OBD konektor zaštita

Elektro i mehanička zaštita
Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

OBD konektor zaštita

Post od Grujic » 01 Maj 2016, 11:56

Zamoljen sam da se raspitam malo o ovome :)

Koje tu varijante postoje (izmeštanje, zamena konektora, raspored pinova?), i koliko realno ima smisla kao zaštita (mehanička već postoji, Megane 2 je u pitanju)?


I najvažnije, ko je u Bg za preporuku da to radi?

Korisnikov avatar
stefanan
Postovi: 9518
Pridružio se: 16 Jan 2012, 17:46
Garaža: Fiat Stilo 1.9 mjet

Re: OBD konektor zaštita

Post od stefanan » 01 Maj 2016, 16:33

I mene ovo zanima.
Mada mislim da ako ima zeder nema potrebe

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

CR7
Postovi: 499
Pridružio se: 22 Jan 2014, 00:26
Garaža: BMW 316D F30
Lokacija: Novi Sad

Re: OBD konektor zaštita

Post od CR7 » 01 Maj 2016, 17:18

Ovi iz delta elektorinica su mi rekli da je to smeh taj obd,ja sam ga ipak odradio,znaci nije izmesten vec samo stavljen neki kineski zenski konektor sa drugacijim rasporedom zica.A kod mene je kabal sa muskim konektorom sa pravim rasporedom zica.I kad idem na servis nosim taj kabal,i na dalja putovanja.Sve u svemu odradi ako ti nije trosak.Svaka dodatna zastita otezava i kupuje vreme.

a za preporuku idi u skycar sto se tice obd-a da ti oni odrade.

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: OBD konektor zaštita

Post od nuk » 02 Maj 2016, 13:31

Grujic je napisao:Zamoljen sam da se raspitam malo o ovome :)

Koje tu varijante postoje (izmeštanje, zamena konektora, raspored pinova?), i koliko realno ima smisla kao zaštita (mehanička već postoji, Megane 2 je u pitanju)?


I najvažnije, ko je u Bg za preporuku da to radi?
Ima smisla itekako jer se oni preko obd konektora pale prilikom krađe.
To rade električari, likovi što rade alarme i te stvari a verovatno i svaki servis koji se bavi renoima.
Uglavnom je zamena džekova sa nestandardnim i promeni se redosled žica a može i da se izmesti i sakrije pride.

Korisnikov avatar
Mladen7
Postovi: 2129
Pridružio se: 10 Jul 2014, 17:11
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v Sportwagon
Lokacija: Beograd ,NBg

Re: OBD konektor zaštita

Post od Mladen7 » 02 Maj 2016, 14:17

:plusone:
Itekako ima smisla, a poznato je da su na meti vrlo često baš Reno automobili.

Jedan c-p sa sajta firme koja se bavi time:
Danas automobile i sve njihove elemente kontrolišu elektronika i kompjuteri. OBD je konektor postavljen u svaki automobil novije generacije, kako bi serviseri imali pristup softverskom delu kompjutera automobila. Medjutim, na tržištu su se pojavili softveri za kompjutere i Immo killer uređaji, kompatibilni sa ovim konektorom i svim tipovima vozila, koji služe za gašenje svih fabrički postavljenih zaštita i to za samo 10ak sekundi, što kradljivcima vozila omogucuje brzo startovanje motora i odvoženje vozila.

Šta je OBD zaštita i šta ona sprečava?

OBD zaštia je zapravo uklanjanje OBD konektora iz automobila i postavljanje, na njegovo mesto, ne tipičnog konektora, dok vlasnik vozila dobija kontra konektor sa povratkom na OBD. Taj konektor stoji van vozila i nosi se prilikom odlaska u servis, kako bi serviseri obavili svoj posao. Svaka OBD zaštita se pravi nasumičnim redosledom i odabirom pinova u konektoru, tako da ni jedna nije identična drugoj.
Ovim vidom zaštite onemogućujemo lopova da se konektuje na kompjuter automobila i ugasi fabricke zaštite, najčešće, imobilajzer kontakt brave, poznatije kao kodiran ključ, a zatim lomilicom ili prostim spajanjem kablova upali vozilo.

Cene su u proseku oko 30€, ne bi nikoga da preporučujem, ali lako je naći :)

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: OBD konektor zaštita

Post od Grujic » 02 Maj 2016, 14:39

Ako znas konkretno - preporuci :)

Sent from my HTC One using Tapatalk

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18943
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: OBD konektor zaštita

Post od Delija » 02 Maj 2016, 16:35

Poenta je u tome da to ni pod razno nije jedini nacin da se pristupi ECU-u, vec samo najlaksi. Iliti povecace za par minuta vreme kradje onom ko zna sta radi.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10346
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: OBD konektor zaštita

Post od sebekkg » 02 Maj 2016, 16:54

Kako to mislis? Direktan ulaz u epu-u? Pa tu je vec standardan dzek.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
Slika

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: OBD konektor zaštita

Post od goblin » 02 Maj 2016, 17:46

Delija je napisao:Poenta je u tome da to ni pod razno nije jedini nacin da se pristupi ECU-u, vec samo najlaksi. Iliti povecace za par minuta vreme kradje onom ko zna sta radi.
:plusone:
Samo sto si im dao previse vremena, u praksi im taj vid "zastite" (koji je uzgred receno bukvalno smesan) uzima mnogo manje vremena i ne koplikuje mnogo planove...

Naravno, nije lose da se odradi, ali samo kao jedna od brojnih "komplikacija" pored ozbiljne elektronske i mehanicke zastite.

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: OBD konektor zaštita

Post od ftj » 02 Maj 2016, 17:48

Pa otkrijte onda kako se kače na ecu, ovako je glupa priča.

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: OBD konektor zaštita

Post od goblin » 02 Maj 2016, 17:54

Nisam auto elektricar da bi mogao pisati o detaljima, ali poenta je da se na OBD moze spojiti na vise mesta u autu tako da izmestanje "glavnog" konektora ili menjanje adaptera nema nikakvog smisla. Mogu bukvalno za manje 1min da se nakace preko instrument table i na jos nekoliko nacina...

Svaki iole ozbiljniji auto elektricar ce ti reci isto. A ko se iole razume u auto zastitu isto ce ti reci da je to ali bukvalno smesna zastita.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: OBD konektor zaštita

Post od Saša » 02 Maj 2016, 18:19

Prespoji se originalni OBD tako da bukvalno sprži svaki uređaj koji se ubode u njega, a pravi OBD se stavi na neko netipično mesto. Pa nek slobodno probaju... :D

TT

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: OBD konektor zaštita

Post od goblin » 02 Maj 2016, 19:14

Tokom poslednje "akcije" kada je ukradeno bas mnogo automobila u NS (kada su i moj auto obili i pokusali kradju), odleprsalo je bas dosta auta ciji su se vlasnici oslanjali na takvu zastitu.
Ja licno poznajem dvojicu, a mislim da nisam jedini koji ima poznanstva u Porsche NS a oni tacno znaju sta je nestalo a sta su imali od zastite (u 90% slucajeva su imali prepravke na OBD-u al svi su odleprsali).

Evo moj auto u trenutku pokusaja kradje cak nije imao aktivne sve sisteme zastite (nije radila sirena alarma, nije radio sistem GSM dojave, nisam aktivirao jednu dodatnu el blokadu) pa nisu uspeli da ga ukradu. Nebitno zbog cega, mozda su i mogli, ali zastita je odradila svoje, al im je bilo potrebno previse vremena ili nisu bili adekvatno opremljeni, nebitno, auto je ostao.
Sta mislite kako bi prosao da sam od zastite imao samo prepravljen OBD (nebitno na koji nacin)?

Poenta svega jeste da to nikako ne smete posmatrati kao iole ozbiljnu zatitu, posto to nije, zastita je ali bukvalno smesna, za lopova na nivou brave u na Jugu. Ali kao dodatna komplikacija medju jos nekim komplikacijama a pored prave ozbiljne zastite, sto da ne.

Korisnikov avatar
Mladen7
Postovi: 2129
Pridružio se: 10 Jul 2014, 17:11
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v Sportwagon
Lokacija: Beograd ,NBg

Re: OBD konektor zaštita

Post od Mladen7 » 02 Maj 2016, 20:57

Grujic je napisao:Ako znas konkretno - preporuci :)

Sent from my HTC One using Tapatalk
Ok :)

Za izmeštanje OBD konektora meni na pamet prvo padaju sl:

http://skycar.rs/obd-zastita

http://sapasystem.com/elektronska-zastita/obd-zastita/...npr

Naravno ako je auto u garanciji posavetujte se sa ovlašćenim serviserom/zastupnikom, neki rade to, naravno nešto skuplje.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18943
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: OBD konektor zaštita

Post od Delija » 02 Maj 2016, 21:44

SkyCar radi za vecinu distributera.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Odgovori