Start-Stop sistem

Tehnička pitanja i objašnjenja
Odgovori
Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Start-Stop sistem

Post od Laki021 » 18 Jun 2012, 10:56

Jest da ovo nije vezano samo za BMW F10 vec za gomilu novih modela, ali posto sam ovo iskusio u novoj petici i malo iz radoznalosti pogledao po netu sta ljudi bas za njega pisu odlucio sam da ovde napisem ovo.

Uglavnom, tice se Start/Stop sistema. Kada sam vozao M5-icu, izludjivao me je start/stop sistem, kad god stanes, on ugasi auto, pomeris auto jedan metar, on ga prvo pali, pa ga opet gasi cim stanes. Mene je to toliko izludjivalo da nemam reci. Moze da se ugasi ali to se mora raditi svaki put kada se startuje auto (ne moze da upamti da je ugasen) i svaki put kada se auto vrati u ECO mode on se ponovo upali iako ste ga prethodno ugasili. I aj jos da razumem kad to stave u neki 520d ultra green efficiency eco ultimate i sl, al kad to strpaju u M5 onda je to bas strasno.

Onda sam iz radoznalosti otisao na BMW forum da vidim sta ljudi misle o tome, i skontao da otprilike 90% ljudi ne moze da svari ovo, potpuno su odlepili, zale se ovlascenim servisima ali ne postoji nacin da se trajno iskljuci (ok, verujem da strucan autoelektronicar moze da ga iskljuci kopanjem po memoriji, ali generalno ne postoji normalan nacin)... Neki ljudi kupuju polovne samo kako bi zaobisli ovaj sistem, ali najbolji mi je lik koji je toliko po..deo od ovog sistema u svom autu da je napravio sajt :)


http://www.bmwautostop.com/


Na sajtu je i uputstvo :)


How To Disable The BMW Auto Stop/Start System



1. Buy a good sledgehammer.

2. Open the door of your car.

3. Smash the sledgehammer against the Auto Start/Stop button.

4. Put leftover parts in a box and mail back to:

Attn: We don’t care what are customers think
BMW
Terrible customer service way
Nordrhein-Westfalen Germany

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: BMW serije 5 F10

Post od NexT » 18 Jun 2012, 11:16

:rofl: :rofl: :rofl:

al kontam da onaj ko malo vise vozi moze da popizdi od takvih stvari...

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: BMW serije 5 F10

Post od Texonja » 18 Jun 2012, 11:29

Vec vidim sta ce da me nervira na X3. :palica:
Ali najiritantnija je cinjenica da ne postoji nacin da ga zauvek iskljucis. Zapravo je to JEDINI propust u celoj prici. Verujem da ce se u narednih godinu dana pojaviti neko resenje za permanentno iskljucivanje.
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: BMW serije 5 F10

Post od Geza » 18 Jun 2012, 11:42

Kažu vlasnici da postoji caka, tj da se drži klima stalno upaljena, što omogućava neku vrstu premošćenja Start/Stop sistema.

A ima i ovo.
Fortunately there's a disable button just below the start/stop button, but you end up with an annoying amber light not far enough away from your line of sight.
http://f10.5post.com/forums/showthread.php?t=555662
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: BMW serije 5 F10

Post od dragvorl » 18 Jun 2012, 11:46

Stvarno su mogli to da rese da moze da se ugasi, ako nista bar na jacim modelima. Ajde da razumem na nekom Nissanu ili Toyoti, ali na BMW. :kuku: :ccc: :naughty:
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: BMW serije 5 F10

Post od Texonja » 18 Jun 2012, 11:50

Gezo, ili nisi pratio na casu ili ja nisam razumeo tekst koji je okacio Laki, mada bih rekao da je ono prvo. :) Taj taster postoji, ali on funkcionise samo do prvog narednog paljenja motora. Dakle, upalis auto, iskljucis auto-start/stop, vozis, stanes ispred trafike, ugasis auto, sledeci put kada opet upalis moras ponovo da stiskas taj pomenuti taster za OFF (koji vaistinu jeste ispod start/stop tastera).

Sto se tice klime, u tekstu na linku iznad pise da kada se zbog auto-start/stop sistema iskljuci motor na semaforu , iskljuci se i klima. Tip je bas pisao kako moze i po minut-dva da stoji na semaforu i bez klime za to vreme pocne da se znoji. :nonono:
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: BMW serije 5 F10

Post od Floyd » 18 Jun 2012, 12:52

Laki021 je napisao:I aj jos da razumem kad to stave u neki 520d ultra green efficiency eco ultimate i sl, al kad to strpaju u M5 onda je to bas strasno.
To verovatno ima veze sa smanjenjem CO2 i ispunjavanja ebenih EURO normi, ebale ih norme.
Texonja je napisao:Vec vidim sta ce da me nervira na X3. :palica:
Kod manuelnog menjaca je manje iritantno jer dok god ne izbacis iz brzine i pustis kvacilo on radi.
Tako za raziku od automatika nece morati da se gasi svaki cas kad vozis u velikoj koloni.
To je moje iskustvo sa F30...naravno na semaforu/pri duzem stajanju ga ugasis ali se pri kretanju veoma brzo startuje.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: BMW serije 5 F10

Post od trojanac » 18 Jun 2012, 12:57

Ja sam se prvi put sa tim susreo tokom vožnje novog Civica, na Novom Beogradu. Nije mi delovalo tako strašno, mislim da se navikne čovek na to relativno brzo.
Posetite www.garaza.rs !

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: BMW serije 5 F10

Post od Floyd » 18 Jun 2012, 13:03

Trojanac, pretpostavljam da si vozio manuelca.
Kazem da kod njega i nije tako iritantno jer mozes da ga "kontrolises".

Verujem da je kod automatika *ranje jer pri svakom zaustavljanju (makar ono trajalo sekund) on gasi motor.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: BMW serije 5 F10

Post od Laki021 » 18 Jun 2012, 13:07

Floyd je napisao:
Laki021 je napisao:I aj jos da razumem kad to stave u neki 520d ultra green efficiency eco ultimate i sl, al kad to strpaju u M5 onda je to bas strasno.
To verovatno ima veze sa smanjenjem CO2 i ispunjavanja ebenih EURO normi, ebale ih norme.

A vidim tebe jos uvek trese sto su te zahebali za S5, razumem te potpuno, ebena drzava je prakticno i umesto mene donela odluku da ce mi sledeci auto biti dizelas (svakako sam se dvoumio, al mislim da dileme vise nema iako sam do sada lagano naginjao ka benzincu).

trojanac je napisao:Ja sam se prvi put sa tim susreo tokom vožnje novog Civica, na Novom Beogradu. Nije mi delovalo tako strašno, mislim da se navikne čovek na to relativno brzo.
Pa nema tu mnogo navikavanja u nekim situacijama. Recimo, cekas na levo skretanje, i cekas priliku da skrenes cim se ukaze praznina u vozilima koja ti nailaze u susret, hteo ti ne hteo sa automatikom ce ti ugasiti auto, pa neces ni moci da krenes kako bi zeleo. Plus jos zamisljam na sta ce to liciti kad ta kola vise ne budu tako nova i motori u besprekornom stanju na pale cim azvergla, pa nakon paljenja pri prvom dodavanju gasa jos malo zastuca...



Nisam gledao kakvi se akumulatori koriste u kolima sa start/stop sistemom, posto cisto sumnjam da koriste obicne akumulatore jer bi ih ubili dok kazes keks, verovatno je nesto mnogo skuplje u pitanju, super kondenzatori i sl...
Poslednja izmena od Laki021 u 18 Jun 2012, 13:08, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: BMW serije 5 F10

Post od Texonja » 18 Jun 2012, 13:08

Tako je kako verujes Floyde. Onaj test X3 u Delti je bio automatik i taj start/stop mi se aktivirao prilikom obicnog uparkiravanja, tj isao sam prvo napred i stao da bih ubacio u "R" da ga uparkiram u rikverc. Dok sam ja pogledao ka onom svemirskom menjacu da vidim gde je "R", on je ugasio motor. Pitao sam prodavca dal' to moze da se iskljuci i on je rekao naravno i pokazao mi taster. Tu se sva moja briga zavrsila, jer "moze da se iskljuci", ali niko mi nije rekao da SVAKI PUT MORAM DA GA ISKLJUCUJEM. :uf:
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: BMW serije 5 F10

Post od Laki021 » 18 Jun 2012, 13:11

Ne bih da ti dodatno stajem na muku, ali ako procitas malo pazljivije, videces da nekad nije dovoljno samo jednom nakon paljenja ugasiti ga, vec se on povremeno (kad predjes u eko mode a cini mi se cak i posle odredjenog vremena) opet sam upali :)

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: BMW serije 5 F10

Post od trojanac » 18 Jun 2012, 13:11

Ništa Tex, otkaži porudžbinu. :mrgreen:
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: BMW serije 5 F10

Post od Texonja » 18 Jun 2012, 13:13

:uf:
@Laki, sta je eco-mode?
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: BMW serije 5 F10

Post od Laki021 » 18 Jun 2012, 13:17

A ebem li ga, u M5 imas neku gomilu podesavanja, pa izmedju ostalog postoji i nesto sto odredjuje odziv gasa gde ima eco, standard i sport valjda je to to. U principu je njega najlakse voziti u tom eco modu jer papucica gasa nije preosetljiva, u sport ubija koliko je ostar, ne mozes krenuti a da ga ne potpises i svako pipkanje gasa rezultuje cimanjem...

Uglavnom, ja sam skontao tokom igranja sa M5 da mi se taj start/stop sam ponovo aktivirao i tokom voznje ali nisam skontao kad kako i zasto. E sad citajuci malo forume sam nasao da se on zaista sam aktivira, ali su neki pominjali da se to desava ako odes u eco mod (nisu pricali o M modelima), tako da nemam pojma sta je to tacno u slucaju tvog auta.

Odgovori