Negativne pojava je prirodna i svakako postoji uvek i svuda. To je zakonitost. Pitanje je samo koliko je izrazeno a to pokazu konkretne brojke izmerene temperature povrsine stakla.goblin napisao:@ljubitelj (da ti ne citiram ceo post)
. Taj stan i dnevni boravak se potpuno normalno zagrevaju zimi i nema govora o negativnim posledicama o kojima pises.
U tom stanu se zimi ne koriste papuce i grejanje je sasvim normalno kao i u bilo kojem drugom stanu.
Naveo sam ti tipicne cifre koje se trebaju postici za t povrsine. Normalno zagrevanje je opet kategorija u brojkama, koliko je to kWh/m2 godisnje? U koju energetsku kategoriju spada taj stan?
Dobijeno je neudobno resenje, neprijatno vruce je nesto sto treba izbeci. A to je uradjeno da bi se previsokom temperaturom vazduha popravila situacija preniske temperature zida/ stakla i koliko toliko priblizilo normali.ftj napisao: na ostatak do zida je stavio vertikalne radijatore i zimi na -15 je u celom tom stanu neprijatno vruce, toliko da moraju da se zavrcu radijatori ili otvaraju prozori na kant..
Ovo sto si opisao je tipican problem koji nastane.
Optimalna temperatura vazduha je oko 20.5-21.0C uz temperaturu zidova od 19.5C.
Sto je hladniji zid potrebno je podizati sve vise temp vazduha a doija se manji komfor boravka. To je dobro opisano u literaturi, konstatuje se u praksi pri merenjima i pravilo je koje se iznova potvrdjuje.
Svako podizanje temperature vazduha smanjuje relativnu vlaznost vazduha i u takvom prosotru koji si opisao je komfor boravka ispod proseka.
Da ne pricamo o energetskoj efiklasnosti koja strmoglavo opada.
Umesto povecanja temperature vazduha moderno zgradarstvo se fokusira na poceanje temperature zidova.
Tehnologija postoji ali se ovde se ne primenjuje cesto sto iz finanisja sto iz neznanja o postojanju drugacijih resenja od stecenih navika iz proslosti.