Mađarska - šoping, obilazak, aquaparkovi...

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
steva_anya
Postovi: 5456
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:29
Garaža: Honda Civic 1.8 Sport 2011
Lokacija: Beograd

Mađarska - šoping, obilazak, aquaparkovi...

Post od steva_anya » 17 Jan 2012, 14:33

Devojka u poslednje vreme spominje da bi isla do Segedina.
Navodno ima nekoliko trznih centara, outleta sa korektnim cenama, a i moze se prosetati kroz grad, otici na klopu, videti po koja gradjevina.
Sve zajedno, zbog ne previse dugog puta, cini ovo interesantnom opcijom za jednodnevni izlet-soping, ili pak za vikend odmor

Da li je neko bio? Utisci?
Kakva je opcija za soping, mislim pre svega na garderobu?
Ima li se sta videti? Sta treba izbeci?
Oko 250km je relacija Beograd - Segedin ako se ne varam? Kontam da je put, gorivo i putarine, oko 60e.
stomatologija na drugaciji nacin: tomorrow tooth
https://www.facebook.com/LegeArtisDrKopanja

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Rakhil » 17 Jan 2012, 14:45

Ja bio par puta, nisam bio fasciniran. Nema mnogo shoping centara, vise se ovajdis ako kupujes alat, tehniku, bebi opremu i slicno nego garderobu. Kilometraza je oko 200km Beograd-Segedin, tamo ne placas vinjetu posto je dzaba auto put valjda do treceg iskljucenja, a ti ides na prvo. Grad ko grad, onako, nista posebno. Ima akva park koji je super ako ides na vikend, i klopa je odlicna gde god sam jeo.
Ako je kupovina garderobe prioritet, preporucujem Temisvar, dovoljno je da odes u Iulius pa imas zabavu za ceo dan.

Korisnikov avatar
steva_anya
Postovi: 5456
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:29
Garaža: Honda Civic 1.8 Sport 2011
Lokacija: Beograd

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od steva_anya » 18 Jan 2012, 13:21

Kakve su konkretno cene u Segedinu i Temisvaru za garderobu?
Ima li razlika u odnosu na Beograd, tj vredi li otici tamo?

Citam i cujem da su neke stvari 30-50% povoljnije od Beograda. Recimo farmerke koje su "tamo" 15-20e - u Beogradu su od 35e pa navise. Dzemper "tamo" do 20e, u Beogradu oko 35e. Kosulje "tamo" do 10e, u Beogradu oko 20e.
stomatologija na drugaciji nacin: tomorrow tooth
https://www.facebook.com/LegeArtisDrKopanja

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Rakhil » 18 Jan 2012, 18:29

Otprilike, ono sto je ovde 20 evra, i tamo je uglavnom 20 evra, ako nije neka rasprodaja. Kad te zabode, onda kupis farmerke za 7 evra i dzemper za 4 ko ortak kad smo bili prosli put. U temisvaru nisam bio licno, ali se drugar vratio pre desetak dana iz tog Iuliusa i bogami je ustedeo lepe pare. Najveca usteda je na skupljim stvarima, recimo, imas jakne za 50 do 100 evra koje ovde nisu ispod 200 itd.

Korisnikov avatar
bane valjevo
Postovi: 3224
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:57
Garaža: Hyundai Getz 1.3b
Lokacija: Beograd-Valjevo

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od bane valjevo » 19 Jan 2012, 14:08

Ustedeces puno ako budes kupovao tehniku, Tv, Blu ray, konzole, i tako to...
http://www.felicity.edu.rs" onclick="window.open(this.href);return false;

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Texonja » 19 Jan 2012, 15:25

Idem u Segedin redovno u kupovinu, ali izgleda da Rakhil i ja idemo u neke razlicite Segedine. :nemampojma:
Jeftinije je skoro sve, a ono sto nije jeftinije je ista cena. Za kupovinu kucnih potrepstina je izmisljen. Odemo u "Coru" (Metro ne volim jer je nekako svercerski i prilicno slabu ponudu ima, iako ume da bude jeftiniji), kupimo sve sto treba od igle do lokomotive za neki period od recimo mesec-dva. Hemija recimo nije jeftinija nego kod nas, a i ako jeste to je nesto simbolicno da se ne isplati vucarati, hrana je jeftinija ali baska to, nego sto ima stvari kojih kod nas nema. Recimo, ja obozavam Vajkrem koji redovno kupujem, kupim neku kvalitetnu kobasicu (kod nas su takve "zimske kobasice" preko 2000 din za kg, tamo je oko 12-13 eur), neki sir koji em je za nijansu jeftiniji em je bolji od nasih proizvodjaca, onda ono sto je redovno za kupovinu su Pedigree rolnice za dzukca koje su tamo u velikom pakovanju (3x vecem nego kod nas) 1.40 eur, dok je kod nas malo pakovanje oko 100 din, tj ispadne mi vise nego duplo jeftinije, redovno uzmem "Tuc" keks sa raznim ukusima (kod nas ih nema)... ne mogu ovako iz glave ni da se setim, ali ne idem da bih kupio jeftino nego da bih za cenu koju kod nas platim za losiji proizvod tamo kupio kvalitetniji... ili ako hocu manje kvalitetan, onda ga sigurno dobijam jeftinije!
Cak i ako su iste cene necega tamo, opet se isplati, jer na izlasku iz Madjarske dobijas povracaj poreza, koji je ne bas mali kod njih (ako se ne varam oko 25% za vecinu artikala). Jedino sto za povracaj poreza moras da cekas jedno pola sata na izlasku iz Madjarske i sto porez mozes uzeti nazad jedino ako u ISTOJ prodavnici napravis racun preko 180 eur, sto i nije tesko jer mi u Cori uglavnom istresemo 400-500 eur. Jbg, kupim i gluposti, tipa helikopter na daljinski (identican je kod nas 3400 din, a ja sam ga tamo platio 15 eur i jos sam dobio nazad porez, pa me izasao oko 12 eur) :) , kupim klinki igracke (te kuhinjice, deciji usisivaci, zajebancije, sve je jeftinije za 10-tak posto i jos dobijem porez nazad...)
Ja sad lupam ono sto mi padne na pamet, pa sam se setio kosilice za travu (one prenosive, sto se nakaci preko ramena, a ima drsku kao usisivac :)) , neka bezvezna marka... platio sam je 9 eur tamo, a ovde u Metrou je nesto preko 2.000 din. Pravi pogodak je kada tamo imas nesto na akciji, pa kad ti posle vrate jos i porez.

Ima i stvari koje se kod nas gotovo ne mogu naci nigde, recimo Wassabi (koji redovno kupujem dobrom drugaru), onda razni zacini, sosevi itd... Ma Cora je pravi zapadni mega-market, veci nekoliko puta od bilo kog domaceg u koje svi idemo (Tempo, Metro itd). Od kad smo provalili Segedin pre oko godinu i kusur, uopste ne idemo vise u domace markete. Meni je Segedin na oko 150 km od Zrenjanina, tj malo blize nego vama iz BG. Stignem za oko 2 sata sa sve prelaskom granice, s tim sto nemoj nikako prelaziti granicu na Horgosu, jer ces umreti cekajuci. Gledaj da ides na Djalu, koja je lokalni prelaz za stanovnike Srbije i Madjarske iskljucivo (ako imas npr CRO pasos, ne mozes preci). Tamo ima jedno-dva vozila najvise i predje se u roku od 5 min. Jedino sto ima limitirano radno vreme. Mislim da je nesto tipa od 9 ujutru do 5 popodne...

Ako te interesuje oko poreza, mogu ti detaljnije objasniti, a imas i ceo topic o tome na forumu Klub Putnika: http://www.serbiatravelers.org/forum/in ... c=3463.465
** nadam se da nije problem sto ostavljam link na drugi forum, jer nije konkurentski
Tamo imas topic od 40+ strana i sve je do detalja objasnjeno.

Sto se tice grada ko grada, meni je Segedin jako lep. Recimo poput Subotice, samo mnogo uredjeniji, cistiji, organizovaniji... Mada uglavnom nemamo puno vremena da zujimo po gradu. Interesantno je da nema guzvi u saobracaju gotovo nikad. Super je ogranizovan saobracaj!

Od garderobe redovno kupujemo odecu za klinku u H&M , kao i u C&A... Nisu extra-kvalitetne stvari, ali su dovoljno kvalitetne, mnogo bolje od ovih no name koji se prodaju kod nas, a cene su smesne... Ako te interesuje nesto konkretno, imam i racune pa ti mogu reci precizno koliko kosta (ako sam naravno kupovao te artike koji te zanimaju). Pomenute radnje se nalaze u Szeged Plaza trznom centru, koji je bio glavna destinacija za oblacenje dok nije otvoren Arkad... E, Arkad je brutalan! Nije veci od Usca, ali je nekako zbijenije sve i imam utisak da ima vise radnji. Cene za farmerke koje je Rakhil pomenuo ne znam, jer ih nisam kupovao niti ih nosim, ali recimo supruga je kupila cizme za nesto oko 100 eur kakve bi ovde tesko nasla ispod 20.000... Treba setati i razgledati, a Arkad jednostavno pojede vreme: http://www.arkadszeged.hu/
Ja sam kupio neki Nike duks letos za 35 eur... Vidim pre par nedelja kod nas pise NOVA KOLEKCIJA velikim slovima i razgledam sta ima, kad ono visi taj isti duks koji sam jos pre vise meseci kupio u Arkadu, samo sto je kod nas 3900 din. "Nova" kolekcija ako kasnis pola godine...

Po meni vredi apsolutno ici, sto se i vidi po tome da idem maltene svakog meseca tamo, s tim sto preskacem zimu, tj sad ne verujem da cemo pre marta ici. Za svako pitanje sam tu...
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
gibanitza
Postovi: 31
Pridružio se: 16 Jan 2012, 14:12
Lokacija: Beograd

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od gibanitza » 19 Jan 2012, 15:44

Koja je priča sa garancijom za te elektronske uređaje?
Volkswagen Polo 1.4 TNG 2010
Volkswagen Buba 1200 1974

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Laki021 » 19 Jan 2012, 17:34

A kako to sce natrpas u auto, uzmes povrat poreza a onda nasim kazes da nemas nista da prijavis?

Korisnikov avatar
bane valjevo
Postovi: 3224
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:57
Garaža: Hyundai Getz 1.3b
Lokacija: Beograd-Valjevo

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od bane valjevo » 19 Jan 2012, 17:58

Pa standardna, npr 2 godine na tv, naravno u Madjarskoj... To je jedina mana... Doduse, imas dosta sajtova koji prodaju to sa sve garancijom, odn oni preuzimaju na sebe da u slucaju kvara robu vrate nazad u Madjarsku na servis...
http://www.felicity.edu.rs" onclick="window.open(this.href);return false;

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Rakhil » 19 Jan 2012, 18:34

Texonja je napisao:Idem u Segedin redovno u kupovinu, ali izgleda da Rakhil i ja idemo u neke razlicite Segedine. :nemampojma:
Pa jebo ga ti, ne idemo u isti Segedin a onda napises manje-vise isto sto i ja - da je najveca usteda na skupljim stvarima :smesko: . Bio sam samo u Szeged Plazi, a vidim sad da u tom Arkadu svasta ima, to cu morati da overim.
Jedno pitanje, posto sam novopeceni tata: kako se krecu cene svega za bebe i sitnu decu? Ortak i ja bi otisli pre nego sto on dobije dete u aprilu, a taman da moja klinka stasa za sledece sediste za kola, kasice i tako to, pa se lomim izmedju Segedina i Temisvara za to. Sta preporucujes sem Core i Metroa (tu bih svakako otisao)? Ima li u Arkadu neki izbor, da ne lutam previse?

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Texonja » 19 Jan 2012, 19:14

Laki021 je napisao:A kako to sce natrpas u auto, uzmes povrat poreza a onda nasim kazes da nemas nista da prijavis?
Pa u sustini to "natrpas" nije bas natrpavanje, jer za hemiju i hranu ne prave pitanje (isto kao i za decije lutke, helikoptere na daljinski i slicne bezvezurije). Toga mozes da doneses za hiljadu eura i nista ti nece reci. Pa ti kad bi video sta ovi sverceri nose, kombijima, karavanima... To su kutije i kutije kafe, cokolada, toalet papira, pelena, ne moze jaje da stane u auto. I nista, sacekaju povrat poreza i posle predju nasu granicu lagano. E sad, dal' oni imaju neki deal sa carinicima ili sta je ne znam. Uglavnom, meni vide nekoliko kesa na zadnjem sedistu iz H&M i C&A , a gepek mi je samo jednom trazio da otvorim i video je kobasice, sireve, pelene, vlazne maramice, toalet papir, gluuuuposti... i rekao ajd teraj. U principu, nece dozvoliti da preneses TV ili tako nesto veliko od tehnicke robe, ali za ove dnevne potrepstine te niko ne pita dal nosis jedno ili 5 pakovanja necega.
Ja se tamo ponasam kada kupujem kao da sam u nasem Metrou ili Tempu, pa tu u gepeku ima svacega "sarenog" i vidi se da je za licnu upotrebu a ne za preprodaju. Kupim i toalet papir (16 rolni Zewa = 4.5 eur, kad odbijes 25% , ispadne skoro duplo jeftinije nego kod nas), kupim pelene za klinku, cesto i 2-3 pakovanja, takodje vlazne maramice, onda uzmem barem 10-15 cokolada jer toga uvek treba, sto za kucu, sto za klince od prijatelja (Milka je npr 60-70 centi, a na akciji moze biti i manje, Schoggeten je jos jeftiniji)... Nasi carinici te tvrdim nece zajebavati ni ako vide da imas robe za 1000 eur, samo ako vide da je u pitanju razna roba za licnu upotrebu, a ne recimo 50 kutija cokolada ili 50 pakovanja pelena. Sve to moze da vidi pod uslovom da te uopste tera da otvoris gepek (ponavljam, meni je samo jednom trazio od 6-7 puta koliko smo bili)
Kad me pita dal' imam nesto da prijavim, obicno kazem "Pampers, vajkrem, kobasice..." i tu me carinik prekine i kaze "Teraj..." :)

@Rakhil, obozavam izraz "jebo ga ti", iako nisam Bosanac :mrgreen: i cesto ga koristim iz zajebancije cak i kada nije prilika. Cene za bebe i decu su sto se tice odece vise nego dobre, npr tamo je jakna u H&M ili C&A 15-20 eur, sasvim korektna, a za te pare mozes ovde da kupis jedino na pijaci. Bodici su jeftini (5 kom oko 6 eur u C&A, a ima i boljih i losijih od tih), sve u principu zavisi kad sta ima po dobroj ceni, ali uvek ima necega interesantnog. Mi smo poslednji put za klinku od godinu dana kupili sve od glave do pete za 80 eur i to nista nije bilo na snizenju, vec po regularnim cenama. Jakna, 3-4 bluzice, pantalone, bodici, hulahopke, pidzamu, sobne patofnice... Uzeli smo joj i cizmice za zimu u Deichmanu, bas bas dobre za 30 eur i to su bile jedne od skupljih, a ima sasvim korektnih i za 20-tak eur i manje. Kod nas tesko moze za te pare da se kupi bilo sta iole kvalitetno.
Pampers je kako-kad, nekad je cena kao kod nas, nekad je za nijansu jeftinije (npr ako je pakovanje kod nas 1700 din, tamo bude recimo 16 eur), ali ipak uzmem jer opet ponavljam po ko zna koji put, vratim AFU (porez) na izlazu i onda se isplati... Vlazne maramice su puno jeftinije, izadje oko 135 din pakovanje kad vratis AFU, a kod nas su preko 200 din. Dalje, one kasice za bebe, uzimali smo redovno Hipp od rodjenja, uglavnom u Metrou, Tempu ili Aksi, gde su 150-200 din one vece. U Madjarskoj su 1.20-1.30 eur , pa bez poreza izadju jos jeftinije i onda smo toga kupovali po 30-40 komada, a na svakoj je usteda maltene ceo euro. Ima i nekih stvari koje nisam video kod nas, recimo neki Nestleov baby desert, koji cerkica obozava, a ovde nemam gde da ga kupim. Ne znam sta te jos zanima?

U brendiranim radnjama su stvari nesto jeftinije, mozda 10-15-20%... Recimo, jakna koja je ovde u Tom Tailoru 160 eur, tamo je bila 140 eur... Mada ima i nekih skupih stvari za koje ni ne znam koliko ovde kostaju. Sto se tice patika, jeftinije su opet tako za 10-20 eur. Ima i vecih razlika... Supruga je kupila neku zensku torbicu kakvu je gledala ovde u ZR za 35 eur i kao hoce/nece, razmislice... a tamo je bila u Szeged Plazi 15 eur identicna i onda je uzela bez razmisljanja.

U Temisvar nisam bio jos od 2004. ali sam cuo da ima neki ogroman trzni centar (valjda najveci na Balkanu), s tim sto sam takodje cuo da nije nista jeftiniji od recimo Usca ili Delta City-ja. Kazem, samo sam cuo, pa ne znam. Za Szeged znam da se isplati! ;)
Metro ne volim jer je nekako "sirov", kao i kod nas, voze one viljuskare, zatvaraju deo kada radi viljuskar, jednostavno mi se ne dopada ta magacinska atmosfera. Cora je prvo veca, mnogo veca i ima veci izbor robe, a drugo lepo je sredjena kao veliki market, a ne kao magacin. Neke stvari su jeftinije u Metrou, npr sveze meso (koje ja ne kupujem, a sverceri ga najvise donose jer je budzasto tamo) koje je pritom zabranjeno unositi u zemlju, ima vise akcija rekao bih, a i ove svakodnevne stvari su jeftinije za nijansu, ALI Metro ne vraca ceo porez, vec samo deo, tako da to sto je jeftiniji za neke stavke ne znaci mi puno. Cak i kada bih znao da cu jeftinije proci u Metrou, opet bih isao u Coru, jer mi je Cora nekako radost kupovine, kao da sam u Svabiji. :sreckovic:

Za jednu stvar se svakako ne isplati ici, ali ako ides u redovnu nabavku, pa jos sacekas povracaj AFE, svakako da se isplati.
(posle ovolike manije oko poreza, menjam nickname iz Texonja u AFA)
Poslednja izmena od Texonja u 19 Jan 2012, 19:21, izmenjeno 1 put ukupno.
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Rakhil » 19 Jan 2012, 19:20

Ti kad mu ga das po analizi, bas pomognes coveku, svaka cast. Zanima me da kupim neko sediste za kola, njihalice, mozda ogradicu da imam jednu vishka za more...tako te krupnije stvari. Ovo sto si napisao mi se dopada, taman sam i racunao ako me pojedinacno sve izadje pola evra-evro manje, natrpam svega i isplatilo se

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od trojanac » 19 Jan 2012, 19:22

Idem i ja, idem i ja! :siriruke:
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Texonja » 19 Jan 2012, 19:26

Ne znam. Sediste sam narucio iz Nemacke... Chicco Key1 Isofix... Kod nas je kostalo 300eur i niko ga nije imao na lageru, u Madjarskoj je bilo 250eur, a na netu sam ga nasao u webshopu po 189 eur ako se dobro secam. (http://www.babymarkt.de)
Poslao ujaku link, on narucio, stiglo mu za 2 dana na kucnu adresu i doneo mi kada je dolazio u Srbiju. Identicno sediste tamo nepunih 190 eur, ovde 300 eur. Sramota!
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Floyd » 19 Jan 2012, 22:40

Laki021 je napisao:A kako to sce natrpas u auto, uzmes povrat poreza a onda nasim kazes da nemas nista da prijavis?
Carinike ne zanima da li si ti u drugoj zemlji izvrsio povrat poreza vec sta unosis u zemlju.

Ja sam na prolece uzeo letnje gume u FR i sa povratom poreza me izasle duplo jeftinije nego u CH. Na granici u CH me nista nisu pitali.
Sad kad sam uzimao zimske, zurio sam pa sam zaboravio da trazim fakturu za povrat poreza a na granci me eto slucajno izdvojili pa naplatili carinu :)

Odgovori