Prenos vlasništva automobila

Stanje na putevima, registracija, osiguranje i druge informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15130
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Kuzmanovic » 17 Apr 2016, 10:22

To ne znam, ali rekao bih da moze jer je to osiguranje placeno do tog i tog datuma. Proveri svakako.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Ikac » 04 Jun 2016, 01:39

Pozdrav svima,

imam jedno pitanje, vezano za ovlašćenje i prenos vlasništva vozila. Dakle, imam ovlašćenje, overeno u opštini, da mogu da registrujem auto, da ga prebacim na svoje ime ili na treće lice, da odjavim itd. Zanima me da li mi je to ovlašćenje dovoljno, za poresku i za sup tj. odjavu ili moram da pravim i ugovor? Na netu sa našao dosta različitih informacija - da je dovoljno samo ovlašćenje, da mora da se napravi kupoprodajni ugovor s vlasnikom, pa čak i to da, ako imam ovlašćenje da moram da napravim ugovor sam sa sobom(???).

Pre nekoliko godina sam prodao auto trećem licu, isto sam imao ovlašćenje tj. nisam bio vlasnik, i nije bilo problema, ali uradili smo kupoprodajni ugovor. Sad mi ovo nije jasno, šta i kako, pošto se na sajtu poreske uprave nigde ne pominje ovlašćenje, samo kupoprodajni ugovor.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od ikac2000 » 04 Jun 2016, 02:11

Mogu da ti traze u SUP za odjavu, ali i ne moraju. menk nisu trazili, samo me pitali zasto odjavljujem.

p.s. Sto mi uze nick :-)

Sent from my SM-T113 using Tapatalk

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10463
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od TheWickerMan » 04 Jun 2016, 11:33

ja sam juče odjavljivao auto, u SUPu samo pitali što odjavljujem, ugovor nisu ni tražili da vide.

sent from Lumia 640LTE using Tapatalk Classic

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od ljubitelj » 04 Jun 2016, 12:11

Neophodan je kupoprodajni ugovor bez dileme za prenos apsolutnih prava.
Ovlascenje samo daje mogucnost da se odredi titular prava na potpis ugovora.

Proveri, trenutno stanje da li je javni beleznik preuzeo i te poslove za prenos vozila.

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Ikac » 04 Jun 2016, 13:29

Svraćao sam danas u jednu agenciju i rekli su mi da se situacija razlikuje bukvalno od grada do grada. Negde je dovoljno samo ovlašćenje, a negde traže ugovor.
Ja sam iz Kruševca, auto je registrovan u Smederevu, a dečko koji je vlasnik živi i radi u Beogradu.

Inače, pročitao sam na nekom forumu da je čovek otišao sa ovlašćenjem da odjavi auto i rekli su mu da ne može i da mu treba ugovor. Otišao istog dana popodne, znači isti SUP, isti šalter, samo drugi službenik i odjavio je auto bez problema.

Inače na sajtu poreske uprave piše ovo...
Kod kupovine polovnog, već registrovanog vozila, prenos se vrši isključivo sa licem navedenim kao vlasnikom u saobraćajnoj dozvoli, odnosno ovlašćenim licem i to sklapanjem kupoprodajnog ili posredničkog ugovora overenog u sudu.
Pozvaću Poresku upravu u SD, kao i SUP da se raspitam. Ali , ukoliko bude potrebno da se pravi ugovor, da li ovo citirano znači da ja kao ovlašćeno lice mogu da napravim ugovor sam sa sobom, da ne cimam bez veze čoveka (a i sebe) da pravimo ugovor ili ne?

Edit Što se tiče overe ugovora, u agenciji su mi rekli da može u sudu / opštini da se overi.

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od ljubitelj » 04 Jun 2016, 20:13

Potrebno je da postoji Ugovor, tu nema dileme a i sam si citirao da je tako.

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Ikac » 04 Jun 2016, 21:18

Tako piše. Ali malo pre sretnem komšiju i setim se da mu je do skoro auto bio sa niškim tablicama, pitam ga za prenos i kaže da je sve sa ovlašćenjem završio. U poreskoj su mu tražili samo da iskopira ovlašćenje, pošto je imao samo jedan primerak overen, popunio neki obrazac, dali mu koliko treba da uplati i na koji račun i to je to. Kada je uplatio, vratio se i dali su mu potvrdu da je plaćen porez na prenos apsolutnih prava. Sa tom potvrdom otišao u SUP, tražil mu samo ovlašćenje na uvid i odjavio auto bez problema. Totalno sam zbunjen. :zbunjen:

Videću da kontaktiram Por. upravu i SUP u Smederevu da pitam, ali mislim da ću ipak da pravim ugovor. Što je sigurno, sigurno je. Samo da vidim da li mogu da napravim ugovor sam sa sobom, da ne cimam vlasnika.

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od ljubitelj » 05 Jun 2016, 09:37

Ovo sto si opisao je komsija odjavio auto, nije izvrsen prenos apsolutnih prava i nije izdata nova saobracajna dozvola na novog vlasnika.

Odjava auta i prenos vlasnistva su razlicite stvari i procedure. Ne mozes nista da kupis ili prodas i inace bez ugovora, za auto se to odnosi obavezno na ugovor u pisanom obliku. I tako je oduvek, decenijama.

Tek kada imas saobracajnu dozvolu auta na svoje ime, postao si vlasnik auta.

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Ikac » 05 Jun 2016, 11:00

Kako nije, kada je auto bio sa Ni tablicama, a sada je sa KŠ. Znači promenjen je i vlasnik i saobraćajna i tablice. I platio je porez. Čak sam ga dva puta pitao da proverim da li je sigurno ovlašćenje. Ozbiljan je čovek, ne verujem da bi lagao. Tako mi je i žena u agenciji rekla. Da negde može sve sa ovlašćenjem da se završi, a da negde traže ugovor.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Grujic » 05 Jun 2016, 11:10

Meni deluje nemoguće da to može bez ugovora...

Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Velja » 05 Jun 2016, 11:13

Meni deluje nemoguće da policijski službenici ne rade svoj posao.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od dag81 » 05 Jun 2016, 11:38

Da moze tako onda ne bi morao platiti porez na prenos apsolutnih prava.
Odjaviti sigurno mozes sa ovlascenjem, ali da dobijes tablice i saobracajnu sigurno ne jer na kupoprodajnom poreska overava da je porez placen.

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Ikac » 05 Jun 2016, 11:40

Ma uradiću ugovor da ne brinem. Imam još 20-ak dana do isteka registracije, tako da ću videti sa vlasnikom da odradim ugovor.

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Ikac » 18 Jun 2016, 23:59

Opet ja.. :) U ponedeljak idem u SD da završim ugovor, porez i odjavu. Dečko koji je vlasnik je dao ovlašćenje svom ocu, tako da potpisujem ugovor sa ocem. Ono što me zanima je, da li prilikom popunjavanja ugovora u delu prodavac upisujem podatke vlasnika vozila ili ovlašćenog lica? Pretpostavljam da se upisuju podaci vlasnika, ali bolje da proverim.

Odgovori