [TV, audio, video] - iskustva i saveti

Post od Modesty » 18 Jan 2012, 14:06

Kad smo vec kod toga, Panasonic ne pusta nista, ja imam ulaz za SD karticu, ali koliko sam videla na jedno hiljadu foruma koje sam obisla pokusavajuci da resim problem, i sa USB imaju isti taj problem... :thumbdown:

* mislim na video fajl, ne samo na prevod...
Kada je neko glup, ne možete mu to ni dokazati... D. Radović

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Tehnika [TV, audio, video] - iskustva i saveti

Post od Grujic » 18 Jan 2012, 14:07

Listao sam i ja razne forume na tu temu, i generalno su cesti problemi sa pustanjem, al za Philips je bas globalno koliko sam shvatio...

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Tehnika [TV, audio, video] - iskustva i saveti

Post od Saša » 18 Jan 2012, 14:13

Kakav je Samsung po tim pitanjima, on je i najčešći po prodavnicama (najveći izbor)? Ima li neko kakav komentar na one modele koje sam gore nabrojao?

Korisnikov avatar
cika Kure
Postovi: 40
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:43
Garaža: Фиат Мареа Викенд 1.9јтд
Lokacija: Ruma

Re: Tehnika [TV, audio, video] - iskustva i saveti

Post od cika Kure » 18 Jan 2012, 14:16

Шта је са 3Д опцијом? Колико је то данас уопште потребно и употребљиво?
Видим да је ЛГ и ту напреднији од конкуренције, али колико то заиста пара вреди?

Korisnikov avatar
krstin
Postovi: 176
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:10
Lokacija: NS

Re: Tehnika [TV, audio, video] - iskustva i saveti

Post od krstin » 18 Jan 2012, 14:26

@steva_anya
Ako nije tajna, gde se to moze nabaviti za toliko manje para? :mrgreen: Iz Madjarske, jel?
Inace ja imam prethodnika tog modela, odnosno model za 2010. godinu, ovaj je za '11. Zapravo i nema nekih vecih izmena. Taj TV je definitivno odlicna kupovina. Panel je odlican, boje su jako dobre. Kad ga uporedim sa ostalim TV-ima u kuci, i monitorom, vidi se razlika u njegovu korist. Ima USB ulaz i pusta sve moguce formate, sa prevodom. Uzmes na primer neki USB od 16gb i mozes da gledas Full HD filmove, sto ja redovno radim.

Sto se tice Plazma VS LCD, sta ja znam, dao bih prednost LCD-u. U dnevnoj sobi imam plazmu, mislim da je slika sa kablovske na njoj bolja, ali je isto tako mnogo teza od LCD-a, trosi vise struje, ima manji vek trajanja... Iako su moderne plazme uznapredovale, tako da moja ima vek trajanja mislim 120.000 sati...
Slika

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Tehnika [TV, audio, video] - iskustva i saveti

Post od Paja » 18 Jan 2012, 14:27

Saša i Stevo,
ja sam se zajebavao kupujući dva lcd-a u zadnje dve godine.
Suština je da je brend manje više nebitan. Sve je to tu negde.

1. korak Definišite šta TV treba da ima, a šta MORA da ima i koju dijagonalu hoćete.

2. korak Obiđite prodavnice i vidite koji od TV-a koji ispunjava važe zahteve je na akciji i koji je najjeftiniji.

3. korak Proverite na netu da li za konkretan model postoje neke izrazito negativne kritike ili ne, ako ih nema onda

4. korak Kupovina!!!

Da li je LG, Philips ili Sony je toliko nebitno jer svi imaju milion linija proizvoda, za skuplje linije para nemate, svi međusobno sarađuju...

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Tehnika [TV, audio, video] - iskustva i saveti

Post od Geza » 18 Jan 2012, 14:49

Milion i po TV-a nije po standardu
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=574906

Beograd -- Oko 1,5 miliona domaćinstava moraće u narednih godinu dana da kupi televizor adekvatnog standarda ili set top boks koji će omogućiti prijem digitalnog signala.

Državna sekretarka za Digitalnu agendu Jasna Matić je na sastanku sa uvoznicima i distributerima tv prijemnika posebno istakla da se to odnosi samo na terestrijalno odnosno zemaljsko emitovanje televizije, na građane koji imaju sopstvene ili zajedničke antene u zgradama, a ne na one koji imaju kablovsku ili satelitsku televiziju.

Kada je reč o set top boksovima, ili takozvanim risiverima digitalnog signala, koji će ga pretvarati u analogni kako bi mogao biti emitovan na starijim prijemnicima, oni će koštati nekoliko desetina evra, ali još nije poznato da li će biti nekih olakšica u njihovoj nabavci za određene kategorije stanovništva.
Prema njenim rečima, u narednih mesec dana će početi probno emitovanje digitalnog signala, isključivanje analognog će se dešavati postepeno, pa će ceo proces trajati oko godinu dana, a krajnji rok prema sporazumu iz Ženeve je 17. jun 2015. godine. Pilot mreža će se emitovati sa 15 lokacija i otprilike polovina stanovništva će moći da primi taj signal, navela je Matić i dodala da će u tom probnom režimu biti testirano sve što je neophodno kako bi emitovanje digitalnog signala bilo besprekorno.

Svi uređaji koji budu ispunjavali određene tehničke preduslove, a to je MPEG-4 standard za kompresiju videa i DVB-T2 za emitovanje digitalnog signal, imaće određenu etiketu kako bi građani bili sigurni da omogućava prijem digitalnog signala, istakla je Matić.

Ovim standardima su dodate i vrlo precizne tehničke specifikacije, koje za obične građane ne znače mnogo, ali će onima koji uvoze ili prodaju televizore predstavljati osnovne informacije kako bi bili sigurni da će ti uređaji nesmetano primati digitalni signal, objasnila je Matić.

''Specifikacije, koje će od danas biti dostupne na sajtu Digitalne agende, omogućiće disributerima da svoje narudžbine usklade sa uputstvom koje obuhvata sve ono što televizor treba da ima kako bi gradjani pratili digitalni program koji će uskoro poceti sa emitovanjem'', navela je Matić.

Ona je podsetila da je Strategija prelaska sa analognog na digitalno emitovanje televizije predviđala završetak tog procesa u jednom danu jer u tom trenutku nije bilo slobodnih frekvencija, koje bi omogućavale fazni proces.

''U međuvremenu došlo je do promena u spektru i sada je finalizirana nova strategija koja predviđa faznu digitalizaciju, a koja će biti usvojena u narednih desetak dana'', navela je državna sekretarka.

U narednih nekoliko dana biće podigunut i sajt http://www.digitalizacija.info na kome će građani moći da saznaju sve o procesu prelaska sa analognog na digitalno emitovanje televizijskog programa i šta je potrebno da bi mogli na svojim uredjajima da gledaju digitalni program.

Kako je rečeno na sastanku, distributeri tv prijemnika će dobiti etiketu koja potvrđuje da neki uređaj ispunjava neophodne specifikacije, na osnovu rezultata laboratorije koja bude testirala uređaje.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
krstin
Postovi: 176
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:10
Lokacija: NS

Re: Tehnika [TV, audio, video] - iskustva i saveti

Post od krstin » 18 Jan 2012, 14:51

Mislim da kod nas trenutno uopste nema televizora koji podrzavaju DVB-T2, mada i onako vecina nas TV gleda preko kablovske, tako da nas to nece pogoditi...
Slika

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Tehnika [TV, audio, video] - iskustva i saveti

Post od Saša » 18 Jan 2012, 14:53

Nisam siguran da li na našem tržištu trenutno postoji makar jedan model televizora da podržava taj DVB-T2 standard? Naravno, ovo je bitno samo onima koji nisu na kablovskom ili satelitskom prijemu signala...

Odgovori