Plivajući zamajac

Tehnička pitanja i objašnjenja
Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Plivajući zamajac

Post od NexT » 27 Maj 2013, 16:30

Laki021 je napisao:Pa problem je kad kupis auto sa 200 000km a zamajac zvekne na 220 000km.

Onom ko kupuje nov auto za 30 000e taj izdatak bi bio sasvim prihvatljiv. Al onom ko kupuje povoljan polovnjak za 8 000e, pa ga pored sve te zelje za ustedom ubrzo sastavi plivajuci to nikako nije simpaticno...
pa tu nije problem do zamajca nego do vlasnika...

Onaj ko kupi polovan auto i ne ostavi 1000 evra pored registracije za kojekakve sitnice i kvarove nije za taj auto.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Одг: Plivajući zamajac

Post od Saša » 27 Maj 2013, 17:27

Sitnice? :)

90% vlasnika polovnjaka se sigurno nateglo do maksimuma a mnogi verovatno nešto i pozajmili da bi se dočepali boljeg auta, nema tu o ostavljenom višku para ni govora. Retki su takvi.

Tapatalk

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plivajući zamajac

Post od dragvorl » 27 Maj 2013, 17:33

Pa onda su odabrali preskup auto. Na zalost tako je i takav je standard ovde. Eto, kad se uzme auto, 4 nove gume, veliki servis, registracija, koliko je vec to para? Ljudi se cesto zalete, pa misle to ce lako, to ce levo desno, i na kraju nemaju para ni za osnovno odrzavanje. Vide cenu u oglasu, jos uzajme, kupe i onda krece kukanje. Na zalost onda taj auto nije za tu osobu. Onda neka uzmu jeftiniji auto koji mogu da odrzavaju ili neka sacekaju dok mogu toliko da se pruze. Voziti nesto sto je poluispravno, nepouzdano i nebezbedno po meni nije nikako dobro resenje. Ipak automobil valjda nije jos postao socijalna kategorija.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
mr.Big
Postovi: 2355
Pridružio se: 13 Jan 2012, 21:02
Lokacija: Bgd

Re: Plivajući zamajac

Post od mr.Big » 27 Maj 2013, 17:54

+1
Tako je, al' da se vratimo na plivajući.

Ne razumem ovo likovanje petrolheda. Svi mi koji smo kupovali dizelaše smo bili svesni rizika sa zamajcem, tj prva stvar koju sam slušao je upravo to. Jednostavno, ko hoće komfor vožnje jakog dizelaša svesno pristaje na mogućnost tog troška. Evo ja sam svesno uvećao taj rizik povećanjem obr momenta i nemam problem s tim.

To vam je kao da prozivate ADrei-a što je uzeo onakav auto kad mu guma košta toliko ili servis toliko.

Uostalom, taj zamajac sad košta kao godišnja registracija malo jačeg auta, a većina će promeniti kola pre nego se pojavi problem sa njim...

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Plivajući zamajac

Post od Vladapetr » 27 Maj 2013, 18:18

NexT-e, koliko ti konja ima taj Pug 406? Jel to isti motor kao kod mene, 136ks?
U tom slučaju sam vrlo zainteresovan za redovan update oko ovog "zamenskog zamajca", moj je krenuo tako da imam nekih god-dve dok ne dođe na red.

Što se tiče novca koji se potroši na kupovinu polovnjaka, reče mi lik od kojeg sam kupio(preprodavac onaj najortodoksniji) da ne pamti kako mu je neko kupovao auto kao ja, tj da je tako(tom logikom) obarao cenu :mrgreen:
A to je izgledalo ovako: auto je dugo bio 5000, pa je spustio na 4800. Došao sam sa Gagijem da pogleda mašinu, pretresao je šta ima i kačio kompjuter(pomoglo je što je ovaj auto već bio kod njega u servisu pre neki mesec). Kada je dao amin i rekao da je mašina ok, pitam ga za cenu veliki servis + kvarovi koje je uočio? Reče da je 500 eura.

Ja kažem prodavcu: dobijam za mog Foksija 2300. Za auto planiram da dodam najviše 3000.
5300 - 250(registracija) - 500(Gagi): 4750, to je cifra koju mogu da ti ponudim.
Uzeo sam u obzir da se uvek mora dati neki evrić i pored svih proračuna(gume, trap, itd...)

Znam gomilu drugara koji kada idu da gledaju auto računaju na obaranje cene od 10%, a u džepu mu fali barem 10-15% od te "oborene" cene, računajući da će se između kapare i ugovora nekako snaći za ostatak. A onda najčešće ide varijanta "kuku mene šta me snađe" čim rikne pumpa za vodu ili nešto slično :loool:

Realno sam skoro ovoliko para imao na raspolaganju i kada sam kupovao Foksija, ali sam ga tada uzeo jer sam pre kupovine pravio računicu sličnu ovoj gore. Tada nisam smeo da rizikujem pojavu nekog skupljeg kvara jer bi me zabolelo da ga platim, sada to mogu.

Nikada nisam kapirao likove u skupim klubovima/kafanama koji broje koliko im je pića konobar doneo, pa da bi prošli bolje(čitaj: jeftinije) uzmu 2 pelinkovca + jelen umesto 2 viskija iako im se npr baš pije viski... E tako i ne kapiram one koji užitak koji se sastoji od izbora, kupovine i na kraju vožnja auta koji voliš pretvore u besomučnu ciganiju i kukumavku nad svakim dinarom potrošenim na tog ljubimca...
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Plivajući zamajac

Post od NexT » 27 Maj 2013, 20:12

Ne, bila je starija verzija sa 110 ks, ali sam cuo da je i taj sa 136 dobio adekvatan zamenski set.
Na jace motore 140-150ks ne znam da li bih stavljao, ali na ove "uvodne" za zamajac, rekao bih da ide bez problema...

Naravno, ti ga neces voziti jos 200.000, tako da verujem da nece biti nikakvih losih strana takve zamene.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plivajući zamajac

Post od dragvorl » 24 Apr 2015, 23:25

Nije plivajuci, ali je zamajac :) . Ovako izgleda masinski obradjeni zamajac koji je pregrevan. Ove sjajne povrsine-fleke su mesta gde je grejan usled trenja sa lamelom. Tu je materijal sad tvrdji i kazu da hoce da vise klizi nego sto bi trebalo kada je materijal jednoobrazan, bez promena. Ma koliko je masinski obradjen, pod prstom se oseti razlika u strukturi, kazu strugari da se pod nozem oseti koliko je tvrdji materijal na grejanom delu, izbacuje noz.
Prikačeni fajlovi
zam.jpg
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19191
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Plivajući zamajac

Post od Heinz » 25 Apr 2015, 17:43

Malo se okalio.

dpkg
Postovi: 234
Pridružio se: 07 Feb 2012, 00:19
Lokacija: KG

Re: Plivajući zamajac

Post od dpkg » 19 Maj 2015, 22:17

Ja sam posle 6 godina kako je kupljen auto zamenio plivajuci zamajac i set kvacila na Golfu V 1.9 tdi 105ks. Na satu stoji da je presao 235.000km...
Planirano je da se stavi Valeo set sa fiksnim zmajcem, ali ima dosta reklamacija za ovaj motor konkretno, pa smo odlucili da stavimo nov. Najcesce postoji problem sa ubacivanjem u 5. brzinu i rikverc. Ne sumnjam u svog majstora i tako smo i uradili. On je inace predlozio Valeo set, jer njemu na Vectri 1.9 funkcionise normalno.
Pored plivajuceg, i lamela je bila na izdisaju. Stavljen je Sachs komplet, auto se povratio :)
Zakljuceno je da je vec menjan set kod prvog vlasnika u Nemackoj, skinut je LUK set ali bez VW ziga.
Cena dela je bila sa popustom za majstore (-30% marze), tako da je sve izaslo 45.000+5.000 din. ruke.
U ovlascenom servisu nisam ni pitao koliko bi iznosilo, mada sam malo citao i pominje se cifra od oko 150.000 sa radom...
Poslednja izmena od dpkg u 19 Maj 2015, 22:43, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Plivajući zamajac

Post od Grujic » 19 Maj 2015, 22:20

Da, u Škodi je ta cifra, 140-150k :)

Koliko je bilo sa rukama?

I da, pojasni ovo
Planirano je da se stavi Valeo set sa fiksnim zmajcem, ali ima dosta reklamacija za ovaj motor konkretno, pa smo odlucili da stavimo nov.
Misliš odustalo se od fiksnog zamajca?

dpkg
Postovi: 234
Pridružio se: 07 Feb 2012, 00:19
Lokacija: KG

Re: Plivajući zamajac

Post od dpkg » 19 Maj 2015, 22:30

Napisao sam cenu iznad (45.000 din.-deo sa popustom + 5.000-ruke).
Da, mozda je malo nerazgovetno napisano, pojasnicu. Planiran je Valeo set sa fiksnim zamajcem, ali je ipak uzet plivajuci zamajac sa setom kvacila (Sachs), jer se za ovaj model pokazalo da Valeo kit 4P sa fiksnim zamajcem ima prilicno reklamacija, menjali su majstori po 3-4 puta, vracali set, uzimali nov, jer cesto zeza sa 5. brzinom i rikvercom, dok za drugi dizel motor u Golfu V funkcionise. Informaciju je dobio moj majstor u razgovoru sa ozbiljnim nabavljacem delova (blizak rodjak samog uvoznika za masu delova- Sanel Kragujevac). Inace, ideja za Valeo set sa fiksnim zamajcem je i bila majstorova, tako da ne sumnjam u dobre namere.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19191
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Plivajući zamajac

Post od Heinz » 19 Maj 2015, 23:17

Kažu da je to loša ideja (PD + fiksni zamajac).

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Plivajući zamajac

Post od nikaragva » 19 Maj 2015, 23:21

Ukoliko je motor iole snažniji svakako je loša ideja po menjač.

Ili su nas lagali o principima rada plivajućeg zamajca :)

Cherokee
Postovi: 1536
Pridružio se: 17 Jan 2012, 21:35
Garaža: Audi A4 B9 Avant 2.0TDI
Lokacija: München

Re: Plivajući zamajac

Post od Cherokee » 19 Maj 2015, 23:35

Ako je losa ideja, zasto bi se ijedan proizvodjac delova dosetio da nudi te setove?

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19191
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Plivajući zamajac

Post od Heinz » 19 Maj 2015, 23:40


Odgovori