Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Iskustva u vezi autogasa, preporuke za ugradnju
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od ljubitelj » 11 Dec 2017, 22:43

Morao bih da pogledam u knjige istorijske, tj da pretresem evidenciju.
Sada je tu negde 229.000km predjeno,
940 volvo, motor 2.3 turbo

Apropo tog famoznog rezervnog tocka, Boca je ispod gepeka, toroidni rezervoar 63 litra.
Rezervna guma je stalno u gepeku uz set za popravku.
Gepek je 990 litara zapremine i taj jedan tocak zaista ne primecujem kao smetnju.

Ako oborim sedista gepek ima 2100 litara sto uspevam bez problema da popunim ali opet se nadje mesto da se negde cuscne rezervni tocak.

Inace ni taj rezervni nije garant, jednom sam tokom jedne voznje imao 2 gumi defekta, A da vucem 2 rezervna bi bas bilo blesavo. Dugo vozim i eto samo jednom se desio takav peh.

ddanijell
Postovi: 1366
Pridružio se: 24 Maj 2017, 23:41
Garaža: SEAT ATECA 2.0 CR TDI 190hp DSG 4Drive XCELLENCE

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od ddanijell » 11 Dec 2017, 22:48

Ako smem da primetim, da si umesto tog volvoa uzeo tenk i njemu ugradio plin, umesto tih milion dinara imao bi ustedu od bar 50miliona dinara za ovih 10ak godina.
A inace salu na stranu, na te matore aute koji trose kao sumanuti se zaista isplati plin.
Uzeti danas nekog turbo benzinca novog koji trosi oko 7litra benzina, dati 1000 i vise eura na ugradnju plina, uopste nije pametna investicija, bar za moj ukus.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Saša » 11 Dec 2017, 22:56

Zašto ne bi bila? Takav auto ide još bolje na gas nego na benzin (ako ugradiš uređaj sa direktnim ubrizgavanjem gasa), štediš u gorivu, imaš komoditet pogona na da goriva, a tako pogonjen motor ekološki je daleko prihvatljiviji nego benzinac. Meni je to i više nego dovoljno razloga ZA. :)

ddanijell
Postovi: 1366
Pridružio se: 24 Maj 2017, 23:41
Garaža: SEAT ATECA 2.0 CR TDI 190hp DSG 4Drive XCELLENCE

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od ddanijell » 11 Dec 2017, 23:13

I otplatim ga posle 5-10godina, investicija odlicna, pod uslovom ako vozim isti auto do penzije.
Plin mi se odlicno pokazao svakako, na sporetu, mada bolje je radio na metan 15godina nego zadnjih 5 godina na tng .
Ja ne znam otkud ideja ovima da pljuju po plinu, to je kao kada se cacne osinjak :loool: .
Eno tast mi vozi puntisu sa fabrickim plinom ,a 2/3 prtljaznika boca, i kad god dodje kod mene on me pita jel radi "ona pumpa" da ide da natoci plin, znaci mislim da nocu sanja kako ne moze da nadje pumpu, a strogo se vozi sa rezervom benzina.
Meni je muka kada na 800km moram da tankam dizel, a ne da na svakih 350km jurcam i tankam plin.
No svakako to je moje vidjenje stvari i realni nedostaci koji meni smetaju.

edit:
pojasni ono da takav auto ide jos bolje na plin nego na benzin? Taj deo mi nije jasan sa tehnicke strane kako je moguc.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Saša » 11 Dec 2017, 23:21

A ta Ateca ti je bila odlična "investicija"? Za koliko ćeš nju otplatiti? :rofl:

2/3 gepeka? Evo kako izgleda gepek Punta sa fabričkim gasnim uređajem, pa još i sa ubačenim fabričkim subwooferom:

Slika
ddanijell je napisao:
11 Dec 2017, 23:13
pojasni ono da takav auto ide jos bolje na plin nego na benzin? Taj deo mi nije jasan sa tehnicke strane kako je moguc.
Pa lepo, plin ima 104 oktana i kada se ubrizga direktno u cilindre motora, pa još ohlađen... vlažni snovi svakog turbaka. :D Imaš po netu puno You Tube klipova gde mere na valjcima snagu motora sa takvom instalacijom (direktno ubrizgavanje gasa), veća je od originalne na benzin. :)

ddanijell
Postovi: 1366
Pridružio se: 24 Maj 2017, 23:41
Garaža: SEAT ATECA 2.0 CR TDI 190hp DSG 4Drive XCELLENCE

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od ddanijell » 11 Dec 2017, 23:32

Tast kada je kupovao znam da je bila prica da uzme sa fabrickim plinom, pitacu ga sutra da li je uzeo iz fabrike sa onom bocom ili naknadno ugradio, moguce da sam ja pogresio u konstataciji oko toga.
Svakako kao sto rekoh vozis bez rezervnog tocka, a boca koja stane na tom mestu obezbedjuje malu autonomiju. Svakako za vecu autonomiju napunis i rezervoar pun benzina pa u tom slucaju imas vecu autonomiju nego ja na mom autu.
Inace direktne prozivke za koliko su ja otplatiti moj auto ti ne stoje, znaci nema potrebe da pocinjemo licnu prozivku jer ja nisam tebe licno prozvao nicim.
Atecu nemam sta da otplacujem, kupljena za kesh, a inace mi je odlicna investicija jer se vozim u autu od 190konja , vecem i udobnijem, za slicnu cenu u gorivu u kome se ti vozis u puntu.
Mislim glupo je da se prepucavamo na ovaj nacin ali morao sam ti odgovoriti posto si me vec licno prozvao.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Saša » 11 Dec 2017, 23:38

Pogrešno si me shvatio, ja na mnoge stvari ne gledam kao na običnu računicu (kao što ni ti verovatno nisi gledao kada si kupovao tu Atecu, zato sam je samo i pomenuo). Reč je o ličnom zadovoljstvu i ubeđenju da vozim nešto što je ekološki bolje i zdravije po okolinu, a ostali benefiti su samo dodatni plus na sve to. Najradije bih vozio auto na struju ali nažalost to još uvek ne mogu sebi da priuštim. Inače, ne vozim se bez rezervnog točka, već sam pomenuo gore da imam i njega (dokupio sam ga) i originalni set za reparaciju koji je došao sa autom. Autonomija Punta sa punom bocom gasa je između 400 i 500 km, zavisno kako se i gde vozi, što uopšte nije malo (ili bar nije u mom slučaju). :)

ddanijell
Postovi: 1366
Pridružio se: 24 Maj 2017, 23:41
Garaža: SEAT ATECA 2.0 CR TDI 190hp DSG 4Drive XCELLENCE

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od ddanijell » 11 Dec 2017, 23:53

Nije malo, ali ne zaboravi da je Punto jako lagan auto koji i inace malo trosi.
Da si uzeo punta dizela trosio bi reda 4-4.5 litra dizela najverovatnije.
Za ekologiju se slazem, mada ne treba zanemariti danasnje euro6 koji maltene ne izbacuju nista stetno, tj. nista stetnije nego tvoj auto na plin sto izbacuje.
Naravno auto sa euro6 i ispravan, a ne sa povadjenim katalizatorima, zapusenim egr i izbacenim dpf.
Sto se rezervnog tocka tice, meni unazad 10ak godina nikad nije zatrebao, jer par busenja koja sam imao dobio sam blagovremenu informaciju na boardu i imao dovoljno lufta da odem do vulkanizera.
Po tome gledano tj. po iskustvu nepotreban, ali za dalji put ja licno se ne bih usudio da idem bez njega, kao ni ti verovatno.

Mikka
Postovi: 80
Pridružio se: 19 Sep 2013, 23:36
Lokacija: Bgd

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Mikka » 11 Dec 2017, 23:58

ljubitelj je napisao:
11 Dec 2017, 22:43
Morao bih da pogledam u knjige istorijske, tj da pretresem evidenciju.
Sada je tu negde 229.000km predjeno,
940 volvo, motor 2.3 turbo
Sasvim je druga prica kod auta od 2.3 kubika. Veca je potrosnja, pa je samim tim i usteda veca…
Nasao sam neki volvo (valjda je kao tvoj) https://www.spritmonitor.de/en/detail/546927.html vozen na plinu i benzinu kasnije, Na benzinu je trosio 12,87 odnosno kasnije 14,1 lpg + 2,96 BMB.

Iz moje evidencije za poslednjih 11 godina prosek cene goriva je

1l benzina = 1,15 evra
1l plina = 0,5875 evra

pa je sledeca racunica….

cena voznje na benzinu:
12,87 x 1,150 = 14,801 € na 100km

cena voznje na plinu + benzin:
2,96 x 1,150 + 14,1 x 0,5875 = 3,404 + 8,284 = 11,688 € na 100km

Razlika je 3113 € na 100.000 km ili 7159 € na 230.000 km

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9034
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Darko » 12 Dec 2017, 00:01

mada ne treba zanemariti danasnje euro6 koji maltene ne izbacuju nista stetno, tj. nista stetnije nego tvoj auto na plin sto izbacuje.
Ovo si dobro spomenuo.

Toyota prius 3 hibrid - 98g/km co2
Focus 1.0 ecoboost -105g/km co2
megane IV 1.5 dci 95g/km co2.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Saša » 12 Dec 2017, 00:03

@ddanijell

Punto u ovoj kombinaciji (1.2 8V + TNG) je sposoban da u vožnji na otvorenom potrošnju spusti na 6 litara gasa (lično se uverio više puta, a uostalom toliko ga i fabrika deklariše), a to je u novcu oko 3 litre ili manje benzina/dizela (čega god hoćeš). Nema toga dizelaša koji može toliko malo da troši, pogotovo kada na to još dodamo troškove održavanja i ostalo. Moj režim vožnje je inače 80% otvoreno 20% grad (čak možda i manje grada imam) tako da mi to savršeno odgovara, a vozim se po ravnoj Vojvodini gde i njegovih (naizgled slabašnih) 60 konja sasvim dobro radi posao.

@Darko

Kod dizela nije problem u količini CO2 nego u štetnim česticama koje izbacuju, zato ih polako i eliminišu raznim dodatnim porezima, restrikcijama i zabranama.

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9034
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Darko » 12 Dec 2017, 00:07

Dobro, zanemari dizel.

Renault clio 0.9 tce 94 g/km co2
Ford fiesta 1.0 97 g/km co2

Nazalost nema informacija za ostale cestice osim co2.

Bilo bi dobro videti sta izbacuje punto na gas ili slican automobil pa uporediti.
Poslednja izmena od Darko u 12 Dec 2017, 00:11, izmenjeno 1 put ukupno.

ddanijell
Postovi: 1366
Pridružio se: 24 Maj 2017, 23:41
Garaža: SEAT ATECA 2.0 CR TDI 190hp DSG 4Drive XCELLENCE

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od ddanijell » 12 Dec 2017, 00:09

@Sasa
Mislim da bi ti onda elektrobicikla najbolje zavrsila posao, tu bi tek bila extra jeftina voznja, ali strogo da je punis nocu po jeftinoj struji :)
Inace isto tako kako ti trosis 6litara plina, i ja trosim 4.9L dizela na mom auto od 1600kg ! Licno se uverio, a i pokazao sam sliku.
Isti taj Punto u dizel ili plin varijanti sa istim uslovima voznje bi gledano u novcu na 100km bio jako jako blizu, nesto malo tek u korist plina, ali nista preterano.
Sto se troskova odrzavanja tice ne bih da komentarisem :)

Sto se tice co2, u celoj prici oko emisije stetnih gasova je po mom misljenju i najbezazleniji, a on se svakako proizvodi maltene isto na svim fosilnim gorivima za isti predjeni put, nebitno da li je plin , benzin, ili dizel.
Kod dizela su najveci problem mikrocestice i nitrooxid, a kod euro6 su to resili do perfekcije tako da po tom osnovu nista plin tu nije u prednosti, bar ne nekoj preteranoj.
Sto se auta na struju tice, tu je tek prica malo sira i nije ni malo naivna. Ta struja 80% dolazi iz elektrana na fosilna goriva.
Globalni efekat zagadjenja se nista tu ne bi mnogo promenio sem sto bi zagadjenje iz grada premestili na vangradsku sredinu.
Inace da izbacuju dizele zbog zagadjenja, prica nije bas tako crno bela.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Saša » 12 Dec 2017, 00:18

E, a onda zamislite koliko bi ti isti auti izbacivali manje CO2 da imaju ugrađen gas... Kao primer evo ti mog Punta sa već "pretpotopskim" 1.2 8V motorom koji originalno izbacuje 136 g/km a sa pogonom na gas - 116 g/km. :)

@ddanijell

Naravno da ne trošim 6 litara ali nisam ni daleko - oko 7 litara gasa u proseku trošim, mojim načinom vožnje i na mojim relacijama. Pritom zimi auto greje skoro pa odmah i da ne nabrajam dalje prednosti vožnje malog benzinca. Dizel? Ne, hvala. :) Električni automobili su neminovnost, živi bili pa videli. :)

ddanijell
Postovi: 1366
Pridružio se: 24 Maj 2017, 23:41
Garaža: SEAT ATECA 2.0 CR TDI 190hp DSG 4Drive XCELLENCE

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od ddanijell » 12 Dec 2017, 00:34

Evo ne mora da zamisljamo:
Slika

Auto na plin mora da trosi oko 20% vise zbog manje energetske vrednosti plina, samim tim ako se pazljivo pogleda tablica isti auto vozen na benzin ili plin, pravi gotovo istu kolicinu co2 po predjenom km.
Sto se tice direktnog ubrizgavanja plina nisam uspeo da nadjem na youtube neki validan video , par necega sto sam video kaze da se dobija nesto veci obrtni moment na niskim rpm posto plin ima vecu oktansku vrednost pa moze da se gura vise, ali krajnja snaga je niza u odnosu na benzin. Moguce da nisam nasao pravi video , ako nadjes sta konkretno na sta si mislio iznad, baci link slobodno ovde.

Odgovori