Zamena zvucnika nedoumice

ICE, GPS, handsfree, chip, parking senzori, auto-grafika, zatamnjena stakla, tuning/styling i ostalo
Korisnikov avatar
Nemanja M
Postovi: 9
Pridružio se: 30 Sep 2017, 14:45
Garaža: citroen xsara 109ks 80kw karavan
Lokacija: Novi Becej

Zamena zvucnika nedoumice

Post od Nemanja M » 12 Jan 2018, 18:23

U pitanju je Citroen Xsara . Hteo bih da dodam zadnji par zvucnika i da eventualno promenim prednji par cijim zvukom nisam bas zadovoljan u smislu da postoji distorzija kad se pojaca do kraja pa mislim da su malo slabiji nego sto treba a i bas je cudan,nekako izvestacen.
Ne znam koje su snage pa bi mi dobro dosla informacija o tome a i o velicini da bih znao koju velicinu zvucnika da gledam kod novih.
Ako moze da se ugradi veci od postojecih bez vecih prepravki,odlicno, do koje velicine?
Trazim nesto enty level ne previse skupo,tek da radi normalno,nisam picajzla i ne trazim savrseno.Ako moze trosistemski da mi se predloze bilo bi odlicno , oko 40-45w ne slabije.
:pijemcaj:

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13408
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Zamena zvucnika nedoumice

Post od McGruja » 12 Jan 2018, 18:48

Verovatno su 6.5”
Ja bih uzeo neke Pioneer dvosistemce, biće to bolje od fabričkih kartonskih zvučnika

Korisnikov avatar
Nemanja M
Postovi: 9
Pridružio se: 30 Sep 2017, 14:45
Garaža: citroen xsara 109ks 80kw karavan
Lokacija: Novi Becej

Re: Zamena zvucnika nedoumice

Post od Nemanja M » 12 Jan 2018, 21:41

McGruja je napisao:
12 Jan 2018, 18:48
Verovatno su 6.5”
Ja bih uzeo neke Pioneer dvosistemce, biće to bolje od fabričkih kartonskih zvučnika
guglajuci naleteo sam na podatak o velicini u pitanju je 13 ali negde pise cm a negde " inca!? tek sad mi nije jasno jesu li centimetri ili inci u pitanju
:pijemcaj:

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Zamena zvucnika nedoumice

Post od passenger » 12 Jan 2018, 21:44

13 cm.

13'' je 33 cm.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18944
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zamena zvucnika nedoumice

Post od Delija » 13 Jan 2018, 09:45

Nemanja M je napisao:
12 Jan 2018, 21:41
tek sad mi nije jasno jesu li centimetri ili inci u pitanju
Ti to ozbiljno? :)
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13408
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Zamena zvucnika nedoumice

Post od McGruja » 13 Jan 2018, 09:49

Zadnji zvucnici ti neće popraviti znacajno zvuk, a i verovatno su 13cm zvucnici u Xsari pozadi
Prednji će ti znaciti više

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10569
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Zamena zvucnika nedoumice

Post od Sloba » 13 Jan 2018, 10:14

McGruja je napisao:Verovatno su 6.5”
Ja bih uzeo neke Pioneer dvosistemce, biće to bolje od fabričkih kartonskih zvučnika
Ne znaci, bar po mojim iskustvima. Hajde da kazemo da zvucnici na kolima nize i srednje klase jesu jeftini, medjutim, nisu ni oni blesavi pa naprave jeftin zvucnik, sa malim kalemom i magnetom, plasticnom korpom, ali jako OSETLJIV i time kompenzuju sve nedostatke. Kupis npr. Pioneer za 30-40€ i jeste bolji, ali on bude osetljiv 87-88-89db, dok je fabricki bio 90+. I onda pospajas sve i ocekujes cudo, ali ono se ne desi. Jednostavno, fabrika uz minimalna ulaganja ume dobro da upari zvucnike sa pojacalom, koje je po obicaju, jeftino i slabo kao i sami zvucnici.

Drugo, papir ne treba potceniti jer je u hifi-ju jedan od najboljih materijala za membrane, i pored polipropilena, kevlara, aluminijuma i svega ostalog od cega se danas radi.

Ja sam promene radio na i Suzukiju i na bivsem Pezou. Plus drugarima, na par automobila. Na Suzukiju onako, bolje, ali nije vredno ulaganja i cackanja, a na Pezou isti takvi Pioneer zvucnici kakvi su u Suzukiju, radili su losije od fabrickih. A, fabricki, kada se uzmu u ruku, beda...

Sve ima vise smisla - uz novo i bolje pojacalo.

Sent from my MI 5s using Tapatalk





ljubitelj
Postovi: 10567
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Zamena zvucnika nedoumice

Post od ljubitelj » 13 Jan 2018, 10:37

Fabrički umeju da izgledaju jadno (nisu šareni kao aftermarket, nemaju taj vizuelni utisak) ali da pritom odlično "pevaju".
Fabrički Dynaudio sa papirnom membranom, 17cm, snage 40W RMS sinusa zvuče daleko bolje od Pioneer, Kenwood, JVC i sličnih.
Poredio sam pri identičnom pojačalu, pri identičnoj ugradnji u ista vrata na istom autu (Volvo fabrička kombinacija Dynaudio+ Alpine pojačala).

Pustim CD sa Čajkovskim/ 1812. ili Tokatu i Fugu u D molu ili moj referentni disk sa uživo snimljenim orguljama i čuje se jasna razlika.
Naravno, u korist neuglednih estetski fabrčkih zvučnika koji su lepo upareni (sa bas refleks kutijm) u koju su montirani.
Pri čemu Dynaudio je standard fabričko rešenje, nije doplata za premium sound sistem.

Moje iskustvo sa zvukom u autu je da zvučnik tek sporedno daje kvalitet zvuka a da je osnovno sama konstrukcija vrata i komore u njima za smeštaj zvučnika, položaja zvučnika i dampinga vrata, same akustike kabine i kako je dampirana.
Pojačalo isto, tek neznatno utiče na kvalitet zvuka.

Preporuka iz mog iskustva je da se za poboljšanje zvuka u autu poradi najviše na samom autu, tj karoseriji i vratima. Pa tek onda ako rezultat ne zadovoljava krenuti u izmene zvučnika, radija, pojačala, šta već je želja.

Za izraženi bas uzeti aktivni subwoofer a u vratima skretnicom blokirati bas opseg da ne smeta.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12302
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Zamena zvucnika nedoumice

Post od shandu90 » 13 Jan 2018, 12:26

Ja nesto slicno planiram da uradim. Hocu da promenim zvucnike, da stavim nove i plus zadnje u vrata. Radio cu svakako menjati, hocu bez cd citaca da uzmem.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk


Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13408
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Zamena zvucnika nedoumice

Post od McGruja » 13 Jan 2018, 12:39

Slobo, bez promene pojačala, odnosno Headunita, nema ništa od ozbiljnijeg boljitka u kvalitetu zvuka
To je, opet sve smešno u odnosu na neko zasebno pojačalo, i tako dalje i tako skuplje
Ima finih JVC zvučnika sa 91-95bB osetljivosti

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13013
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Zamena zvucnika nedoumice

Post od Saša » 13 Jan 2018, 12:44

Ako su ti stari zvučnici loši/oslabili/pokvareni - onda će i prosta zamena istim takvim ali ispravnim (ili čak zamena instalacije ako je loša ili oštećena) doneti poboljšanje, makar da nema tih distorzija i koječega, tako da ja ne bih odustao i od te najjednostavnije opcije. :)

Korisnikov avatar
Nemanja M
Postovi: 9
Pridružio se: 30 Sep 2017, 14:45
Garaža: citroen xsara 109ks 80kw karavan
Lokacija: Novi Becej

Re: Zamena zvucnika nedoumice

Post od Nemanja M » 17 Jan 2018, 00:23

Najverovatnije ce biti ovi,PIONEER Zvučnici za kola TS-G1333I, kad sve saberem i oduzmem, trosistemci su, 95Db, 13cm, 35w...to je to da moze da stane a da deluje ok.
:pijemcaj:

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10569
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Zamena zvucnika nedoumice

Post od Sloba » 17 Jan 2018, 18:55

Tesko da su 95db, pa ni blizu...

Sent from my MI 5s using Tapatalk



Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18944
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zamena zvucnika nedoumice

Post od Delija » 17 Jan 2018, 19:06

Mozda i jesu - ali na 1kHz :)


p.s. Ako su i 90dB - da se suta u dupe od srece.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10569
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Zamena zvucnika nedoumice

Post od Sloba » 17 Jan 2018, 20:52

Taj model - 86db.

Sent from my MI 5s using Tapatalk


Odgovori