Sečenje krivina

Primena propisa, crna hronika
Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Sečenje krivina

Post od Ogi » 22 Jul 2012, 22:44

Posto sam juce i danas vozio po RS-u, zelim da podelim sa vama neka zapazanja... naime, tamo 90% ljudi seku krivine kao blesavi. Da li sto su putevi takvi, prepuni krivina ili sta li vec ali tako je.

Da li vi secete krivine i u kojoj situaciji?

Ja generalno ne volim da secem krivine. To radim u tri slucaja:

- kada me "mrzi" da vozim po PS-u (podrazumeva se da je radnju moguce bezbedni izvrsiti)
- kada secenjem krivine napravim sebi pravac i dobijem mogucnost da znacajnije ubrzam (citaj ubacim u petu)
- kada secenjem krivine pravim sebi mogucnost da ne moram da prebacujem u nizu brzinu

Inace, secenje krivina licno dozivljavam kao neku vrstu manjka vozackog umeca da se krivine pravilno voze. Svaka krivina je izazov za pravog vozaca, kako uci, kojom brzinom, kociti pravovremeno...
Ja volim tako da savladjujem krivine da bukvalno ne gazim sredisnju liniju, sto se kaze kao po sinama.

Kakvo je vase misljenje ?

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14141
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Secenje krivina

Post od pedja » 22 Jul 2012, 22:51

Krivine secem samo kada sam siguran da iz suprotnog pravca nema nikoga, i onda nema potrebe da tumbam ostale u kolima, niti da usporavam. Realno, vrlo retko secem, ali ne mogu reci da to ne radim. Uzasavam s eonih koji ih seku kako stignu, valjda se nadajuci da sa druge strane niko nece naici. (A i onome koji naidje ce po spisku celu familiju, jer ko su oni da smetaju pravim reli vozacima :glavomuzid: )

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Secenje krivina

Post od NexT » 22 Jul 2012, 22:54

To radim samo i iskljucivo ako dobro poznajem put i imam preglednost ne same krivine nego i par stotina metara posle.

Npr put prema Sapcu mogu zatvorenih ociju da vozim i tu ima nekoliko krivina koje secem ako nema nikoga. Na Ibarskoj recimo, koju poznajem ali nedovoljno dobro nikada ne secem krivine.

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5026
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Sečenje krivina

Post od cozmo » 26 Jul 2012, 22:02

Ne secem nikad, poznavao sam neke koji su nastradali tako sto su sekli krivinu.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Secenje krivina

Post od superboss » 26 Jul 2012, 22:26

NexT je napisao:To radim samo i iskljucivo ako dobro poznajem put i imam preglednost ne same krivine nego i par stotina metara posle.

Npr put prema Sapcu mogu zatvorenih ociju da vozim i tu ima nekoliko krivina koje secem ako nema nikoga. Na Ibarskoj recimo, koju poznajem ali nedovoljno dobro nikada ne secem krivine.
Ah taj Srem, a posle i Macva pun je serpentina ;)

Mozes da se dokazes kao onaj onomad u filmu taXi :mrgreen:
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Sečenje krivina

Post od NexT » 26 Jul 2012, 22:36

Nemam ja auto koji moze da sece serpentine. To kad porastem.

Ovaj moze da sece samo duge i brze krivine :pardon:

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Sečenje krivina

Post od methane.master » 26 Jul 2012, 22:49

superboss je napisao:Mozes da se dokazes kao onaj onomad u filmu taXi :mrgreen:
Jes pa da mu ispadne i kovčeg i putnik u njemu. :kezo:


Sent using Tapatalk
Širim haos!

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Sečenje krivina

Post od ftj » 26 Jul 2012, 23:04

Kad sam poceo da vozim malo vise po Austriji bilo mi je fascinantno da je tamo uobicajeno da se krivine ne seku ni u opustenim situacijama. Posle sam zakljucio da je tako ispravno.

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Sečenje krivina

Post od superboss » 26 Jul 2012, 23:11

Ogi je napisao: Kakvo je vase misljenje ?
Predpostavljam da je to njima "normalno" jel se krecu stalno tim putem....prva analogija koja mi je pala pamet jeste obilazenje sa desne strane po kojem su B-gradjani poznati :D
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Sečenje krivina

Post od NexT » 26 Jul 2012, 23:23

To je toliko uzelo maha u zadnje vreme :o na potezu od studenjaka do gazele, redovno se obilaze kroz zaustavnu :uf:

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Sečenje krivina

Post od BAJKER » 27 Jul 2012, 00:12

Secem krivine samo tamo gde ima vise krivina u nizu a gde se vidi ispred mene na bar 2-3 krivine, ima par takvih krivina u dolini jorgovana od Kraljeva prema Raskoj :D
Slika

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Sečenje krivina

Post od Ji 4Tze » 27 Jul 2012, 01:02

Ne sečem krivinu ako nemam 100% dobar i jasan pregled krivina unapred, ono dovoljno da mogu u svakom trenutku da korigujem putanju i ako nisam usamljen na putu. Možda i manje sečem nego pre, obzirom da vozim i decu pozadi. Kad nas je ćale vozio, čudio sam se kako sme da predje u tudju traku :), al tad je bilo i prilično manje vozila po putevima i malo su manje bile brzine.
U principu sam pokupio apsolutno sve vozačke manire od ćaleta (i neke naravno doradio) al sad kako ima 60 i kusur nisam uopšte rad da me vozi :D ostali mu bre principi ali mogućnosti uopšte ne prate...
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
sashicus
Postovi: 872
Pridružio se: 14 Jan 2012, 10:43
Garaža: lancia lybra 1.9 jtd
Lokacija: Nis

Re: Sečenje krivina

Post od sashicus » 27 Jul 2012, 01:20

cim sam video naslov teme odmah sam pogodio ko je osnivac... i ne razumem bas smisao, sta ocekujes da kazemo: "da, secem krivine u svakoj mogucoj situaciji" :nesvest: mislim...logican odgovor svakom savesnom vozacu se sam namece... OK, tema je poucna i moze da se svrsta u grupu o bezbednosti saobracaja, ali nazalost zavrsice se na drugoj strani.

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10464
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Sečenje krivina

Post od TheWickerMan » 27 Jul 2012, 10:24

BAJKER je napisao:Secem krivine samo tamo gde ima vise krivina u nizu a gde se vidi ispred mene na bar 2-3 krivine, ima par takvih krivina u dolini jorgovana od Kraljeva prema Raskoj :D
Raj, savrseni raj... Pregledno maksimalno :)

sent from Kenda digitron using Tapatalk

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Sečenje krivina

Post od Paja » 27 Jul 2012, 10:41

Naravno da sečem kada je pregledno i samim tim bezbedno i kada to ima smisla raditi. Nekada se sečenjem krivina put dovede u pravolinijskiju formu. pa ne vidim ni jedan razlog da to ne učinim.

Odgovori