Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
chakboris
Postovi: 116
Pridružio se: 06 Avg 2015, 22:03
Lokacija: Srbija

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od chakboris » 29 Avg 2016, 21:01

Citam svi navode primer "nizbrdo" i pravdaju svoje teorije, a sta je sa uzbrdo, trebao si se "popeti" negde pre tog silaska a kako se po snegu "popeti" tj izaci uzbrdo sa losijim guma napred tipa 4mm i nazad tipa 8mm necu da navodim celave gume to nema nikakvog smisla porediti nisacim

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21081
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od nidza » 29 Avg 2016, 21:24

Dobar primer.

Ostao bi na dnu brda i ostavio auto sa lošijim gumama napred.

Elem, pobornici boljih zadnjih guma su propustili da napišu zašto to savetuju određeni autori primarno - zato što su refleksne reakcije prosečnog vozača pogodnije za podupravljanje nego za preupravljanje.

A prosečan vozač je danas veoma loš vozač.

Tapatalk

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29962
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od trojanac » 29 Avg 2016, 21:31

Uzbrdo ideš u rikverc. Malo šala, malo i nije. Često oprobana metoda po snegu, ako ne ide unapred, okreneš pa u rikverc. Ali to već nema veze toliko sa gumama.

Tapatalk @ Desire 626
Posetite www.garaza.rs !

Era
Postovi: 574
Pridružio se: 28 Feb 2016, 22:52

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od Era » 29 Avg 2016, 21:34

Sve te "teorije" dobra, nova guma - nazad, nastale su u SAD, i na velikim kolima sa zadnjom vučom. Takođe onda je većina kola i u Evropi imalo zadnju vuču. To je imalo logike, naravno.

Ovo danas je nastavak istog teoretisanja, koje odgovara i poizvođačima guma i automobila.Naveo sam to neko veče. Jer, ako se auto zanese, smatra se da je do loših kola i loših guma. A ako ode pravo, e onda je vozač preterao!
Na kraju ESP i kontroliše samo zanošenje (što znači da se ono može i manuelno kontrolisati u krajnjem slučaju), a za podupravljanje ta "sprava" naravno da nema leka! Logično.

Koliko ovde ljudi zastranjuju sa neznanjem, je primer ljubitelja, koji tvrdi da bi i lance trebali stavljati na zadnje točkove :glavomuzid:

Naravno ja ovo navodim za male HB automobile A, B i većinu C segmenta.
Za BMW i Mercedes i sl vozila sa zadnjom vučom, ovo ne važi u ovakvom obliku.

ftj
Postovi: 13022
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od ftj » 29 Avg 2016, 21:46

A jel ti se desilo nekad da ti na hbu koji ima tezak motor i gotovo uvek podupravlja na granici, da ti pobegne zadnji kraj zbog losih guma? Nije? To se ne desava cesto al ako bi ti se jednom desilo sigurno bi malo revidirao stavove. Eto, imas verovatno sto godina dozvolu al jednostavno pravo iskustvo nemas, jer da imas ne bi tako pricao.

Al zato klasicno po srbski, znas bolje od proizvodjaca i provalio si njihove zavere koje su oni smislili al srbina zajebati ne mogu.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od Vladapetr » 29 Avg 2016, 21:52

Najgore što nije jedini u otkrivanju ove zavere, cela ekipa se okupila...
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Mladen7
Postovi: 2129
Pridružio se: 10 Jul 2014, 17:11
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v Sportwagon
Lokacija: Beograd ,NBg

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od Mladen7 » 29 Avg 2016, 22:05

Ovo što je ftj napisao je dobar primer takođe.
Prednje gume i prosečno iskusan može da oseti kako i koliko drže, a kada se zadnji kraj bukvalno otkači...dešava se vrlo naglo i bez neke najave, i odličnima je veliki problem. Govorim o HB autima B i C klase s prednjim pogonom.


Ja rotiram gume tako da sve budu u približno sličnom stanju.

Era
Postovi: 574
Pridružio se: 28 Feb 2016, 22:52

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od Era » 29 Avg 2016, 22:20

Najbolje je da sve gume budu slične, da se rotiraju.
Razumem ja vaš strah od zanošenja. Nije to bauk, ne preteruješ, paziš kako puštaš gas i nema problema. I da krene zadnjica, malo povratiš volan. I to se lako nauči na ledu. Sva zanošenja nastaju kad se pusti gas.

Korisnikov avatar
perfiko
Postovi: 2213
Pridružio se: 16 Jan 2012, 07:53
Garaža: Fiat Croma
Lokacija: BG

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od perfiko » 29 Avg 2016, 22:30

Znači savet je, ne puštati gas pred krivinu da ne dođe do zanošenja?
Ljudi, nikako da shvatite, da je bolje i ne krenuti, nego "otići".
Biti zaljubljen, to je isto kao kad se usereš u gaće...Svi vide, ali samo ti imaš onaj poseban osećaj topline.
Iskustvo je predivna stvar. Omogućava vam da prepoznate grešku kada je ponovite.
Mogu ja to tebi objasniti, ali ti to ne možeš shvatiti!

Era
Postovi: 574
Pridružio se: 28 Feb 2016, 22:52

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od Era » 29 Avg 2016, 22:36

Naravno, gas se pušta PRED KRIVINOM, a sve stresne situcaije naučiš da ne reaguješ gasom naglo u krivini. Razlika je u 1 sekundi recimo i košta mnogo i ne pomažu ni najbolje gume po klizavom.
To ljudi iz Bg i Vojvodine, teško razumeju.

Korisnikov avatar
perfiko
Postovi: 2213
Pridružio se: 16 Jan 2012, 07:53
Garaža: Fiat Croma
Lokacija: BG

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od perfiko » 29 Avg 2016, 22:53

Naravno, kao što ljudi iz "unutrašnjosti" teško razumeju kružne tokove i semafore, jel' tako?
Biti zaljubljen, to je isto kao kad se usereš u gaće...Svi vide, ali samo ti imaš onaj poseban osećaj topline.
Iskustvo je predivna stvar. Omogućava vam da prepoznate grešku kada je ponovite.
Mogu ja to tebi objasniti, ali ti to ne možeš shvatiti!

Era
Postovi: 574
Pridružio se: 28 Feb 2016, 22:52

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od Era » 29 Avg 2016, 23:05

Misliš, na crveno stoj, na zeleno ajde, u krugu se voz kontra smerom od kazaljke na satu, i kad vidiš tablicu da nije BG ti udri na sirenu, saseci ga, hebi mu kevu.
Tako mi zvučiš. :kezo:
I onda zaista, sve je jedno gde je koja guma. A kad padne susnežica, eto haosa, na Gazeli groblje, itd.

Korisnikov avatar
perfiko
Postovi: 2213
Pridružio se: 16 Jan 2012, 07:53
Garaža: Fiat Croma
Lokacija: BG

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od perfiko » 29 Avg 2016, 23:08

Ajde priznaj da si konsultovao google. :D
Biti zaljubljen, to je isto kao kad se usereš u gaće...Svi vide, ali samo ti imaš onaj poseban osećaj topline.
Iskustvo je predivna stvar. Omogućava vam da prepoznate grešku kada je ponovite.
Mogu ja to tebi objasniti, ali ti to ne možeš shvatiti!

ljubitelj
Postovi: 10566
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od ljubitelj » 30 Avg 2016, 11:50

nidza je napisao:Dobar primer.

Ostao bi na dnu brda i ostavio auto sa lošijim gumama napred.

Elem, pobornici boljih zadnjih guma su propustili da napišu zašto to savetuju određeni autori primarno - zato što su refleksne reakcije prosečnog vozača pogodnije za podupravljanje nego za preupravljanje.

A prosečan vozač je danas veoma loš vozač.

Tapatalk
Nema tu pobornika ovoga ili onoga, nema nikakve dileme sta je bolje za stabilnost i kontrolu auta.

Inace, napisano je vise puta to da vozac ne moze da kontrolise kada krene zadnji kraj da plese dok prednji sa upravljackim tockovima jos i ima sanse. Zato se i automobili prave da imaju blago preupravljanje, kod prednje vuce je to prosto tako a kod zadnje vuce se podesava po potrebi i zelji proizvodjaca.

Zadnjih 4 auta koje sam imao sa zadnjim pogonom su sa blagim preupravljanjem.

Inace savet da pozadi bude bolji kontakt gume sa podlogom u odnosu na prednje je rezultat fizike, tj zakonitosti delovanja sila koja postoje pri kretanju vozila a ne proizvoljne zelje.

A te zakonitosti univerzalno vaze za sve marke, modele vozila, guma, puteva, zemalja, boje auta, vozaca,....

Ideja da se samo prednje gume obnavljaju redovno i da se o njima vodi racuna proistekla je iz kompromisa da se stedi novac na ispravnim gumama, i tu treba da bude kraj prednostima odabira tog resenja.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45740
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od Geza » 30 Avg 2016, 14:21

Ogi je napisao:Ja mislim da posle ove teme ne znam vise da vozim. Mozak mi je devastiran.
Ja sam tek sad shvatio da nisam ni znao da vozim...
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Odgovori