Posao i zaposlenje

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Posao i zaposlenje

Post od Uroš S. » 25 Nov 2014, 21:56

Mislim da nemamo ovu temu, ako ima nešto slično nek administracija mrdžuje.

Čuo sam a i našao na sajtu NSZ da postoji izvestan program pod nazivom "Stručna praksa", koji u nekoj manjoj meri menja raniji program "Prva Šansa" koji ne postoji već ja mislim dve godine unazad, zbog ovih mentola na vlasti.

Podaci su vrlo šturi, ali koliko sam uspeo da shvatim poenta je da ako se zaposliš u struci, po ugovoru, a bez novčane nadoknade, sleduje ti 12, 16 ili 20 hiljada dinara mesečno u zavisnosti od stepena obrazovanja.

Ovo što sam čuo je od druga kome je to rečeno u NSZ da može "nešto da se uradi", ali da kao po PS-u taj program važi samo ako nađeš tu stručnu praksu preko NSZ, što kod mene(ni kod tog druga) nije slučaj jer sam se sam snašao. Obojica smo u istoj poziciji, imamo isti ugovor o volontiranju bez nadoknade u svojstvu sudijskog pripravnika a radi sticanja uslova za polaganje pravosudnog ispita. Njemu su u NSZ takođe pomenuli cifru od 20.000 dinara, tako da se priče poklapaju što se toga tiče.

Da li neko zna nešto više o ovome?

Korisnikov avatar
rade74
Postovi: 1112
Pridružio se: 31 Mar 2013, 17:29

Re: Posao i zaposlenje

Post od rade74 » 25 Nov 2014, 23:00

Strucna praksa je isla preko gradskog budzeta i drzavnog budzeta.
Raspise se konkurs,ti nadjes kod koga ces biti ,javis nsz ,potpises ugovor i to je to.Trajala je u zavisnosti od stepena obrazovanja a tako se i placala. Znas, ucio si :-)
Neko je imao sva prava a neko nije.
Ovo sa volonterima u sudu su svasta radili,neki su imali $ neki ne,zavisi kako se kome digao k .
Pripravnik u sudu,tuzilastvu je jako tesko biti i znam samo jednog koji je bio :grin:
A zna se kako je dobio

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Posao i zaposlenje

Post od Paja » 25 Nov 2014, 23:02

Znaš još jednog. :D

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Posao i zaposlenje

Post od Uroš S. » 25 Nov 2014, 23:05

Paja je napisao:Znaš još jednog. :D
:D

Rade, praksa u sudu je vrlo jasna stvar, ako si volonter onda si volonter, jedina opcija da si na kazanu je da čekaš konkurs i da upadneš ako imaš uslove da upadneš, skil, vezu, šta god. Nema dizanja ničega. Naravno veze rade, ali pre dva meseca je na 10 otvorenih mesta konkurisalo 110 ljudi. Jbg, borba.
Ovo nema veze sa sudom konkretno. Ne radi se ni o BG Praksi, ovo je nešto treće.


U kom smislu je jako teško biti?

Korisnikov avatar
stefanan
Postovi: 9518
Pridružio se: 16 Jan 2012, 17:46
Garaža: Fiat Stilo 1.9 mjet

Re: Posao i zaposlenje

Post od stefanan » 25 Nov 2014, 23:07

Mislim da je hteo da kaze jako tesko postati

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Posao i zaposlenje

Post od Uroš S. » 25 Nov 2014, 23:10

To stoji...

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Posao i zaposlenje

Post od Risto » 05 Apr 2015, 12:25

Drugari,

potrebna su mi iskustva freelancera, verujem da ih ovde ima :) Zainteresovao sam se da pocnem nesto dodatno da radim kao freelancer jer bi hteo da dodatno ucim i zaradim ovim putem. Znam da za IT struku nije problem naci posao i da se moze lepo zaraditi ali ima li neko iz drugih bransi ko je radio ovim putem?

Kakva su iskustva, kako ide naplata, sa kakvim poslovima krenuti za pocetak?

Svaki savet je dobrodosao :)

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21083
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Posao i zaposlenje

Post od nidza » 05 Apr 2015, 12:36

Nemam sveža iskustva, ali mnogo godina sam živeo jako dobro od tog posla. Imao sam sreće da pogodim vreme kada je u bari bilo malo krokodila i kinta je bila jako dobra. Bitno je da imaš nekoliko manjih firmi, kojima se ne isplati da imaju svog IT, i krug privatnih lica kojima stalno treba pomoć. Veoma dugo sam bio u tom poslu, tako da sam doživeo nekoliko krugova obnavljanja hardvera ljudi po kućama, firmama, promene operativnih sistema, milenijumski bagovi i druge gluposti. :)

Suština je da imaš networking kupaca. Čak je manje bitno da si neka zver u poslu, koliko je bitno da si bitno ispred svojih kupaca. Znanje će doći sa vremenom, a uz gugl i forume nije problem naučiti sve, ali bukvalno SVE, ako imaš kapacitet.

Na žalost, kasno si se javio, inače pre nekoliko godina kad sam izašao iz priče, mogao sam glat da ti ostavim kontakte i da nastaviš priču. Nisam nikom ostavio kontakte, jer nisam imao nikog dovoljno dobrog, pa sam ih ostavio da se snađu sami. Nemam pojma kakav im je epilog. Izašao sam iz priče kada je kinta počela da biva nemotivišuća i prešao na unosnije stvari.

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Posao i zaposlenje

Post od Risto » 05 Apr 2015, 12:47

Nidzo,

hvala ti sto si napisao svoje iskustvo, na zalost, ja nisam iz IT struke tako da ce meni (pretpostavljam) biti teze. Ja imam vec neki posao u "ozbiljnoj" firmi ali bih hteo mozda da se oprobam i u jos nekim poslovima i da ih naucim. Ja sam dipl. ekonomista, smer Finansije, bankarstvo, osiguranje, ali sada radim u HR-u i nemam neka posebna znanja/iskustva kako ekonomista koja bi mogao da "prodam" sutra drugom poslodavcu. Ne zelim da budem HR specijalista/menadzer u buducnosti tako da bi hteo da ucim svoj posao dok ne nadjem adekvatan stalni posao u struci.

Ideja mi je, posto sam video da na "Elance" siteu ima poslova i za nas ekonomiste, da mozda tako naucim posao a naravno ni dodatni cash ne bi bio na odmet. Mozda bi mi tu bas takav vid posla kojeg bi radio, tipa 10 sati sedmicno, bio dobra odskocna daska da nesto naucim i da nadjem posao kakav zelim.

Neke stvari su iste i danas, nevezano iz koje je covek struke, kako se fokusirati na dobijanje prvih poslova? Da li je uopste moguce raditi kao freelancer na bazi 10-ak casova sedmicno a da dostignes neki korektan nivo gde bi imao neku ok zaradu po satu/poslu?

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Posao i zaposlenje

Post od Ogi » 05 Apr 2015, 13:09

Ja uopste ne kapiram sta ti hoces da radis ? S obzirom da smo iste struke, mislim da za nas nema leba osim rada u dobroj firmi/banci gde moze super da se zaradjuje ili da otvoris nesto svoje. Ne vidim kakvi frilenseri mi mozemo da budemo.

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Posao i zaposlenje

Post od Risto » 05 Apr 2015, 13:25

Ogi,

jos uvek istrazujem trziste ali sam imao na umu ideju da pravim u Excel-u tabele koje su potrebne klijentima za vodjenje baze podataka ili za odredjene kalkulacije. Vidim da ima takvih poslova i mislim da bi te stvari znao da radim bez problema.

Ako zelis da vidis o cemu se radi, mogu ti pustiti par poslova kako bi shvatio o cemu je rec. Takodje, trazi se i izrada biznis planova ali kontak da bi za to morao prvo da dobro proucim koliko je to komplikovano raditi za inostranstvo u odnosu na ove nase "domace" biznis planove.

Dzoni_m
Postovi: 1713
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Posao i zaposlenje

Post od Dzoni_m » 05 Apr 2015, 14:10

Ogi je napisao:Ja uopste ne kapiram sta ti hoces da radis ? S obzirom da smo iste struke, mislim da za nas nema leba osim rada u dobroj firmi/banci gde moze super da se zaradjuje ili da otvoris nesto svoje. Ne vidim kakvi frilenseri mi mozemo da budemo.
Odes na elance i pogledaj koliko ima poslova. Od analize trzista, konsultantskih poslova, procene rizika itd.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8363
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Posao i zaposlenje

Post od grujicd » 05 Apr 2015, 20:09

To sve zahteva poznavanje konkretnog tržišta, što je teško ako živiš i radiš ovde. Kakav si sa pisanjem? Ima puno poslova za razne vrste pisanja, copywriting, eventualno vođenje online marketinga.

Korisnikov avatar
Blackshadow
Postovi: 775
Pridružio se: 22 Dec 2013, 01:41
Garaža: W 211 2004 E200 NGT 163KS
Lokacija: Voždovac

Re: Одг: Posao i zaposlenje

Post od Blackshadow » 07 Apr 2015, 01:04

A el mogu ja da vitlam tadžu od kuće?


TT
Kanis li pobijediti, ne smijes izgubiti!

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Posao i zaposlenje

Post od Risto » 08 Apr 2015, 03:06

@grujicd

Nisam do sada radio tako nesto, mada, sada sam vec dobar sa engleskim i mogao bi pisati. Razmislicu i o toj opciji, zasto da ne, mada to mi nije cilj ali nije losa ideja...

Odgovori