Prenos vlasništva automobila

Stanje na putevima, registracija, osiguranje i druge informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
Kabe
Postovi: 993
Pridružio se: 13 Jan 2012, 05:47
Garaža: Japanska vozila
Lokacija: https:://localhost/Novi_Sad/

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Kabe » 13 Okt 2017, 22:20

Ne znam za NS, u BG se sve resava ovlascenjem.

Takodje, ne bi trebalo da postoje bilo kakva neslaganja po gradovima kada je to u pitanju, jer je to zakonska stvar. Po meni, svako mora da ima pravo da ovlasti neko lice da u njegovo ime obavi taj posao.
ОПРЕМ ДОБРО! Posetite blog - Kabe.Space

Korisnikov avatar
Joker
Postovi: 495
Pridružio se: 23 Jan 2016, 15:43
Garaža: Kamiq Ambition 1.0 TSI DSG
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Joker » 14 Okt 2017, 07:02

Hvala vam na odgovorima. Bitno mi je da mogu da rešim preko agencije.

Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3231
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od elMaestro » 14 Okt 2017, 12:39


Kabe je napisao: Takodje, ne bi trebalo da postoje bilo kakva neslaganja po gradovima kada je to u pitanju, jer je to zakonska stvar. Po meni, svako mora da ima pravo da ovlasti neko lice da u njegovo ime obavi taj posao.
S obzirom da je normalno da se prevod saobracajne trazi prilikom uvoza u svakoj u pola opstina, dok se u pola ne trazi, uopste me ne cudi ova raznovrsnost propisa od grada do grada.


TT

Имам једно потпитање...

Korisnikov avatar
Kabe
Postovi: 993
Pridružio se: 13 Jan 2012, 05:47
Garaža: Japanska vozila
Lokacija: https:://localhost/Novi_Sad/

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Kabe » 15 Okt 2017, 11:09

I to ima logike. Toliko smo nenormalna drzava da sve "nelogicno" postaje "logicno". Svakako, ako neko bude od Novosadjana imao info, neka podeli da znamo...
ОПРЕМ ДОБРО! Posetite blog - Kabe.Space

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18943
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Delija » 16 Okt 2017, 12:44

nuk je napisao:
13 Okt 2017, 20:02
U Novom Sadu samo lično, ne znam zašto ali tako je
Otkad to?
Za Civic je sve odradila agencija.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

kovalski
Postovi: 29
Pridružio se: 17 Mar 2018, 23:02

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od kovalski » 17 Apr 2018, 19:51

Pozdrav svima!

Pre svega, ako post ne pripada ovoj temi, molim moderatore da ga prebace na pravo mesto.

Trenutno sam u procesu kupovine novog automobila. U suštini, vozilo je iz zamene staro za novo, prodaje ga ovlašćeni servis, pod garancijom je još uvek itd.

Registrovan je do polovine decembra 2018., i trenutno je vlasnik vozila pravno lice (pomenuti ovlašćeni servis), a prethodno je bilo fizičko lice (koje ga je dalo u zamenu staro za novo).

Stoga, procedura za prenos vlasništva bi trebalo da ide nekako ovako:
http://www.registracija-vozila.rs/105-u ... zicko-lice

Deo gde piše "Pravno lice (prodavac) je obveznik PDV-a".

U dogovoru sa prodavcem, platio sam vozilo po predračunu, uplatom na račun. Rečeno mi je da treba da sačekam i oko 10 dana da oni obave plaćanje poreza na prenos aps. prava, prepišu tehnički na mene, odjave tablice (pošto bih ja registrovao auto u drugom registarskom području) i pošalju dokumentaciju (kurirskom službom) da bih u svom gradu izvadio nove tablice i saobraćajnu. Zatim bih otišao po auto kod njih, dobio fakturu, fiskalni i još neku prateću dokumentaciju za auto, okačio svoje tablice i odvezao ga.

E sad, moja pitanja:
1. Da li je neko imao slična/ista iskustva i kakva su bila?
2. Koliko se čeka u Poreskoj na upit o rešenju o visini poreza na prenos aps. prava? Je l' moguće da se tamo oteže po 7-10 dana? Trebalo bi da je poreska u Zemunu ili negde u BG-u, ne znam tačno.

Hvala unapred!

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od ljubitelj » 17 Apr 2018, 20:00

Prvo ide faktura, sa tim dokazom da si vlasnik kreces u proces registracije za dobijanje tablica i kasnije saobracajne.
Za drugaciji redosled kako si ti opisao proceduru prvo tablice pa onda faktura nisam cuo, a i nema mi logike.
Nedavno sam uzeo auto od pravnog lica, sveze iskustvo.
Proveri jos jednom da ne bude iznenadjenja.

kovalski
Postovi: 29
Pridružio se: 17 Mar 2018, 23:02

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od kovalski » 17 Apr 2018, 20:09

Postoji mogućnost da taj deo nisam najbolje ispratio, tj., da će mi poslati i fakturu među dokumentacijom, pa da sa tim svim izvršim registraciju.

Ali proveriću svakako, hvala.

A ostatak procedure, je l' bi to trebalo da je u redu?

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od ljubitelj » 17 Apr 2018, 20:16

Prenos apsolutnih prava je izmedju fizickih lica, nema pravno lice nista sa tim. Samo izda regularnu fakturu kao i za svaku drugu robu, sa iskazanim PDVom koji se ne odbija i tebi se zaracuna.
Ne brini, znaju u racunovodstvu te firme.
Ne treba uplatnica ni fiskalni racun, samo faktura se predaje pri registraciji.(uz ostalu papirologiju kao i inace).

kovalski
Postovi: 29
Pridružio se: 17 Mar 2018, 23:02

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od kovalski » 17 Apr 2018, 20:24

OK, samo na www.registracija-vozila.rs, na onom linku koji sam poslao, piše sledeće:

"- Kupac (fizičko lice) preuzima fakturu i vrši uplatu navedenog iznosa na račun prodavca. U ovom slučaju kupac ne plaća porez na prenos vlasništva i ne pravi se kupoprodajni ugovor, već se umesto kupoprodajnog ugovora koristi faktura i uplatnica kao dokaz o uplati fakturisanog iznosa. Faktura i uplatnica se prilažu uz dokumentaciju u MUP-u
- Slučaj kada je prodavac u PDV-u a prilikom nabavke vozila je platio PDV(čest slučaj).U ovim slučajevima takođe prodavac iako obveznik PDV-a on je platio PDV prilikom kupovine a sada prilikom prodaje plaća porez na prenos apsolutnih prava po stopi od 2,5 %."

Zbog ovoga mi je imalo smisla ono što su rekli da moraju da plate porez na prenos apsolutnih prava.

Rocktheroad
Postovi: 65
Pridružio se: 25 Dec 2017, 19:55

Prenos vlasništva automobila

Post od Rocktheroad » 17 Apr 2018, 21:23

Firma ti izdaje fakturu na osnovu koje placas auto. Ako je firma obveznik PDV-a mora na fakturi naznačiti da promet nije oporeziv PDV-om po clanu 25, stav 2, tačka 3a zakona o PDV-u, i da se placa prenos apsolutnih prava 2.5% po rešenju poreske uprave.

Firma podnosi zahtev za prenos apsolutnih prava, i rešenje se donosi posle 2-3 radna dana i šalju tebi i firmi. Vredi proveriti telefonom da pokupiš i ne cekas da dobiješ postom. Sa tim resenjem uplaćuje se porez, obično kupac tj kako je definisano kupoprodajnim ugovorom. Nakon uplate sutradan bi trebalo da već možeš da dobiješ potvrdu o plaćenom porezu koje ti je neophodno za registraciju.

kovalski
Postovi: 29
Pridružio se: 17 Mar 2018, 23:02

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od kovalski » 17 Apr 2018, 21:28

S tim što ja nemam informaciju da treba da pravim kupoprodajni ugovor sa firmom - rečeno mi je da je faktura, u našem slučaju, dovoljan dokaz o vlasništvu. Ne treba ugovor, navodno, jer nije kupoprodaja između dva fizička lica, već od strane pravnog lica fizičkom licu - prenosim šta mi je rečeno.

Znači, 2-3 radna dana otprilike treba Poreskoj da donese rešenje o iznosu poreza? To mi treba, hvala.

EDIT: I ja sam platio auto po predračunu (poslat email-om, podaci o preduzeću bi trebalo da su ok, proverio na APR) na naznačen račun u banci. Ne bi trebalo da je to nesigurna opcija, ali država Srbija je ovo, pa sad više ni ne znam šta da mislim.

Rocktheroad
Postovi: 65
Pridružio se: 25 Dec 2017, 19:55

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Rocktheroad » 17 Apr 2018, 22:46

Ne znam da li ti treba kupoprodajni, ja sam ga imao. Možda zato sto se firma ne bavi prodajom automobila. Poreska završava za 2-3 dana, ali može da se otegne ako se ne pripremi sve (ulazna faktura, potvrde ako je bio na lizing u, i tako sto), naravno zavisi od poreske. Moje iskustvo je poreska Novi Beograd, Tosin Bunar.

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od nuk » 17 Apr 2018, 23:00

kovalski je napisao:S tim što ja nemam informaciju da treba da pravim kupoprodajni ugovor sa firmom - rečeno mi je da je faktura, u našem slučaju, dovoljan dokaz o vlasništvu. Ne treba ugovor, navodno, jer nije kupoprodaja između dva fizička lica, već od strane pravnog lica fizičkom licu - prenosim šta mi je rečeno.

Znači, 2-3 radna dana otprilike treba Poreskoj da donese rešenje o iznosu poreza? To mi treba, hvala.

EDIT: I ja sam platio auto po predračunu (poslat email-om, podaci o preduzeću bi trebalo da su ok, proverio na APR) na naznačen račun u banci. Ne bi trebalo da je to nesigurna opcija, ali država Srbija je ovo, pa sad više ni ne znam šta da mislim.
Ne treba ugovor pored fakture. Što se poreskog rešenja tiče, zavisi od opštine do opštine tj. zavisi od toga kolika je gužva. Negde rešavaju odmah a negde se čeka po nekoliko nedelja

kovalski
Postovi: 29
Pridružio se: 17 Mar 2018, 23:02

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od kovalski » 17 Apr 2018, 23:27

@Rocktheroad

Ta firma se bavi prodajom automobila, tj., bar im je takva šifra delatnosti.

@nuk

Hvala na informaciji. Nadam se da trenutno nije baš tolika gužva. :(

Kao i tolikim ljudima pre mene, nikako mi nije jasno zašto sve to mora toliko komplikovano i sporo da se radi. Umesto da država pomogne svojim građanima (razjasni sve propise, obezbedi jednostavniji i transparentniji sistem za rešavanje ovih situacija, itd., pa onda neka naplaćuju šta god žele), ona tera po starom u 2018. godini...

Odgovori