Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se dobio normalan gepek?

Sve vezano za gume i felne
XXXMAN1
Postovi: 26
Pridružio se: 14 Mar 2015, 16:31
Lokacija: Srbija

Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se dobio normalan gepek?

Post od XXXMAN1 » 08 Nov 2015, 16:41

Treba mi savet kako resiti problem malog gepeka. Kupio sam ford Focus MK2.5 i sve je super osim gepeka koji je kao kod jugica. Problem je sto ima rezervni tocak punih dimenzija (205/55, R16) pa je pod gepeka dosta izdignut iznad lima (ima debeli stiropor oko rezervnog tocka). Koje su mi opcije? U kojim dimenzijama treba da trazim "copavac" da bi mogao da se upari sa ovim 205/55 R16 tockovima? Da li je set za reparaciju prihvatljivo resenje (eventualno u kombinaciji sa AMSS karticom za pomoc na putu)?

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se do

Post od nidza » 08 Nov 2015, 18:43

Imaš puno kalkulatora na netu dimenzija točkova. Raspon rupa ti ne odgovara sa većine drugih automobila, ali dimenzije točka da. S obzirom da je točak jako tanak sigurno može da se napravi adapter i na taj način da staviš bilo čiji rezervni točak.

Tapatalk

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se do

Post od Saša » 08 Nov 2015, 18:44

Ja bih prvo nazvao neki ovlašćeni servis/salon za Forda i pitao postoji li već takav točak za tvoj auto ili za neki drugi iz grupacije a da odgovara za tvoj. Ako postoji i nije preskup - eto rešenja. Ako je skup - traži po oglasima i otpadima polovan. Ako ne postoji - gledaj da li neki od drugih automobila u tvojoj dimenziji točka ima "ćopavac", pa još ako se gađaju i broj šrafova i raspored/razmak rupa - super. Recimo, moja službena Toyota Avensis (2012 godište) ima tu dimenziju točka i ćopavac, samo ne znam da li se "gađaju" i felne. :)

TT

Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se do

Post od gavran » 08 Nov 2015, 18:58

Moj auto je fabrički došao u toj dimenziji gume 205/55 R16 i sa njim fabrički rezervni točak "ćopavac" u dimenziji 125/70 R16. Znači to bi trebala da bude dimenzija koja sigurno odgovara, ti samo treba da povedeš računa da raspon rupa na felni odgovara tvom autu.
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

XXXMAN1
Postovi: 26
Pridružio se: 14 Mar 2015, 16:31
Lokacija: Srbija

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se do

Post od XXXMAN1 » 08 Nov 2015, 22:51

Prvo da se izvinim zbog nesuvislog naslova. Ne znam gde mi se zagubilo "...normalan gepek" prilikom kucanja. Tek sam sad video da fale dve reci.
@gavran Tvoj odgovor me skroz zbunio. Zar 205/55 i 125/70 nemaju razlicite precnike i to za dobrih 5 cm. Kako mogu da se krecu kola ako jedan tocak ne dohvata put? Ili ja nemam pojma kako u stvari funkcionise rezervni tocak (sto, realno, nije iskljuceno). Zar ne bi trebao rezervni da bude recimo 125/85 R16?
Niko ne pominje set za reparaciju. Znaci izbegavati tu varijantu? Nekako razmisljam, ako i stavim pomocni tocak, opet treba da trazim najblizeg vulkanizera. Ako ne pomogne set za reparaciju, pozovem AMSS da me odslepa. Jedino ce da bude nezgodno ako sam u inostranstvu pa me vulkanizer "osisa" za novu gumu ili popravku.

Korisnikov avatar
jaksa
Postovi: 3564
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:15
Garaža: Jugo 45

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se do

Post od jaksa » 08 Nov 2015, 23:18

Nisu to uporedive mere. Za tvog fokusa postoji rez.točak manjih dimenzija i on rešava taj problem koji te muči.

sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se do

Post od sasha015 » 09 Nov 2015, 10:01

Kad iseces gumu po boku u nekoj vukojebini nikakav set za reparaciju i kartica auto pomoci ti nece pomoci.
Naravno ovaj scenario se uglavnom ne desava,ali dovoljno je jednom i nikad vise.
Bilo kakav copavac ce pomoci da se domognes kuce ili vulkanizera pa vozio i 30 na sat...

Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se do

Post od gavran » 09 Nov 2015, 10:31

XXXMAN1 je napisao: @gavran Tvoj odgovor me skroz zbunio. Zar 205/55 i 125/70 nemaju razlicite precnike i to za dobrih 5 cm. Kako mogu da se krecu kola ako jedan tocak ne dohvata put? Ili ja nemam pojma kako u stvari funkcionise rezervni tocak (sto, realno, nije iskljuceno). Zar ne bi trebao rezervni da bude recimo 125/85 R16?
Tako je kod mene došlo fabrički, znači rezervni točak je original njihov koji je došao sa autom, a auto je na sebi imao gume u dimenziji koje su i na tvom autu (auto sam kupio nov u salonu tako da ne postoji mogućnost da je prethodni vlasnik u međuvremenu nešto menjao). E sada ja stvarno ne znam koji je kriterijum prilikom utvrđivanja rezervnog točka tog tipa u odnosu na dimenziju guma koje dolaze sa autom, ja sam samo prosledio preciznu informaciju kako je to kod mene fabrički spakovano, ako fabrika greši onda tu informaciju treba odbaciti. Ja nisam imao prilike da probam kako se to ponaša u praksi i da li i kakve nuspojave to prouzrokuje pa ne mogu da podelim lična iskustva tog tipa.

Jedna takođe po meni bitna stvar je i nosivost tog točka, na primer tvoji standardni točkovi u toj dimenziji su uglavnom 91 što znači da nose čini mi se 615 kg po točku, moj ćopavac je nocivosti 99M, ne znam na tu dimenziju koliku nosivost to predstavlja, ali hoću nešto drugo da kažem, možda je visina profila od 85 na širinu gume 125 suviše visok profil da bi imao adekvatnu nosivost i stabilnost. Znači ovo je samo moja pretpostavka, ali možda nije isključeno da i to igra ulogu.
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15130
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se do

Post od Kuzmanovic » 09 Nov 2015, 10:52

Rezervni tocak manjih dimenzija tj "copavac" ima namerno manji obim (zato se i zove kako se zove, i sluzi za sta sluzi). Takav tocak se koristi da bi se doslo do najblizeg vulkanizera i to brzinom do 80 km/h. Zbog svojih karakteristika copavac je potrebno montirati na zadnju osovinu, pa ako se izbusi guma na prednjoj osovini onda se jedan tocak sa zadnje osovine prebacuje napred a copavac se montira pozadi.

Sto se tice onog sto si rekao za tocak manjeg obima da ce ostati u vazduhu, to nije tako jer ce sistem za oslanjanje odraditi svoj posao tj. "amortizer ce se vise istegnuti i spustiti taj manji tocak na zemlju", da ti tako plasticno objasnim.

Sent from my Tapatalk using Alcatel One Touch Idol

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se do

Post od nidza » 09 Nov 2015, 11:26

Ne bi trebalo da ima manji obim, tj. to bi bilo veoma pogrešno. Obim mora da bude približan fabričkoj dimenziji, jedino što je tanji. ESP bi odlepio da se jedan točak obimom znatno razlikuje od ostalih.

Kod Alfe 159 "ćopavac" je dimenzija 125/80R17, sa obimom 198,5cm, odnosno potpuno isti obim kao 205/55R16 točak. Gotovo sam siguran da je ta dimenzija ćopavca standard za kola koja voze 16-ice ovih dimenzija (Alfa zapravo nosi 215).

Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se do

Post od gavran » 09 Nov 2015, 11:49

ESP može da se isključi dok ne stigneš do najbližeg vulkanizera i onako sa ovim točkom ne bi smelo da se vozi brže od 40-50 km/h
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se do

Post od Saša » 09 Nov 2015, 13:04

80 km/h

TT

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se do

Post od nidza » 09 Nov 2015, 13:32

Atestirao ja moj na 110 nekih 70tak km (do posla i kuće) i nema problema, guma je ko nova. Dok nisu dobili zamenski Semperit, vozio sam jednu Winter1 na mestu zadnje desne gume, sigurno je sigurnije od ćopavca (doduše verovatno ne mnogo).

Korisnikov avatar
Troll
Postovi: 62
Pridružio se: 28 Maj 2015, 21:35
Garaža: Mazda 3 G120

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se do

Post od Troll » 09 Nov 2015, 22:44

Da li je obavezno da ćopavac bude iste colaže kao točkovi na autu? Recimo ako su točkovi 205/60/R16, da li bi bio problem staviti i voziti na ćopavcu 125/80/R15? Naravno montirano na zadnjoj osovini, centralna rupa i raspored šrafova kao na normalnom točku

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se do

Post od nidza » 09 Nov 2015, 23:07

Svašta.

Misliš da imaš posebno zimski i letnji ćopavac?

Isto je kao i da svim drugim točkovima, nije obavezna nijedna felna, nego imaš opseg. Ćopavac jedino mora da bude u opsegu.

Tapatalk

Odgovori