Akumulatori

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2867
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Akumulatori

Post od Martin » 15 Jan 2018, 21:22

@ljubitelj i Sasa - hvala. ;)

Ali - znam za par slučajeva, gde su crkavali akumulatori upravo na suncu. Npr, imam prijatelje kojima je u Grčkoj, na Orange Beachu crkao akumulator (i naravno ceh od 100e za drugi, jer AMSS pomoć na putu pa su poslali neke svoje iz grčke).

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Akumulatori

Post od dragvorl » 15 Jan 2018, 21:25

Meni je letos poceo da zajebava cim su jutarnje malo pale, nema sanse da zavergla.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13043
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Akumulatori

Post od Saša » 15 Jan 2018, 21:33

Martine, jbg, sranja se dešavaju, znaš kako se kaže. Ima zaista i takvih slučajeva da akumulator jednostavno "umre", bez ikakve najave, no u većini slučajeva akumulator ipak pokaže na vreme simptome koji sugerišu da je vreme za njegovu zamenu (samo je pitanje da li ih primetiš ili ne), pa ako si revnosan i savestan vlasnik - zameniš na vreme i neme brige. :)

top_night
Postovi: 98
Pridružio se: 17 Feb 2015, 12:15

Re: Akumulatori

Post od top_night » 15 Jan 2018, 21:46

Evo ljudi da znate iz prve ruke, do sad sam imao Energizer aku i mislio sam da su jedni od boljih u premijum klasi...
Medjutim, crkao mi je posle nepune 4 godine explatacije (tacnije 3.5g). Vrlo vazno da napomenem; od nepunih 4 godine koliko je auto kod mene, ne znam dal je 5 puta bio parkiran napolju-leti i zimi. Non stop je u garazi. Ocekivao sam da ce bar 5 godina da izdrzi...
Prema tome, energizer u moj auto vise nikad. Stavicu Toplu.

Послато са GT-I9515 уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Akumulatori

Post od dragvorl » 15 Jan 2018, 21:50

Tesko je to danas vise i znati, menja se iz godine u godinu, iz sarze u sarzu. Vidis ljubitelju BH radi godinama, a nekome crkne neki premium brze...Ja sam uzeo MMarelli, premium liniju, nadam se da nece praviti probleme uskoro.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2867
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Akumulatori

Post od Martin » 15 Jan 2018, 22:06

Ljubitelj verovatno dopunjava svoj aku pa otud i traje toliko.
Ja sam svoj aku (EXIDE) dopunjavao već dva puta (2015-te i pre dva meseca), a negde sam pročitao da je dopunjavanje na punjaču, van vozila, deo održavanja baterije.

ljubitelj
Postovi: 10590
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Akumulatori

Post od ljubitelj » 15 Jan 2018, 22:25

Martin je napisao:
15 Jan 2018, 21:22
@ljubitelj i Sasa - hvala. ;)

Ali - znam za par slučajeva, gde su crkavali akumulatori upravo na suncu. Npr, imam prijatelje kojima je u Grčkoj, na Orange Beachu crkao akumulator (i naravno ceh od 100e za drugi, jer AMSS pomoć na putu pa su poslali neke svoje iz grčke).
Meni je tako crkao aku kada sam se parkirao da nešto uzmem u lokalnoj prodavnici. I nakon 5 minuta mrtav kao skroz. Skinuo ga, protresao i vratio. Normalno upalio auto i odvezao se.


Aku crkne iz raznih razloga. To što opisuješ da upravo na Suncu crkne, onako iznenada, se dešava kada se "otopi" naslaga i nastane talog na dnu ćelije koji onda napravi kratki spoj, Tada aku umesto 6x2V ima recimo 5x2V i za upotrebu je praktično mrtav.

Prva pomoć je da takav aku koji je naglo crkao izvadiš iz vozila, i okreneš na bok, protreseš, i tako nekoliko puta.
Lako se može desiti da nakon toga normalno proradi aku i normalno upališ auto i nastaviš da voziš. Ako ne pomogne, potrošio si tek 10minuta. I potrošio svoju dozu sreće.

Najnormalnija pojava je da dolazi od otpadanja materijala sa ploča i taloženja na dno ćelije. Brže na povišenoj temperaturi i brže uz pomoć vibracija tj rupa i nepravilnosti na kolovozu.

Inače, u tropima gde ne postoji zima aku retko potraje više od 2 godine, 3 godine je već izuzetan kvalitet. Meni a i drugima iz okruženja se barem tako dogadjalo.
Za te uslove se formira i drugačija koncentracija rastvora kiseline.

Jednostavno treba računati da sutra može svakome da crkne aku čim napuni godinu dve dana i biti spreman na zamenu, Naravno ako nije slučaj da se ispraznio jer smo ostavili neki zaboravljeni potrošač, ili da ne puni alternator kako treba ili neki drugi stvarni uzrok van samog aku.
Ja sada kada bih birao, ne znam koji bi brend tražio, uzeo bih najsvežiji po datumu proizvodnje,

Poslednji koji sam uzeo je Fiamm italijanski, za sada se dobro drži. Uzet od uvoznika direktno iz magacina u Staroj Pazovi isporučen, tj bio tek mesec dana star.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14196
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Akumulatori

Post od pedja » 28 Feb 2018, 22:29

Onaj moj aku, što se isprazni (plafonjerka) polovinom januara, pali dosta dobro na minusu. Noću jeste u garaži, ali je ovih dana bio napolju, tokom dana.

Ipak će stići da napuni osmu godinu sa autom, na leto, a pa pred zimu ćao.

TT


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Akumulatori

Post od dragvorl » 01 Mar 2018, 00:29

Kod mame na Cliu je izgleda otisao aku. Nije hteo da upali na ovom minusu, a posle dopune je upalio redovno. Video sam vec da malo teze vergla pre nekog vremena ali bez problema je palio. Aku je kupljen sa autom 2013. a mislim da je menjan 2012 jos u Italiji, neki no name. Dobro je i izdrzao.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

igor88
Postovi: 7
Pridružio se: 01 Mar 2018, 00:49

Re: Akumulatori

Post od igor88 » 01 Mar 2018, 01:47

Ja sam 2x kupovao nov akumulator i oba puta bez rasmisljanja uzeo Exide... Akumulator sam koristio u alfi 156 jtd sa 150ks i muzikom od 1000w... Nikad zakazao nije za 4 god, posle prodao auto. Drugi put kupio za stila jtd sa 116ks, kod mene auto bio dve god i aku radio perfektno, prodao ga coveku iz mog mesta i evo vec 2 god je kod njega sto znaci da sljaka opet 4 god a njemu auto stoji po 10 dana da ga ne upali i nema problema sa akumulatorom... Nisu bas jeftini ali ako se auto zadrzava za sebe onda svaka preporuka za Exide. Neko je spomenuo Tudor, to je valjda kupio Exide tako da nema greške sa tim akumulatorima a i garancija je 42 meseca valjda...

Korisnikov avatar
Sinisa G.
Postovi: 2429
Pridružio se: 11 Feb 2014, 11:25
Garaža: GTS, EVO500, GSI
Lokacija: Beograd, Grac

Re: Akumulatori

Post od Sinisa G. » 01 Mar 2018, 07:37

14-15 mjeseci star, izdrzi desetak paljenja I kaput

Slika

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Akumulatori

Post od Ivan » 01 Mar 2018, 08:03

Exide je precenjen, prosecan aku, sa nesto jacom cenom. Mozda je kao sa vartom neki nizi kvalitet za nase trziste.
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13043
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Akumulatori

Post od Saša » 01 Mar 2018, 08:17

Razume li se neko u tzv. "deep cycle" akumulatore? Moram da kupim jedan od bar 100 Ah (ili AGM). AGM je isto deep cycle? Treba mi za pogon elektromotora na čamcu, dakle da se prazni često i maltene do kraja. Exide je papreno skup, vidim da se prodaju i neki "Long VRLA" po razumnijoj ceni. Valja li to čemu? Kinez?

TT


Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Akumulatori

Post od Sloba » 01 Mar 2018, 08:54

Ivan je napisao:Exide je precenjen, prosecan aku, sa nesto jacom cenom. Mozda je kao sa vartom neki nizi kvalitet za nase trziste.
+1

Imao sam jedan na Pezou. Dve godine izgurao i poceo da brljavi.

Sent from my MI 5s using Tapatalk

Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Akumulatori

Post od Velja » 01 Mar 2018, 09:11

Kriterijum kod kupovine akumulatora u SRB:
-dimenzije (d*v*š)
-kapacitet (Ah)
-startna struja (A)
-cena (što niža, manje će ti biti žao)
-garantni rok
-prodavac
-uvoznik/serviser

I ništa više :kafa:

Odgovori