DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobilu

ICE, GPS, handsfree, chip, parking senzori, auto-grafika, zatamnjena stakla, tuning/styling i ostalo
Odgovori
Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od trojanac » 13 Jul 2015, 01:08

Slažem se da bi za naknadnu prepravku i ugradnju nečega na automobilu trebalo da postoji neki atest, ali naravno da ne bude dranje kao za TNG već reda radi odeš u AMSS, oni provere da li je ispoštovan neki akt koji to propisuje, dobiješ papirče, platiš neku siću i sve ok. Međutim, toga kod nas nema i pitanje je kad će biti, ali to je druga priča o kojoj ne bi sada.

Ono što hoću da naglasim kad je DRL u pitanju je sledeće. DRL je nešto što doprinosi bezbednosti u saobraćaju za razliku od nekih drugih prepravki i ugradnji, pa prema tome treba blagonaklono gledati na to čak i ako nije baš u skladu sa propisom. Ovde pre svega mislim na visinu od tla i rastojanje jer ljudi gledaju da to uklope i estetski i funkcionalno. Naravno, treba gledati da to bude neka krštena varijanta, tipa tih Philips ili nekih drugih modela koji liče na nešto i daju svetlost dovoljne jačine da se to može nazvati dnevno svetlo, a ne majstor rasturi lampice za jelku, zalepi tri komada na parče plastike, zabode negde gde mu je zgodno, zalepi izolir trakom, poveže na kontakt i vozi Miško.

Bilo je u Metrou nekih DRL setova, dve veličine i nije bilo nešto preterano skupo. Delovali su ok, mada ja nemam gde to da uglavim kod mene pa nisam ni razmatrao, a i navikao sam otkad vozim da uvek palim svetla tako da mi to nije problem. Svakako treba dobro proveriti ponudu i kod nas i šta može da se poruči preko neta, pa kod dobrog električara i da se to lepo namesti. A sad pozicija malo više levo ili desno, gore ili dole, po meni je manje bitna ako je to uočljivo. A ne ko meni pre neko jutro dolazi Golf 2 sa desne strane, nema upaljena svetla i jedva sam ga primetio u poslednji čas. Ja izlazim iz sporedne ulice i da me udario verovatno bi ja bio kriv što ga nisam propustio, a ja ga nisam video prosto.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
ivica122
Postovi: 1526
Pridružio se: 26 Sep 2014, 21:30
Garaža: Honda Accord CL7
Lokacija: Pirot, Србија

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od ivica122 » 13 Jul 2015, 17:00

Ja sam vec kupio one sa kupinda, sutra stizu. Video sam ih prosle nedelje bas na golfu 2 :), odlicno svetle, a bilo je sunca veoma. Primetno vise se uocavaju od bilo kojih svetala na autu po danu.

Ono sto mene jos zanima, kako da ih podesim da rade. Da li da svetle samo kad su sva ostala svetla ugasena pa da se gase cim upalim poziciju? Jel tako na kolima koja ih imajy fabricki?

nixa
Postovi: 2076
Pridružio se: 10 Jan 2012, 21:52
Lokacija: Beograd

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od nixa » 14 Jul 2015, 10:19

Planiram da stavim led sijalice za osvetljanje tablice (malo da ušabanim auto) :mrgreen:

E sad, problem je sto sam kad sam menjao sijalicu polomio plasitku koja štiti da voda ne ulazi.
Kako bih mogao to da izmodifikujem? Ima li neko neki predlog, ili gde kupiti ceo taj modul...


Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od Rakhil » 14 Jul 2015, 10:37

ivica122 je napisao:Ja sam vec kupio one sa kupinda, sutra stizu. Video sam ih prosle nedelje bas na golfu 2 :), odlicno svetle, a bilo je sunca veoma. Primetno vise se uocavaju od bilo kojih svetala na autu po danu.

Ono sto mene jos zanima, kako da ih podesim da rade. Da li da svetle samo kad su sva ostala svetla ugasena pa da se gase cim upalim poziciju? Jel tako na kolima koja ih imajy fabricki?
Ajd obavezno da ispratis to sa slikama. Logicno podesavanje bi bilo da se upale sa motorom a da na paljenje svetla odu na recimo 30%, ali mislim da ti to sve zavisi od samih DRLova i kako su uradjeni.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od nidza » 14 Jul 2015, 10:49

DRL noću ako svetle punom snagom to je egal maltene sa dugačkim svetlima, nemoguće je gledati u taj auto. Potrebno je da mogu da se oslabe da svetle samo ovlaš (tako je na fabričkim DRL) ili da se ugase u potpunosti.

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10885
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od Uroš S. » 14 Jul 2015, 10:50

Kod mene se fabrički DRL gasi čim upalis pozicije ili oborena.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od Grujic » 14 Jul 2015, 14:32

nidza je napisao:DRL noću ako svetle punom snagom to je egal maltene sa dugačkim svetlima, nemoguće je gledati u taj auto. Potrebno je da mogu da se oslabe da svetle samo ovlaš (tako je na fabričkim DRL) ili da se ugase u potpunosti.
Ne znam kakav mora da bude taj DRL da bi bio kao duga :)

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od nidza » 14 Jul 2015, 14:37

Ne osvetljava kao halogena ili xenon, zbog prirode svetla, ali će takođe potpuno da te zalepi. Zbog toga se fabrička DRL skroz smanje sa intenzitetom čim se upale oborena svetla. Ostanu samo ovlaš da svetle kao pozicije.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od Grujic » 14 Jul 2015, 14:52

Nikad mi se nije desilo da me ijedna aftermarket DL zaslepi koliko god da bljesti. To je kao sto nekima smetaju maglenke :p

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od nidza » 14 Jul 2015, 14:56

Većina tih aftermarket svetli poprilično slabo, plus je pitanje kako ih ljudi namontiraju i gde su usmerene. Neke danju se uopšte ni ne vide. Fabričke DRL su poprilično dobro usmerene pravo u vozilo koje ide u susret - sa namerom, naravno. :) To im je svrha.

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10346
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od sebekkg » 14 Jul 2015, 17:53

Ja sam ono slusao sa yt za philips drl da se smanje ZA 30% a ne na 30%. :zbunjen:
Slika

Korisnikov avatar
ivica122
Postovi: 1526
Pridružio se: 26 Sep 2014, 21:30
Garaža: Honda Accord CL7
Lokacija: Pirot, Србија

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od ivica122 » 14 Jul 2015, 18:13

Uroš S. je napisao:Kod mene se fabrički DRL gasi čim upalis pozicije ili oborena.
Hvala za info, tako cu onda, da rade kad su sva svetla pogasena a cim se upali auto, a da se ugase potpuno cim upalim poziciju ili bilo sta drugo. Ja nisam neki elektricar, al znam da ovo moze da se poveze tako za desetak minuta tako sto se iskoristi instalacija pozicionog svetla i uz pomoc jednog releja.

Ako nadjem resenje na netu da sam povezem, bice slika. Ako to ipak uradi elektricar, verovatno nece :).

Sto se tice jacine, isprobao sam ih malopre kod kuce na ispravljacu, oslepeh, odlicno bljeste. Prosto neverovatno, ako uzmemo u obzir to da su extra malih dimenzija. Tehnika je cudo. U svakom komadu su po 76 dioda, a ugao vidljivosti je gotovo 180 stepeni i gore - dole i levo - desno. Po evro standardima bi trebalo da jacina svetla bude izmedju 250 i 600 lumena. Ovde nalazim razlicite podatke, pa negde pise 500 a negde 700.

I da, iako nocu nema sanse da osvetljavaju put kao oborena svetla, ni priblizno, danju su visestruko bljestavija i uocljivija, a tako i treba.

Korisnikov avatar
ivica122
Postovi: 1526
Pridružio se: 26 Sep 2014, 21:30
Garaža: Honda Accord CL7
Lokacija: Pirot, Србија

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od ivica122 » 14 Jul 2015, 19:37

Ne mogu vise da editujem prethodni post, pa moram dva za redom da pisem.

Evo, gledao sam malo po netu i skontao sta treba. Ispod haube medju osiguracima naci neki (po mogucstvu neki slabiji) koji dobija struju kad se da kontakt na autu. Na primer, postoji kod mene jedan za ACC, za aksesoare :), taj odgovara. Tu povezati svetla da dobijaju struju, znaci +. Sad, upalice se cim dam kontakt, ali su toliko mali potrosac, da to nece smetati uopste, narocito ako se auto upali odmah. Minus ide bilo gde na karoseriji. E sad, da bi se ugasila DRL kad upalim poziciju, treba relej koji se poveze da ide preko zice za poziciju. To je cela filozofija, nista strasno. Treba samo skontati relej. Na njemu pise sta i gde, ali ako ne protumacim sam, idem kod majstora. Relej vec imam.

Takodje sam video da moj auto za kanadsko trziste (Acura TSX) ima automat za DRL. Nisam gledao, ali sam siguran da toga kod mene nema, auto je pravljen za Evropu, al aj pogledacu sutra, za svaki slucaj.

Click
Postovi: 125
Pridružio se: 12 Apr 2014, 21:53
Garaža: C2 BBO5
Lokacija: BGD

Re: DRL (Daylight) i druge vrste LED osvetljenja na automobi

Post od Click » 27 Jul 2015, 22:02

NexT je napisao:Pricam o tome da zivis u Srbiji i da ne mozes da dobijes ni atest za zatamnjenje stakala, a kamoli za to da li si po propisu ugradio dnevna svetla.
Ja sam kupio holomogovana dnevna svetla sa svim ECE homologacijama i odradio atest za ista.

Rad dnevnih svetala je takav (kada su LED u pitanju) da njima komanduje modul. Po paljenju pozicije mogu da se gase u potpunosti (kako je reseno kod mene), do toga da se intenzitet smanji na 50% i onda ona preuzimaju ulogu pozicionog svetla. Tako je reseno kod "krstenih" modela.
Najviše nas ubijaju ljudi koji su nam nekada davali razlog da živimo.

Odgovori