Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Iskustva sa gorivima i uljima
Korisnikov avatar
djiuliju
Postovi: 1468
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:56
Garaža: Clio II ph2 1.2 16v
Lokacija: Jagodina

Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od djiuliju » 05 Jul 2012, 15:07

Diskusija na tu temu se vodila na drugom forumu, pa me zanima sta vi mislite. Da li voznja sa ukljucenim tempomatom povecava potrosnju u odnosu na voznju sa nogom na gasu? Ili pak smanjuje? I zasto?

Moje je misljenje da bi sa tempomatom potrosnja trebala da bude za nijansu manja, ili ako ne manja onda nikako veca. Dosta ljudi misli drugacije, tj cini im se da je drugacije

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od Grujic » 05 Jul 2012, 15:09

Ista ili manja, jer stari tempomati su koliko znam "hvatali" sajlu gasa, i drzali je, pa se konstantnom brzinom dobijala nisa potrosnja nego uz ubrzavanje i usporavanje. Kod novijih sa elektronskim gasom ne znam zasto bi se odstupilo od toga..

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od Texonja » 05 Jul 2012, 15:11

Smanjuje 100% sam ubedjen. Nisam nesto puno vozio van grada X3, ali na starom 320d mi je eko-metar stalno varirao na litru vise kada drzim nogu na gasu, dok kada stavim na tempomat onda obori kazaljku na manju cifru. Pritom, tempomat ravnomernije dodaje gas kada ide uzbrdo (da bi odrzao brzinu). Kada ga deaktiviras da bi usporio, pa ponovo aktiviras staru vrednost on opet ravnomerno ubrzava, tj ima "laksu nogu" od vozaca.
Mozda zavisi i od auta, ali verujem ako pricamo o savremenom automobilu, a ne o nekom stap-kanap sistemu da STEDI gorivo. Ne puno i ne bitno, ali stedi. (opet kazem, moj utisak i rezonovanje, bez nekog strucnog uplitanja jer nisam strucnjak)
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od NexT » 05 Jul 2012, 15:14

Dobija se minimalno niza potrosnja. Poenta tempomata da da odmoris nogu, a ne da spusti potrosnju 50%.

Ako uzmemo da nisi mentol koji konstantno vozi izmedju 110 i 150 na auto-putu i stalno usporava i ubrzava, hvatas isti prosek kao tempomat...
Na mercedesu sam probao i jedno i drugo, razlika je toliko mala da se moze reci da su uslovi na putu doprineli tome... Bila je potrosnja oko 0.1-0.2 u proseku manja sa tempomatom (BG- Subotica)

Korisnikov avatar
RINGE
Postovi: 382
Pridružio se: 06 Jun 2012, 08:52
Garaža: Suzuki SX4 GS

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od RINGE » 05 Jul 2012, 16:00

Ne vidim ni jedan razlog zasto bi bila veca?

Kakva je stvar sa automaticima? moze li tu tempomat da se umesa pa da tera u nize brzine? (pricam napamet)

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10885
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od Uroš S. » 05 Jul 2012, 16:05

Evo ti primer za FSI I TSI TFSI motore, oni mogu da rade na siromašnoj smeši, nju ostvaruju samo u trenucima jednakog pritiska na gas, koliko god noga bila mirna na autoputu, pređeš preko neravnine, okreneš se, protegneš nogu i narušavaš taj režim siromašne smeše, a ako imaš tempomat on održava gas idealno ujednačeno, i eto uštede.

Korisnikov avatar
AcaKayak
Postovi: 4865
Pridružio se: 18 Jan 2012, 11:13

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od AcaKayak » 05 Jul 2012, 18:14

Prosto i jednostavno, tempomat smanjuje potrosnju jer drzi brzinu ujednacenom. Kao sto telu treba vise energije da predje nesto u neravnomernom ritmu nego u ravnomernom (naprimer trcanje na ravnom je lakse nego uzbrdo-nizbrdo, ili ravnomeran tempo je laksi nego lagan pa onda ubrzati da se nadoknadi razlika), tako je i motoru potrebno manje energije za odrzavanje brzine. S obzirom da energiju dobija iz goriva, zakljucak je logican :D

Jeste da je neko "decije" objasnjenje ovoga, ali realno je tako.

P.S. bilo je i testova kako je potrosnja najniza, uvek je ravnomeran tempo bio najbolje resenje. Neko (ocito ne mnogo pametan) je posumnjao da auto kada se ubrza na odredjenu brzinu i onda izbaci iz brzine na neko vreme, pa opet ubrza i izbaci iz brzine da putuje sam itd manje trosi nego kad je na ravnomernom gasu, ali nije bilo tako.

Korisnikov avatar
djiuliju
Postovi: 1468
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:56
Garaža: Clio II ph2 1.2 16v
Lokacija: Jagodina

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od djiuliju » 05 Jul 2012, 18:16

Sta je na nizbrdicama? Da li tempomat "zna" da pusti gas i da cut off prekine dovod goriva ili i tad drzi gas i trosi gorivo?

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od Texonja » 05 Jul 2012, 19:12

Prvo ono sto znam sigurno. Na 320d mi se cini da je tempomat znao kada je nizbrdica, ali nije kocio vec se ponasao kao da je pustio gas, a ostavio auto u velikom stepenu prenosa, tako da je auto postepeno ubrzavao.
Kada sam konfigurisao X3, pisalo je "tempomat sa kocionom funkcijom", tj rekao bih da ovaj na nizbrdici koci i drzi po svaku cenu tu brzinu koju si zadao. E sad, fora je sto sam ja presao jedva 600km sa njim, pa ne znam. Sutra bi trebalo da odvezem duzu deonicu autoputem pa cu probati ako bude prilike.
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28017
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od Xepoj87 » 05 Jul 2012, 19:33

Prvo koci motorom,a onda ako ne moze,aktivira i kocnicu...
U svakom slucaju,koci motorom,pa samim time kada se spusta,trosi 0l,kao da si ga i sam pustio,osim sto ti sam tesko da ces da odrzavas istu brzinu...
U svakom slucaju,nikada ne moze tako noga da bude mirna,kao tempomat...
Sto kaze Uros,pomerices se da promenis stanicu,da pojacas klimu,zasvrbece te nesto,unervozice ti se noga... :D
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od Paja » 05 Jul 2012, 20:49

Texonja je napisao:j rekao bih da ovaj na nizbrdici koci i drzi po svaku cenu tu brzinu koju si zadao. E sad, fora je sto sam ja presao jedva 600km sa njim, pa ne znam.
A i gde u kraju da nađeš toliku nizbrdicu da probaš. :D

I meni je logičnije da manje troši sa upaljenim tempomatom.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od Laki021 » 05 Jul 2012, 20:58

Kod automatika menja sam i brzine, mada mislim da to sam menjac radi i nije direktno povezano sa tempomatom.
Tex, meni opet nisu jasne razlike izmedju mog i tvog bivseg auta, mon takodje sam i koci ako treba... Ovo mi je cak par puta zasmetalo, ukljucen mi tempomat na recimo 100, ja stisnem gas da ubrzam privremeno na 130. On prima gas i ubrzava, tempomat ostaje podesen na 100, zatim pustim gas i auto lagano usporava. Medjutim posle par sekundi tempomat aktivira kocnicu kako bi povratio zadatih 100kmh i u tom trenutku me je bas zbunilo sta se desava...

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od Texonja » 05 Jul 2012, 22:41

Laki, ocigledno da ne pise slucajno kod X3 u spisku dodatne opreme "tempomat sa kocionom funkcijom", posto moj prethodni nije kocio, tj nije koristio kocnicu vec je kocio motorom koliko moze. Dakle, moze uvek, osim kad je velika nizbrdica a on drzi u visokom stepenu prenosa i onda kocenje motorom nije dovoljno. Usporice na zadatu vrednost, ali tek kada to bude mogao bez koriscenja kocnice.

@Pajo, vaistinu, najveca nizbrdica mi je da se sjurim sa dolme (nasipa), jedno 5 metara. :)
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od Floyd » 05 Jul 2012, 22:46

Tako je, tempomat sa kocionom funkcijom je dodatna oprema kod BMW-a ;)

Inace ja to cudo ne volim da koristim nigde osim na CH autoputu.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od Laki021 » 05 Jul 2012, 23:47

Al zato se za CH ubio....
Jedino bih ja dodao mogucnost memorisanja dve vrednosti. Onda bi kad ovi smaraci svaki cas drndaju ogranicenje sa 120 na 100 i obrnuto samo kliktao m1 i m2, ovako moram svaki put da ga podesavam...


P.S

Ko to nama sutra ide po svog novog ljubimca :)


P.P.S

E vala na alfi ga ja ne bi koristio ni u CH, da mi je samo upoznati genija koji je osmislio nacin paljenja i podesavanja tempomata na alfi. Kako li je samo moguce da je to ikome izgledalo kao logicno i prakticno resenje... Na bmw je sjajno uradjeno (sto nije neki uspeh jer je tako jedino normalno, uspeh je ovo sto su na alfi napravili...)

Odgovori