Prag

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Prag

Post od Risto » 23 Feb 2017, 23:51

Prag je sjajan grad, ja sam baš odlične utiske poneo iz tog grada. Imaš baš mnogo toga da obiđeš, preporučujem rebarca za klopu, Master i crni Kozel za piće :)

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Prag

Post od passenger » 24 Feb 2017, 00:05

Pola subote,cela nedelja. Možda deo ponedeljka. Šta je najbolje da obidjem za to vreme?
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Prag

Post od Risto » 24 Feb 2017, 00:55

Većinu atrakcija imaš nabrojane ovde:
http://www.planetware.com/tourist-attra ... z-pr-p.htm

Ja ću ti napisati neku moju rang listu stvari koje treba videti:

1. Hradčani tvrđava u starom delu grada, ceo kompleks je fenomenalan i definitivno ga moraš videti,
2. karlov most, nisi bio u Pragu ako nisi video ovaj most,
3. Višegrad, na mene je ostavio sjajan utisak i defintivno bi ga opet išao da vidim,
4. Trg u starom delu grada, ovo ćeš povezati sa stavkama 1 i 2 pošto su usput,
5. "vaclavske namesti", stavka broj 15, jako lepa ulica i vredi prošetati,
6. The Dancing House, meni je to nekako bilo zanimljivo, odatle imaš i lep pogled na stari grad,
7. Letna garden, ogroman park sa prelepim pogledom, ako voliš takve stvari onda vredi da ga vidiš.

Ima još toga, ovo sam iz glave izvukao, svakako će ti to biti kratak period da sve vidiš. Ja sam imao 4 dana pa mi je ostalo još par stvari da vidim...

Korisnikov avatar
igor_harris
Postovi: 2210
Pridružio se: 12 Jan 2017, 13:47
Garaža: 2004 Mazda 3 (1.6CD)
Lokacija: Beograd

Re: Prag

Post od igor_harris » 24 Feb 2017, 00:57

Bure crnog kozela! :) I kolenica naravno.

Ja sam bio 4 nocenja i stekao sam utisak da nije dovoljno vremena. Meni je to omiljeni grad u Evropi definitivno.

Polazis od Venceslasovog trga gde je ujedno i parlament.
Potom imas taj istorijski centar grada, polazis od trga na kom se nalazi astronomski sat, gradska vecnica i ona crkva po kojoj je Dizni nasao inspiraciju za uvodnu spicu u svojim filmovima.
Potom nastavljas uskim ulicicama prepunim prodavnica i restorana ka Karlovom mostu koji je takodje prica za sebe, cuven je po statuama svetaca. Odatle puca pogled na katedralu i sa mosta se penjes dalje uzbrdo ka katedrali i palati. U tom delu se takodje nalazi i zlatna ulica gde su ziveli alhemicari i Kafka izmedju ostalog, ulaz u tu ulicu se placa.

To su samo ukratko hajlajtovi. Ja bih preskocio tvrdjavu Visehrad ako si video Kalemegdan neces videti nista impresivnije od toga. Tamo gotovo i da nema turista.

Od restorana sam bio U Fleku, i pivo je bilo najbolje koje sam ikada pio, hrana prosecna, atmosfera sjajna a raspolozenje na kraju pokvareno od strane konobara lopova.
Bio sam takodje U Vejvodu, jeli smo kolenicu, porcija je bila za dvoje i kostala 10 evra, prvi put je bila perfektna, drugi put mlaka. Godinu dana kasnije sam cuo da su cenu podigli na 20 evra.
Preporucio bih takodje pivnicu Beer Museum u blizini najveceg trznog centra kojem sam zaboravio ime.

edit:Preduhitrio me kolega :)

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Prag

Post od Risto » 24 Feb 2017, 01:14

Preporuka za "U vejvode", odlično pivo imaju, opuštena atmosfera, meni se baš svideo lokal. Na žalost, nisam stigao da odem u Flek, znam da ga svi preporučuju...

Ja sam šetao i delom oko crkve sv. Vaclava, nekako mi se taj deo baš svideo jer sam tu jeo u nekom lokalnom pub-u kojem nema mnogo turista. Osetio sam deo atmosfere kako taj grad izgleda u očima lokalaca.

Eh da, možeš otići i do Petrin brda, popeti se na onaj mali toranj, lep je pogled. Blizu ti je onda da obiđeš i zvezdarnicu, lep je park oko iste. Pored toga, možeš da vidiš i najveći stadion u Evropi, "Velky strahovski stadion", trenutno je ruina u pitanju ali impresivno izgleda kada vidiš da ima površinu 9 fudbalskih terena.

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Prag

Post od passenger » 12 Mar 2017, 16:45

Hvala momci. Polako spremam šta moram i mogu da obidjem za ovo kratko vreme, pa ću odabrati nešto.
Verujem da će me najviše ukenjati kurs krune/euro i da ću teško kupiti tramvajsku kartu jer je nema svuda, pa dok pojurim to prvo
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
igor_harris
Postovi: 2210
Pridružio se: 12 Jan 2017, 13:47
Garaža: 2004 Mazda 3 (1.6CD)
Lokacija: Beograd

Re: Prag

Post od igor_harris » 12 Mar 2017, 18:53

ProvaznickáExchange
Provaznická 1, 110 00 Praha 1-Můstek, Чешка
+420 224 248 873

https://goo.gl/maps/mPQhrWegavJ2

Mi smo ovde menjali pare. Svi kazu da je to najpouzdanija menjacnica.

Korisnikov avatar
speedy stikis
Postovi: 2103
Pridružio se: 01 Jul 2016, 12:27

Re: Prag

Post od speedy stikis » 12 Mar 2017, 19:15

Uprao sam to hteo da mu napisem "pored ili iza" New Yorker-a zavisi odakle dolazis, najbolja menjacnica. :sesir:

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Prag

Post od passenger » 12 Mar 2017, 19:18

Hvala, obavezno tu idem.

hah, blizu:

Slikapost image online
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Prag

Post od passenger » 08 Apr 2017, 23:25

Koliko nije mnogo slika iz Praga? Da znam da sortiram i da kačim.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12278
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Prag

Post od shandu90 » 08 Apr 2017, 23:26

Video si koliko sam ih ja izrokao sa sajma :D rokni tries komada pa kud puklo.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Prag

Post od passenger » 08 Apr 2017, 23:32

Sad vidim rendom izdvojih, ima ih 120 komada :mrgreen:

Ostaviću za sutra da sortiram opet, da spustim na bar 40 :kezo:
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Prag

Post od passenger » 09 Apr 2017, 17:12

Bio sam u Pragu per par nedelja i zaboravio sam detalje koje sam hteo da podelim sa vama još dok sam bio pod utiskom. Uglavnom, hotel je odličan, osoblje vrlo ljubazno, 78 eura dve osobe, dva noćenja sa doručkom. Auto sam oba dana parkirao 10e po danu kod njih. Sobe su lepe, klimatizovane. Doručak je fenomenalan. Švedski sto, bukvalno mi je lakše da napišem šta nema. Ne znam kako im se isplati ono sve da spreme (doručak je oko 7 eura ako nije uključen u cenu). Ima trista nekih žitarica, dva-tri jogurta, domaćih kolača, drugih kolača uh što su ukusnu jebem ti! Voća šta hoćeš, čak i dunje. Kafe, mleka, 4 sokova, kapućina, viršli, pržene slaninice, 5-6 vrsti kaćkavalja, sirevi, salame, šunke, čajne kobaje, jaja ovakva, onakva, neki sos od pečurki, još neke sitnice i ne znam ni sam više. Jedino im glavni meni nije neki, trebalo bi da prošire ili da imaju sve sa menija.

Tramvajske karte tu kupite, ne morate za ceo dan jer je skuplje, ionako će vam trebati dva puta po pola sata, tj. jednom kad idete u grad, jednomo kad se vratite. Mislim da je takva karta 1 euro kod njih na recepciji. Tu dobijete i kartu, objašnjenje oko tramvaja i pičite dalje.

Bili smo svuda stvarno, od jutra do mraka. Oko 37 km smo prepešačili za dva dana. Patike Meindl su poslužile za svaki euro. Prevara ima svuda, od marketa kada oni dupliraju cenu svega na brzinu dok tražite novac, do menjačnica itd. U kafić sam na kratko svratio na kraju drugog dana zbog piva, nisam stigao da jedem po restoranima, već onako na brzinu usput i terali dalje.

Dvor bi trebalo obići i sve komplekse unutra. Postoje karte koje su 350 kruna (tipa 12 eura) po osobi i može se na 7 mesta ući, od čega su neki muzeji (ima i pištolj i puška iz CZ Kragujevac), neke druge zgrade, crkva, naravno katedrala koja je fantastična (supruga plakala od oduševljenja lol) itd. Uz doplatu od 150 valjda kruna (tipa 7 eura, neam pojma), može se ići stepenicama na katedralu odakle je pogled na ceo Prag. U 350 kruna je uračunata i poseta ''Zlatnoj ulici'' u krugu dvorca. Meni skroz interesantno sa mačevima i drugim starim oružijem. Takođe su očuvane klasične kućice ljudi koji su živeli. Izgleda skroz minijaturno.

Sve to vredi obići. Takođe na popeti se na kulu Karlovog mosta. Ne sećam se cene, mislim da je bilo 5-6 eura po osobi za studente. Pitali me je l smo studenti, rekoh da.

Narodni muzej obići, ne ulaziti! Nema ništa narodno, sem par haljina koje su u neko vreme bile popularne. Ostatak su samo preparirane životinje i ništa drugo. Bukvalno mi je i dalje žao 400 kruna za nas dvoje, tj. 15 eura.

Koristiti onu menjačnicu po preporuci (hvala kolegama).

Obišli smo i letnju baštu po preporuci, lepo je i lep pogled na Prag. Nije bilo mnogo ljudi, pravo osveženje od one sandžame u centru.

Hotelske cene su mi skroz ok. 4-5 eura za kolač, sladoled i preliv od malina i kapućino.

Izbegavati kafu/kapućino u krugu dvorca. Žena uze jednu, 4.5 eura. Ali slobodno sesti i uzeti nešto za jelo. Baš su jeftini. Veliki sendvič izmedju 3-4 eura i najedeš se i teraš dalje. Bio sam skeptičan oko cena, ali su stvarno jeftini. Okačiću sliku sendviča i cenovnik.

Vrlo lep grad. Bila je kiša i ponekad jak vetar, ali nije nam smetalo. Jedino mi je žao što nisam više pod utiskom da bih mogao detaljnije da pišem.

Slika ima dosta, zato su u Spoiler:
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Cene u krugu dvora

Slika

Slika

Slika

Slika

Hotel:

Slika
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12278
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Prag

Post od shandu90 » 09 Apr 2017, 17:53

Lepo, lepo.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Prag

Post od ikac2000 » 09 Apr 2017, 18:27

I Ceska u Poljska su prejevtine za Britance, Nemce, Spance, Italijane...

Dobra klopa i pice su visestruko jevtiniji nego u njihovim zemljama.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Odgovori