Gitare

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Milan
Postovi: 550
Pridružio se: 29 Apr 2012, 16:50
Lokacija: Stara Pazova

Re: Gitare

Post od Milan » 18 Jun 2017, 17:25

McGruja je napisao:Sviram sve po malo, ali bubanj najviše volim
Ne znam, mislim da ništa ne može da materijalizuje energiju iz tela tako dobro kao bubanj, kada sviram pesme koje baš volim, to je adrenalin samo takav.

Što se tiče opreme, trenutno nemam svoj bubanj jer živim u stanu i ne mogu da ga sviram tamo, naravno. Imao sam Mapex M Birch u fenomenalnoj Chery Red boji, ali sam ga prodao tom drugaru gde je stajalo i gde smo imali probe jer se bavi iznajmljivanjem bina i sl, ali sam i dalje mogao kad god da ga sviram, pa sam misio da je dobra varijanta :)

Sada sam kompletirao činele i doboš, razmišljam da uzmem još pedalu i to je sve što mi treba sa obzirom da nemam svoj bubanj i da nosim opremu samo na probe i svirke.

Doboš je mapey armory tomahawk, činele su - konta pst5, Kreševi 16 i 18 Anatolian ultimate i 20" Anatolian Diamond Ride.

Korisnikov avatar
igor_harris
Postovi: 2210
Pridružio se: 12 Jan 2017, 13:47
Garaža: 2004 Mazda 3 (1.6CD)
Lokacija: Beograd

Re: Gitare

Post od igor_harris » 18 Jun 2017, 19:02

Kakav si ti to bubnjar bez duple pedale i chine? :)

Korisnikov avatar
Milan
Postovi: 550
Pridružio se: 29 Apr 2012, 16:50
Lokacija: Stara Pazova

Re: Gitare

Post od Milan » 18 Jun 2017, 22:32

igor_harris je napisao:Kakav si ti to bubnjar bez duple pedale i chine? :)
Dupla pedala je za ljude sa viškom energije. :D

Za ovo što sviram, stvarno mi ne treba...

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Gitare

Post od grujicd » 19 Jun 2017, 04:51

Da li ima tog adrenalina kad se svira na električnim bubnjevima sa slušalicama? Ili je poenta da celim telom osetiš zvuk tj. udarac?
Bubnjevi su baš zaleban instrument za urbane uslove.

Korisnikov avatar
igor_harris
Postovi: 2210
Pridružio se: 12 Jan 2017, 13:47
Garaža: 2004 Mazda 3 (1.6CD)
Lokacija: Beograd

Re: Gitare

Post od igor_harris » 19 Jun 2017, 07:17

Naravno da nije to to, dovoljno je sto na elektroncu jedne palice koristis doveka. E sad zamisli koliko feedback-a od strane bubnja si izgubio. Jedno je kad udaras u neku mekanu plastiku, a drugo u "zive" materijale koji ce svaki put da ti odgovore drugacije na tvoj udarac.
Mada ima zaista dobrih elektronaca, dosta realisticno zvuce, ali za to onda treba imati i podjednako dobre, tj skupe slusalice. Kao i za sve, koliko para, toliko muzike. :)

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13405
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Gitare

Post od McGruja » 19 Jun 2017, 07:31

Pa nije isto, bar moje iskustvo je takvo
Ali se spakuje bubanj u torbu, stane u Twinga

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Gitare

Post od grujicd » 29 Jul 2017, 00:44

Došla je na red i stara akustara za zamenu žica. Stara je nekih 12-13 godina, Tenson kineska, najjeftinija koja je tad mogla da se kupi, znači ništa specijalno. Nikad menjane žice. Međutim kad sam bacio pogled na vrat bilo je očigledno da mora da padne čišćenje.

Slika

Slika

Pogledao sam malo na yt, uzeo žilet, čeličnu žicu i ribaj. Što se tiče žileta, ne treba ga držati koso da seče drvo, već pod 90 stepeni. Sa žicom treba ići u pravcu vrata, tj. po dužini, inače lakše ostaju tragovi. Ne znam da li bi se usudio da probam to sa vrednijom gitarom. Stanje posle čišćenja:

Slika

Nije idealno, negde sam je i izgrebao, ali to je i cena toga što sam je tako zapustio. Kupio sam i Dunlop limunovo ulje za vrat u muzičkoj prodavnici. Kad sam ga namazao već je počelo da liči na nešto. Kad sam stavio nove žice, sinula je cela gitara.

Slika

Slika

Baš sam zadovoljan. Na žalost gitara ima veći problem od žica. Počeo je bridge da se odlepljuje, onako odokativno trećina površine više nije zalepljena:

Slika

Nadam se da će izdržati još koju godinu, jer ne znam koliko ima ekonomskog smisla nositi takvu gitaru kod majstora. Da bi malo ublažio problem uzeo sam tanje žice, desetke, Martin extra light:

Slika

A i lakše se sviraju, baš se primeti razlika.

Korisnikov avatar
igor_harris
Postovi: 2210
Pridružio se: 12 Jan 2017, 13:47
Garaža: 2004 Mazda 3 (1.6CD)
Lokacija: Beograd

Re: Gitare

Post od igor_harris » 29 Jul 2017, 06:23

Pa nece ti uzeti mnogo para za lepljenje tog bridza, imam broj od nekog tipa koji radi jeftino samo akusticne instrumente ako budes hteo da sredjujes...

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Gitare

Post od Sloba » 29 Jul 2017, 08:40

Kobilicu si trebao odraditi pre zamene zica, bio je momenat... Nije to velik posao, pogotovo u ovoj fazi. Lepak, stega...
Nisi ni zilet trebao koristiti. Benzin i krpa dok se ne skine skrama, posle limunovo ulje.

Sent from my MI 5s using Tapatalk

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Gitare

Post od grujicd » 29 Jul 2017, 09:12

Nisam znao da može benzinom da se čisti. Baš je bila skrama, sigurno bi olakšalo. Žiletom nisam napravio neku štetu, jer sam ga koristio kao špatulu a ne kao sekač, ako se razumemo. Žicom sam već napravio oštećenja kad sam krenuo da pritiskam. Sa druge strane pragovi se sad sijaju zbog te žice. Ovo je gitara sa kojom sam bio spreman da se igram i ako nešto pođe naopako.

Nekako sam uvek tu gitaru gledao sa potcenjivanjem zato što je jeftina noname kineska, a možda ne bi trebao jer se lepo svira i na kraju moja je, pa pisalo na njoj Fender ili Tenson.

Igore, je taj majstor NBg ili Zemun? Daj broj u svakom slučaju.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Gitare

Post od Sloba » 29 Jul 2017, 09:55

Zilet svakako ne jer, jebes ga, zilet je. Postoje plasticne spakle pa ih imaj u vidu za sledeci put. Kotna ploca u izvedbi od ruzinog drveta, u ovom slucaju sigurno od neke jeftinije istocnjacke podvrste, je meka i ne treba je strugati bilo cim, osim krpom i rastvaracem.

Sent from my MI 5s using Tapatalk

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Gitare

Post od grujicd » 03 Avg 2017, 01:05

Planiram da malo sviram sa drugarima, a i da snimamo jer se onda ozbiljimo. Nije ideja da se taj snimak distribuira, to je samo za našu dušu. U opticaju su akustične i električne gitare, bas, mikrofon, možda se ubaci midi klavijatura, možda neke udaraljke tipa cajon. I sa električnim gitarama ne bi bio rok koncert već tiše sviruckanje. Čitam već danima o ovoj temi ali ne bi bilo loše da neko iskusniji kaže koju reč. Kad sam ispričao u muzičkoj prodavnici šta hoću, lik je odmah rekao PC interfejs. Možda je i u pravu. Koliko vidim ovo su mogućnosti:

1) samo snimamo nekim mikrofonom, u najjeftinijoj varijanti mobilni telefon ili Hama mikrofon od 500 dindži. U dosta skupljoj i kvalitetnoj varijanti bi bio kondenzatorski mikrofon, i neki PC interfejs sa odgovarajućim ulazom. Ako se u igru ubace električne gitare i bas onda bi nam treba po pojačalo za svaku gitaru, to imamo ali je teško za teglenje. Sve bi snimao taj jedan mikrofon, pa bi bilo zgodno da bude da bude omnidirekcioni.

2) malo bolji PC interfejs, npr. Focusrite Scarlett 6i6. U njega mogu dve gitare, i ima još 2 linijska ulaza. Tako bi gitare mogle da se puste kroz softverske procesore, i da imamo samo jedno pojačalo na clean ili monitorske zvučnike. Više kanala bi služilo samo za efekte i miksovanje prilikom sviranja, nije ideja da se detaljno miksuje i producira posle. Pošto bi zafalilo mic ili intrumentalnih ulaza moralo bi da se nadomesti preko tih dodatnih linijskih na Scarlettu - ili da se doda mikseta, ili gitarski procesor tipa Zoom g1on, jer koliko sam shvatio izlaz iz njega može da ide na line. Još bi bilo bolje da je Scarlett 18i8 jer on ima još 2 mic ulaza, ali ti nisu instrumentalni, pa se ni sa njim ne pokriva 2 električne gitare i bas, već mora dodatna kutijica. A i mnogo je skup za ovakvo zezanje. Ma i 6i6 je skup.

3) mikseta, ima ih i sa USB izlazom pa je i snimanje pokriveno. Međutim koliko vidim miksete u velikoj većini slučajeva nemaju ulaze za gitare, pa mora da se ide preko DI boxa za svaku gitaru, ili još bolje procesora (taj Zoom ili nešto slično) koji daje linijski nivo signala.

Mikseta jeste jeftinija od PC interfejsa, ali kad se dodaju procesori ili DI boksovi računica se menja.

Sve u svemu očekivao sam da to sve može jednostavnije i jeftinije da se ispovezuje. Možda na kraju bude samo anplagd :mrgreen:

Korisnikov avatar
igor_harris
Postovi: 2210
Pridružio se: 12 Jan 2017, 13:47
Garaža: 2004 Mazda 3 (1.6CD)
Lokacija: Beograd

Re: Gitare

Post od igor_harris » 03 Avg 2017, 07:38

Uzmes Line 6 UX1 + mic za vokale i ne treba nista vise u zivotu.
Ja to godinama koristim, neverovatna je sprava. Imas ogromne banke preseta za gitare, bass, vokale i klavijature.
Znaci ne treba ti mikseta posto u sebi poseduje pojacivac, ne treba ti pojacalo, latencija je minimalna, samo neki mikrofon. Ima to i polovno da se nadje, baci pogled po netu. Ili eventualno da uzmes onu slabiju varijantu GX bez XLR ulaza, pa da uzmes neku najjeftiniju miksetu i nju da gurnes u input za gitaru, moze i tako.

Od softvera za snimanje ja koristim Cubase 5.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Gitare

Post od grujicd » 03 Avg 2017, 08:36

Nije mi Line 6 bio na radaru. Meni bi UX2 bio korisniji jer mogu 2 gitare u njega, a ostanu još line in i 2 mic ulaza za ostalo. Vidim na kp da ima za 100e polovan, to mi je džaba posle cena novih sprava koje sam gledao.

Kakva je situacija sa drajverima za taj tvoj UX1? Na kom Win ga koristiš? Kažu da je to glavni problem kod višekalnih interfejsa, drajveri budu bagoviti, ne rade na novijim Windowsima itd.

Edit: kakvo je stanje sa latencijom? Da li je čujno kašnjenje kad sviraš sa efektima?

Korisnikov avatar
igor_harris
Postovi: 2210
Pridružio se: 12 Jan 2017, 13:47
Garaža: 2004 Mazda 3 (1.6CD)
Lokacija: Beograd

Re: Gitare

Post od igor_harris » 03 Avg 2017, 09:04

Mislim da postoji mogucnost i na UX1 da sviraju dve gitare istovremeno na onom stereo ulazu. Nisam isprobavao, ali mislim da moze i naravno, da svaka pojedinacno ima svoj efekat zasebno. Probaj da izguglas o tome.

Ja ga koristim na Win7 i nemam problema, koristio sam ga na Win10, cak sam stekao utisak da je zvuk bio znantno kvalitetniji, ali sam morao da se odreknem Win10 zbog nekih drugih problema vezanih za drajvere laptopa.
Nema nikakvih problema, sve lepo radi. Latencija postoji samo na papiru, znaci nemoguce je da ljudski mozak to registruje.

Odgovori