Izgradnja garaže

Razne teme, pitanja, iskustva
ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Izgradnja garaže

Post od ljubitelj » 18 Jul 2015, 15:43

TDI je napisao:Hajde, posto vas ima dosta pravno podkovanih...Recimo imam neki stari objekat na svom placu, neku malu staru kucu koja nije bezbedna za upotrebu...I hocu da je renoviram i preradim u garazu...Jel mi i za to treba građevinska dozvola ili ne?

Izvinjavam se autoru teme, ali povela se prica o tome, pa da pitam...
Naravno da treba dozvola.
I uz dozvolu validan projekat.

Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3835
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Izgradnja garaže

Post od swemir » 18 Jul 2015, 15:44

Od maja 2015 nema vise prijave legalizacije samo odobravanje slucajeva prijavljenih pre maja. Nece vise biti odobrenja za objekte izgradjene posle maja. Legalizacije koje su bile otvorene dobili smo dopis da do maja moraju biti prijavljene. Sad kod njih moze obrada da traje godinama. Ali novih prijava vise nema. End off.
Sad

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Izgradnja garaže

Post od ljubitelj » 18 Jul 2015, 16:02

Martin je napisao: Dimenzije će biti 6x3m, sa 2 metra visine. ;)


Nego, dajte neka vaša iskustva oko građenja garaža i uređenja istih - mislim da ni na jedom auto-forumu nisam našao ovakvu temu, pa ako je neko već obavio sličan poduhvat- neka piše. :doubleup:
Ja sam pravio posebno van kuce vise kao nadstresnicu, dimenzije su 5x3m. U mojoj opstini se dozvola izdaje za maksimalno tu dimenziju po skracenom postupku, tj samo lokacijska dok za vece treba sve kao i za gradnju kuce.

Dozvolu sam dobio bez problema osim sto sam cekao 3 nedelje dok je napisu jer nisu znali kako treba da glasi tekst. Valjda se pravnici prvi put sretali sa izdavanjem dozvole za pomocni objekat.


U sustini ne znam sta moze da te zanima, garaza se pravi na isti nacin kao i kuca ako hoces da bude zatvoreni objekat pogodan za celogodisnju upotrebu, sa svim elmentima od hidro i termo izolacije, krova sa olucima, temeljne ploce, serklazi, ispuna zidova.

Ja vise volim drvo pa sam sve napravio od drveta, tj rostilj sistem drvenih greda povezanih LKV vezama a kao krov je bitumenska valovita ploca upotrebljena a umesto zidova trska.
Pod je obican nabijeni tzv iberlauf posto je zemlja glinovita i jako dobro noseca.

Meni je to samo za parkiranje auta namenski napravljeno vise kao zastita od Sunca i delimicno snega. Posebnu predvidjenu garazu (koja nije dovrsena a i nece biti garaza nego radionica na kraju) imam unutar kuce sa direktnom toplom vezom sa ostatkom kuce.
Garaza je po projektu 5.5mx2.5m i premala je za auto uz normalno koriscenje tj jako je knap kada je unutra auto.Nije dobar projekat ne samo zbog malih dimenzija nego i zbog drugih stvari koje su zaboravljene/ lose predvidjene.

Moj ti je savet da ili napravis garazu kako treba, znaci kao i glavnu zgradu po propisima struke, ili da napravis samo nadstresnicu da kosta sto manje.

Garaza do pola napravljena samo sa golim zidovima mi je bacen novac, niti je prava garaza niti je jeftino. Neces moci zimi da iskoristis prednosti koje ima garaza a leti ti ionako nije potreban zidani objekat.

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2857
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Izgradnja garaže

Post od Martin » 18 Jul 2015, 18:46

Ma da ga leti ne przi sunce, a zimi ne zatrpava sneg. Mozda da se spakuju bicikle. To mi je dovoljno. Dakle i sama nadstresnica bi zavrsavala posao. ;-)
Ali opet, sve zavisi od finansija....

------/\_______/\______/\---------/\_______

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Izgradnja garaže

Post od Rakhil » 18 Jul 2015, 20:36

Deluje mi da ti je optimalno resenje zidana za jedan auto plus nadstresnica uz nju. Time mozes da se iogranicis na garazna vrata tipske velicine koja su najjeftinija a garazu sazidas malo vecu da imas neki radni sto, police itd. Pored nastavis krov i napravis jednostavnu nadstresnicu za zenomobil.

Ja bih pored toga dodao i nadstresnicu na ulazu u garazu; idealno da ostavljas auto u toku dana kad te mrzi da uterujes u garazu, mozes da peres kola u hladovini itd.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Izgradnja garaže

Post od Geza » 18 Jul 2015, 20:49

Steva je pravio garažu skoro, možda se javi sa nekim savetom.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
steva_anya
Postovi: 5456
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:29
Garaža: Honda Civic 1.8 Sport 2011
Lokacija: Beograd

Re: Izgradnja garaže

Post od steva_anya » 18 Jul 2015, 21:20

viewtopic.php?f=2&t=2740&start=225
Evo linka ka mojoj temi o Civiku

Cale je napravio garazu. Ako trebaju dimenzije mogu sutra da premerim i uslikam dodatno.

Tu parkiramo Hondu i Punta. Levi deo je nesto siri, i ocigledno visi zbog pada.
Ako se secam dobro, materijal je bio oko 900e, ali videcu sa caletom [grede, razne farbe za zastitu i bojenje drveta, lim za krov, table za bocne zidove, betonaza stubova, srafovi...].

Spasili smo se sa garazom, najbolja investicija. Pre neki dan kad je bilo 38-39 stepeni, u garazi je bilo 30, barem je toliko pisalo na displeju Honde.
Snega nije bilo ove zime, ali ono sto je palo je samo malo napadalo na zadnje staklo. Kisa samo pokvasi zadnji deo. Auto je prosto cistiji.

Jedino sto nismo ostavili je uticnica za usisivac i neko dodatno svetlo. Mozda je zatrebalo 2x za godinu dana. Eto, to mozes da razmotris.

Ako ces prati auto nekad u garazi, neka ima mali pad da se voda ne zadrzava.
stomatologija na drugaciji nacin: tomorrow tooth
https://www.facebook.com/LegeArtisDrKopanja

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Izgradnja garaže

Post od ljubitelj » 18 Jul 2015, 21:36

Da, uticnica za struju i svetlo obavezno.
Ja sam to uradio sa postavljanjem tzv parapetnog kanala za telekomunikacije kroz koji prolaze kablovi a u njih se direktno montira euro suko modularna uticnica 45x45mm. Kanal je od samogasive plastike, ima poklopac pa ne smeta ni (blaga) kisa.

Za ukljucivanje svetla i same suko uticnice upotrebio sam prekidac sa daljincem koji omogucava zasebno ukljucivanje 4 strujna kola.

Tako da kada prilazim kuci po tami izvadim iz kasete auta daljinac i njime upalim svetlo da bi pod svetlom otkljucao kapiju a i video kakvo je stanje.
Posle ponesem sa sobom daljinac u kucu.
Daljinac sa sklopkom je neki kineski, kosta 20tak evra i iako je jeftin dobro radi evo vec 2 godine.

Zimi se suko prikljucak moze upotrebiti za elektro grejac antifriza koji zagreje kabineu/motor tako da se ne ulazi u hladan auto.

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2857
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Izgradnja garaže

Post od Martin » 19 Jul 2015, 21:47

Evo i tog 3D modela, slika placa i pozicije nadstrešnice/garaže u odnosu na kući i u samom placu.
Slika

Slika

Slika

Slika

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Izgradnja garaže

Post od Vladapetr » 19 Jul 2015, 23:06

Nisi u manjku sa prostorom, savetujem ti da pojačaš mere. Ne može da škodi, a vrlo je moguće da će ti zafaliti.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Izgradnja garaže

Post od Stjepa » 20 Jul 2015, 10:26

Martine previše puta pomenuše "pojačane" dimenzije i ne greše u opšte.

Deda i tata pravili garažu spram auta koji su tada vozili, kadet. Jednom sam se ja nakanio i jednom brat da uteramo drugi auto, oktaviju, u tu garažu. Kated je imao dovoljno prostora, oktaviju naslonim branikom i na čeoni zid i na vrata kada zatvaram. Jednostavno je postala neupotrebljiva i namena joj je promenjena u podrum, a auto se parkira ispred. :kuku:
A bilo prostora da se ozida metar duža.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Izgradnja garaže

Post od Geza » 27 Jul 2015, 14:16

Možda Martin dobije neke ideje.

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... neBNSrTx60

Umesto drveta sa bokova bi mogao da se stavi trapezni lim sa nekom izolacijom.
http://www.lining.rs/proizvodi/profilisani-limovi-1
http://www.slogametal.com/ProdajniProgr ... oviT2.html
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
AcaKayak
Postovi: 4865
Pridružio se: 18 Jan 2012, 11:13

Re: Izgradnja garaže

Post od AcaKayak » 27 Jul 2015, 14:34

Martine, zasto je ne bi digao malo iznad 2 metra, koliko dodatnih pola metra povecava investiciju? Ja cenim da bi je poskupelo za manje od 10% a to je onda steta neiskoristiti.

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Izgradnja garaže

Post od Rakhil » 27 Jul 2015, 15:10

Ako dignes na 2.5, mozes da otvoris krovni kofer u garazi, sto moze da bude korisno, ili da montiras bicikl na nosac itd. Jedino te vrata tu kolju zesce, zidovi su jeftini.

Korisnikov avatar
sashicus
Postovi: 872
Pridružio se: 14 Jan 2012, 10:43
Garaža: lancia lybra 1.9 jtd
Lokacija: Nis

Re: Izgradnja garaže

Post od sashicus » 28 Jul 2015, 00:19

Kad kupi karavana nece moci da otvori gepek :) ne moras 2,5 ali bar 2,2-2,3m :)

Odgovori