Holandija avtom

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Holandija avtom

Post od Floyd » 09 Mar 2015, 22:39

Znaci i tamo kao u FR?

Ja sam znao da "rade" po velikim gradovima ali sam skoro saznao da kradu cak i od seljaka. Najvise se kradu poljoprivredne masine i konji koji zavrse u Ruminiji i Moldaviji :ccc:

Pokazivali su i kakve kucerine su sazidali u Rumuniji. Selo koje nema asfalt ali zato naradjane jedna da druge kuce od preko 1000 kvm a ispred naravno Mecke E i S. Cudi me kako Rumunija koja je kao sredjena EU drzava ne trazi od tih likova da dokazu poreklo novca...

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10346
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Holandija avtom

Post od sebekkg » 10 Mar 2015, 01:48

Onda bi 95% imućnijih išlo u prdekanu.
Slika

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Holandija avtom

Post od ljuba » 10 Mar 2015, 08:21

Pa konkretno u NL su najbrojniji bugari, i to mahom bugarski cigani, mada vecina kradja po gradu rade narkici i razne face koje traze "zabavu"po Amsterdamu. Kolege koje zive u unutranjosti bas pricaju da su od pre 3-4god pocele da se ucestano desavaju kradje po selima - sto je za njih bilo nesto nemoguce, malte ne kuce nisu ni zakljucavali. Isto tako imali su velike probleme i sa Poljacima, njih je doslo skoro u milionskom broju, sa dosta pozitivnog efekta - pale cene za radove fizicke i majstorske i naravno negativnog, moraju ljudi da se zabavljaju i tuguju za domovinom, napijaju i sl... plus drugacija kultura..

maniaxxx
Postovi: 6343
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Holandija avtom

Post od maniaxxx » 10 Mar 2015, 19:33

europa je to...sa plusevima i minusevima....više minusevima ako mene pitate.

Hvala svima na odgovorima....ako se odlučim za taj put slike sleduju naravno...moram još da sve premislim i naravno da se dogovorim sa boljom polovinom :mrgreen:

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Holandija avtom

Post od ljuba » 10 Mar 2015, 20:58

E da zaboravih da ti kazem da je jedan od najvaznijih dana u kalendaru je Kraljev (bivsi kraljicin) dan 27 april (neradan - slobodan dan naravno). Tog dana svi se oblace u Narandzasto i svi gradovi su pretvoreni u buljak (neverovatno cela zemlja postane buvljak na otvorenom i ljudi iz automobila koji vrede par desetina hiljada evra podaju stvari iz kuce) i otvorene zurke (na svakom uglu dzabe koncerti). To ne bi trebalo propustiti ako mozes, bas je karakteristicno. I javi se kada prolazis...

Slika

Slika

Slika

Slika

Korisnikov avatar
srbin
Postovi: 82
Pridružio se: 15 Okt 2013, 14:40

Re: Holandija avtom

Post od srbin » 10 Mar 2015, 21:02

U Amst : obavezno kod Foodism ( restoran )

Ralee
Postovi: 3478
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Holandija avtom

Post od Ralee » 21 Mar 2018, 10:15

Ima li da je neko isao u Holandiju? Iskustva? Auto ili avio? Ljubo napisi nesto.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Holandija avtom

Post od grujicd » 21 Mar 2018, 10:44

Bio sam baš prošli vikend do Amsterdama. Imaš sad novi loukoster Transavia, Beograd - Amsterdam, karta bude već od 50e. U Amsterdamu sleće na Šipol, glavi aerodrom. Teško da može auto da se takmiči sa tim, osim ako ne ideš na dugo proputovanje pa obilaziš i druga mesta. Mi smo u stvari išli kao deo grupe koja je došla sa dva autobusa iz Srbije, mi smo putovali avionom ali smo tamo išli sa njima u obilaske - Ševeningen, Hag, Roterdam, neko etno selo gde valjaju klompe i sireve. Verujem da ima i tamo turističkih buseva za takve jednodnevne izlete. Gledam sad šta je Ljuba pisao 2015., neke stvari su se i promenile.
Karte za gradski prevoz se kupuju na automatima kojih ima po stanicama (ne znam da li baš na svim). 3e je karta koja važi sat vremena, a 7.5e za 24h. Za par dana bude i jeftinija po danu. Nekad je ta od sat vremena mogla da se kupi i za keš u prevozu, ne znam da li i dalje može u samom vozilu ali video sam natpis da ukidaju keš za to već može samo karticom. Karta pokriva metro/tramvaj/buseve po Amsterdamu, jedino nisam ukapirao da li važi i za voz do aerodroma, pretpostavljam da ne. Mi smo išli taksijem, 43e od aerodroma do muzejskog trga, u povratku su nas prijatelji vozili. Taj transfer sigurno može i jeftinije, voz, bus, ima i neki kombi prevoz, taj deo nisam proučio.

Imaš i Uber, koji je odokativno 30-40% jeftiniji od taksija, ali moraš da imaš net da ga zoveš. Da sam imao neku od onih EU pripejd kartica (npr. hrvatski Bonbon), mogli smo i Uberom sa aerodroma. Imaš doduše besplatan wifi na aerodromu, po muzejima, ali često bude krš.

Jedna od stvari koja je zastarela iz Ljubinih postova - nema više dana kraljice 27. aprila, sad je kraljev dan valjda 30. aprila, jer je njen sin preuzeo presto. Verovatno je sve ostalo isto.

Po meni je obavezno da se nosi platna kartica. Npr. za karte za muzeje često bude odvojena blagajna samo za kartice, a još je bolje kupiti karte online unapred, pa ti i za to treba kartica. Npr. mi smo uveče kupili karte za Van Gogov muzej online, izabrali termin kad ćemo da uđemo i samo ušli - otvoriš pdf sa bar kodom na mobilnom i to ti skeniraju. Kad smo izašli videli smo da je bar 200 ljudi čekalo u redu da kupi kartu, a u nedelju smo oko 12h videli i da su prodate sve karte za taj dan i da više nema. Tako da za posete muzejima malo pripreme može mnogo da znači.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Holandija avtom

Post od ikac2000 » 21 Mar 2018, 11:12

Ima i parking za 1 eur dnevno pored metro stanice Arena koja vodi do centra, ko ide kolima. P+R

Ralee
Postovi: 3478
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Holandija avtom

Post od Ralee » 21 Mar 2018, 11:22

Grujicd hvala. Trebalo bi da odem u januaru na mesec dana u Hag. I ja sam planirao avio, kola vec vidim kao cimanje. Ono sto mi je bitno je da li je prevoz umrezen. Na sajtu htm-a mi deluje da jeste. Hocu reci, da li sa tom dnevnom kartom moze da se ode do Amsterdama ili od/do aerodroma?
I iznajmljivanje bajsa deluje super.
Kakva je cena hrane?

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Holandija avtom

Post od grujicd » 21 Mar 2018, 11:33

Ako je u Beogradu ručak i piće 10e, tamo je 20e. Ima i pregršt brze hrane za manje para, ali računaj da je i to osetno skuplje nego kod nas. Ono što me je iznenadilo je da je flašica vode u proseku 2.5e, i to po prodavnicama. Moguće je da porezom destimulišu flaširanu vodu zbog otpada.

Ne znam da li dnevna karta pokriva i prevoz do aerodroma, nisam to uspeo da nađem crno na belo.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Holandija avtom

Post od ljuba » 21 Mar 2018, 11:45

Nesto si pomesao sa kraljicinim (od skoro kraljevim danom). Evo skoro zvanicno:

Koningsdag 2018 27 april 2018 vrijdag Week 17 37 dagen (https://www.feestdagen-nederland.nl/fee ... -2018.html)

Drugo ja sam uvek za prevoz autom. Jel jesmo ili nismo auto forum :) Malo da se produva po Nemackoj. Mada prevoz avionom je od skora jako pojeftinio, a za kraci put od nedelju dana potpuno se ne isplati ici autom, odim ako to nije cilj puta (sto sam uvek za :))

Sto se tice koliko para je potrebno to je jako diskutabilno. Sto ljudi sto cudi, za svakog ima po nesto. Ja licno mogu da se super provedem za jako malo para, plus ako se kupi dnevna ulaznica za muzeje i javni prevoz, i mnogo akcije moze jeftino da prodje. Pripremite se na dugacke redove i cekanja za ulaske u muzeje... Kao i za velike guzve po gradu...

Ceo javni prevoz (za celu zemlje NL - vozovi, laki vozovi, metro, autobusi, tramvaji) je centralno organozovan i placa se preko NL verzije beobus kartice... Za aktivaciju vozova vazi neki minimalni kes na kartici (valjda 25Eur) i mislim (nisam 100% siguran) da mora da se aktivira fleg. U svakom slucaju na Schiphool-u ima ogromna zeleznicka stanica plus info salteri sa jako mnogo saltera i svi su jako ljubazni i usluzni, pa ces sve jako brzo i lako srediti - samo ne doci posle 23h uvece i pre jedno 7h ujutro...

PS: Flasica vode je 15 cnt mala (AH) a u Lidlu jos jeftinije ali moras da kupis box. NIKADA se ne kupuje nista u centru u turistickom delu - to je samo za turiste :)
Poslednja izmena od ljuba u 21 Mar 2018, 11:54, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Holandija avtom

Post od grujicd » 21 Mar 2018, 11:54

Nama je to za promenjen datum i kraljev dan ispričala turistički vodič, tako da je ona kriva a ne ja :kezo:

A karte za muzeje su solidno skupe - znaju da budu 17-18e... Ali su i te turističke karte koje kombinuju prevoz i muzeje isto jako skupe, treba dobro proučiti šta se isplati. Ili ako se zezneš pa uđeš sa ženom u besplatan muzej dijamanata (koji je realno prodavnica), ulazak te posle košta minimum 50-60e a može i mnogo više :mrgreen:

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Holandija avtom

Post od ljuba » 21 Mar 2018, 12:00

U svakom gradu imas mnogo sitnih kombinacija gde te sve izadje mnogo jeftinije, samo treba malo paziti.. Svaka nepaznja odnosi mnogo para... Inace Holandske prodavnice su (po meni :)) jeftinije od Italije, i npr od Slovenije. Cak i restorani ako se zna gde se ide su jeftiniji... Ali paznja je vise nego pozeljna, inace je sve mnogo skuplje...

PS: Ima mnogo kombinacija za kupovinu karata za razne atrakcije (muzeje, izlozbe), od specijalnih dnevnih ili gradskih, preko specijalnih radnji sa popustima do interneta. Cene se razlikuju do 80%

Link za vodu: https://www.ah.nl/producten/product/wi1 ... olzuurvrij

PS: Inace retko ko pije flasiranu vodu, posto im je cesmovaca fantasticna... i sama ponuda je slaba i ogranicena

Ovo je sajt za objedinjenu kartu za javni prevoz u Holandiji: https://www.ov-chipkaart.nl/home-1.htm#/

Ralee
Postovi: 3478
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Holandija avtom

Post od Ralee » 21 Mar 2018, 12:19

Mene cena hrane vise interesuje iz ugla smestaja. Tamo bih imao pokriven rucak, a koliko vidim cene apartmana/stanova su identicne cenama hotelskih soba sa doruckom. Video sam i ja tu ov karticu, samo nisam znao sta obuhvata. U principu mi je najbitniji taj prevoz, eventualno preporuciti nesto osnovno sto treba obici.

Odgovori