Prava velicina gume !

Sve vezano za gume i felne
Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Prava velicina gume !

Post od dag81 » 29 Sep 2016, 21:57

Osaktis auto od 2x.xxxe za 400e. Bravo.
Da je guma ta broj manja a velika razlika u ceni, ok. Tipa 215 55 pa stavis 205 55. Ali ovo je vizuelno previse i sakato.

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Superb III
Postovi: 748
Pridružio se: 16 Maj 2016, 23:15
Lokacija: Makedonija

Re: Prava velicina gume !

Post od Superb III » 29 Sep 2016, 22:03

nuk je napisao:Zašto si uopšte otvarao ovu temu?
Onako iz dosade... zajebavam se malo...

Superb III
Postovi: 748
Pridružio se: 16 Maj 2016, 23:15
Lokacija: Makedonija

Re: Prava velicina gume !

Post od Superb III » 29 Sep 2016, 22:05

Delija je napisao:Da ga potapsemo po ramenu za koriscenje 5% manjih tockova :)
Pa gde si ti Delijo :) Nista bez tvoje mudrosti. :)

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Prava velicina gume !

Post od Heinz » 29 Sep 2016, 22:06

Biće to ok, samo će brzinomer da laže dosta. Meni je Avensis na tim zimskim, fabrička dimenzija.

Superb III
Postovi: 748
Pridružio se: 16 Maj 2016, 23:15
Lokacija: Makedonija

Re: Prava velicina gume !

Post od Superb III » 29 Sep 2016, 22:11

dag81 je napisao:Osaktis auto od 2x.xxxe za 400e. Bravo.
Da je guma ta broj manja a velika razlika u ceni, ok. Tipa 215 55 pa stavis 205 55. Ali ovo je vizuelno previse i sakato.

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
Evo vidim auto je vec sakat. Hteo sam da pitam jel postoji neka veca opasnot po sigurnost (u smislu namalena stabilnost,problem sa elektronikom,i sl.) hteo sam da neko prokomentarise sto se razume u problematiku. Al kao i uvek podeljena mislenja. I nije toliko lose vizuelno mozda zato sto su nove felne prelepe.

Necu ja auto svakako voziti 200 preko zime tako da verovatno bice ok.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Prava velicina gume !

Post od dag81 » 29 Sep 2016, 22:43

Neces imati problem sa elektronikom. Jedino sto ce ti km sat pokazivati 130 a icices realno 115, i precices 100km a on ce pokazati 115. Nisam racunao tacno ali je jako veliko odstupanje.

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18943
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Prava velicina gume !

Post od Delija » 30 Sep 2016, 01:29

Pretera ga :)
Na 5% razlike u precniku i razlika u obimu je isto toliko iliti "lagace" za 5% + ono koliko po default-u vec "laze".
Superb III je napisao:
Delija je napisao:Da ga potapsemo po ramenu za koriscenje 5% manjih tockova :)
Pa gde si ti Delijo :) Nista bez tvoje mudrosti. :)
Pa ja znam da su Makedonci teske stipse, ali bas tolike... :kuku: :kezo:
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Prava velicina gume !

Post od Sloba » 30 Sep 2016, 07:59

Komparatori dimenzija na netu kazu da je maksimalno prihvatljivo odstupanje izmedju fabricke i nove dimenzije 2.5 ili 3%, kako koji... 5% je previse u svakom smislu.

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Prava velicina gume !

Post od ljubitelj » 30 Sep 2016, 10:28

Ne bih se slozio da je previse.

Je si li vozio takav auto sa odstupanjima od 5%?
Ako jesi sta si uocio, i da li si uopste uocio razliku u sigurnosti voznje?

Imam iskustva sa takvim odstupanjima i cak sta vise namerno sam pravio -6% razliku da bi dobio bolju vucnu sposobnost auta (kraci ukupni prenosni odnos).

Tih unutar 3% se smatra da je u okviru tolerancije. 5-3 je 2% odstupanje, ne bih rekao da previse utice na bilo sta osim izgleda.

Pise na netu svasta, ti kalkulatori ustimavaju da zamene budu idealno uskladjene i tome treba teziti samo nije tih 5% gore ili dole nesto sto bitno menja osobine auta. U pitanju su nijanse.

Pa sama guma kada se sa 8mm kao nova potrosi na 1.6mm ima odstupanja od idealnog proracuna tokom radnog veka ( moze da bude vece od tih 3% obima).

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18943
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Prava velicina gume !

Post od Delija » 30 Sep 2016, 10:46

Pa koliki je to tocak na kom 6.4 mm dovodi do smanjenja obima veceg od 3%?

Koji to auto ima tocak velicine 42.7 cm iliti 16.8" zajedno guma i felna? :)
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Superb III
Postovi: 748
Pridružio se: 16 Maj 2016, 23:15
Lokacija: Makedonija

Re: Prava velicina gume !

Post od Superb III » 30 Sep 2016, 10:54

Delija je napisao:Pretera ga :)
Na 5% razlike u precniku i razlika u obimu je isto toliko iliti "lagace" za 5% + ono koliko po default-u vec "laze".
Superb III je napisao:
Delija je napisao:Da ga potapsemo po ramenu za koriscenje 5% manjih tockova :)
Pa gde si ti Delijo :) Nista bez tvoje mudrosti. :)
Pa ja znam da su Makedonci teske stipse, ali bas tolike... :kuku: :kezo:
Hahaha stipse hahaha. Delijo legendo da nadjem malo vremena docicu do NS neki vikend ,i pravimo mini skup svi sto ste iz NS idemo malo u provod pa videcemo ko je stipsa ko ne :) I nema hocu-necu :)
Poslednja izmena od Superb III u 30 Sep 2016, 11:02, izmenjeno 1 put ukupno.

Superb III
Postovi: 748
Pridružio se: 16 Maj 2016, 23:15
Lokacija: Makedonija

Re: Prava velicina gume !

Post od Superb III » 30 Sep 2016, 11:00

Hajde sada jos malo na temu koja ocite nije bas tako povrsna. Evo na primer Superb moze se kupiti sa 16,17 ili 18 felne.Ne verujem da je vesanje razlicito jer je razlika samo u dodatnoj opremi. Ovako mi uzimamo u proceni 16 -60 -215 kao reper u otstupanje. Koliko bi tek ostupanje bila ako se uzme 18-ke felne kao reper? Sigurno dosta vise od 5%. Dali biste smatrali da vece ostupanje bi bilo opasno ukoliko bih kupio 20-ke ili bi onda auto bio stabilniji,lepsi... a odstupanje bi bilo jos vece ako uzmemo kao reper 16. Ne znam sada za sada ovi ostaju dosta sam se potrosio na nove felne pa ako primetim nesto sto mi se ne svidja u voznji onda menjam to.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Prava velicina gume !

Post od nidza » 30 Sep 2016, 11:08

Uzima se obično od svih dimenzija iz kataloga srednji obim, i na osnovu njega odstupanje.

Nema razloga daljoj polemici, smanjenjem točka od 5% nećeš nikakvu štetu napraviti kolima, sem smanjenja klirensa i što će auto nešto bolje da ti ubrzava jer su točkovi manji. Smanjićeš i površinu trakcije zbog manjeg obima i uže gume, ali to je takođe veoma zanemarljivo.

Pošto si već namontirao i voziš takav auto, znači da si se i sam uverio da je sve OK kao što smo ti i napisali (tj. bar neki od nas koji se razumeju pomalo u automobile), tako da mislim da nema razloga nekom daljem objašnjavanju.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Prava velicina gume !

Post od Sloba » 30 Sep 2016, 11:12

Kakve veze da li je tocak 16, 17, 21"... Ukupan precnik je bitan, a njega definise profil gume. Sad ne znam koje su fabricke dimenzije za Superba, ali ako bi se u kalkulator ubacile fabricke 16, 17 i 18, odstupanje bi bilo minimalno.

Ljubitelj, 5% se vidi iz aviona, a sto se tice bezbednosti ne znam, nisam je ni pomenuo. Ono sto je bitnije za novija kola je da ABS i ESP senzori za neadekvatnom dimenzijom guma ocitavaju pogresne vrednosti... Plus neistiniti podaci o brzini, predjenom putu i potrosnji. Nije zanemarljivo nista od toga. Kad je krs u pitanju, moze se improvizovati, ali za iole pristojnija, narocito moderna kola, ja nikad ne bih brljao zarad nekakve ustede.

Superb III
Postovi: 748
Pridružio se: 16 Maj 2016, 23:15
Lokacija: Makedonija

Re: Prava velicina gume !

Post od Superb III » 30 Sep 2016, 11:21

nidza je napisao:Uzima se obično od svih dimenzija iz kataloga srednji obim, i na osnovu njega odstupanje.

Nema razloga daljoj polemici, smanjenjem točka od 5% nećeš nikakvu štetu napraviti kolima, sem smanjenja klirensa i što će auto nešto bolje da ti ubrzava jer su točkovi manji. Smanjićeš i površinu trakcije zbog manjeg obima i uže gume, ali to je takođe veoma zanemarljivo.

Pošto si već namontirao i voziš takav auto, znači da si se i sam uverio da je sve OK kao što smo ti i napisali (tj. bar neki od nas koji se razumeju pomalo u automobile), tako da mislim da nema razloga nekom daljem objašnjavanju.
:plusone:
Slazem se.

Odgovori