Znakovi za ulazak u naselje i izlazak iz istog

Primena propisa, crna hronika
Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Znakovi za ulazak u naselje i izlazak iz istog

Post od Delija » 23 Jul 2012, 15:06

perfiko je napisao:Na snazi je uvek onaj znak na koji poslednji naiđeš, dakle u prvom slučaju ograničenje je 50, u drugom 60. Ipak ne sumnjam da će biti oko ovoga rasprava sa organima reda.
Sumnja ti je na mestu - nisam slucajno to pitao posto sve deluje logicno, ali... :)

"Uhvacen" sam sa 65 u mestu gde postoji drugi opisani scenario i tu me je strumf ubedjivao da je znak za ogranicenje "zastareo" (???) i da mora da se postuje znak za ulazak u naselje. Posle krace rasprave sam pusten uz komentar "pazi ubuduce"... :jane:
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Znakovi za ulazak u naselje i izlazak iz istog

Post od Grujic » 23 Jul 2012, 17:35

Znak sa imenom naseljenog mesta ne oznacava ogranicenje od 50km/h
Tako bi makar trebalo...

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Znakovi za ulazak u naselje i izlazak iz istog

Post od Delija » 23 Jul 2012, 18:13

Tako je, ali ovde je uvek u pitanju kombinacija sva 3 znaka - tabla sa nazivom naselja, znak za ogranicenje brzine na 60 km/h i znak za ulazak u naselje, samo u razlicitom redosledu :)
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Znakovi za ulazak u naselje i izlazak iz istog

Post od nuk » 23 Jul 2012, 20:33

Tabla sa nazivom mesta i ogranicenjem je uvek bio informativan a ne obavezujuc znak, tako nesto je objasnjavao Okanovic onomad

TT post

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Znakovi za ulazak u naselje i izlazak iz istog

Post od Delija » 23 Jul 2012, 20:40

Mozda eventualno ako je nacrtan na tabli (to sam video jedva par puta u Vojvodini), ali ako je poseban znak u pitanju - ne bih rekao.

Mada mi je i za prvu varijantu sumnjivo - cemu sluzi ta "informacija"?
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19250
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Znakovi za ulazak u naselje i izlazak iz istog

Post od Heinz » 23 Jul 2012, 20:43

Po novom je obavezujući.

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Znakovi za ulazak u naselje i izlazak iz istog

Post od nuk » 23 Jul 2012, 20:45

Kao i znak za ulazak u naseljeno mesto te je kao takav bezpotreban

TT post

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19250
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Znakovi za ulazak u naselje i izlazak iz istog

Post od Heinz » 23 Jul 2012, 20:47

Mogu da postave znak sa nazivom naseljenog mesta i ograničenje u celom mestu da bude npr. 40 km/h.

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Znakovi za ulazak u naselje i izlazak iz istog

Post od snork » 24 Jul 2012, 04:15

Grujic je napisao:Pa receno je iznad, naselje i naseljeno mesto nisu isto.
Ceo Beograd ti je naseljeno mesto, ali ti u njemu imas delove koji nisu naselje
Znam, zato i pitam (nismo razjasnili do kraja, tj. uopšte :D ).

Po starom zakonu, "naseljeno mesto" i "naselje" su bili sinonimi i uglavnom se koristio prvi pojam. Ograničenje je bilo 60 km/h ukoliko znakom nije bilo određeno drugačije (Nuk, tabla sa nazivom nije bila samo informativna, već je automatski podrazumevala ovo ograničenje).

Dakle, po novom zakonu postoje delovi naseljenog mesta koji nisu naselje. 'Ajde da kažemo da je to u redu... jer se posle znaka sa imenom mesta često još kilometrima prolazi pored njiva i livada pre nego što se dođe do prvih kuća. Ali, koliko je ograničenje u tim delovima naseljenog mesta koji nisu naselje? A što se tiče novog mosta, ako stoji znak "prestanak svih zabrana", s obzirom da nema znaka da više nije naselje, trebalo bi da je 50 km/h.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Znakovi za ulazak u naselje i izlazak iz istog

Post od nuk » 24 Jul 2012, 09:42

I ja sam tako mislio al' onaj seronja rece drugacije no nebitno, i bez te table se i po starom zakonu znalo opste ogranicenje u slucaju da znakom nije drugacije odredjeno i po noovom zobs-u vazi isto samo sto je umesto 60 ogranicenje 50km/h


TT post

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Znakovi za ulazak u naselje i izlazak iz istog

Post od Delija » 24 Jul 2012, 10:12

Upravo lokacija i znacenje znaka za ogranicenje brzine (na 60 km/h, recimo) je ono sto srecu kvari, tj. to je ono sto nije 100% jasno.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Znakovi za ulazak u naselje i izlazak iz istog

Post od Laki021 » 24 Jul 2012, 11:00

Menj je najbolja situacija bila u sr karlovcima na starom putu ns bg.
Tamo su dugo postojali znaci ulaska u naselje i naseljeno mesto, mislim cak i 50kmh ogranicenje.
E ali onda je dalje na vise mesta stojao znak 60kmh po snegu :) Naravno ovo znaci da je ogranicenje 80 sem ako ne misle da je po snegu dozvoljeno voziti brze nego suvom :)
Na zalost nakon godinu dve uklonili su te znakove sa 60 i sad je jedno 5km ogranicenje 50kmh. Treba li naglasiti da je to ogranicenje manje vise celom duzinom besmisleno i da treba d bude 80 kao i ranije :)

Korisnikov avatar
Филиповић
Postovi: 543
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:21
Garaža: Фијат Пунто Емоушн АБС
Lokacija: Ja, Srb

Re: Znakovi za ulazak u naselje i izlazak iz istog

Post od Филиповић » 24 Jul 2012, 11:41

Знак "насељено место" (жута табла са називом места) је информативног карактера и од њега не почињу општа ограничења.
Уколико након њега или испод њега стоји знак "ограничење брзине" онда се поштује тај знак (нпр., на њему стоји 60км/х).
Ако након тога стоји знак "насеље", почињу и општа ограничења, па у нашем примеру морате да смањите брзину на 50км/х.
Пандур може да прича своју причу (не заборавите да он не представља само државу, већ и себе :D ), најбитније је да ви знате када сте у праву, па ако баш крене да вам пише казну - да напишете у записник као своју примедбу управо ово горе наведено.

Odgovori