Zimske gume leti

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Zimske gume leti

Post od dragvorl » 02 Jun 2012, 17:24

Mislio sam da prodiskutujemo malo o ovoj praksi kod nas, jer dosta vidjam zimske gume na kolima leti. Evo jedno istrazivanje iz Kanade povodom toga.

SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18943
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od Delija » 02 Jun 2012, 18:44

Extra tekst! :doubleup:

dragvorl, respect za gomilu korisnih i interesantnih informacija koje siris web-om! :klanjamse:
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume leti

Post od ftj » 02 Jun 2012, 18:52

Što ne probaše i letnje gume nije mi jasno.

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2857
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Zimske gume leti

Post od Martin » 02 Jun 2012, 19:37

Na auto-putu često vidim automobile kako menaju gume - ili je pukla ili se izduvala. Prvo što mi padne na pamet jeste to da su sigurno vozili zimske pneumatike koji su se pregrejali i popustili.

Korisnikov avatar
fq400
Postovi: 1458
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:59
Garaža: Lancer

Re: Zimske gume leti

Post od fq400 » 02 Jun 2012, 19:40

Pa valjda sa letnjim nema dileme. Meni nije jasno kako se nekome isplati da vozi zimske gume leti...?

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2857
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Zimske gume leti

Post od Martin » 02 Jun 2012, 19:45

Isplati se onome ko nema novca i onome ko autom prelazi malu kilometražu...

Korisnikov avatar
sasa lbg
Postovi: 1567
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:11
Garaža: citroen C5 ,passat B3,citroen C3,vw caddy
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od sasa lbg » 02 Jun 2012, 19:58

fq400 je napisao:Pa valjda sa letnjim nema dileme. Meni nije jasno kako se nekome isplati da vozi zimske gume leti...?
Pa isplati kad zimske spadnu na dubinu sare koja ne garantuje zimi neke performanse...sto ne odvoziti jedno leto na njima.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29864
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od trojanac » 02 Jun 2012, 19:59

Mislim da se ne isplati jer vecinom ljudi vise voze leti, nego zimi. Zimska guma ce se pohabati leti lakse nego letnja zimi. Sa letnjim gumama zimi i ne kreces ako je napadao sneg i nije ocisceno. Zimsku gumu valjda kupuju i da bi vozili zimi, ne samo da ispune zakon. Posle 2 letnje sezone, ta guma nije vise ni za zimu. Kako god okrenes, nema tu ustede na duzi period, a da ne pricamo o bezbednosti.


Divlja vatra sa tapni i pricaj :)
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od dragvorl » 02 Jun 2012, 20:12

Delija je napisao:Extra tekst! :doubleup:

dragvorl, respect za gomilu korisnih i interesantnih informacija koje siris web-om! :klanjamse:
:doubleup:
ftj je napisao:Što ne probaše i letnje gume nije mi jasno.
http://www.insideline.com/features/tire ... ummer.html
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
HellBoy
Postovi: 189
Pridružio se: 26 Jan 2012, 23:54
Garaža: Megane 3 GrandTour GTLine 1,9Dci/130ks+ & Ducati S2R 803cc & Hyundai i30 1,6/130ks GLS
Lokacija: Neusatz

Re: Zimske gume leti

Post od HellBoy » 03 Jun 2012, 01:49

trojanac je napisao:Zimsku gumu valjda kupuju i da bi vozili zimi, ne samo da ispune zakon. Posle 2 letnje sezone, ta guma nije vise ni za zimu. Kako god okrenes, nema tu ustede na duzi period, a da ne pricamo o bezbednosti.
Upravo je tako, ali nažalost to mnogi ne primenjuju...to bi isto trebalo da se proverava sa strane MUP-a, kao u zimskom periodu, pa da se sankcionišu ''pametni vozači'' jer su isto tako opasni kao i oni sa letnjim gumama zimi.
http://www.facebook.com/RaceChip.srbija" onclick="window.open(this.href);return false;

Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Zimske gume leti

Post od elMaestro » 03 Jun 2012, 02:53

Za vozače koji voze kola podjednako u svim dobima godine, letnje su obavezne. Ali neko ko pređe godišnje <5000km i ko zimske kupi samo zbog nekoliko vožnji zimi (i zbog pandura) njemu se one neće potrošiti ako njima pređe, lupam, 3000-4000km leti.
Имам једно потпитање...

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29864
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od trojanac » 03 Jun 2012, 08:44

Teško je utvrditi tu neko pravilo jer ima raznih kombinacija kojima ljudi pristupaju iz nemogućnosti da kupe dva kompletna seta. Meni se nekako čini, da ako neko nema za 2 kompleta guma, neće sigurno ni kupiti jedan komplet premijum guma, jer bi ga to koštalo maltene kao dva kompleta Tigrovih. Obično ti što se vode logikom da malo voze, zaključuju da je svaka guma dobra, pa i ona najjeftinija, jer oni malo prelaze.
Naravno, postoje i takvi vozači koji voze samo vikendom do vikendice i pređu godišnje 2.000km, ali koliko je takvih? Mislim da je puno veći broj onih koji voze puno više, idu i na more sa porodicom, a sve sa neodgovarajućim gumama, da ne kažem neispravnim autom, jer su pred zakonom ispravni. Pa ti vidi kad se na 30+ stepeni zaletiš niz neki Kanjon i treba da ukočiš sa zimskom gumom.
Ono što je meni u glavi uvek kad se priča o ovome je moj drugar koji se tako pravio pametan pa vozio zimi na letnjim gumama i celu zimu izdržao, da bi u martu, kad je pao poslednji sneg, proklizao na kočenju i udario u drugi auto. Šteta mnogo veća od kompleta zimskih guma. Tako da, može neko preći i 50.000km sa neodgovarajućim gumama, voze ljudi potpuno ćelave gume, sve to nekako prolazi, ali neka se samo jednom desi i najmanji incident, džabe onda sve što si "uštedeo" jer će te to opet koštati i novaca i živaca.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
sasa lbg
Postovi: 1567
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:11
Garaža: citroen C5 ,passat B3,citroen C3,vw caddy
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od sasa lbg » 03 Jun 2012, 09:10

Trojanac sta ces ti uraditi sa svojim zimskim gumama kad padnu na 5 mm recimo...bacices ih ili ces ih jedno leto jos voziti?

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od Sloba » 03 Jun 2012, 10:17

Baciće ih on pre nego što dođu do 5mm. :kezo:

sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Zimske gume leti

Post od sasha015 » 03 Jun 2012, 10:36

Moj jugic se vozi na zimskim gumama.Trajal.I dobice sledece sedmice jos 2 wintere.
Zasto?Zato sto je 2 auto koji se "tambura" samo po gradu i zato sto se nema para za 2 kompleta guma za auto koji bi vredeo manje od tih guma.
Vozi se 1 mesecno do sela i ne prelazi 55Km na otvorenom putu tada.
Mislim da nece preci vise od 3000-4000 km godisnje kao i vecina drugih jugica,kadeta,zastavi,askona i golfova 2 koji sluze da se zavrsi posao u gradu ili eventualno da se dodje do grada koji je na 10 km od mesta stanovanja.I svi oni imaju zimske gume.Svaki dan mi stane desetina takvih ispred radnje.Tako je u maloj sredini,zapadne Srbije,gradicu od 30.000 stanovnika.Tako je i u celoj LOznickoj osptini.

A "ovi" sto "teraju" po auto putu ili im auto sluzi za medjugradsku voznju:
1.jednostavno NISU OBAVESTENI,nemaju pristup informacijama na internetu ili
2.svesno to rade jer nemaju novca.Izdrzace valjda guma.
3.Ili oni "znaju najbolje" uvek,svi drugi su neznalice i sa takvim nema rasprave.

Odgovori